უკრაინის სიტუაციის გამოძიება ჰააგის სასამართლოს უადვილებს საქართველოში ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებას და მთავარი დამნაშავეების დასჯას
3 მაისი, 2022
2008 წლის აგვისტოს ომის დროს საქართველოში ჩადენილი დანაშაულების გამოძიების პროცესში მნიშვნელოვანი სიახლეა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს (ICC) პროკურორის მიერ დაკავების განჩინებების გამოცემის მოთხოვნა. პროკურორმა კარიმ ხანმა სასამართლოს წინაშე სამი ყოფილი ოსი მაღალჩინოსნის დაკავება იშუამდგომლა. შეძლებს თუ არა ჰააგის სასამართლო მათ დაკავებას და გასამართლებას? საკმარისი იქნება კი მათი დასჯა მართლმსაჯულების აღსასრულებლად? რატომ არ მოითხოვა ჰააგის პროკურორმა რუსეთის ხელისუფლების პირველი პირების დაკავება, რომლებიც რეალურად არიან პასუხისმგებლები რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ჩადენილ დანაშაულებზე?
მიხაილ მინძაევი აგვისტოს ომის დროს სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო შინაგან საქმეთა მინისტრი იყო, ჰამლეტ გუჩმაზოვი - ცხინვალის წინასწარი დაკავების დაწესებულების ხელმძღვანელი, ხოლო დავიდ სანაკოევი - სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ომბუდსმენი. ასევე, ICC-ს პროკურორის ოფისმა საკმარისი მტკიცებულებები შეაგროვა 2008 წლის ომის დროს რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალ-მაიორის, საჰაერო სადესანტო ძალების მეთაურის მოადგილის ვიაჩესლავ ბორისოვის წინააღმდეგ. თუმცა, ამასობაში ბორისოვი გარდაიცვალა და ამ მარტივი, ადამიანური მიზეზით, მისი გასამართლება უკვე შეუძლებელია.
როგორც ICC-ს პროკურორი მიუთითებს თავის საჯარო განცხადებაში, რუსეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ჯარებმა დაატყვევეს ქართველი მშვიდობიანი მოქალაქეები, ძირითადად - მოხუცები და ავადმყოფები, რომლებსაც არ შეეძლოთ ან არ სურდათ დაეტოვებინათ სახლები და გაქცეოდნენ საბრძოლო მოქმედებებს. დაკავებისას მათ არ განუმარტეს დაკავების მიზეზები და არც რაიმე სახის პროცედურული უფლებით უსარგებლიათ. პროკურორის განმარტებით, მტკიცებულებები აჩვენებს, რომ ამ ადამიანების უმეტესობა უკანონოდ იყო ჩაკეტილი ანტისანიტარიულ, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის სახიფათო პირობებში, სადაც მათ აყენებდნენ შეურაცხყოფას, სცემდნენ, აწამებდნენ და ამცირებდნენ. პროკურორი ცხადად მიუთითებს, რომ ეს დანაშაულები რუსეთის ოკუპაციის რეჟიმის პირობებშია ჩადენილი.
ICC-ს გამოძიება საქართველოს სიტუაციასთან დაკავშირებით მოიცავს 2008 წლის 1 ივლისიდან 10 ოქტომბრამდე პერიოდში ჩადენილ დანაშაულებს, მათ შორის: ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებს, როგორიცაა: მკვლელობა, მოსახლეობის იძულებით გადაადგილება და დევნა, და ომის დანაშაულებს: მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმები, სამშვიდობოებზე განზრახ თავდასხმა, ქონების განადგურება და ძარცვა.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის საქართველოს კოალიცია (GCICC) აცხადებს, რომ საქართველოში ჩადენილ საერთაშორისო დანაშაულებზე უპირველესი პასუხისმგებლობა რუსეთის პოლიტიკურ და სამხედრო ლიდერებს ეკისრებათ. ფაქტია, რომ 2008 წელს საქართველოში სამხედრო ოპერაციებს რუსეთი ხელმძღვანელობდა. თუკი მხოლოდ სეპარატისტული რეჟიმის მაღალჩინოსნები იქნებიან პასუხისმგებელი ომის და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებებზე, ეს მხოლოდ რუსეთის ფედერაციის მაღალჩინოსნებს შორის დაუსჯელობის განცდას შეუწყობს ხელს. ამავე დროს, პრობლემური იქნება იმ სამი პირის დაკავებაც, ვისზეც პროკურორმა კარიმ ხანმა სასამართლოსგან დაკავების განჩინებების გამოცემა მოითხოვა.
