საოკუპაციო რეჟიმის დაწესებულ შეზღუდვებს კიდევ ერთი ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა
63 წლის ჯუმბერ მილაძე, ერთ-ერთია იმ გარდაცვლილებს შორის, რომელიც ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობის მიერ დაწესებულ შეზღუდვებს ემსხვერპლა. მამაკაცის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ბოლო თვეების განმავლობაში დამძიმდა, თუმცა ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობამ პაციენტის ნათესავებს მისი საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე სამკურნალოდ გადმოყვანის უფლება არ მისცა. ჯუმბერ მილაძე ახლაგორიდან ცხინვალში საავადმყოფოში გადაიყვანეს, სადაც რამდენიმე დღე მკურნალობდა, თუმცა 19 მაისს მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა კრიტიკულად დამძიმდა და სწორედ ამის შემდეგ ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება პაციენტის საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიზე გადმოყვანის შესახებ. ჯუმბერ მილაძე ცხინვალიდან ერგნეთის გავლით ,,წითელი ჯვრის" დახმარებით გადმოიყვანეს, თუმცა პაციენტი სოფელ კარალეთთან, საავდმყოფოში მიყვანამდე, სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ავტომანქანაში გარდაიცვალა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილს განცხადებით, ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობა იზოლაციის პირობებში ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებლებს სასიკვდილოდ იმეტებს.
,,ახლა მიმდინარეობს ექსპერტიზა, თუმცა როგორც ჩემთვის არის ცნობილი, მამაკაცს ჰქონდა ინსულტი, რამდენიმე დღის წინ ახალგორის საავადმყოფოდან ის გადაიყვანეს ცხინვალში, რაც მოგეხსენებათ, უკუჩვენებას იწვევს ასეთ პაციენტებში და რამდენიმე დღის განმავლობაში უკვე ცხინვალის საავადმყოფოდან მისი ოჯახი ცდილობდა, რომ პაციენტი გადმოეყვანა კონტროლირებად ტერიტორიაზე, რაც არ მოხერხდა, რეალურად დაგვიანდა და ცხადია, ამან ძალიან დაამძიმა პაციენტის მდგომარეობა. საუბედუროდ, ეს არის მორიგი მსხვერპლი იმ ძალიან არაადამიანური და, ამავდროულად, სრულიად არალეგარული შეზღუდვებისა, რომელიც აქვს მოსახლეობას ცხინვალის რეგიონში იზოლაციის პირობებში. არ უნდა ფერხდებოდეს ასეთ გადაუდებელ სამედიცინო საჭიროებაზე გადაადგილება, მით უფრო, რომ ახალგორელებს ექმნებათ ძირითადად ეს პრობლემა, რაც არის აბსოლუტურად, კატეგორიულად მიუღებელი“, - განაცხადა ციხელაშვილმა.
გასული წლის 4 სექტემბრიდან - დღემდე ოკუპირებულ ახალგორში  ეს უკვე მე-15 შემთხვევაა ადამიანის გარდაცვალების, ყველა მათგანს ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობამ უარი უთხრა საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიზე არსებულ კილინიკებში სამკურნალოდ გადმოყვანაზე და ვერც ოკუპირებულ ტერიტორიზე არსებულ საავადმყოფოებში აღმოუჩინეს სათანადო სამედიცინო დახმარება.
ლია ჩლაჩიძე, რომელიც წლების განმავლობაში ქართულ-ოსური ურთიერთობების სამშვიდობო დიალოგის მონაწილეა, ამბობს, რომ რასაც დღეს ცხინვალის ე.წ. პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი აკეთებს, ოკუპირებულ ახალგორში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველების გენოციდია.
,,ეს არის რეჟიმი, რომელიც ადამიანებს შეგნებულად კლავს, არა მარტო ქართველებს, არამედ ოსებსაც, თუმცა რასაც ბიბილოვი ოკუპირებულ ახალგორში აკეთებს, ეს არის მიზანმიმართული გენოციდი ეთნიკურად ქართველების.  მის კონტროლირებად ტერიტორიაზე არჩევს ეთნიკურობის მიხედვით ადამიანებს და არ აძლევს საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლის უფლებას. მან ამ მოცემულობაში ყველაზე ერთნაირად უნდა იზრუნოს, რა მნიშვნელობა აქვს მისთვის მილაძე იქნება, კუძიევი, ალბოლოვი თუ ბიბილოვი, მან ერთნაირად უნდა იზრუნოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ როგორც ოსებზე, ისე ქართველებზე", -  ამბობს ლია ჩლაჩიძე, რომელიც ცხინვალსა და ახალგორში მცხოვრებ ეთნიკურად ოსებსა და ქართველებს მოუწოდებს, რომ ხმა აიმაღლონ ბიბილოვის უკანონობაზე და მოითხოვონ გზის გახსნა, მაშინ მაინც, როდესაც გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება სჭირდებათ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებლებს. ლია ჩლაჩიძეს ოკუპირებულ ცხინვალში უკმაყოფილების ტალღის ერთ-ერთ მაგალითად ცხინვალელი ჟურნალისტის და სამოქალაქო აქტივისტის, თემურ ცხურბატის, სოციალურ ქსელში რამდენიმე დღის წინ გამოქვეყნებული პოსტი მოჰყავს, სადაც ცხურბატი წერს: ,,მეგობრებო და არამეგობრებო, ხომ არ დადგა დრო, დავიწყოთ ადეკვატურ და არაადეკვატურ ქართველებთან დიალოგი. რესპუბლიკა სამხრეთ ოსეთი არ წარმოადგენს პრობლემას ნორმალური ურთიერთობისთვის".
