სოფელი ამბულატორიის და სარწყავი წყლის გარეშე - ცხოვრება მავთულხლართების მიღმა
„გვეშინია, აქაც რამე უბედურება არ მოხდეს", - ამბობს 72 წლის ციური დვალიშვილი, რომელიც გორის მუნიციპალიტეტში, გამყოფ ხაზთან ახლოს, სოფელ ციცაგიანთკარში ცხოვრობს. მისი თქმით, მეზობელ სოფელში - კარბში სარწყავი წყლის გამო დაწყებული კონფლიქტი მსხვერპლით დასრულდა. გარდაცვლილია 33 წლის მამაკაცი, რომელსაც 70 წლის ქალმა თავში ქვა ჩაარტყა. ციცაგიანთკარის მოსახლეობა ამბობს, რომ სარწყავი წყლის გამო, კონფლიქტები მათ სოფელშიც ხშირად ხდება.
„პირდაპირ მეტირება ხოლმე, როცა ვუყურებ ჩემს ნარგავ-ნათესებს. გასახმობად მენანება. ჩემს ბიჭს არც ვუშვებ ხოლმე. მეშინია რამე უბედურებას არ გადაეყაროს“, - ამბობს ციური დვალიშვილი.
ციცაგიანთკარელების შემოსავლის დიდ ნაწილს მიწათმოქმედება და მეცხოველეობა წარმოადგენს, მაგრამ ბოლო წლების განმავლობაში სოფლის მოსახლეობა მიწის დამუშავებას ვეღარ ახერხებს. ნაწილი იძულებული გახდა, პირუტყვი გაეყიდა, რადგან საძოვრები ფაქტობრივად, აღარ დარჩა სოფელს.
„რითი ვირჩინოთ თავი?!.. მიწაა და ვერ ვამუშავებთ იმის შიშით, რომ ნარგავ-ნათესებს ვერ მოვრწყავთ და გაგვიხმება. მეცხოველეობაა და საძოვრები ფაქტობრივად, აღარ დაგვრჩა. ერთი მხრივ, ეს მცოცავი ოკუპაცია და მეორე მხრივ, გაყიდული და გასხვისებული მიწები. სოფელი სულს ღაფავს, პატრონი კი არსაიდან არ ჩანს", - ამბობს კობა ციცაგი.
სოფლის მოსახლეობის დიდი ნაწილისთვის მიწის დამუშავება დარჩა თავის რჩენის ერთადერთ საშუალებად. აქედან გამომდინარე, მათთვის სარწყავი წყლის პრობლემა ყველაზე აქტუალურია.
„სოფლის ერთ ნაწილს მიეწოდება წყალი, ხოლო მეორე ნაწილს - არა. ბევრჯერ იარაღით ვმდგარვარ და ესე მომირწყვია ჩემი ბაღი. კი არ ვესვრი, მაგრამ შიში ექნებათ, სხვანაირად არ გამოდის", - ამბობს ციცაგიანთკარის ერთ-ერთი მაცხოვრებელი.
სოფელში აქტუალურია ამბულატორიის პრობლემაც. კოტეჯი ამბულატორიისთვის ზამთარში დაიდგა, მაგრამ ობიექტი დღემდე უფუნქციოა.
„წნევა მქონდა მაღალი, სოფელში ექიმი ვერ ვნახეთ, სასწრაფო კი 40 წუთის შემდეგ მოვიდა. ისედაც სულ მოხუცები დავრჩით სოფელში და რის იმედად ვიყოთ, არ ვიცით. აგერ, კი დადგეს კოტეჯი ამბულატორიისთვის, მაგრამ ჯერ გაღებული არ გვინახავს. რაში დაიხარჯა ათასობით ლარი, არ ვიცით", - აცხადებს 75 წლის ბაგრატ ციცაგი.
ბაგრატ ციცაგი ამბობს, რომ სოფელში მოსახლეობის დიდი ნაწილი მოხუცი თაობაა. მისი თქმით, ციცაგიანთკარში წლებია, დაწყებითი კლასის სკოლა დაკეტილი და უფუნქციოა: „ბავშვთა სიმცირის გამო, სკოლა, წლებია, დაკეტილია. რამდენიმე ბავშვია და ისინი მეზობელ სოფელში დადიან. სოფელში მოხუცები ვართ დარჩენილი. ამბულატორიის ამუშავება ჩვენთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ჯერ კიდევ 2019 წელს მიიღო გორის მერიისგან დაპირება, რომ ციცაგიანთკარში ამბულატორია ამოქმედდებოდა. თუმცა, 3 წლის შემდეგაც ეს პრობლემა კვლავ მოუგვარებელია.
