არჩევნები იარაღის გარეშე!
დღეს სოციალურ ქსელში გავრცელდა ფოტო, რომელზეც ჩანდა, რომ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი, ყოფილი მინისტრი, დიმიტრი შაშკინი მხარდამჭერებთან ერთად ცეცხლსასროლი იარაღით გადაადგილდებოდა. გავრცელებული ინფორმაციით, ფოტო ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტალავერში, საარჩევნო უბანთან ახლოს არის გადაღებული. დიმიტრი შაშკინი ადასტურებს, რომ სოფელ ტალავერში დღეს იარაღით ნამდვილად გადაადგილდებოდა, მაგრამ კატეგორიულად უარყოფს, რომ ეს საარჩევნო უბანზე ხდებოდა.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით, კომენტარი გააკეთა დმანისის, წალკის, ბოლნისისა და თეთრიწყაროს ოლქებში „ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარობის კანდიდატმა, კახა ოქრიაშვილმაც. მისი განცხადებით, ისიც იარაღით გადაადგილდება და დიმიტრი შაშკინსაც, რომელიც დღეს ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტალავერში იარაღით გადაადგილდებოდა, ასევე აქვს იარაღის ტარების უფლება აქვს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით,  მიუხედავად იმისა, რომ შესაძლებელია, პირს ჰქონდეს, კანონით დადგენილი წესის შესაბამისად, იარაღის ტარების უფლება, მსგავსი ფაქტები სერიოზულ ჩრდილს მიაყენებს მშვიდობიან საარჩევნო გარემოს და გააჩენს ეჭვებს, რომ პოლიტიკური სუბიექტების ინტერესია, ამომრჩევლების თავისუფალ ნებაზე მოახდინონ ზეგავლენა, რაც უფრო მეტად მსუსხავი ეფექტის მქონე შეიძლება იყოს უშუალოდ კენჭისყრის დღეს, საარჩევნო უბნისა და საარჩევნო უბნის  ტერიტორიაზე გადაადგილებისას. მართალია, ეს პრაქტიკა (თუ პირი იარაღით უშუალოდ  საარჩევნო უბანზე არ იმყოფება), კანონდარღვევას  არ წარმოადგენს, მაგრამ დისკომფორტს უქმნის ამომრჩეველს, უჩენს კონტროლის განცდას და უზღუდავს დამოუკიდებელ და თავისუფალ არჩევანს.
ამასთან, სწორედ ამომრჩევლის ნებაზე კონტროლის პრევენციისათვის, მოქმედი რეგულაციით, პოლიციის და, ზოგადად, შეიარაღებული პირების ყოფნა, მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებშია დაშვებული  კენჭისყრის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მაგრამ არა კენჭისყრის შენობაში. ასევე, პოლიციის მუშაკები შეიძლება, იმყოფებოდნენ საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მოთხოვნისა და თანხმობის გარეშეც მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს სრულიად აუცილებელი იქნება საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის აღკვეთის ან დაცვის მიზნით. სხვა ყველა შემთხვევაში, საარჩევნო უბანზეც და უბანთან ახლოს შეიარაღებულ პირთა ყოფნა აკრძალულია და აკრძალვის მიზანს სწორედ იმ მსუსხავი ეფექტის თავიდან აცილება წარმოადგენს, რომელსაც ამომრჩევლის თავისუფალ ნებაზე ზეგავლენის მოხდენა შეუძლია.

Elections without Guns!
Today, a photo was shared in the social network, which shows that the member of the United National Movement, former minister of defense and minister of education, Dimitry Shashkin, together with his supporters, carried firearms. Reportedly, the photo was taken nearby the polling station in Talaveri village of Bolnisi Municipality. Dimitry Shashkin confirmed that he really had firearms in Talaveri village today, though he categorically denied the information that it happened nearby the polling station.
With regard to this fact, the majoritarian candidate of the United National Movement in Dmanisi, Tsalka, Bolnisi and Tetritskaro election districts Kakha Okriashvili also made a comment with media. He said he is also carrying firearm and both he and Dimitry Shashkin have official right to carry firearms.
HRC believes that although any individual may have right to posses weapon in accordance with the law, similar facts significantly damage peaceful election environment in the country and raises doubts that concrete political subjects are interested to influence the free will of the voters that is particularly alarming on the Election Day, in the vicinities of the polling stations. Although possession of the firearms is not violation of the law, it creates discomfort for the voters as they feel being under the control and their right to free choice is restricted.
Above that, for the prevention of the control of the free will of voters, in accordance with the acting regulations, presence of police officers and armed people, in general, is allowed only in exceptional cases in the vicinities of the polling stations but never inside the precinct. Also, police officers may enter the precinct only based on the request and content of the PEC chairperson if their presence is necessary to prevent public disorder in it. In all other instances, presence of armed people is prohibited both inside and around the polling stations in order to combat influence on the free will of voters.