ლია ჩლაჩიძე ამბობს, რომ თუ ოკუპირებულ ცხინვალსა და ახალგორში უკმაყოფილების მუხტი მოიმატებს, ბიბილოვი დათმობაზე წავა და ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებლებს გზას გაუხსნის და სასიკვდილოდ აღარ გაწირავს.
,,ის დიალოგი, რაც ცხურბატმა წამოიწყო, სწორედ ამ ჩაკეტილი სივრცის გახსნას ემსახურება. უკმაყოფილების ტალღა როგორც კი მოიმატებს, ბიბილოვი დათმობაზე წავა და ჩაკეტილ გზებს გახსნის. როდესაც მოქალაქეები ითხოვდნენ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლას, რათა რამდენიმე თვის პენსია არ ჰქონდათ აღებული და ჰუმანიტარული კატასტროფის წინაშე იდგნენ, ბიბილოვი მაშინვე დათმობაზე წავიდა და ჩაკეტილი გამშვები პუნქტი გახსნა. სწორედ ასე უნდო მოხდეს დღესაც,, ოსებმა და ქართველებმა ერთად უნდა გააპროტესტონ ბიბილოვის პოლიტიკა და მოითხოვონ გამშვები პუნქტების გახსნა."- აცხადებს ლია ჩლაჩიძე.

One more patient died as a result of restrictions fixed by the occupation regime
63-years-old Jumber Miladze is one of those deceased patients, who became victims of the restrictions established by the Tskhinvali de-facto government. The man had worsened his health conditions in the past months but the de-facto government of Tskhinvali region did not allow his relatives to take him to the Georgia-controlled territory to take medical treatment there.
Jumber Miladze was taken to Tskhinvali hospital from Akhalgori district, where he stayed during several days, but on May 19, the state of his health conditions particularly worsened and the de-facto government of Tskhinvali decided to allow transportation of the patient to the Georgia controlled territory. The Red Cross took Jumber Miladze from Tskhinvali to the Karaleti village hospital via Ergneti but the patient passed away in the ambulance before reaching the hospital.
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality of Georgia Ketevan Tsikhelashvili said, the Tskhinvali de-facto government does not spare the people living in the occupied territory.
“Now the expertise is going on. However, according to my information, the man had a stroke. Several days ago, he was taken to Tskhinvali from Akhalgori hospital though transportation is not recommended for similar patients; during several days his family tried to take the patient to the Georgia-controlled territory but were not allowed; in fact it was already late to bring him to our controlled territory that aggravated his state. Unfortunately, he is the next victim of inhuman and unlawful restrictions in Tskhinvali region. Transportation for emergency medical services must not be hindered. Particularly when mostly the residents of Akhalgori district suffer from it that is absolutely inadmissible,” Tsikhelashvili said.
Since September 4, 2019 until now 15 patients died in the occupied Akhalgori district. All of them were denied by the Tskhinvali de-facto government to go to the hospitals in the Georgia controlled territory. However, these people could not get adequate medical assistance in the hospitals located in the occupied territory.
Lia Chlachidze, who has participated in the Georgian-Ossetia peace dialogue for years, said that what the current de-facto president of Tskhinvali region Anatoli Bibilov does is genocide of the ethnic Georgian population of the occupied Akhalgori district.
“This regime purposefully kills people, not only Georgians but Ossetians too; however, what Bibilov is doing in Akhalgori, it is purposeful genocide of ethnic Georgian population. He selects people according to their ethnicity and does not allow them to travel to the Georgia controlled territory. He must take care of all citizens. He must not care whether the patient is Miladze, Kudziev, Albolov or Bibilov – he must take care of all residents of the occupied territory being them Ossetians or Georgians,” Lia Chlachidze said and called on the ethnic Ossetian and Georgian people living in the occupied Tskhinvali and Akhalgori districts to protest Bibilov’s unlawful activities and demand him to open the road at least when locals need urgent medical assistance. She recalled the post of the journalist and civil activist from Tkshinvali - Temur Tskhurbat in the social network, who called on the local people. “Friends and non-friends, is not it time to start a dialogue with adequate and inadequate Georgians? Republic of South Ossetia is not a problem for normal relations.”
Lia Chlachidze said that if the discontent of the local population in the occupied Tskhinvali and Akhalgori districts will increase, Bibilov will surrender and will open the road for the locals.
“The dialogue mentioned by Tskhurbati aims to open the closed space. As soon as the protest increases, Bibilov will surrender and open the roads. When the citizens demanded to open the closed crossing points to get their several-month pensions, Bibilov agreed and opened the crossing points. The same should happen now too. Ossetians and Georgian people must together protest Bibilov’s policy and demand opening of the crossing points, Lia Chlachidze said.