რუსი სამშვიდობოები კონფლიქტის ზონაში ქართველი ქალების არჩევანის უფლებას ყიდიან
12 წელია ქართულ- აფხაზურ ადმინისტრაციულ საზღვართან განლაგებული რუსი სამშვიდობო ძალების წარმომადგენლებმა „დამატებითი შემოსავლის“ წყაროდ საზღვრის უკანონოდ  გადაკვეთის მსურველების მიერ გადახდილი საზღაურიც გაიხადეს. საზღვარს კი აფხაზები ქართველი გოგონების დასატყვევებლად კვეთენ, რაშიც ისინი რუს სამშვიდობოებს 300-500 რუბლამდე უხდიან. ცოლად მოყვანის მიზნით გატაცებულ გოგნათა რაოდენობამ თვეში 10-12-ს მიაღწია, რაზეც ქართველი სამართალდამცავები შესაშური სიმშვიდით რეაგირებენ.
საზღვრის გადაკვეთას წლების მანძილზე ახერხებენ ის პირები, რომლებიც ოჯახის შესაქმნელად ძალადობას იყენებენ (აქვე შევნიშნავთ, რომ ამ გზით აფხაზეთს თავს ძებნილები და დეზერტირებიც აფარებენ); კერძოდ, ახალგაზრდა მამაკაცები (უმეტეს შემთხვევაში ზუგდიდისა და წალენჯიხის რაიონებიდან) ახალგაზრდა ქალებს იტაცებენ და  რუსი სამშვიდობოებისათვის  გადახდილი  ფულის სანაცვლოდ  თანამოაზრეებთან ერთად დაუბრკოლებლად კვეთენ საზღვარს, რის შემდეგაც თავს დე ფაქტო აფხაზეთის ტერიტორიას აფარებენ.
რუსები მოძალადე „სიძეებისაგან“ ასეთი სამსახურის გაწევისათვის 300-დან 500 რუბლამდე იღებენ, რაც 30-50 ლარის ეკვივალენტია.
მიმდინარე წლის 17 დეკემბერს ოთხმა პირმა ზუგდიდის ცენტრში იძულებითი გზით მანქანაში ჩააგდო 22 წლის ნანა ჯ-, რომელსაც გამტაცებლებმა ჯერ პირი აუკრეს, შემდეგ კი თავზე ტომარა წამოაცვეს და წიხლების კვრით აიძულეს მანქანაში ჩაწოლილიყო. ამ გზით მათ საზღვართან განლაგებულ რუსული სამშვიდობო ძალების პოსტამდე (საბერიოს 203-პოსტი) მიაღწიეს,სადაც გატაცებულმა მათგან თავის დაღწევა მოახერხა და საშველად რუს სამშვიდობოებს მიმართა, რაზეც პასუხად მხოლოდ ღიმილი მიიღო. საბერიოში გადაყვანილმა ნანა ჯ. -მ მოახერხა მშობლებთან ტელეფონით დაკავშირება, რის შემდეგაც საქმეში ოჯახის წევრებმა აფხაზური, კერძოდ, გალის მილიციის ჩართვა მოახერხეს, თავად კი შემოვლითი გზებით შეაღწიეს გალის რაიონში, აფხაზების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე. გატაცებულის კვალის მიგნება მხოლოდ მეორე დღეს მოხერხდა და გამტაცებლებმა იგი მხოლოდ სისხლის სამართლის საქმის არაღძვრის შესახებ მშობლებისგან მიღებული გარანტიების შემდეგ გაათავისუფლეს.
გატაცებულის განცხადებით, ორი დღის მანძილზე გამტაცებელი „სასიძო“ და მისი ახლობლები დაშინების, ფსიქოლოგოური ტერორის და  ზეწოლის გზით ცდილობდნენ მისგან თანხმობა მიეღოთ გამტაცებელ დათო ქ- სთან შეუღლების შესახებ.
წალენჯიხის რაიონის პოლიციის ქვეგანყოფილების უფროსის მოადგილე ჯ. გულორდავა შენიშნავს, რომ ძალიან ხშირია ასეთი შემთხვევები: „სამწუხაროა, რომ ჩვენ ვერ ვახერხებთ  აფხაზების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ჩვენი ფუნქციის შესრულებას. ჩვენი სამსახური უძლურია ამ შემთხვევაში“.
საგულისხმოა, რომ ამგვარი ფაქტები დაუსჯელი რჩება; მეტიც, ჭუბურხინჯის არც ერთ  ტრადიციულ შეხვედრებზე, რომელშიც ქართული, აფხაზური მხარეები, რუსი სამშვიდობოები და გაეროს  მისიის წარმომადგენლები მონაწილეობენ, ამგვარი ფაქტები არ განხილულა. სტატისტიკა კი შეშფოთების საბაბს ნამდვილად იძლევა - გატაცებული და შემდეგ აფხაზეთის ტერიტორიაზე იძულებით გადაყვანილი ქალების რაოდენობამ თვეში საშუალოდ 10-12-ს მიაღწია. 10 ასეთი გატაცებიდან სისხლის სამართლის საქმე მხოლოდ 3 შემთხვევაშია აღძრული.

Russian Peacekeepers Sell the Right of Choice of Georgian Women in the Conflict Zone
For more than 12 years, Russian peacekeepers who are stationed at the Georgian-Abkhaz border earn “extra money” by allowing individuals cross the board illegally. Most often, Abkhazians enter Georgian territory to capture Georgian girls. For this they pay 300 to 500 Rubles to the peacekeepers. The number of girls captured for forced marriages has increased to about 10 to 12 cases a month. Nevertheless, the Georgian side reacts very calmly on these facts.
Young men kidnap young women from Zugdidi and Tsalendjikha and cross the border with the help of Russian peacekeepers and hide within the de-facto Republic of Abkhazia with their new wives. Peacekeepers take 300 to 500 Rubles for this “service”, which is equivalent to about 30 to 50 GEL.
On the 17th of December 2005, a group of unknown persons kidnapped 22 year-old Nana G. from Zugdidi. They put a bag over her head, tied her and put the girl in the car. The kidnappers, together with the victim, reached the block post of Russian soldiers (the 203 Saberio Post). It was this place, where the victim was able to run away. Nana G. begged Russian peacekeepers for help, but she only received a “warm” smile from them. Then she managed to call home. Her family members involved the Gali Police Department in this case. They only found a trace of Nana on the second day. The kidnappers only freed her, after Nana’s family threatened to sue against them in court.
According to the victim, the “groom” and his relatives tried to persuade her to marry Dato K. for two days. They used everything from psychological pressure to threats.
The deputy of Tsalendjikha Police Department Gulordava says that such cases occur quite often: “It is a pity that we cannot operate on Abkhaz controlled territory. Our department can do nothing in such cases.”
It is worth mentioning that the criminals involved in such cases are often not taken before justice. Moreover, none of these facts were discussed during the traditional Tchuburkhindji meeting, where the Georgian, Abkhazian and Russian sides and representatives of the United Nations participate. Meanwhile, the statistics are becoming more threatening – the number of kidnapped girls taken to Abkhazia reaches 10 to 12 a month. An investigation process has only started on three of the cases.