სამხრეთ ოსეთის რუსეთთან მიერთების სეპარატისტული იდეა - ანექსიის რეალური საფრთხე თუ მხოლოდ შანტაჟი?
10 აპრილს სამხრეთ ოსეთის არაღიარებული რესპუბლიკის ე. წ. საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა. საერთაშორისო სამართლით, ამ არჩევნების შედეგი არალეგიტიმურია. თუმცა, მთავარი ინტრიგა მაინც ის არის, რომ რუსეთის მიერ მხარდაჭერილი კანდიდატი, მოქმედი დე ფაქტო პრეზიდენტი, ანატოლი ბიბილოვი პირველ ტურში დამარცხდა და მეორე ტურში ოპოზიციის კანდიდატს, ალან გაგლოევს დაუპირისპირდება. ბიბილოვი წინასაარჩევნოდ აცხადებდა, რომ არჩევნების შემდეგ გეგმავს, ჩაატაროს რეფერენდუმი სამხრეთ ოსეთის რუსეთის ფედერაციასთან შეერთების საკითხზე.
საქართველოსთვის კიდევ ერთხელ გაჩნდა საფრთხე, რომ რუსეთმა შეიერთოს 2008 წლის სამხედრო ინტერვენციისას ოკუპირებული და შემდეგ დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ აღიარებული „სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა“. ამ გზით რუსეთი, ფაქტობრივად, მოახდენს საქართველოს ისტორიული ნაწილის ანექსიას, რაც იქნება აგრესორი ქვეყნის მრავალწლიანი, გეგმაზომიერი დანაშაულებრივი ქმედებების კულმინაცია.
რამდენად რეალური შეიძლება იყოს საქართველოსთვის სამხრეთ ოსეთის / ცხინვალის რეგიონის ანექსია რუსეთის მხრიდან? ექსპერტების ნაწილი მიიჩნევს, რომ უკრაინასთან ომის პარალელურად, საქართველოში კონფლიქტის განახლება, წესით, რუსეთისთვის დამატებითი პრობლემების მომტანი იქნება და ამ ეტაპზე, რუსეთის ინტერესებში არ უნდა შედიოდეს სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიის ანექსია.
კონფლიქტოლოგი, შერიგების და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში ყოფილი სახელმწიფო მინისტრი, პაატა ზაქარეიშვილი აცხადებს, რომ რეფერენდუმის ჩატარება სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე საქართველოსთვის ცალსახად საფრთხის შემცველია, მაგრამ რუსეთისთვის არც თუ ისე იდეალური იქნება, მსგავსი რეფერენდუმი მართლაც რომ ჩატარდეს და მერე  ოკუპირებული რეგიონის შეერთების გადაწყვეტილებაც მიიღოს. ამ თემის წამოწევა რუსეთს უფრო მეტად საქართველოზე ზემოქმედებისთვის, შანტაჟისთვის ჭირდება.
„ვფიქრობ, ამ თემის გააქტიურებით, რუსეთი აძლიერებს „ქართულ ოცნებას“, რომლის რიტორიკაში კვლავ რჩება „რუსეთის არგაღიზიანება“ და ლოიალურობა. საზოგადოებისადმი გზავნილი ასეთია - რაკი რეფერენდუმი იგეგმება, ასეთ დროს „ოცნების“ სიჩუმე, სიფრთხილე და რუსეთისადმი დამთმობი პოლიტიკა გამართლებულია. ამიტომ რუსეთს ურჩევნია, ეს რეფერენდუმი ან საერთოდ არ ჩატარდეს ან თუკი მაინც ჩატარდება, ტერიტორიის შეერთების გადაწყვეტილება აღარ მიიღოს, რადგან ანექსიით იგი დააზარალებს თავის ფაქტობრივ მოკავშირეს - „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებას. სამხრეთ ოსეთის ანექსია დიდ მღელვარებას გამოიწვევს საქართველოში, რასაც შეიძლება მოჰყვეს ვადამდელი არჩევნები და „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების დასასრული. ამიტომ ანექსია უფრო მეტად პრობლემურია რუსეთისთვის, ვიდრე სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის აღიარება. ამ შემთხვევაში, საქართველოსთან ვაჭრობა და შანტაჟი აღარ გამოუვა, როგორც ამას აკეთებს დამოუკიდებლობის აღიარების პირობებში, რაც ჰაერში გამოკიდებული საკითხია -  როცა უნდა, მაშინ წაიღებს უკან სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის აღიარებას. ანექსიის შემთხვევაში კი ტერიტორია უნდა მიიერთოს და ეს კონსტიტუციურად გაამყაროს, რისი შეცვლაც მერე ძალიან გაუჭირდება. ანექსიის წინააღმდეგ მთელი საქართველო ქუჩაში გამოვა და ვეღარ გააჩერებს ვერავინ ხალხს. ვეღარ იპოვის რუსეთი მმართველს, ვინც ამ ანექსიას გაამართლებს. ახლა ფაქტობრივად უკვე აქვს რუსეთს შეერთებული სამხრეთ ოსეთი და რაღად უნდა გაფორმებული ანექსია?! მე არ ვარ იდეალისტი და არ მგონია, პუტინის ლოგიკაში ახლა ვინმე ერკვეოდეს, მაგრამ ამ თემით ვაჭრობა და შანტაჟი უფრო ეფექტურია რუსეთისთვის, ვიდრე ანექსიის რეალური გადაწყვეტილება“, - ამბობს პაატა ზაქარეიშვილი.