GCICC-ის თავმჯდომარე, საიას საერთაშორისო სამართალწარმოების გუნდის ხელმძღვანელი, თამარ ონიანი Humanrights.ge-სთან საუბრისას აცხადებს, რომ თუკი სასამართლო ამ პირთა დაკავების განჩინებებს გამოსცემს, მსხვერპლთა უფლებების ეფექტიანი დაცვისთვის, მნიშვნელოვანია, ეს განჩინებები აღსრულდეს და სამართალი პრაქტიკულად ხელშესახები გახდეს: „ამ სამი პირის დაკავება გამოწვევა იქნება, რადგან რუსეთი 2016 წლიდან აღარ არის რომის სტატუტის ხელმომწერი სახელმწიფო. შესაბამისად, რუსეთი და მის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორია გახდება თავშესაფარი დამნაშავე პირებისთვის. ვიდრე რუსეთში არსებული ფორმის მმართველობაა, იქნება ეს პუტინის თუ სხვა ხელისუფალის მეთაურობით, მდგომარეობა არსებითად არ შეიცვლება. ამდენად, გუჩმაზოვის, მინძაევისა და სანაკოევის დაკავების რეალურობა პირდაპირ უკავშირდება რუსეთის ფაქტორს. რუსეთი თუ არ ითანამშრომლებს სასამართლოსთან, ის დამნაშავეთა თავშესაფარი იქნება. დამნაშავეები თუკი გადაკვეთენ რუსეთის ან მის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის საზღვარს, განჩინებების აღსრულების პერსპექტიულობა უფრო გაიზრდება, რადგან, რომის სტატუტის წევრ 123 სახელმწიფოს ვალდებულება აქვს, ითანამშრომლოს სასამართლოსთან განჩინებების აღსასრულებლად“.
მნიშვნელოვანი გარემოებაა, რომ ICC-ს პროკურორი პარალელს ავლებს უკრაინის სიტუაციასთან და განმარტავს, რომ  ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულების არსებობა, ასევე, ნათლად იკვეთება უკრაინის სიტუაციაშიც
კოალიციის წევრი ორგანიზაციის - „საერთაშორისო სამართლიანობის“ ხელმძღვანელი, ნიკა ჯეირანაშვილი აცხადებს, რომ ამჟამად უკრაინის ტერიტორიაზე მიმდინარე ომის დროს ჩადენილ დანაშაულებთან პარალელის გავლებით ჩნდება შანსი, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ უკრაინის და საქართველოს სიტუაციები ერთმანეთს დაუკავშიროს. თუკი ICC ამ გზით წავა, უფრო ლოგიკურად მოხდება რუსეთის მაღალჩინოსნების, მათ შორის - ხელისუფლების პირველი პირების მხილება იმ დანაშაულებში, რაც 2008 წელს საქართველოში, ხოლო 2014 და 2022 წელს უკრაინაშია ჩადენილი.  ლოგიკურადაც, ვინაიდან ერთი სტილის დანაშაულებია ჩადენილი, ჩანს, რომ ერთნაირად გაიცემოდა ბრძანებები და შესაბამისად, დღევანდელი რუსეთის ხელისუფლება, რომელიც 2008 წელსაც და 2014 წელსაც იყო სათავეში, პასუხისმგებელია ორივე ქვეყანაში ჩადენილ დანაშაულებზე. ამიტომ ჩნდება შესაძლებლობა, ჰააგის სასამართლომ გააერთიანოს უკრაინის და საქართველოს სიტუაციების გამოძიებები.
