საგა ვიზის შესახებ და ბედნიერი დასასრული
ვიმედოვნებდი, რომ ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ საგარეო საქმეთა სამინისტროს სავიზო განყოფილებაში მომსახურე პერსონალიც შეიცვლებოდა. ამ განყოფილებაში ადრე უამრავი პრობლემა მქონდა (რაც მოთხრობილია ამ გვერდზე წინა სტატიაში). ამიტომ თავდაპირველად იმედი გამიცრუვდა, როდესაც ჩემი ბოლო ვიზიტის დროს კარებში შესვლისთანავე დავინახე, რომ დახლს უკან იჯდა იგივე არაკომპეტენტური და აგრესიული პერსონალი.
თუმცა, მაშინვე შეამჩნევდით ორ ცვლილებას: პირველი ის, რომ აღნიშნული პერსონალი ადრინდელზე უკეთ გამოიყურებოდა. ადრე უბრალო სვიტრები და შარვლები ეცვათ. ამჯერად კი ისინი შემოსილნი იყვნენე საკმაოდ სოლიდური პერანგებითა და ჰალსტუხებით.მეორე ცვლილება ის გახლდათ, რომ ატმოსფერო შედარებით შერბილებულიყო. ოთახი სავსე იყო იმ ხალხით, რომელთაც ვიზის მიღება სურდათ, მაგრამ აღარ ისმოდა პერსონალის გამუდმებული ყვირილი, რაც ადრე ხშირად ხდებოდა ხოლმე. იგივე პერსონალი, რომელიც ადრე ასეთი აგრესიით გამოირჩეოდა, იმ დღეს ძალიან მშვიდი და ზრდილობიანი ჩანდა. ოფისი ამჯერად მეტად ჰგავდა ოფისს და ნაკლებად ბარს. აშკარაა, რომ ახალმა მმართველობამ გადაწყვიტა სიტუაციის გაუმჯობესება.
ჩემი ვიზაც ადრინდელთან შედარებით ბევრად უფრო ადვილად მივიღე, იმაზე ადვილადაც კი ვიდრე წარმომედგინა. ჩემი ქართველი კომპანიონი, რომელიც თან მახლდა აღნიშნულ ოფისში ჩემი წინა ვიზიტების დროსაც რამოდენიმეჯერ შემეკითხა, თუ როდის შევიტანე განაცხადი 6 თვიან ვიზაზე, რაზეც მე რამოდენიმეჯერ ვუპასუხე, რომ ეს იყო ოქტომბერში ან ნოემბერში. მე მაშინვე ვერ მივხვდი, თუ რაოდენ დიდი მნიშვნელობა ჰქონდა ამას იმიტომ, რომ ჩემი წინა ვიზიტების დროს მე არა მარტო მაიძულეს გადამეხადა ქრთამი, (რომელსაც გადაუდებელი გადასახადი უწოდეს) არამედ მითხრეს, რომ არ ხდებოდა 6 თვიანი ვიზების გაცემა და რომ შეიძლებოდა გაცემულიყო მხოლოდ 3 თვიანი ვიზა. უფრო მეტიც, მე მითხრეს, რომ არ ახსოვდათ მივიტანე თუ არა მათთან რაიმე საბუთი, მათ შორის განაცხადი 6 თვიან ვიზაზე. მათთვის იმის თქმა, თუ როდის წარვადგინე აღნიშნული საბუთები, რომელთა არსებობასაც კი უარჰყოფდნენ, ცოტა არ იყოს უაზრობად მომეჩვენა.
ამჯერად კი ოფისში ნახევარი საათის ლოდინის შემდეგ, რომლის განმავლობაშიც ერთ-ერთი თანამშრომელი ჩემს საბუთებს ეძებდა, ჩემდა გასაკვირად იგი გამოვიდა აღნიშნული საბუთებით ხელში. მე მოველოდი, რომ ავიღებდი კიდევ ერთ განაცხადს 3 თვიან ვიზაზე, შევავსებდი მას და რაც შეიძლება სწრაფად წავიდოდი ამ ადგილიდან. მაგრამ არაფრის გაკეთება აღარ დამჭირდა. ბლანკები უკვე შევსებული, და გასაგზავნად მზად იყო. თანამშრომელმა ისიც კი მკითხა ვიზა იმ დღესვე მინდოდა თუ მეორე დღისთვის. რა თქმა უნდა ვუპასუხე, რომ რაც შეიძლება მალე მინდოდა ვიზის აღება (თან გავიფიქრე, რომ რაც უფრო ცოტა ხანს ექნებოდათ მათ ჩემი პასპორტი, მით უფრო ნაკლები შანსი იყო მისი დაკარგვის). ლანჩის შემდეგ უკან დავბრუნდი, გადავიხადე 130 დოლარი (არანაირი დამტებითი გადასახადი არ მოუთხოვიათ) და მივიღე მრავალჯერადი 6 თვიანი ვიზა, რომლის მიღებასაც ბოლო 4 თვის განმავლობაში ვცდილობდი.
შესაძლოა მთავრობის სხვა განყოფილებებში რეფორმა მიმდინარეობს, ან არ მიმდინარეობს, მაგრამ საგარეო საქმეთა სამინისტროს სავიზო განყოფილებაში ნამდვილად სწორი მიმართულებით იქნა გადადგმული ნაბიჯები.

Happy Ending in Visa Saga
I had hoped that the change in government would result in a change of personnel in the Ministry of Foreign Affairs' visa distribution area, where I had had numerous problems in the past (documented in a previous article on this site). I was therefore initially disheartened to see the same incompetent and belligerent staff sitting behind the counter as I walked through the door on my most recent visit.
There were, however, two changes noticeable immediately. Firstly, the staff were all better dressed than they had been before. Previously, they wore simple sweaters and slacks. This time, they were all wearing what appeared to be very nice sweaters, and all had ties. Secondly, the atmosphere was decidedly more subdued. While the room was packed full of people wanting visas, just as it had been in the past, this time there was no yelling back and forth. The same staff who had been so bellicose in the past were now quiet and polite. The office now felt more like an office and less like a bar. Clearly, new management had decided to make some improvements.
Procuring my visa also turned out to be far easier than it had been previously, and far easier than I had expected it to be on this occasion. My Georgian companion, who had been with me on most of my previous trips to the office, repeatedly asked me when I had submitted my 6-month visa application, which I repeatedly replied was sometime in October or November. I failed to see the importance of this, because in my previous visits, in addition to being forced into paying a bribe (called an "expediting fee"), I had been told that 6-month visas were not being issued, only 3-month. Furthermore, I had also been told that they had no recollection of ever receiving documents of any kind from me in the past, including (but not limited to) a 6-month visa application. Telling them when I had submitted a document whose very existance had already been denied seemed to me to be rather pointless.
After standing in the office for perhaps 30 minutes while one of the clerks searched for the documents, I was completely surprised when he actually walked out with them in his hands. I was just hoping to get another 3-month application, fill it out, and leave as soon as possible. Instead, I needed to do nothing. The forms were already completed and ready to go. The clerk even asked if I wanted the visa that day or the next. Of course I said sooner was better (figuring that the less time my passport spent in their hands, the less chance they had of losing it). After lunch, I went back, paid my $130 (no late charges or expediting fees were added), and received the multi-entry 6-month visa I had been trying to get my hands on for the past 4 months.
Reform may or may not be proceeding as planned in other parts of the government, but the Ministry of Foreign Affairs' visa office has clearly taken a big step in the right direction.