რუსეთის გადაწყვეტილებების ალოგიკურობის შესახებ საუბრობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის პროექტის დირექტორი, უჩა ნანუაშვილიც. მისი თქმით, რუსეთი რას და როგორ გადაწყვეტს, წინასწარ ამის პროგნოზირება რთულია. მაგალითად, არარეალურია და არ მგონია, ასე მოხდეს, მაგრამ რადგან არაპროგნოზირებად ფსიქოპატთან გვაქვს საქმე - პუტინთან და რადგან უკრაინაში მარცხდება და უკან იხევს, შესაძლოა, ამის საპირისპიროდ შეუერთოს რუსეთს სამხრეთ ოსეთი და ეს შეასაღოს რუს ხალხს „გამარჯვებად“. ამიტომ საქართველოს ხელისუფლება, საზოგადოება მზად უნდა იყოს ყველა შესაძლო სცენარისთვის.
უჩა ნანუაშვილის შეფასებით, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილებები ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოქალაქეებისთვის მისაღები არ არის, რაც ე. წ. საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგებზეც აისახა. საზოგადოების მძაფრი პროტესტი მოჰყვა სამხრეთ ოსეთიდან უკრაინის ომში ოსი მებრძოლების წაყვანას. ცხინვალის ქუჩებში ანტისაომარი პროკლამაციებიც გავრცელდა, რაც იქ არსებული რეჟიმის პირობებში იშვიათი მოვლენაა.
„რუსეთთან შეერთების შესახებ მოწოდებები, მათ შორის - რეფერენდუმის მეშვეობით, ცხინვალში რამდენიმე ათეული წელია, პერიოდულად გაისმის. ეს საკითხი დე ფაქტო პრეზიდენტის ბიბილოვის პროგრამაში ყოველთვის პრიორიტეტული იყო, მაგრამ რამე კონკრეტული განვითარება არ მოჰყოლია. წინასაარჩევნო კამპანიის დროს ამ საკითხის კვლავ წამოწევა ბიბილოვს დასჭირდა კრემლისგან შემდგომი უპირობო მხარდაჭერის მოსაპოვებლად. ამასთანავე, მისი ერთგულების ხაზგასასმელად და ცხინვალში დაგროვებული პრობლემების რუსეთის მიერ მოგვარების ერთგვარ საშუალებად. მეორე მხრივ, რუსეთს ახლა საქართველოსთან კიდევ უფრო ვითარების დაძაბვა ხელს არ უნდა აძლევდეს და ამიტომ ბიბილოვი და მისი იდეები, მათ შორის - რეფერენდუმი, დიდი ალბათობით, ე. წ. მეორე ტურის მერე აქტუალური აღარ იქნება“, - ამბობს უჩა ნანუაშვილი.
