დაკარგული ნდობის აღდგენა აფხაზეთის დასაბრუნებლად
ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით დარეგულირებაში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საქართველოს პრეზიდენტს კონფლიქტის ტრანსფორმაციის საკითხზე ღია წერილით მიმართეს და ხელისუფლებას დღემდე არსებული პოლიტიკური ფორმულის - „შემირიგდი, ჩემთან იცხოვრე, თორემ დაგსჯი“  - გაუქმება ურჩეს. არასამთავრობოთა აზრით, ქართულმა მხარემ აფხაზურს უნდა შესთავაზოს პრიორიტეტულ საწყისებზე აგებული ღონისძიებები, რაც აფხაზეთისთვის ეკონომიკური სანქციების მოხსნას, კომუნიკაციების, რკინიგზის აღდგენას, ინვესტიციების დაბანდებასა და აფხაზეთის მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას გულისხმობს. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოწესრიგების მიზნით, ქართველმა ექსპერტებმა რამოდენიმე პროექტი მოამზადეს.
საქართველოში მოქმედმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, რომლებიც ბოლო 9 წლის განმავლობაში ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარებაზე მუშაობენ და აქტიურად თანამშრომლობენ აფხაზ კოლეგებთან, საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ტრანსფორმაციის საკითხზე ღია წერილით მიმართეს.
არასამთავრობოთა რეკომენდაციების თანახმად, ქართულმა მხარემ უნდა მოახდინოს ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ამომწურავი შეფასება. უნდა მოხდეს აფხაზეთში ომის დაწყების, მისი მიმდინარეობის, დასრულებისა და ომის შემდგომი განვლილი 11 წლის ანალიზი.
ქართველებისაგან „მტრის ხატის“ შექმნას 1992-1993 წლების ომის, გალისა და კოდორის მოვლენების გარდა, ხელი შეუწყო დღემდე არსებულმა პოლიტიკურმა ფორმულამ: „ჩვენ მზად ვართ, კონფლიქტი გადავწყვიტოთ მშვიდობიანი პოლიტიკური მოლაპარაკების გზით, მაგრამ თუ არ გამოგვდის, მაშინ სამხედრო ძალას მივმართავთ.“
აუცილებელია ქართულმა მხარემ განაცხადოს, რომ იგი არ შეეცდება ქართულ-აფხაზური პრობლემის შეიარაღებული გზით გადაჭრას. „ქართველთა მხრიდან ძალის არ გამოყენების ნების გამოვლენა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დღეს, როდესაც ქვეყანაში პრიორიტეტად ჯარის გაძლიერებაა დასახელებული. დამაჯერებლად უნდა გამოცხადდეს, რომ საქართველო არასოდეს გამოიყენებს გაძლიერებულ ჯარს აფხაზ ხალხთან დასაპირისპირებლად. ძალით შესაძლოა ტერიტორია დაბრუნდეს, მაგრამ პრობლემა თაობებს გაჰყვება და აფხაზეთში ვერ შეიქმნება უსაფრთხოების შესაბამისი გარემო,“- ნათქვამია არასამთავრობოების მიმართვაში.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელთა აზრით, ქართულმა მხარემ აფხაზურს უნდა შესთავაზოს პრიორიტეტულ საწყისებზე აგებული დიალოგის პროცესი. პირველ რიგში, საქართველო უნდა გამოვიდეს ინიციატივით, რათა აფხაზეთს მოეხსნას ეკონომიკური სანქციები და ამით გაუქმდეს აქამდე მოქმედი წინააღმდეგობრივი ფორმულა „შემირიგდი, ჩემთან იცხოვრე, თორემ დაგსჯი.“ საქართველომ აქტიურად უნდა იზრუნოს კომუნიკაციების, რკინიგზის აღდგენაზე, აფხაზეთში ინვესტიციათა დაბანდებაზე, აფხაზეთის დღევანდელი მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე.
ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარებაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიაჩნიათ, რომ ყოველივე ამას ეფექტი ექნება მხოლოდ მაშინ, თუ ქართულ-აფხაზური დიალოგი განვითარდა ნდობის მშენებლობის ზემოთ აღწერილი გზით.
