პრემიერ-მინისტრის ღირსებამ „ფასი“ დაკარგა
2004 წლის 1 ოქტომბერს თბილისის საოლქო სასამართლოში გამართულ პროცესზე - ზურაბ ჟვანია „თავისუფალი გაზეთის“ წინააღმდეგ, მოსამართლემ ძალაში დატოვა დიდუბე-ჩეღურეთის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება გარდა ფულადი ანაზღაურების მოთხოვნისა, რომელიც ზურაბ ჟვანიას წარმომადგენელმა პროცესზე, მოულოდნელად თავად მოხსნა. ზურაბ ჟვანია ითხოვდა მასზე გაზეთში გასული ცნობების უარყოფას და მისთვის ამ ცნობებით მიყენებული მორალური ზიანის ანაზღაურებას 5 000 ლარის ოდენობით. საუბარია 2004 წლის 20-26 იანვარს გაზეთის საშუალებით გავრცელებულ ინფორმაციაზე, სადაც დაფიქსირდა: „ფეხბურთის ფედერაციის, რკინიგზის დეპარტამენტისა და მადნეულის საქმის უკან ზურაბ ჟვანია დგას“; „ერთ-ერთი შეხვედრისას ჟვანიამ პირდაპირ განუცხადა გიორგი ლეჟავას, რომ რკინიგზის დეპარტამენტის შეფობის საზღაურად 2 მილიონი დოლარი უნდა გადაეხადა“; „ზურაბ ჟვანია მოლაპარაკებას აწარმოებს საერთაშორისო ძებნილ კურტისთან“.
აღნიშულ საქმეზე დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონულმა სასამართლომ 2004 წლის 23 მარტს გამოიტანა გადაწყვეტილება და დააკმაყოფილა მოსარჩელე ზურაბ ჟვანიას მოთხოვნა პატივის, ღირსების და საქმიანი რეპუტაციის შემლახავი ცნობების უარყოფისა და მოყენებული მორალური ზიანის 5 000 ლარით ანაზღაურების შესახებ.
„კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა“ „თავისუფალი გაზეთის“ სახელით გაასაჩივრა რაიონული სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილება.
საოლქო სასამართლოში გამართულ პროცესზე აპელანტების წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ცნობები, რომლის უარყოფასაც ითხოვდა ზურაბ ჟვანია არ ლახავს მის პატივს, ღირსებასა და საქმიან რეპუტაციას, ამ ცნობების გავრცელებით მას არ მისდგომია მორალური ზიანი. აქედან გამომდინარე, უსაფუძვლოა მორალური ზიანის ანაზღაურებისათვის 5 000 ლარის მოთხოვნა. შესაბამისად, უნდა გაუქმდეს დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება.
კამათის ეტაპის დამთავრებისას ზურაბ ჟვანიას წარმომადგენელმა მოხსნა მორალური ზიანისათვის 5000 ლარის ანაზღაურების მოთხოვნა. დანარჩენ ნაწილში იგი კვლავ სრულად იზიარებს სასარჩელო მოთხოვნებს.
- „5 000 ლარის მოთხოვნა თავიდანვე იყო იმდენად არაარგუმენტირებული და დაუსაბუთებელი, რომ მე ვფიქრობ, ლოგიკური იყო მათი მხრიდან ამის გაკეთება. ჩვენი მთავარი მიზანია, რომ არ დაკმაყოფილებულიყო სარჩელი ინფორმაციის უარყოფის საკითხში, - აცხადებს „თავისუფალი გაზეთის“ რედაქტორი თამუნა ლეფსვერიძე“.
- თვლით თუ არა რომ სასამართლო ზეწოლის ქვეშაა?
-„ მე დარწმუნებული ვარ, რომ სასამართლო განიცდის ზეწოლას. როდესაც პრემიერ-მინისტრის სარჩელს განიხილავს, მე მესმის, რას გრძნობს და რა ვალდებულებები აქვს მოსამართლეს და არ მიკვირს თუ გავლენის ქვეშაა“.
ფაქტი ერთია, რომ 2004 წლის 1 ოქტომბერს საოლქო სასამართლომ მიიღო განჩინება, რომლითაც ნაწილობრივ შეიცვალა დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება.