სამოქალაქო ფორუმის თავმჯდომარე, ზურაბ ბენდიანიშვილი იხსენებს არაღიარებულ სამხრეთ ოსეთში 2014 წლის ე. წ. საპარლამენტო არჩევნებს, რომელიც ანატოლი ბიბილოვმა სწორედ რუსეთთან მიერთების ლოზუნგით მოიგო და მეტი დამაჯერებლობისათვის თავის პარტიას „ედინაია ოსეტია“ (ერთიანი ოსეთი) დაარქვა პუტინის პარტია „ედინაია როსიას“ ანალოგით: „ბიბილოვმა ჯერ კიდევ მაშინ წამოწია რეფერენდუმის საკითხი. იგივე მეთოდით მოიგო 2017 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებიც. შეიძლება ითქვას, საკუთარ საზოგადოებაში საკმაოდ არაპოპულარული ბიბილოვი პოლიტიკურ ზედაპირზე ყოფნას რუსეთთან მიერთების თემით ახერხებდა. იგივე თემა წამოწია 2022 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზეც, მაგრამ ამჯერად უფრო შორს წავიდა - რეფერენდუმის ჩატარების კომისია შექმნა, რომლის გაფართოებულ სხდომას არჩევნებამდე სამი დღით ადრე დაესწრნენ ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებისა და რუსეთის სამხრეთ რეგიონების ლიდერები, რუსეთის სენატორები და სახელმწიფო სათათბიროს წევრები. ასე ჩანდა, რომ ოფიციალური მოსკოვი მხარს უჭერდა როგორც ბიბილოვის კანდიდატურას ამ არჩევნებზე, ასევე - რეფერენდუმის ჩატარების იდეას. თუმცა, ოსურ ელექტორატზე ამან არ იმოქმედა, და მიუხედავად იმისა, რომ მეორე ტური უნდა გაიმართოს, ამომრჩევლის განწყობიდან ჩანს, რომ ბიბილოვმა ეს არჩევნები წააგო“.
ზურაბ ბენდიანიშვილი ყურადღებას ამახვილებს სეპარატისტთა ლიდერის იდეის პარადოქსულობაზე - ანატოლი ბიბილოვი ამომრჩეველს სთხოვდა მისთვის ხმის მიცემას, რათა არჩევნების შემდეგ „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფოებრიობა და პრეზიდენტის ინსტიტუტი“ გაეუქმებინა. მრავალ სხვა ფაქტორთა შორის, შესაძლოა, ესეც გახდა მისი დამარცხების მიზეზი.
საინტერესოა, რომ 1992 წელს, ქართულ მხარესთან სამხედრო დაპირისპირების პირობებში, სეპარატისტულმა ხელისუფლებამ მის კონტროლ ქვეშ მყოფ სამხრეთ ოსეთის ყოფილი ავტონომიური ოლქის ტერიტორიის ნაწილზე უკვე ჩაატარა რეფერენდუმი დამოუკიდებლობის გამოცხადებისა და რუსეთთან მიერთების საკითხებზე, რა დროსაც მხარდაჭერამ 97 % და 99 % შეადგინა. ამიტომ, ბევრი ცხინვალში ფიქრობს, რომ ახალი რეფერენდუმის ჩატარება ზედმეტია და მოსახლეობამ თავის ნება უკვე გამოხატა.
პაატა ზაქარეიშვილის თქმით, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის და სისხლისმღვრელი ომის პირობებში საქართველოს ხელისუფლების სიჩუმე და „რუსეთის არგაღიზიანების პოლიტიკა“ ვერ უზრუნველყოფს ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიის პრევენციას. მისი თქმით, სამწუხაროა, რომ საქართველოს ხელისუფლება პრაქტიკულად აღარ ლაპარაკობს დეოკუპაციაზე და სამხრეთ ოსეთიდან რუსეთის სამხედრო ნაწილების გაყვანაზე: „დეოკუპაციაზე და შეთანხმების შესრულებაზე საუბარი შეწყდა. რუსეთს ხელი აქვს მოწერილი 2008 წლის 12 აგვისტოს შეთანხმებაზე და მისი შესრულების ვალდებულებაც აქვს. შეთანხმების მე-5 პუნქტში წერია, რომ რუსეთმა უნდა გაიყვანოს ჯარები ოკუპირებული ტერიტორიიდან. ეს ცოცხალი შეთანხმებაა, რომელსაც რუსეთი არ ასრულებს. ამაზე ახლა ჩვენ აღარ ვლაპარაკობთ, სამწუხაროდ და სამარცხვინოდ. არადა, ამაზე ლაპარაკობს მთელი მსოფლიო. ადრე ჩვენც ვლაპარაკობდით და ახლა დავდუმდით. ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტური მექანიზმი და ბერკეტი, რომ მსოფლიოს ვუთხრათ - ახლა რომ აწერს ხელს უკრაინა რუსეთთან შეთანხმებაზე, რა გარანტია გაქვთ, რომ რუსეთი შეასრულებს ამ შეთანხმებას?! აგერ, იგი არ ასრულებს 2008 წლის შეთანხმებას!“
რუსეთის ხელისუფლების მთელი ყურადღება ამჟამად უკრაინისკენაა და ოკუპირებული ტერიტორიებისთვის ნაკლებად სცალია. რუსეთ-უკრაინის ომის მიმდინარეობისას სამხრეთ ოსეთის ანექსიის საფრთხეს ქართული საზოგადოება გამძაფრებული ემოციით ხვდება. ომი პირდაპირ შეეხო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოქალაქეებს. ექსპერტების აზრით, ბიბილოვის დამარცხება ე. წ. საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ ტურში სამხრეთ ოსეთიდან ადგილობრივი სამხედრო მოსამსახურეების უკრაინაში საომრად იძულებით წაყვანამაც გამოიწვია, რასაც ოსების მხრიდან პროტესტი მოჰყვა. პროტესტის გამოხატული ფორმაა ისიც, რომ ცხინვალის რუსული ბაზიდან უკრაინაში საომრად გაგზავნილი 300-მდე ჯარისკაცი შინ დროზე ადრე, რამდენიმე დღეში დაბრუნდა, რაც რუსეთის მხრიდან დეზერტირობად შეიძლება ჩაითვალოს, რეალურად კი გამოჩნდა, რომ ოსები საოკუპაციო რეჟიმს ასე ბრმად არ ემორჩილებიან. ეს კი ნიშნავს, რომ ნდობის აღდგენის რესურსები ჯერ კიდევ არსებობს. ამიტომ საქართველოს ხელისუფლებაც და სამოქალაქო საზოგადოებაც აქტიურად უნდა ცდილობდეს ოკუპირებულ ტეროტორიებზე მცხოვრებ მოქალაქეებთან, თუნდაც - დე ფაქტო ხელისუფლებასთან დიალოგს და მათთვის ევროპული პერსპექტივების გაზიარებას.

