ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ოთარ ფარცხალაძის გამართლების თაობაზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია სასამართლოს გადაწყვეტილებით, რომელმაც გაამართლა ყოფილი მთავარი პროკურორი, ოთარ ფარცხალაძე ყოფილი გენერალური აუდიტორის, ლაშა თორდიას ცემის ფაქტთან დაკავშირებულ ბრალდებაში.
2017 წლის 13 მაისს, კლუბ „ელ ცენტროში“, საქართველოს ყოფილ მთავარ პროკურორ ოთარ ფარცხალაძეს, მის თანმხლებ პირებსა და იმდროინდელ გენერალურ აუდიტორს - ლაშა თორდიას შორის მომხდარი დაპირისპირება საზოგადოების ყურადღების ცენტრში მალევე მოექცა, ამ საქმის ფიგურანტების სტატუსის გათვალისწინებით. კონსტიტუციური ორგანოს ხელმძღვანელზე თავდასხმას გენერალური აუდიტორი საკუთარ საქმიანობას უკავშირებდა, რაც უფრო მეტად ზრდიდა საქმისადმი საზოგადოების ინტერესს.
საქმეზე ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენის ხელშეწყობისა და დაზარალებულის უფლებების დაცვის მიზნით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოძიების საწყისი ეტაპიდანვე ჩაერთო პროცესში, როგორც დაზარალებულის წარმომადგენელი. ორგანიზაცია თავიდანვე მიუთითებდა სახელმწიფო ბრალდების შესაძლო ტენდენციურობასა და თავად ფარცხალაძის არაფორმალურ გავლენებზე, რაც ხელს უშლიდა სისხლის სამართლის საქმის ობიექტურ გამოძიებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, ამის ნათელი მაგალითი იყო საგამოძიებო ორგანოს მიერ სისხლის სამართლის საქმის წარმოების დაწყება არარელევანტური და ნაკლები სანქციის მქონე ნორმით, რაც ფარცხალაძისთვის პასუხისგებლობის შესაძლო არიდებას ან უფრო ნაკლები პასუხისმგებლობის დაკისრებას ისახავდა მიზნად.
პროკურატურამ საქმე სსკ-ის 126-ე მუხლით დაიწყო, რაც ცემას გულისხმობს. თუმცა, ამ საქმეში არსებული ფაქტობრივი გარემოებები სსკ-ის 353-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილის შემადგენლობაზე მიუთითებდა, ამ მუხლით დაცული სპეციალური სუბიექტის არსებობის გათვალისწინებით. მიუხედავად ამისა, არც საგამოძიებო ორგანოს და შემდგომში, არც სასამართლოს მიერ არ იქნა დაკმაყოფილებული ადამიანის უფლებათა ცენტრის ეს მოთხოვნა. გარდა ამისა, საქმის სსკ-ის 126-ე მუხლით წარმოების პირობებშიც კი, სრულებით დაუსაბუთებლად, პროკურატურამ არ გაითვალისწინა საქმეზე არსებული ფაქტობრივი გარემოებები და ადამიანის უფლებათა ცენტრის მოთხოვნა, რომ გამოძიება ჯგუფურად ჩადენილი დანაშაული კვალიფიკაციით წარმართულიყო. ეს კი ლოგიკურად იმ სანქციის შემსუბუქებას ისახავდა მიზნად, რაც დანაშულის ჯგუფურად ჩადენის შემთხვევაში იზრდება, რაც ამ სისხლის სამართლის საქმეში შერჩევითი სამართლის ნიშნების არსებობის ცხადი მაგალითია.