5 იანვარს ქართველ ექსპერტთა ჯგუფის მიერ მომზადებული პროექტი აფხაზეთის პოლიტიკური სტატუსის შესახებ განხილულ იქნა პოლიტოლოგიის ინსტიტუტში. პროექტის მიხედვით, აფხაზეთი არის საქართველოს ფედერალური სახელმწიფოს შემადგენელი ნაწილი, ქართულთან ერთად აფხაზური ცხადდება სახელმწიფო ენად, ადგილობრივ, აფხაზეთის ხელისუფლებას აქვს უფლება, თავად მიანიჭოს აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეობა, საუბარია აგრეთვე ეროვნულ ვალუტაზე - ლარზე ორენოვანი, ქართულ-აფხაზური წარწერის გაკეთებაზეც და სხვა მნიშვნელოვანი
უფლებამოსილებების მინიჭებაზე.
აფხაზეთის პოლიტიკური სტატუსის შესახებ მომზადებული პროექტის განხილვას ესწრებოდნენ ასევე აფხაზეთიდან დევნილობაში მყოფი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც, რომლებიც საკმაოდ სკეპტიკურად შეხვდნენ პროექტს და რომელთა აზრითაც, პროექტის მიხედვით, აფხაზეთს საქართველოს ფედერალური სახელმწიფოს შემადგენლობაში იმდენად დიდი უფლებები აქვს მინიჭებული, რომ მისი განხორციელება არა თუ აფხაზეთის დაბრუნებას, მის საბოლოოდ დაკარგვას გამოიწვევს, რადგან ამ გაზრდილი უფლებების გამო, აფხაზეთის ხელისუფლება საქართველოს  ცენტრალური ხელისუფლების წინაშე ანგარიშვალდებული თითქმის აღარ იქნება.
არასამთავრობოების მიერ მომზადებული პროექტი მიუღებელია აგრეთვე, ადამიანის უფლებათა დაცვის ასოციასიისათვის და მას ანტიქართულად მიიჩნევს. „ ამ კონცეფციაში არასამართლებრივად და არასწორად არის გააზრებული ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები, კერძოდ მასში ნათქვამია, თითქოს აფხაზეთში 1992 წელს ქართველებმა წამოიწყეს ომი და რომ ჩვენ ბოდიში მოვუხადოთ მათ,“- განაცხადა ასოციაციის პრეზიდენტმა გიორგი კერვალიშვილმა და დასძინა, რომ ომი შევარდნაძის ანტიქართულმა რეჟიმმა განაპირობა და ქართველი ხალხი ამაზე პასუხისმგებელი არ არის.
პროექტის ერთ-ერთი ავტორის პაატა ზაქარეიშვილის განცხადებით კი, ეს თითიდან გამოწოვილი ბრალდებებია და პროექტის ყურადღებით წაკითხვის შემთხვევაში ყველა პრეტენზია გაბათილდება.
მისივე თქმით, აფხაზები მუდმივად გამოთქვამენ საყვედურს, რომ ქართული მხარე მას არაფერს სთავაზობს, აღნიშნული პროექტი სწორედ ერთ-ერთი შეთავაზებაა და აფხაზები იძულებულნი იქნებიან, მის განხილვას დათანხმდნენ.
გარდა აღნიშნულისა, ქართველმა ექსპერტებმა მოამზადეს კიდევ ერთი პროექტი, რომლის პრეზენტაციაც 11 იანვარს სახალხო დამცველის ოფისში გაიმართა.
პროექტის სახელწოდებაა „ეკონომიკური ფაქტორების ამოქმედება - აფხაზეთის ერთიან საქართველოში ინტეგრაციის გზა“. იგი კონფლიქტის ზონაში, კერძოდ, გალისა და ზუგდიდის რაიონებში ადმინისტრაციულ საზღვართან ეკონომიური პროექტების განხორციელებას ითვალისწინებს, საუბარია ამ ზონაში ინვესტიციეების, მათ შორის უცხოური კაპიტალის, ჩადებაზე. პროექტის ინიციატორია გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორი ლაშა ტუღუში.
როგორც პროექტის ერთ-ერთი ავტორი დავით უსუფაშვილი აცხადებს, წინასწარ იმის თქმა თუ როგორ მიიღებენ მხარეები ამ ინიციატივას, ძნელია. პროექტის კიდევ ერთი ავტორის ვახტანგ ხმალაძის ინფორმაციით, პროექტი დიდი ხანია მთავრობას წარედგინა, თუმცა მათი პოზიცია ჯერ უცნობია.