„ICC-ს პროკურორმა, კარიმ ხანმა ადვილად აუღო ალღო უკრაინის სიტუაციას. 2022 წლის თებერვლამდე, ვიდრე რუსეთი თავს დაესხმებოდა უკრაინას, ისე ჩანდა, რომ პროკურორი  საერთოდ არ აპირებდა თითქოს უკრაინის სიტუაციაზე გამოძიების გახსნას და 2014 წლის კონფლიქტზე გამოძიების დაწყებას, მაგრამ ახლა მან მთლიანად შეიცვალა პოზიცია და პროცესი ისე მიდის, რომ ალბათ, მოითხოვს დაკავების განჩინებების გამოცემას. შეიძლება პუტინამდეც კი მივიდეს. ამის დიდი იმედი მაქვს. ადრე ეს თეორიულადაც კი წარმოუდგენელი იყო, მაგრამ ახლა აქეთკენ მიდის ყველაფერი. კარიმ ხანი თვითონვე ხშირად ჩადის კიევში. მისი თანამშრომლები იქ არიან ბაზირებული. კარგი საგამოძიებო ჯგუფი შეიქმნა. შანსი ჩნდება, რომ უკრაინაში ჩადენილი დანაშაულების გამოძიების პარალელურად, საქართველოს სიტუაციასაც ეშველოს“, - ამბობს ნიკა ჯეირანაშვილი Huamanrights.ge-სთან საუბრისას.
რაც შეეხება 2008 წლის აგვისტოს ომის დანაშაულებს და ყოფილი სამი ოსი სეპარატისტი მაღალჩინოსნის წინააღმდეგ დაწყებულ პროცესს, ნიკა ჯეირანაშვილის თქმით, ჰააგის სასამართლოს პრაქტიკა გვიჩვენებს, რომ როგორც წესი, ამა თუ იმ სიტუაციის, კონფლიქტის გამოძიებისას სულ რამდენიმე პირზე გაიცემა დაკავების ორდერები. საქართველოს სიტუაციაც არ იქნება გამონაკლისი და არ უნდა ველოდოთ, რომ ათობით დაკავების ორდერი გაიცემა: „ჰააგაში ყველამ იცის, რომ დანაშაულებია ჩადენილი, მაგრამ პრობლემა არის მტკიცებულებების ნაწილი. მით უფრო, როცა დანაშაულებიდან დიდი დროა გასული, ბევრი მტკიცებულება დაიკარგა ან განადგურდა, ბევრი მოწმე გარდაიცვალა ასაკის გამო ან ავადმყოფობით. შესაბამისად, მტკიცებულებებით ძალიან რთულია, პროკურორი გავიდეს რუს მაღალჩინოსნებზე, თორემ ჰააგაშიც იციან და გასაგებია, ვინ გასცემდა ბრძანებებს 2008 წლის ომის დროს. ჰააგის გამოძიება მტკიცებულებებით უნდა იყოს გამყარებული. თუკი ჰააგა მტკიცებულებების გარეშე იტყვის, რომ პუტინი არის ყველაფერში დამნაშავე, ეს არ იქნება დასაბუთებული იურიდიული განაცხადი. პუტინი რომ დამნაშავეა, ეს ყველამ ვიცით, მაგრამ ჰააგის სასამართლოსთვის მტკიცებულებებია საჭირო, რომ პუტინს დაუმტკიცო, რა კონკრეტული ბრძანება გასცა, რასაც მოჰყვა კონკრეტული დანაშაულები. რაც შეეხება მინძაევს, გუჩმაზოვს და სანაკოევს, ძირითადად ჩვენი (არასამთავრობოების) მასალების დიდი ნაწილიც უკავშირდებოდა ცხინვალის საპყრობილეში არაადამიანურ მოპყრობას და წამებას. შესაბამისად, ყველაზე მეტი მასალა, რაც ჰქონდა პროკურორს, იყო სწორედ ამ საპყრობილეში მომხდარი დანაშაულები. საბოლოო ჯამში ჩათვალა, რომ ვისზეც ჰქონდა საკმარისი მტკიცებულებები, მათი დაკავების მოთხოვნაც შესაძლებელია, თუნდაც - იმ იმედით, რომ თუკი ისინი წარდგებიან მართლმსაჯულების წინაშე, მათ შეიძლება დაასახელონ ის პირები უფრო ზემოთ, ვის ბრძანებებსაც ასრულებდნენ და ამის მერე იქნება შესაძლებელი, უფრო მაღალი რანგის დამნაშავეთა დაკავებაც“.
