ადამიანის უფლებათა ცენტრის და დამოუკიდებელი იურისტების კიდევ ერთი საპროტესტო აქცია გენერალურ პროკურატურასთან
07.02.2020
დღეს 14:00 საათზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფის ორგანიზებით გენერალურ პროკურატურასთან კიდევ ერთი საპროტესტო აქცია გაიმართება. აქცია საპროკურორო საბჭოს მიერ ირაკლი შოთაძის გენერალურ პროკურორად დასახელებას უკავშირდება.
საპროკურორო საბჭო კენჭისყრის მეშვეობით, გენერალური პროკურორობის 4 კანდიდატიდან ერთს შეარჩევს, შერჩეულ კანდიდატს კი დასამტკიცებლად პარლამენტს წარუდგენს. 6 თებერვალს საპროკურორო საბჭომ კენჭისყრის შედეგად საქართველოს გენერალური პროკურორობის ოთხი კანდიდატი შეარჩია, რომელთა შორისაც არის ყოფილი მთავარი პროკურორი, ირაკლი შოთაძე. საბჭომ ასევე შეარჩია გენერალური პროკურორობის კიდევ სამი კანდიდატი: სოფიო შენგელია, ვალერიან ვაჭარაძე და დარიკო თორდია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი და დამოუკიდებელი იურისტები კიდევ ერთხელ მოუწოდებენ საპროკურორო საბჭოს წევრებს, მხარი არ დაუჭირონ ირაკლი შოთაძის კანდიდატურას გენერალური პროკურორის თანამდებობაზე.
ირაკლი შოთაძე 2018 წლის 31 მაისს გადადგა მთავარი პროკურორის თანამდებობიდან. ეს პოსტი მას 2015 წლიდან ეკავა. შოთაძის გადადგომას წინ უძღოდა ხორავას ქუჩაზე 2017 წლის დეკემბერში მოკლული მოზარდის, დავით სარალიძის ოჯახისა და მისი მხარდამჭერების საპროტესტო აქციები მიკერძოებულ და არაეფექტიან გამოძიების პროცესთან დაკავშირებით.
2017 წლის საკანონმდებლო რეფორმის მიუხედავად, პროკურატურა კვლავ რჩება პოლიტიზებულ უწყებად. ხოლო ირაკლი შოთაძე კვლავ ხელისუფლებასთან აფილირებულ კადრად განიხილება, რის გამოც შეუფერებელია გენერალური პროკურორის თანამდებობისათვის.
ირაკლი შოთაძის სახელი უკავშირდება არაერთ გახმაურებულ საქმეში გამოძიების არაეფექტურობას, მიკერძოებულობას და იმ უამრავ გაუხსნელ თუ გაჭიანურებულ საქმეს, რომელთა დაზარალებულებიც დღემდე სამართალს ეძებენ.
ირაკლი შოთაძეს უკავშირდება ყოფილ გენერალურ აუდიტორზე, ლაშა თორდიაზე თავდასხმის ფაქტის გამოძიების გაჭიანურება. თორდიამ დაზარალებულის სტატუსი მიიღო და საქმეზე ყოფილ მთავარ პროკურორს, ოთარ ფარცხალაძეს ბრალი წარედგინა გამოძიების დაწყებიდან მხოლოდ წელიწადნახევრის შემდეგ, როცა ირაკლი შოთაძე აღარ იყო მთავარი პროკურორი.
შოთაძის გენერალური პროკურორობის პერიოდს უკავშირდება თემირლან მაჩალიკაშვილის სიცოცხლის ხელყოფის საქმე, გამოძიების პროცესში გამოვლენილი მთელი რიგი დარღვევებით.
თბილისის ცენტრალური უბნიდან, დღის საათებში, ბაქოს მიმართ კრიტიკულად განწყობილი აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის - აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცების საქმეზე გამოძიების არაეფექტურობა.
შოთაძის პროკურორობას უკავშირდება ბიზნესმენ დავით ადეიშვილზე ქონების უკანონოდ ჩამორთმევის საქმეც, რომელიც ასევე მოხვდა პროკურატურაში ირაკლი შოთაძის თანამდებოაზე ყოფნისას. შესაბამისად, ეს საქმეც გამოუძიებელი დარჩდა და დღემდე არავინ მიცემულა პასუხისმგებლობაში.
შოთაძის მთავარ პროკურორობას უკავშირდება ე.წ. „ციანიდის საქმის“ გამოძიებაც, რომელიც დღემდე უამრავ კითხვის ნიშანს ტოვებს საზოგადოებაში.
შემაშფოთებელია 2019 წლის სექტემბერში, ტელეკომპანია „პირველის“ ეთერში, მამუკა ხაზარაძის მიერ გავრცელებული განცხადება, რომ სოლოლაკში, ივანიშვილის სახლში გამართული არაფორმალური შეხვედრების ერთ-ერთი მონაწილე სწორედ ირაკლი შოთაძე იყო.

Another Protest Rally of the Human Rights Center and Independent Lawyers in front of the Prosecutor General’s Office
07.02.2020
On February 7, at 14:00 pm, in front of the Prosecutor General’s Office of Georgia, Human Rights Center and group of independent lawyers held another protest action in connection with the scheduled interview in the prosecutorial council with Irakli Shotadze, candidate for the position of the prosecutor general.
The prosecutorial council will select one of 4 candidates through ballot and will present the selected candidate to the Parliament of Georgia for approval. On February 6, the prosecutorial council selected four candidates, and the former chief prosecutor Irakli Shotadze was among them. The council also selected three more candidates: Sofio Shengelia, Valerian Vatcharadze and Dariko Tordia.
Human Rights Center and the independent lawyers again called on the members of the prosecutorial council not to support the candidature of Irakli Shotadze on the position of the prosecutor general.
Shotadze resigned from the position on May 31, 2018; he had been on the position since 2015. Before his resignation, the family members and supporters of Davit Saralidze, teenage killed in Khorava street accident in December 2017, held demonstrations to protest the partial and ineffective investigation.
Regardless the 2017 legislative reforms the prosecutor’s office remains politicized. Irakli Shotadze is still affiliated with the current authority for what he is not appropriate candidature for the position of the prosecutor general.
Shotadze is associated with the ineffective and biased investigation of many high-profile cases and many unresolved cases, where victims still urge for justice.
The dragged out investigation into the physical assault case on the former chief auditor Lasha Tordia is also associated with Shotadze. Tordia received victim status in the criminal case and charges were brought against the former chief prosecutor Otar Partskhaladze only one and half year after the investigation was commenced when Shotadze had already quitted the position.
While Shotadze was prosecutor general, the murder case of Temirlan Machalikashvili was investigated through multiple miscarriages; also ineffective investigation over the alleged abduction of Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli from Tbilisi center.
Unlawful seizure of property from businessman Davit Adeishvili is also associated with the prosecutor Shotadze. The case is still under investigation and nobody was held responsible.
The investigation into so-called “Cyanide Case” was dragged out while Shotadze was prosecutor general; there are still many questions over this case.
It was alarming when in September 2019, leader of the political movement Lelo Mamuka Khazaradze stated in his interview with the TV-Company Pirveli that Irakli Shotadze was one of the participants of the informal meetings in the house of Bidzina Ivanishvili.
With this background, re-appointment of Shotadze to the position of the prosecutor general is a direct signal to the legitimization of the systemic politicization that further aggravates the content of the political responsibility.