ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა ბანკებს მომხმარებელთა უფლებების დაცვის გასაძლიერებლად
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სწავლობს კორონავირუსიის პანდემიის გამო დაწესებული საგანგებო მდგომარეობისა და მისი დასრულების შემდეგ პერიოდში, ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებს, ავლენს უფლებადარღვევების ძირითად ტენდენციებს და უფლებადარღვეულ ადამიანებს უწევს კვალიფიციურ იურიდიულ დახმარებას.
საქართველოში ნიდერლანდების საელჩოს მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის - „უფასო იურიდიული ადვოკატირება და ადამიანის უფლებათა მონიტორინგი პანდემიის შემდეგ“ - ფარგლებში, ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორთა მიერ,  თბილისსა და საქართველოს 5 რეგიონის (შიდა და ქვემო ქართლში, კახეთში, იმერეთსა და სამეგრელოში) სოფლებში ვიზიტებისას ადგილობრივი მოსახლეობისგან მიღებულ ცნობებში, ასევე ორგანიზაციისთვის უფასო იურიდიული დახმარებისთვის მიმართვიანობაში განსაკუთრებით დომინირებს სოციალურ-ეკონომიკური ხასიათის პრობლემები. კერძოდ, მომართვიანობის დიდი ნაწილი დაკავშირებულია ბანკებსა და სხვა საფინანსო ორგანიზაციებში მოსახლეობის ფინანსურ ვალდებულებებთან, რასაც განსაკუთრებულად მტკივნეული ეფექტი პანდემიით შექმნილი კრიზისისა და ლარის გაუფასურების ფონზე ჰქონდა.
ქვეყანაში ახალი კორონავირუსის (COVID-19) გავრცელების გამო შექმნილი მდგომარეობისა და მოსალოდნელი რისკების გათვალისწინებით, საქართველოს რამდენიმე კომერციულმა ბანკმა, 2020 წლის მარტში, მომხმარებელს სამთვიანი საშეღავათო პერიოდით სარგებლობა შესთავაზა. სესხების გადავადება პროცენტის კაპიტალიზაციის გარეშე უნდა მომხდარიყო. სამი თვის გასვლის შემდეგ, კომერციულმა ბანკებმა ვალის გადახდა კიდევ 3 თვით გადაავადეს.
პირველ რიგში, მისასალმებელია, კრიტიკულ პერიოდში, საქართველოში მოქმედი დიდი კომერციული ბანკებისა და ზოგიერთი მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის მიერ, სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში, სესხების გადავადებასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილების მიღება. თუმცა, შექმნილი სიტუაციის გათვალისწინებით, ამ პროცესს უხარვეზოდ არ ჩაუვლია და გამოვლინდა მთელი რიგი პრობლემები, კერძოდ:
• საწყის ეტაპზე, ზოგიერთ კომერციულ ბანკში, შეღავათები თითქმის ყველა მათ კლიენტს უნდა შეხებოდა. ბანკების განცხადებით, მათ ყველა მომხმარებელს SMS-ს შეტყობინებით შესთავაზეს  სესხის გადავადება, რაზეც უარი ასევე მოკლე ტექსტური შეტყობინებით შეეძლოთ მიწერათ კლიენტებს. თუმცა, მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა არაერთი ადამიანი, რომელსაც თანხმობა არ განუცხადებია სესხის გადახდის გადავადებაზე, და როგორც ისინი აღნიშნავენ, სესხები მათი ნების საწინააღმდეგოდ მაინც გადაუვადდათ.
• ბანკების მიერ მიღებული გადაწყვეტილების საკუთარი კლიენტისათვის გაცნობისა და ინფორმირებულობის დაბალი ხარისხი მუდმივად შეინიშნებოდა პანდემიის გავრცელების პირობებში.
• გამოვლინდა ცალკეული შემთხვევები, როცა მიუხედავად წინასწარ და საჯაროდ გაკეთებული არაერთი განაცხადებისა, სესხების ხელახალი გადავადების შემდეგ, მოქალაქეებს გაეზარდათ გადასახდელი პროცენტის რაოდენობა.
• ქვეყანაში შექმნილი რთული ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის პირობებში გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის დროს, როცა მოქალაქეთა მთელი რიგი უფლებები იყო შეზღუდული, მათ შორის - მიმოსვლის თავისუფლება, მოქალაქეთა ნაწილმა, მათგან დამოუკიდებელი მიზეზების გამო, ვერ შეძლო ფინანსური ვალდებულებებების დროულად შესრულება, რაც თანხის გადახდის ვადის გადაცილებაში გამოიხატა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორების მიერ იდენტიფიცირებულია ცალკეული შემთხვევები, როცა მსგავს პირობებში, ბანკებმა არ გაითვალისწინეს ფორსმაჟორული სიტუაცია და მომხმარებელს ან ჯარიმა ან საურავი დაურიცხეს, რამაც მათი სესხის როგორც სრული, ისე ყოველთვიურად გადასახდელი პროცენტის ოდენობა გაზარდა.