როგორც GCICC-ს თავმჯდომარე, თამარ ონიანი ამბობს, ICC-ს, როგორც სასამართლო ინსტიტუციას, არ აქვს საკუთარი საპოლიციო ძალა და იგი სრულად დამოკიდებულია მსოფლიოს მასშტაბით სახელმწიფოების თანამშრომლობაზე, განსაკუთრებით კი - მაშინ, როდესაც საქმე ეხება დაკავებას ანდა უკვე დაკავებული პირების გადაცემას ჰააგაში, სასამართლო გადაწყვეტილებების აღსრულებას. დაპატიმრების ორდერი ძალაში რჩება მანამ, სანამ სასამართლო სხვაგვარად არ მიუთითებს. დაპატიმრების ორდერის საფუძველზე სასამართლოს შეუძლია, მოითხოვოს პირის წინასწარი დაპატიმრება ან პირის დაკავება და გადაცემა. თუკი ყველაფერი ისე წავიდა, რომ ეჭვმიტანილი პირები დააკავეს, მაშინ, რომის სტატუტის 61-ე მუხლის თანახმად, პირის სასამართლოსათვის გადაცემის ან სასამართლოში მისი ნებაყოფლობითი გამოცხადების შემდეგ სათანადო ვადაში, წინასასამართლო პალატა გამართავს საქმის მოსმენას იმ ბრალდებათა დადასტურების თაობაზე, რომელთა საფუძველზე პროკურორი აპირებს ბრალდებულის გასამართლებას. საქმის მოსმენა უნდა მოხდეს პროკურორის და ბრალდებული პირის, ასევე - მისი დამცველის თანდასწრებით. ამის შემდეგ, სასამართლო განიხილავს ბრალდებულ პირთა საქმეს. ამ პროცესში, გარდა, ბრალდებისა და დაცვის მხარის მონაწილეობისა, ასევე, უზრუნველყოფილია მოწმეთა და დაზარალებულთა ჩართულობა. თუმცა, სასამართლო იღებს სათანადო ზომებს, რათა დაიცვას მსხვერპლთა და დაზარალებულთა უსაფრთხოება, ფიზიკური და ფსიქიკური ჯანმრთელობა, ღირსება და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა. გარდა დამნაშავეობის საკითხის გადაწყვეტისა და სასჯელის შეფარდებისა, სასამართლო აწესებს პრინციპებს დაზარალებულთათვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურების თაობაზე, მათ შორისაა - რესტიტუცია, კომპენსაცია და რეაბილიტაცია.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის საქართველოს კოალიცია (GCICC) ჰააგის სასამართლოს წინასასამართლო პალატას მოუწოდებს, გონივრულ ვადაში განიხილოს პროკურორის მოთხოვნა განჩინებების გამოცემასთან დაკავშირებით; ასევე, დაზარალებულებთან მიმართებით სამართლის აღსრულების უპირატესი ინტერესის გათვალისწინებით, კოალიცია სასამართლოს პროკურორის ოფისს მოუწოდებს, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების სიმძიმისა და მასშტაბების გათვალისწინებით, აქტიურად განაგრძოს გამოძიება, რათა ყურადღების მიღმა არ დარჩეს რუსეთის ფედერაციის მაღალჩინოსანი პირების პასუხისმგებლობის საკითხი.

