HRC ექსპრეზიდენტ სააკაშვილისა და სხვა მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ მიმდინარე ორ სასამართლო პროცესს დააკვირდება
21.04.2020
ადამიანის უფლებათა ცენტრი თბილისის საქალაქო სასამართლოში საქართველოს მე-3 პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის და სხვა ყოფილი მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ მიმდინარე ორ სისხლის სამართლის საქმეს დააკვირდება.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში მიმდინარეობს სასამართლო პროცესი, რომელსაც ექსპრეზიდენტი სააკაშვილი და მისი მომხრეები ირონიით ე.წ. პიჯაკების საქმეს უწოდებენ. მიხეილ სააკაშვილსა და სახელმწიფო დაცვის ყოფილ უფროსს, თეიმურაზ ჯანაშიას სახელმწიფო ბრალდება საბიუჯეტო თანხების დიდი ოდენობით ჯგუფურად გაფლანგვას ედავება. საქმე ეხება სახელმწიფოს კუთვნილი 8 837 461 ლარის გაფლანგვის ფაქტს. პროკურატურის ინფორმაციით, მიხეილ სააკაშვილისა და თეიმურაზ ჯანაშიას შორის უკვე არსებული შეთანხმებისა და პრეზიდენტის მიერ გაცემული დავალების შესაბამისად, 2009 წლის სექტემბრიდან 2013 წლის თებერვლის ჩათვლით, საქართველოს მაშინდელი პრეზიდენტის მიერ მისთვის და სხვადასხვა ფიზიკური პირებისათვის საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ გაწეული მომსახურებისთვის, საიდუმლო ფორმით, გაიფლანგა სახელმწიფო ბიუჯეტის კუთვნილი 8 837 461 ლარი. საქმეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ბადრი კოჭლამაზაშვილი განიხილავს.
ექსპრეზიდენტ სააკაშვილის წინააღმდეგ თბილისის საქალაქო სასამართლოში, ასევე, განიხილება კიდევ ერთი სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც ეხება 2007 წლის 7 ნოემბერს მომიტინგეთა მასობრივად დარბევას, ტელეკომპანია „იმედში“ შეჭრას და მის „ხელში ჩაგდებას“, რაც გულისხმობს მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას. მიხეილ სააკაშვილის გარდა, ბრალი წარდგენილი აქვთ იმ პერიოდის მაღალჩინოსნებს - ივანე მერაბიშვილს, ზურაბ ადეიშვილს, დავით კეზერაშვილს და გიგი უგულავას. საქმე მიმდინარეობს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მესამე ნაწილით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს 5-დან 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას. საქმეს, მისი სირთულიდან გამომდინარე, იხილავს თბილისის საქალაქო სასამართლოს კოლეგიური შემადგენლობა. სხდომას თავმჯდომარეობს მოსამართლე ნინო ელეიშვილი.
დაცვის მხარეს ორივე საქმეში ადვოკატი ბექა ბასილაია წარმოადგენს.
პროექტის, „საზოგადოებრივი მოვლენების მონიტორინგის“ ფარგლებში ადამიანის უფლებების ცენტრის დაკვირვების ქვეშ ამ დროისთვის საერთო ჯამში 15 სისხლის სამართლის საქმის სასამართლო პროცესია. აქედან ერთი პროცესი დასრულდა, 14 კი გრძელდება. მონიტორინგი ეხება იმ საქმეებს, სადაც სავარაუდო პოლიტიკური მოტივი იკვეთება. პროექტი 2020 წლის 1 თებერვალს დაიწყო აშშ-ის ფონდის - „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) მხარდაჭერით და 31 დეკემბერს დასრულდება.

HRC will monitor hearings of two criminal cases against ex-president Saakashvili and other former senior officials
April 21, 2020
Human Rights Center will monitor the hearings of the two criminal cases launched against the third president of Georgia Mikheil Saakashvili and other former senior officials in the Tbilisi City Court.
The Tbilisi City Court examines the so-called “coat case” against the ex-president Saakashvili, as he and his supporters ironically call this case. Prosecutor’s office blames Mikheil Saakashvili and former head of the State Protection Service Teimuraz Janashia in the waste of particularly large amount of budget funds. The charge is about the waste of 8 837 461 GEL from the state budget. According to the prosecutor’s office, based on the preliminary agreement between Mikheil Saakashvili and Teimuraz Janashia and according to the former president’s instructions, from September 2009 until February 2013, the former president of Georgia wasted 8 837 461 GEL from the state budget on the services provided to himself and other individuals in Georgia and abroad in secret. Judge Badri Kotchlamazashvili at the Tbilisi City Court examines the case.
The Tbilisi City Court also examines the criminal case against ex-president Mikheil Saakashvili, which refers to the mass dispersal of demonstrators, break into the TV-Company Imedi and its “misappropriation” on November 7, 2007 that is exceeding of official powers by an official or equal person. Besides Mikheil Saakashvili, that time senior officials were also charged for the same criminal offence – Ivane Merabishvili, Zurab Adeishvili, Davit Kezerashvili and Gigi Ugulava. The criminal case is launched under the Article 333 Part III of the Criminal Code of Georgia that shall be punished by imprisonment from 5 up to 8 years in length. Due to the complexity of the criminal case, the collegium of the Tbilisi City Court examines the case, which is chaired by Judge Nino Eleishvili.
In both criminal cases, lawyer Beka Basilaia defends the defendants’ interests in the court.
In the frame of the project Public Events Monitoring, Human Rights Center currently monitors court hearings of 15 criminal cases in the court. Among them, proceeding of one case was finished and the rest 14 continues. The monitoring is focused on the cases where the signs of alleged political motives are identified. The project commenced on February 1, 2020 with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED) and will last until December 31, 2020.