Separatist Idea of South Ossetia to Join Russia – Real Threat of Annexation or Just Blackmailing?
On April 10, 2022 so-called presidential election was held in the breakaway region of Georgia – South Ossetia. In accordance with the international law, the results of this election are illegitimate. However, the main intrigue is that the Russia-backed candidate, acting de-facto president Anatoly Bibilov was defeated in the first round of the elections and in the second round his rival will be the opposition candidate Alan Gagloev. Before elections, Bibilov stated that after elections he planned to hold referendum in South Ossetia to vote on joining the Russian Federation.
Georgia, once again faced a threat that Russia may invade the “Republic of South Ossetia,” which was first occupied as a result of 2008 military intervention and then recognized as independent state. In this way, Russia, in fact, will occupy the historical part of Georgia that will be culmination of the years-long purposeful criminal activities of the aggressor country.
How realistic can the annexation of South Ossetia/Tskhinvali region by Russia be for Georgia? Part of experts believe that in parallel to the war in Ukraine, unleashing the conflict in Georgia will bring additional problems for Russia and at this stage it cannot be within the interests of Russia to occupy the territory of South Ossetia.
Conflict scientist and former state minister for reconciliation and civic equality Paata Zakareishvili said that holding referendum in the entire territory of South Ossetia is a threat but it will not be ideal option for Russia if the referendum is really held and the occupied region will decide to join Russia. Russia uses this topic to blackmail Georgia.
“I think, by activating this topic, Russia empowers the Georgian Dream, whose position is “not to irritate Russia” and stay loyal. The message to the society is the following – as they plan the referendum, silence, caution and pliable position of the GD towards Russia is justified. Therefore, Russia prefers that the referendum was not held at all, or if it is held, the Ossetian people must not vote for joining Russia because with the annexation of the region they will harm their factual ally in Georgia – the Georgian Dream government. Annexation of South Ossetia will cause huge turmoil in Georgia that may result into early elections and end of the Georgian Dream governance in the country. So, annexation is more problematic for Russia than recognition of the South Ossetia’s independence. In this case, Russia will not be able to continue trading with and blackmailing Georgia like they did when the independence of the breakaway region was recognized – it is a topic of trading because Russia can annul the recognition any time. In case of annexation, the territory will join the Russian Federation and it will be impossible to change later. As a result, entire Georgian population will go into the street against annexation and nobody will stop people. Then, Russia will not be able to find a ruler [in Georgia], who will justify this annexation. Today, South Ossetia is factually already part of Russia and why does Russia need to legalize it with annexation?! I am not an idealist and do not think that anybody understands the logic of Putin but trading and blackmailing with Georgia is more effective for Russia than real annexation,” Paata Zakareishvili said.