Investigation into the situation in Ukraine makes it easier for the ICC to investigate the crimes committed in Georgia and punish the perpetrators
May 3, 2022
A significant development in the process of the investigation of the crimes committed in Georgia during the August 2008 War is the application by the ICC prosecutor for warrants of arrest.  ICC Prosecutor, Karim Khan, requested the ICC to issue arrest warrants against three former Ossetian senior officials. Will the ICC be able to detain and bring them to justice? Would punishing them be enough for justice to be done? Why did not the ICC prosecutor request the arrest of the leaders of the Russian government who are responsible for the crimes committed during the Russian-Georgian war?
Mikhail Mindzaev was the de facto interior minister of South Ossetia during the August War, Hamlet Guchmazov was head of the pre-detention facility of Tskhinvali, and David Sanakoev was the de facto ombudsman of South Ossetia. Further, the Office of ICC Prosecutor has collected enough evidence from the war of 2008 against the Major General of the Russian Federation Armed Forces, Deputy Chief of the Airborne Forces, Vyacheslav Borisov. However, meanwhile, Borisov died and for this simple and humane reason, it is not possible to bring him to justice.
As the ICC Prosecutor mentions in his public statement, Russian and so-called South Ossetian troops captured Georgian civilians, mainly elderly and diseased who could not or did not want to leave their homes and escape the hostilities. When being detained, the people were not informed about the reasons for arrest and were not provided with any procedural rights.  According to the prosecutor, the evidence shows that most of these people were illegally locked up in dangerous for life and health unsanitary conditions where they were abused, beaten, tortured, and humiliated. The prosecutor clearly shows that these crimes are committed under the regime of Russian occupation.
The ICC investigation into the situation of Georgia covers the crimes committed during the period from July 1 to October 10, 2008, including Crimes against humanity, such as murder, forcible transfer of the population, persecutions, and war crimes: attacks on civilians, deliberate attack on peacekeepers, destruction of property and robbery.
The Georgian Coalition for the International Criminal Court (GCICC) states that Russian political and military leaders bear primary responsibility for the international crimes committed in Georgia. It is a fact that in 2008 Russia led military operations in Georgia. If only the senior officials of the secessionist regime are held responsible for the crimes against war and humanity, it will only contribute to the sense of impunity among the high-ranking officials of the Russian Federation.  At the same time, the detention of three persons against whom prosecutor Karim Khan requested arrest warrants would be a problem.
GCICC Chairperson and Georgian Young Lawyers Association’s (GYLA) International Litigation Team Leader Tamar Oniani tells Humanrights.ge that in case the court issues the warrants of arrest against these persons, it would be significant for the effective protection of the rights of the victims to execute the warrants and the justice to become tangible in practice: "The detention of these three persons would be a challenge because since 2016 Russia is no longer a signatory state of the Rome Statute. Accordingly, Russia and its controlled territories would be a refuge for the perpetrators. Until the current form of governance is maintained in Russia, would that be under Putin or any other leader, the situation will not change substantially. Thus, the feasibility to detain Guchmazov, Mindzaev, and Sanakoev is directly related to the factor of Russia. If Russia does not cooperate with the Court, it will provide a shelter for criminals. If the offenders leave borders of Russia or its controlled territories, the prospect of executing the warrant will increase, as the 123 states members of the Statute of Rome are obliged to cooperate with the Court to enforce the judgments."
Significantly, however, the ICC prosecutor makes parallels with the situation in Ukraine stating that crimes against humanity are also clearly evident in the Situation of Ukraine.
Nika Jeiranashvili, head of an organization member to GCICC asserts that by making parallels with the crimes currently going on in the war on the territory of Ukraine there is a chance that the ICC links Ukrainian and Georgian situations with each other. If the ICC chooses this path, high-ranking officials of Russia would be more logically attainted for the crimes committed in 2008 in Georgia and 2014 and 2022 in Ukraine.  This would be logical as the committed criminal acts are of a similar pattern: the orders were given in the same manner and therefore the current Russian authorities in charge in 2008 and 2014 are responsible for the crimes committed in both countries. So there is a possibility the Hague Court unifies the investigations of Ukrainian and Georgian situations.