Gaining Back the Lost Trust for the Return of Abkhazia
Non-Governmental Organizations working on a peaceful solution to the Georgian-Abkhazian conflict sent an open letter about transforming the conflict to Georgia's president.   The letter advised the government to end the current political strategy of "Reconcile with me, live with me or I will punish you."According to the NGOs, the Georgian side should offer Abkhazia measures built on priority issues.  For Abkhazia, this would mean ending economic sanctions, restoring communication and rail systems, and making investments for improving the socio-economic conditions of the Abkhazian people.  Experts have already prepared several projects aimed at a peaceful resolution of the Georgian-Abkhazian conflict.
The Georgian NGOs, who for nine years have actively worked with Abkhazian colleagues toward a peaceful resolution, sent the open letter to Georgian president Mikheil Saakashvili.
The NGOs recommended that the Georgian side make a thorough and comprehensive evaluation of the Georgian-Abkhazian conflict, including an analysis of the start of the Abkhazian war, the war itself and the state of affairs during 11 years into the conflict.
Perceiving the Georgians as enemies during the war of Gali and Kodori
in 1992-1993 was caused by policy still in place:  "We are ready to solve the
conflict through peaceful political negotiations, but if this doesn't work,
we'll revert to military force."
It is necessary that Georgian declare that it will not try to solve the Georgian-Abkhazian conflict using armed forces. The NGOs' letter states:  "The good will of the Georgian side to not use force is of particular importance today when priority is being given to strengthening the country's army. It should be clearly stated that Georgia will never use this strengthened army for the purpose of confronting the Abkhazian people.  Territory may be returned by force, but the problem will remain, moving from generation to generation, and a safe environment will not be created in Abkhazia."
In the opinion of the representatives of the NGOs, the Georgian side should offer Abkhazia a process of dialogue based on priority issues. First, Georgia should show the initiative to end economic sanctions from Abkhazia and thus cancel current "Reconcile with me, live with me or I will punish you" formula. Georgia should take active responsibility for restoring communications and the railway and should invest in Abkhazia, improving the population's socio-economic conditions.
NGOs believe that a peaceful resolution of the Georgian-Abkhazian conflict will only have occur if a Georgian-Abkhazian dialogue goes forward as mentioned above, emphasizing the rebuilding of trust.
On January 5th, a proposal concerning the political status of Abkhazia was prepared and discussed at the Institute of Political Science.  The project proposed that Abkhazia be a part of the Georgian federal state; that both Abkhaizian and Georgian be recognized as state languages; that the local Abkhazian government have the right to grant citizenship for the Republic of Abkhazia; that the national currency, the Lari (GEL), be printed in two languages, Georgian and Abkhazian; and other important issues.
Attendees who are representatives of NGOs displaced from Abkhazia regarded the proposal with skepticism.  In their opinion, the proposal would grant so many rights to Abkhazia within the Georgian federal state that implementing the proposal would cause, not a return, but an eventual separation of Abkhazia:  with these increased rights, the Abkhazian government would not actually be accountable to the central government of Georgia.
The proposal prepared by NGOs was also unacceptable to the Georgian Association for Human Rights, which considers the proposal to be anti-Georgian. "In the proposal, Georgian-Abkhazian relations are not considered properly; namely, it states that the Georgians started the war in Abkhazia in 1992 and that we should apologize," said Giorgi Kervalishvili, president of the association.  He added that the war was caused by Shevardnadze's anti-Georgian regime and that the Georgian people should not be held responsible for that.
According to Paata Zakareishvili, one of the proposal's authors, there will be no more complaints if the project is read carefully.  He also said that the Abkhazians make constant reproaches, that the Georgian side does not offer them anything, and that this proposal is just one of the offers the Abkhazians will be obliged to agree to discuss.
Besides the above, Georgian experts also prepared another project, which was presented to the Public Defender's Office on January 11th.  The title of this project was "Activation of Economic Reforms - How to Integrate Abkhazia into a United Georgia," and was initiated by Lasha Tugugshi, editor-in-chief of the newspaper "Rezonansi."
It considers implementing economic projects in the conflict zone, namely Gali and Zugdidi Districts at the administrative border.  It recommends making investments, including of foreign capital, in the zone.  As David Usupashvili, one of the project authors said, it is difficult to predict how the sides will accept this initiative. According to the Vakhtang Khmaladze, another project author, although the proposal was actually presented to the government a long time ago, their response is still unknown.