კერძდ კი მორალური ზიანისათვის 5000 ლარის დაკისრების ნაწილში, ვინაიდან მოსარჩელემ ამ ნაწილში მოხსნა მოთხოვნა.
„თავიუფალი გაზეთის“  საშუალებით გავრცელებული ცნობების უარყოფის თაობაზე კი ძალაში დარჩა რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, თუმცა მოპასუხე მხარე არ აპირებს ინფორმაციის უარყოფას და როგორც გაზეთის რედაქტორმა თამუნა ლეფსვერიძემ განაცხადა ჩვენთან საუბარში, ისინი უმაღლეს სასამართლოში აპირებენ საოლქო სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრებას და თუ საჭირო გახდა საქმეს სტრაბურგშიც გადაგზავნიან:
- „აუცილებლად გავასაჩივრებთ უზენაეს სასამართლოში, და შევხედავთ თუ როგორ განვითარდება მოვლენები... ყოველ შემთხვევაში ინფორმაციის უარყოფას ნამდვილად არ ვაპირებთ“.

Dignity of the Prime-Minister has been Disgraced
A trial was held on 1 October 2004 in the Tbilisi Regional Court between Georgian Prime Minister Zurab Zhvania and the newspaper “Tavisupali Gazeti” (Free Newspaper). With the exception of demanding a costs reimbursement, which had been unexpectedly rejected by the representative of Mr Zhvania at the trial, the judge approved the decision taken by Didube-Chugureti District Court. Mr Zhvania demanded a retraction of the information about him which was reported by the newspaper and requested a GEL5000 sum as compensation for the inflicted moral injury.
The incident in question concerns the reports of 20-26 January 2004 which stated that “It is Zurab Zhvania standing behind the Football Federation, the Railway Department and the case regarding ore,” reporting further that “During his meeting with George Lezhava, Zhvania demanded USD 2 millions if Lezhava wanted to become the Chief of Railway Department” and “Zurab Zhvania conducts negotiations with Kurt, who is currently under international search.”
On 23 March 2004 Didube-Chugureti District Court made a decision regarding the above-mentioned case and satisfied Zurab Zhvania’s demand to retract the information disgracing his honor, dignity and reputation and to reimburse him GEL5000 for moral injury.
NGO "Article 42 of the Constitution" appealed against the sentence of the regional court in the name of “Tavisupali Gazeti”(Free Newspaper).
Representatives of the appellants stated in the regional court that the information provided by Mr Zhvania, in which he demanded a retraction of the newspaper reports, did not disgrace his honour, dignity and business reputation and that no moral injury had  been inflicted on him by divulging this information. The demand of GEL5000 as a reimbursement, they stated, is groundless and, accordingly, the decision taken by Didube-Chugureti District Court should be annulled.
On ending the dispute, Mr Zhvania abolished his demand of GEL5000 as a compensation for moral injury. He shares all the rest of his demands. “The request of GEL5000 was, from the very beginning, so unreasoned and unfounded that I consider it logical that it was overturned. We mainly aimed at their action regarding the rejection of the information not to be satisfied” states the editor of “Tavisupali Gazeti,” Tamuna Lepsveridze.”
HumanRights.Ge: “Do you think that the court is under oppression?”
Ms Lepsveridze: “I am sure that the court is under suppression.  When it reviews the action of the Prime Minister, I understand what he feels and what obligations he shoulders and I am not at all surprised that he is under scrutiny.”
It is a fact that on 1 October 2004 the Regional Court passed the sentence by which the decision of the Didube-Chugureti District Court has been partially changed. In particular, this part deals with imposing the compensation of GEL5000 for moral injury because the plaintiff revoked his demand.
As for the rejection of the information spread by the “Tavisupali Gazeti,” the decision taken by the Regional Court remains in power although the defendant does not plan to deny the facts.  As Ms Lepsveridze reported in her interview, they are going to appeal the sentence of the Regional Court to the High Court and, if necessary, the case will be submitted to Strasbourg as well.
Ms Lepsveridze: “We shall appeal to the High Court by all means and shall observe the development of events… in any case we do not plan to reject the information.”