ამასთან, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, საქმის შინაარსიდან გამომდინარე, მოითხოვდა მასზე გამოძიება საქართველოს გენერალურ პროკურატურას დაქვემდებარებოდა, მაგრამ ამ შემთხვევაშიც არ იქნა გათვალისწინებული დაზარალებულის წარმომადგენლის მოთხოვნა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები ასევე ახორციელებენ სასამართლო მონიტორინგს მთელი ამ დროის განმავლობაში, პროცესის გამჭვირვალეობისა და საზოგადოებისთვის ობიექტური ინფორმაციის მიწოდების მიზნით. მონიტორინგის შედეგად იდენტიფიცირებული ხარვეზები და პროცესის ხელოვნური გაჭიანურება, მუდმივად ამყარებდა ეჭვს მთელი ამ პროცესის არაობიექტურად და მიკერძოებულად წარმართვასთან დაკავშირებით და მიუთითებდა კონკრეტული პირების მიმართ ქვეყანაში არსებული შერჩევითი სამართლის შესაძლო ნიშნებზე, რასთან დაკავშირებითაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიერ, 2020 წლის აპრილში გამოქვეყნდა ანალიტიკური დოკუმენტი - „გენერალურ აუდიტორზე თავდასხმის საქმე, არაფორმალური გავლენების კვალი ქართულ მართლმსაჯულებაში”. დოკუმენტში დეტალურად არის შეფასებული საქმესთან დაკავშირებული სამართლებრივი ხარვეზები და ასევე, წარმოჩენილია შერჩევითი სამართლის ნიშნები, კონკრეტული ფაქტების შეფასებებზე დაყრდნობით.
2017 წლის 13 მაისს მომხდარ ფაქტზე სასამართლოს პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება, თითქმის 4 წლის თავზე დადგა. საქმის სპეციალურად გაჭიანურების ეჭვები ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ ქვეყანაში პანდემიის გავრცელებამდეც არაერთხელ გამოითქვა, შემდგომში კი,  პროცესის პანდემიასთან დაკავშირება, ცხადია, ვერ პასუხობს იმ კითხვებს, რაც საზოგადოებაში უკვე წლებია, არსებობს.
2021 წლის 21 იანვარს მიღებული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, საქმეზე დამნაშავედ იქნა ცნობილი ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის ყოფილი თანამშრომელი მიხეილ ჩოხელი, რომელიც ინციდენტისას თან ახლდა ფარცხალაძეს. მას 5000 ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრა, ხოლო ყოფილი მთავარი პროკურორი, ოთარ ფარცხალაძე გამართლდა.
აღსანიშნავია, რომ პროცესის ბოლო სხდომა დისტანციურად, დაზარალებულის ინტერესების დამცველი ადვოკატის, მედიის და ამ პროცესით დაინტერესებული სხვა აქტორების დაუსწრებლად ჩატარდა, რაც კიდევ უფრო აძლიერებს ეჭვებს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, რომელიც ლაშა თორდიას ინტერესებს იცავს, გადაწყვეტილების შესახებ პროკურატურისგან დღეს - 2 თებერვალს შეიტყო.
სასამართლოს ეს გადაწყვეტილება, პირველ რიგში, უკავშირდება საქმეზე სახელმწიფო ბრალდების მიკერძოებულ და ლოიალურ პოზიციას, ასევე გამოძიების არასრულფასოვან წარმართვას. მეორე მხრივ, მსგავსი დახურული ფორმით პროცესის ჩატარება და გადაწყვეტილების გამოცხადება შესაძლოა, მიუთითებდეს არაფორმალური გავლენების არსებობაზე არა მხოლოდ საგამოძიებო უწყებებზე, არამედ სასამართლო ხელისუფლებაზეც, რასაც სასამართლოში პროცესის არალოგიკური ვადით გაჭიანურება და სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებაც მოწმობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს ქვეყანაში დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი მართლმსაჯულების განხორციელება და არ დაუშვას მართლმსაჯულების პროცესში არაფორმალური გავლენების არსებობა.

Statement of Human Rights Center on the acquittal of Otar Partskhaladze
Human Rights Center (HRC) is concerned about the judgment of the court  acquitting  former Chief Prosecutor Otar Partskhaladze with regard to the fact of  battery of the former Auditor General Lasha Tordia.