"ICC prosecutor, Karim Khan, easily grasped the Ukrainian situation. Until February 2022, before Russia invaded Ukraine, it seemed that the prosecutor was not going to open an investigation into the situation in Ukraine and launch an investigation into the conflict of 2014, however, now he has completely changed his position and developments show that he might apply for arrest warrants.  He could even reach Putin. At least I hope so.  Earlier it was impossible even theoretically, but now everything leads to this. Karim Khan often visits Kyiv. His staff is based there. A solid investigative group was created. There is a chance that in parallel with the investigation of crimes committed in Ukraine, the situation in Georgia would be eased,” Nika Jeiranashvili tells Huamanrights.ge.
As for the war crimes of August 2008 and the process launched against the former three Ossetian separatist high-ranking officials, Nika Jeiranashvili says that the practice of the Hague Court shows that in investigating some situations or conflicts, arrest warrants are issued against only a few persons. Georgian situation would not be an exception here and we should not expect that dozens of arrest warrants are issued: "In Hague, everyone knows that there have been crimes committed, the problem is the evidence. Especially when a long time has passed since the offenses, much evidence has been lost or destroyed, and many witnesses have died of old age or disease. Consequently, it is very difficult for the prosecutor to reach the Russian high-ranking officials, otherwise, they know well in Hague and it is clear who would have issued orders during the war of 2008. Hague investigation should be strengthened by evidence. If Hague would say without evidence that Putin is guilty of everything, this will not be a substantiated legal statement. That Putin is guilty we all know well but the Hague Court needs some evidence to prove to Putin he has issued particular orders and what were the orders that resulted in particular crimes. As for Mindzaev, Guchmazov, and Sanakoev, a large part of the materials collected by us (i.e. non-governmental organizations) were associated with inhumane treatment and torture in the Tskhinvali detention facility. Consequently, most of the material that the prosecutor had in his hands was the crimes committed in the facility. Ultimately, the prosecutor assumed that arrest warrants could be issued against those individuals on whom he had enough evidence yet hoping that once they are brought to justice they could name higher-ranking officials whose orders they were fulfilling, and then it would be possible to arrest the higher ranking criminals."
According to the GCICC Chairperson and GYLA's International Litigation Team Leader, Tamar Oniani, the ICC as a court institution does not have its own police force and it fully depends on the cooperation of the states around the world, especially when the case concerns the detention or surrender of the persons already detained to the Hague, as well as execution of judgments. The warrant of arrest remains in force until the court orders otherwise. Under an arrest warrant, the court may request a pretrial arrest, detention, and surrender of a person. Once the suspected persons are detained, in accordance with Article 61 of the Statute of Rome, after the person's surrender or voluntary appearance before the court, the Pre-Trial Chamber shall hold a hearing to confirm the charges on which the prosecutor intends to seek trial.  The hearing must be held in the presence of the prosecutor and the person charged, as well as his defense counsel. Then the court will hear the case of the charged persons. Besides the prosecution and the defense parties, the involvement of witnesses and victims is also ensured in the process. However, the court shall take appropriate measures to protect the safety of the victims and persons affected, their physical and mental health, dignity, and privacy. Besides deciding upon the issue of guilt and sentence, the court provides for the principles of paying damages to the victims including restitution, compensation, and rehabilitation.
GCICC calls on the Pre-Trial Chamber of the Hague Court to hear the application of the prosecutor for arrest warrants in due time; further, in the best interest of doing justice to the victims, and considering the severity and gravity of the crimes committed by the Russian Federation during the August 2008 war, GCICC calls on the office of ICC prosecutor to actively carry on the investigation in order not to overlook the issue of responsibility of high-ranking officials of the Russian Federation.