სამწუხაროა, რომ ბანკები, ვისაც განსაკუთრებით მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობა მართებს, კრიზისის მიუხედავად, აქტიურად აგრძელებენ მოსახლეობის გამოსახლებას შეუსრულებელი საბანკო ვალდებულებების გამო და ამ პროცესში მათ ხელს უწყობს ქვეყანაში გამოსახლებას დაქვემდებარებული პირების დაცვითი მექანიზმების სიმწირე და არაეფექტიანობა. თავის მხრივ, ამას ქვეყანაში არსებული საკანონმდებლო რეგულაციებისა და პრაქტიკის საერთაშორისო სამართლებრივ ვალდებულებებთან შეუსაბამობა განაპირობებს. თუმცა, კორონავირუსის გავრცელებისას შექმნილ არაორდინალურ ვითარებაში, აუცილებელია, ბანკებმა, ისევე როგორც სხვა დიდმა ორგანიზაციებმა, მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობით იმოქმედონ და ხელი არ შეუწყონ ადამიანის უფლებების დარღვევას.
მოვუწოდებთ საქართველოში მოქმედ ბანკებსა და სხვა საფინანსო ორგანიზაციებს:
• გადავადებულ სესხებთან მიმართებაში გადახდის ახალი გრაფიკების შესახებ დეტალური და ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდონ საკუთარ მომხმარებელს;
• ფორსმაჟორული სიტუაციის გათვალისწინებით, არ გაზარდონ მათ მიერ სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში გადავადებული სესხები. ხოლო ისეთ შემთხვევებში, სადაც სესხის ძირის ოდენობა სესხის გადავადების გამო გაიზარდა - დაუყოვნებლივ დააკორექტირონ;
• პანდემიით გამოწვეული რთული ეკონომიკური მდგომარეობის გათვალისწინებით, იმოქმედონ მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში და გამოაცხადონ დროებითი მორატორიუმი, ფინანსური ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო, საცხოვრისის გარეშე დარჩენის რისკის ქვეშ მყოფი მოსახლეობის გამოსახლებაზე.

HRC appeal to the banks to strengthen consumer protection
HRC studies the facts of violations of human rights during and after the period of the state of emergency established due to the coronavirus pandemic, further HRC identifies the main trends in human rights violations and provides an expert legal aid to the persons victims of the human rights violations.
Within the current project titled Free Legal Advocacy and Human Rights Monitoring after the Pandemic supported by the Embassy of the Netherlands in Georgia, HRC monitors identified the dominant socio-economic problems from the interaction with local residents when visiting some of the villages in 5 regions of Georgia (Shida Kertli, Kvemo Kartli, Kakheti, Imereti and Samegrelo) and also from the formal requests of the residents to obtain free legal aid services from HRC.  In particular, a large portion of applications filed with HRC is related to the financial liabilities of the population with banks and other financial organizations bearing particularly painful effects on the background of the pandemic crisis and the depreciation of lari.
Starting from March 2020, because of the recent development and expected risks caused by the spread of the new coronavirus (COVID-19) in the country, several commercial banks in Georgia offered customers a three-month grace period. The loans had to be deferred without the capitalization of interests payable. Three months later, the commercial banks allowed for the suspension of repayments on debts for another three-month period.
Firstly, we have to welcome the decision to defer loans during the critical period adopted by the large commercial banks and some of the microfinance organizations operating in Georgia, the decision made within the corporate social responsibility. However, due to the situation as it has developed, the process did not run smoothly and number of problems were identified, namely:
• At the initial stage, the benefits offered by the commercial banks had to concern almost all of their clients. According to the statements made by the banks, SMS notifications were sent to all their customers offering the postponement of the loans, while the customers could refuse the offer by responding to SMS in a specific manner. However, the HRC monitoring identified a number of individuals who did not wish to have their loans deferred as they did not formally accepted the offer,  but still the loans were deferred against their will.
• During the spread of the pandemic, there could be always observed a low level of information provision and low level of clients’ awareness of the decisions made by the banks.
• HRC identified particular cases where despite many public statements made in advance by the banks, the citizens had to pay an increased amount of interest after the loans were deferred.
• During the state of emergency in the country established due to the stringent epidemiologic situation, where many of the rights of citizens were restricted, including the right to free movement, some of the citizens were unable to meet their financial obligations in time due to the reasons beyond their control resulting in overdue payments. Further, HRC identified particular cases where under the same circumstances some of the banks did not take into account the force majeure situation and imposed fines or penalties on customers causing the increase in both the overall and monthly interest payments on the loans.
Unfortunately, the banks, that must be guided with especially high social responsibilities, despite the crisis, are carrying on the proceedings of evictions from houses of the citizens who failed to fulfill the obligations towards the banks, and the process is even more facilitated by the lack or inefficiency of the services and protecting mechanisms available in the country to the individuals subject to eviction. Such a situation is also caused by the non-compliance of the regulatory framework and practice with the obligations undertaken under the international law.  However, in the extraordinary situation created by the spread of the coronavirus, it is a must that banks like any other large corporation act with high social responsibility and do not contribute to the human rights violations.
We call on the banks and other financial organizations operating in Georgia:
• to provide detailed and comprehensive information to customers on new payment schedules for the deferred loans;
• not to increase the amount of the loans deferred  under the policies of corporate social responsibility taking due account of the force majeure situation; in the cases where the principal amount of the loan has increased due to the deferral of the loan,  to correct it immediately;
• given the difficult economic situation in the country caused by the pandemic, to carry the activities within the policies of high corporate social responsibility and announce a moratorium on the proceedings of eviction of the individuals who are at the risk of staying homeless due to the non-fulfillment of the financial obligations.