The controversy between the former Chief Prosecutor of Georgia Otar Partskhaladze, his entourage and the then Auditor General Lasha Tordia on May 13, 2017 at the El Centro Club soon came to the forefront of public attention, given the status of the actors in this case. The Auditor General linked the attack on the head of the constitutional body to his own activities, which further increased the public interest in the case.
In order to facilitate the establishment of the objective truth in the case and to protect the rights of the victim, HRC has been involved in the proceedings from the very beginning of the investigation as the victim's representative. From the very beginning, HRC pointed to the possible bias of the state prosecution and the informal influences of Partskhaladze himself, which hindered the objective investigation of the criminal case.
According to HRC, a clear example of this was the initiation of a criminal case by an investigative body with an irrelevant and less sanctioned norm, which was aimed at avoiding possible responsibility for Partskhaladze or imposing less severe punishment.
The Prosecutor's Office began prosecution  under Article 126 of the Criminal Code envisaging a battery. However, the facts identified in the case indicated the element of the offense provided for by Article 3531(1) of the Criminal Code, given the availability of a special person  protected by the mentioned Article. Despite the fact, neither the investigative body nor, subsequently, the court granted the petition by HRC. Moreover, even in the context of Article 126 of the Criminal Code, the prosecution did not take into account the facts of the case and the request of HRC that the investigation to be directed with a subsumption of an offense committed by a  group of persons.  The endeavors on the part of the prosecution logically aimed at mitigating the sanction that would be harsher in the case of an offense committed by a group serving as a clear example for the signs of selective justice in the criminal case.
Furthermore, HRC based on the substance of the case, requested that the investigation be led by the General Prosecutor's Office of Georgia, but the request of the victim's representative was not considered in this matter either.
Representatives of HRC also have been carrying out the court monitoring throughout this period ensuring the transparency of the proceedings and the provision of objective information to the public. The shortcomings identified as a result of the monitoring and the artificial procrastination of the proceedings, constantly consolidated the doubts about the tendentious  and biased conduct of the whole proceedings and pointed out to the alleged signs of selective justice in favor of particular individuals in the country. With regard to the issue, HRC published an analytical paper in 2020: The Case of Assault against the General Auditor, Traces of Informal Influences in Georgian Justice. The paper assesses in details the legal deficiencies related to the case and also reveals the signs of selective justice based on the assessments of specific facts.
The judgment of the court of the first instance was delivered on May 13, 2017 i.e. almost 4 years later. Suspicions of a deliberate procrastination in the investigation of the case had been repeatedly raised by HRC already before the spread of the pandemic in the country, and  subsequent linkage of the proceedings to the pandemic by no means could answer the questions that had existed in the public for years.
According to the court judgment rendered on January 21, 2021, Mikheil Chokheli, a former officer of the Investigation Service of the Ministry of Finance, who accompanied Partskhaladze during the incident, was found guilty in the case. He was fined with GEL 5,000 while the former Chief Prosecutor Otar Partskhaladze was acquitted.
It should be noted that the last hearing in the proceedings was held remotely, in the absence of the lawyer representing the interests of the victim, further in the absence of the media and other stakeholders interested in the proceedings making the suspicions even stronger. The lawyer of HRC defending the interests of Lasha Tordia learned about the judgment  from the Prosecutor's Office today, on February 2.
The Judgement rendered by the court is primarily related to the biased and loyal position of the state prosecution in the case, as well as to the inadequate investigation. Secondly, the fact of holding the hearings and announcing the judgment in such a closed manner indicates to the existence of informal influences not only on the investigative authorities but also on the judiciary, as evidenced by the irrational length of the court proceedings and the court judgment.
HRC calls on Georgian authorities to ensure the administration of justice in an  independent and impartial manner in the country and to prevent the existence of informal influences during the administration of  justice.