The project director at Human Rights Center Ucha Nanuashvili also spoke about irrationality of the Russia’s decisions. He said it is difficult to predict what Russia will decide and how. For example, it is unrealistic and I do not expect it happen but as we are speaking about unpredictable psychopath – Putin, and as he is losing the war in Ukraine and Russian army is surrendering there, he may decide to invade South Ossetia and declare it as a victory of Russia in front of its population. Therefore, the Government of Georgia and the society shall be ready for any possible scenario.
Ucha Nanuashvili believes that the recent decisions of the de-facto government of South Ossetia were not acceptable for the citizens living in the occupied territory either and it was reflected in the results of the so-called presidential elections. The society protested sending Ossetian soldiers to fight in Ukraine. Anti-war proclamations were disseminated in the streets of Tskhinvali that is a rare case under current regime.
“The statements to join Russia, via referendum, were periodically made in Tskhinvali during past decades. It was the number one topic in the program of the de-facto president Bibilov but nothing happened. During the pre-election campaign, Bibilov needed to raise this topic again to gain non-conditional support from the Kremlin. At the same time, he wanted to underline his faith to resolve the problems accumulated in Tskhinvali. On the other hand, it will not be useful for Russia to complicate the relations with Georgia and therefore Bibilov and his ideas, among them referendum, most probably, will not be interesting after the so-called second round of elections,” Ucha Nanuashvili said.
Chairman of the Civil Forum Zurab Bendianishvili recalled the so-called 2014 presidential elections in non-recognized South Ossetia, which was won by Anatoly Bibilov under the slogan of joining Russia and for more cogency he called United Ossetia to his political party as an analogy to the Putin’s political party United Russia: “Bibilov raised the issue of referendum first in 2014 He won the next presidential elections in 2017 with the same method. We may say that Bibilov, who is not very popular in the local society, managed to keep the position of the de-facto president with his appellation to join Russia. He raised the same topic during 2022 presidential elections too but now he went further and established the referendum commission. The leaders of the Northern Caucasian Republics and southern regions of Russia, Russian senators and members of the state duma attended the session of the commission three days before the election day. Moscow seemed to officially support Bibilov’s candidature in the elections as well as the idea of referendum. However, it could not affect the opinion of the Ossetian voters and although the second round will be held, the results of the first round showed that Bibilov lost the elections.”
Zurab Bendianishvili paid attention to the paradoxical idea of the separatist leader – Anatoly Bibilov was asking the voters to vote for him and instead promised them to annul the “statehood of South Ossetia and institute of the president” after elections. Among many other factors, it could become the reason of his defeat.
It is interesting that in 1992, during the military controversy with the Georgian side, the separatist government held referendum on independence and joining Russia in one part of the territory of the former autonomous oblast of South Ossetia; 97% and 99% of voters voted positively. Therefore, many people in Tskhinvali think that new referendum is not necessary and that the population has already demonstrated its will.
Paata Zakareishvili said, the silence of the Government of Georgia during Russia’s invasion and bloody war in Ukraine cannot ensure prevention of the annexation of the occupied territories. He said that it is a pity that the GoG does not speak about de-occupation at all and no longer requests withdrawal of the Russian military forces from South Ossetia: “Speaking about the de-occupation and execution of the agreement has stopped. Russia signed the August 12, 2008 ceasefire agreement and is obliged to execute it. The Paragraph 5 of the agreement states that Russia shall withdraw its armies from the occupied territory. It is acting agreement but has not been enforced by Russia. Now we no longer speak about it shamefully and unfortunately. But, the entire world speaks about it. In the past, we also spoke about that but now we are silent. It is one of the most effective mechanisms and leverages to tell the world that nowadays, when Ukraine is about to sign the agreement with Russia, what are the guarantees that Russia will implement it?! As it does not implement its obligations under the 2008 agreement!”
The entire attention of the Russian authority is now focused on Ukraine and has little time for the occupied territories. During the ongoing Russia-Ukraine war, the Georgian society is particularly emotional with regard to the threat of annexation of South Ossetia. The war directly affected the people living in the occupied territories. The experts state that Bibilov’s defeat in the first round of the so-called presidential elections was caused by forced recruitment of the local militaries to the war in Ukraine. Another form of the protest was that about Ossetian 300 soldiers sent from the Russian military base to fight in Ukraine returned home few days later that might be evaluated as desertion. In reality, this fact showed that Ossetians do not blindly obey the occupation regime. It means there are still resources to restore trust. Therefore, both the Government of Georgia and civil society shall actively try to have intensive dialogue with the people living in the occupied territory and even with the de-facto government and to share European perspectives with them.