„ადგილზე მისულებს ადგილობრივებმა გვითხრეს, რომ კოტეჯი 2022 წლის ზამთარში ჩადგეს, მაგრამ დღემდე უფუნქციოა და მისი კარიც კი არ გაღებულა. სამწუხაროდ, პროექტები, რომლებიც ხორციელდება ამა თუ იმ დასახლებაში, როგორც წესი, ვერ ემსახურება ხოლმე ადგილობრივების რეალურ საჭიროებებს და კეთდება მხოლოდ პიარისთვის, სათქმელად, რომ ციცაგიანთკარში, მაგალითად, ამბულატორია არის. საბოლოოდ, ეს ყოველივე აჩენს ეჭვებს, რომ მსგავსი პროექტების განხორციელებისას ძირითადი მოტივაცია არის არა მოსახლეობის საჭიროებების გათვალისწინება, არამედ გარკვეული პოლიტიკური ქულების ჩაწერა საზოგადოებაში და ხშირ შემთხვევაში არ გამოირიცხება კორუფციის ნიშნებიც", - აცხადებს ლექსო მერებაშვილი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი.
Humanrights.ge საკითხის შესწავლის მიზნით, ახალუბნის ადმინისტრაციულ ერთეულში (რომლის შემადგენლობაშიც არის ციცაგიანთკარიც) გორის მუნიციპალიტეტის მერის წარმომადგენელს, ტარიელ ვათიაშვილს დაუკავშირდა, რომელმაც განაცხადა, რომ პრობლემების შესახებ უწყება ინფორმირებულია.
„სარწყავი წყლის პრობლემა ახლო მომავალში მოგვარდება აუცილებლად, რაც შეეხება ამბულატორიას, კოტეჯი დგას, მაგრამ ელექტროენერგია არ არის ჯერჯერობით შეყვანილი და არც ინვენტარია შეტანილი. მერია ჩავაყენე საქმის კურსში და ვიცი, რომ დღის წესრიგში დგას ამ პრობლემის მოგვარება", - განმარტა ტარიელ ვათიაშვილმა.
ციცაგიანთკარის მოსახლეობა ასევე საუბრობს ნაგვის ურნების სიმცირეზე და სტიქიური ნაგავსაყრელის პრობლემაზე: „ნაგვის ურნები არასაკმარისია და განთავსებულია მხოლოდ ცენტრალურ გზაზე. მათი ნაწილი დაზიანებულია. სოფლის შესასვლელში მოწყობილია სტიქიური ნაგავსაყრელი. აქ ნაგავს მეზობელი სოფლის მაცხოვრებელები ყრიან. არაერთხელ მივმართეთ გორის მუნიციპალიტეტის მერიას და მის წარმომადგენელს პრობლემის მოგვარების მიზნით, მაგრამ მათ ამ საკითხის მეზობელი სოფლის მოსახლეობასთან მოლაპარაკებით გადაწყვეტა გვირჩიეს. პრობლემა კი დარჩა პრობლემად“.
ა(ა)იპ გორის მუნიციპალიტეტის კეთილმოწყობის სააგენტომ გასულ წელს 20 სხვადასხვა ლოკაციაზე განახორციელა სტიქიური ნაგავსაყრელების სალიკვიდაციო სამუშაოები. ციცაგიანთკარში ეს პრობლემა კვლავ გადაუჭრელია.
„მაგაზე მე რა გიპასუხოთ, თუ მეზობელი სოფლის მოსახლეობა ყრის ნაგავს?! ურნების დამატება ჯერჯერობით არ იგეგმება, მაგრამ ნარჩენები გარკვეული პერიოდულობით გაგვაქვს“, - განაცხადა კეთილმოწყობის სააგენტოს ხელმძღვანელმა გიორგი ბარჯაძემ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს პროექტს „2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილი დანაშაულებისა და კონფლიქტის რეგიონებში განგრძობადი უფლებადარღვევების დაუსჯელობის წინააღმდეგ ბრძოლა", რომლის ფარგლებშიც ხდება გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში ვიზიტები, პრობლემების იდენტიფიცირება და ამ პრობლემების აღმოფხვრის გზების ადვოკატირება.

"We are afraid of something unfortunate would happen here as well," said 72-year-old Tsiuri Dvalishvili, who lives in the village of Tsitsagiantkari near the dividing line in Gori municipality. According to her, the conflict that began in the neighboring village of Karbi over the irrigation issue had fatal outcomes. A 33-year-old man died hit with a stone by a 70-year-old woman. The residents of Tsitsagiantkari say that because of the irrigation issue, conflicts are frequent in their village.
"My eyes are watering when I look at my plants and seedlings. I feel sorry for them as they must fall away. I do not let my boy out. I am afraid he would get into trouble,” says Tsiuri Dvalishvili.
A large part of the income in Tsitsagiantkari comes from farming and livestock, but in recent years the villagers cannot cultivate the land. Some of the residents had to sell their cattle, as no pastures were practically available to the village.
How on earth can we earn our bread? We have land but cannot cultivate it as we are afraid that our plants and seedlings would be left without irrigation and fall away. No livestock and pastures are available to us anymore. On the one hand, this creeping occupation and on the other hand sold and disposed land. The village is hardly alive, and there is no one to take care of us,” says Koba Tsitsagi.
Land cultivation for a large part of the rural population remained the only means to survive. Therefore, the problem of irrigation is the most acute one.
"One part of the village is supplied with water, and the other part is not. Often, I carried a gun with me when irrigating my garden. I would not shoot, but they will have a fear, it does not work otherwise,” says one of the residents of the Tsitsagiantkari.
The problem of the outpatient clinic also prompts in the village. The cottage was built for the outpatient clinic in winter, but the facility is still closed.
"I got high blood pressure and we could not find a doctor in the village, while the ambulance arrived 40 minutes later. We, only the elderly is left, and we do not know on what to count. Well, there has been a cottage for the outpatient facility erected, but we never saw it open. For what thousands of lari were spent, we do not know,” says Bagrat Tsitsagi, 75.
Bagrat Tsitsagi says that a large part of the population in the village are senior citizens. According to him, for years the primary school is closed and not operating in Tsitsagiantkari: "Because of the scarcity of children, the school is closed for years now. Children attend the school in the neighboring village. We, only the elderly is left in the village. To set the outpatient clinic in operation is a vital issue for us."
Human Rights Center was given assurances already in 2019 from the Gori Mayor’s Office that the outpatient clinic would become operable in Tsitsagiantkari. However, after 3 years the problem is still unresolved.
"The locals told us that the cottage was built in the winter of 2022, but its operation is suspended, and the doors of the clinic were never opened. Unfortunately, the projects that are implemented in a particular settlement do not usually serve the real needs of the locals and are done only for PR reasons to state, for instance, that there is an outpatient facility in Tsitsagiantkari. Finally, all these cause doubts that the main motivation in carrying out such projects is not to take into consideration the needs of the population but to check certain political scores in front of the public, and in most cases, the signs of corruption here are not excluded either,” states Lekso Merebashvili, the lawyer of HRC.
To study the issue, Humanrights.ge reached Tariel Vatiashvili, the representative of the Gori municipality Mayor to the Akhalubani administrative unit (to which Tsitsagiantkari is a member); Vatiashvili stated that the agency is informed about the problems.
"The problem of irrigation will be solved in the near future, as for the outpatient facility, the cottage is there, but the electricity cable is not yet connected, and no equipment is brought for the clinic. I have informed the Mayor's Office about the issue and as far as I know, the resolution of the problem is on the agenda,” stated Tariel Vatiashvili.
Tsitsagiantkari residents also mention the scarcity of garbage bins and the spontaneous landfill sites. "There are not enough garbage bins available and even those are placed along the main road only. Part of them is damaged. At the entrance of the village, there is a spontaneous landfill site. Here the residents of neighboring villages dispose of their garbage. Many times, we have applied to the Gori Municipality Mayor’s Office and its representatives to solve the problem, but they advised us to negotiate the issue with the residents of the neighboring village. Meanwhile, the problem remains."
The agency responsible for the provision of public amenities in the Gori Municipality has done several works for eliminating the spontaneous landfills on twenty separate locations. This problem is still unsolved in Tsitsagiantkari.
“How can I respond to you where the residents of the neighboring village dispose of the garbage?! Adding the garbage bins is not planned, but we do remove the waste periodically,” said Giorgi Barjadze, head of the amenities Agency.
HRC implements the project Fighting Impunity for Crimes Committed during the August 2008 War and Persistent Violations of Human Rights in Conflict Areas, which includes visits to villages near the demarcation line, identification of problems, and advocacy for ways to resolve them.