22:34, Wednesday, 19.06.2013
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია პრეზიდენტის რწმუნებულების ფონდებიდან თანხების კანონდარღვევით ხარჯვაზე საუბრობს და მონიტორინგის შედეგებს აქვეყნებს. 2004-2005 წლების მონიტორინგის შედეგებით ცნობილი გახდა, რომ აღნიშნული ფონდები თითქმის ყველა რეგიონში უკანონოდ შექმნილ სუბიექტს წარმოადგენდა. რწმუნებულთა ფონდში ბიუჯეტიდან თუ კერძო შემოწირულობებიდან შესული თანხების განკარგვა ტენდერის გამოცხადების ნაცვლად, ერთ პირთან შეთანხმების წესით ხდებოდა.
„იმ ექვს რეგიონში, რომელსაც ჩვენ ვაკვირდებოდით არც ერთ შემთხვევაში ტენდერი არ გამოცხადებულა. ყველა ხელშეკრულება გაფორმებულია ერთ პირთან მოლაპარაკების წესით. პეტრე ცისკარიშვილმა იმისათვის, რომ თავი აერიდებინა ტენდერის ჩატარებისთვის ყველა ხელშეკრულება კახეთის მხარეში შრომითი ხელშეკრულების სახით გააფორმა“,- აცხადებს პროექტის დირექტორი ნიკა გეგეშიძე.
მონიტორინგის შედეგად ირკვევა, რომ სამეგრელო-ზემო სვანეთის მაშინდელ რწმუნებულს გიგი უგულავას საკმაოდ სოლიდური თანხა, დაახლოებით 300 ათასი ლარი, შენობების სარემონტოდ ყოველგვარი ტენდერის გამოცხადების გარეშე აქვს გაცემული. პრეზიდენტის რწმუნებულმა გოგა ხაჩიძემ პეტრე ცისკარიშვილის მსგავსად ხელშეკრულების ახალი ტიპი დაამკვიდრა, რომელშიც გაწეული სამუშაოს ასანაზღაურებელი თანხა არ მიუთითებია. იმერეთის რეგიონში გია გეწაძის  დროს 250 ათასამდე ლარი ერთ პირთან შეთანხმების წესით გაიცა, 22 ათას ლარად გარემონტებული ხიდი, რომელიც ასევე ტენდერის გამოცხადების გარეშე შერემონტდა, უკვე შესაკეთებელია.
რაც შეეხება შიდა ქართლს, ამ რეგიონის შესახებ ორგანიზაციამ ინფორმაციის მოპოვება ვერ შეძლო, რადგან საჯარო ინფორმაცია მათთვის დახურული აღმოჩნდა. „საჯარო ინფორმაციის დაფარვის გამო ჩვენ გორის რაიონულ სასამართლოს მივმართეთ. 8 ოქტომბრის გადაწყვეტილებით, რწმუნებულის ადმინისტრაციას დაევალა  ჩვენთვის საჯარო ინფორმაციის მოწოდება, მაგრამ ამის შემდეგ სიტუაცია კიდევ უფრო გაუარესდა. ადმინისტრაცია ჩვენი განცხადებების მიღებაზეც კი უარს აცხადებს“,- ამბობს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე ანი დოლიძე.
იურისტთა განცხადებით, რწმუნებულის ფონდიდან თანხები ხშირად არამიზნობრივად იხარჯებოდა. მაგალითად, კახეთის რეგიონში პრეზიდენტის რწმუნებულის ფონდში სხვადასხვა გზით თავმოყრილი თანხები რეგიონული და თვითმმართველობის განვითარების მიზნობრივი პროგრამების დაფინანსების გარდა, ისეთ ღონისძიებებსაც ხმარდებოდა, როგორიცაა სამხარეო სამსახურების შენახვა, კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის ხარჯების დაფინანსება; (მაგალითად რწმუნებულთა საცხოვრებელი სახლის დასაქირავებლად, მონო ბარათების შესაძენად და ა.შ.) თანამშრომელთა პრემია-დაჯილდოების, ოფისის, კომუნალური, ტრანსპორტის, ტექნიკის შენახვის, სტუმრების მიღების და სხვა.
ორგანიზაციაში აცხადებენ, რომ სოციალური დახმარებები რწმუნებულის ფონდიდან საკუთარი შეხედულებების მიხედვით გაიცემა. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენლებს მრავალი შემთხვევა აქვთ ისეთი, როცა 5 და 10 ათასიანი დახმარებები უპრობლემოდ გაიცა, ხოლო მძიმე ონკოლოგიური დაავადების მქონე ადამიანებს მინიმალური 500 ლარით დახმარებაზე უარი უთხრეს.
„2005 წლის 22 სექტემბერს რწმუნებულის ფონდს დახმარებისათვის მიმართა ქ. თელავში მცხოვრებმა, უსახსროდ დარჩენილმა ხუთი შვილის მამამ – გელა ტატურაშვილმა, რომელმაც ბინის შესაძენად რწმუნებულის ფონდიდან ითხოვა 1000 ლარი, თუმცა მას ერთი თეთრიც არ მიუღია დახმარების სახით. ასევე ფონდში თანხების არ არსებობის გამო დახმარებაზე უარი ეთქვათ ონკოლოგიურად დაავადებულ ადამიანებს, თუმცა ამავე დროს სხვა პიროვნებებთან ერთად, რწმუნებულის ფონდის საბჭო 300 ლარით საკუთარ წევრს, ვალერი ვარდოსანიძესაც დაეხმარა ჯანმრთელობის მდგომარეობის  გაუარესებასთან დაკავშირებით“, - განმარტავენ იურისტები.
იმ გარემოებამ, რომ საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის ფონდები გაურკვეველი სტატუსის მქონე დაწესებულებებს წარმოადგენდნენ, ფაქტობრივად განაპირობა ის, რომ 2005 წლის 30 ივნისის კანონის თანახმად, მათ 2006 წლის 1 იანვრიდან ფუნქციონირება შეწყვიტეს.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია შედეგებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და საქართველოს გენერალურ პროკურატურას გადასცემს კანონდამრღვევთა გამოვლენის მიზნით.

Presidential Representatives' Funds Are Abused
The Young Lawyers Association speaks about violations in the spending of funds of Presidential Representatives in the regions and has published the results of a related monitoring. According to the 2004-2005 report it became clear that almost in every region there are subjects that have received illegal funding. These funds, the establishment of which is not provided by law, are fed by money from the public budget and private donations and are formally established for societal development. Money is allocated to projects not through tenders, but private agreements.
“There was not even one case of a tender in the six regions that were observed. All contracts were signed with one person.”
From the result of the monitoring it became clear that Gigi Ugulava, former Presidential Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti, has spent a solid sum of 300 thousand Lari on reconstruction works without announcing a tender. Goga Khachidze and Petre Tsiskarishvili created new type of contract, without stating the amount of money to be paid after the end of labour. Gia Getsadze, former Representative of the Imereti region, has spent 250 thousand Lari without a tender. A bridge which was repaired a year ago for 22 thousand Lari needs to be repaired again.
Shida Kartli is the region on which the organization could not get any information, as public information was hidden from them. “We sued the Shida Kartli administration because of hiding public information. In the decision of October the 8th, the authorities were ordered to give us the information, but after that the situation became only worse. Now administration does not even receive our claim.” - said Ana Dolidze, Head of the Young Lawyers Association.
According to the lawyers, money from the funds was usually not spent on its purpose. For instance, in stead of financing programs on development of local governance, the money was spent on Presidential Representatives’ rental fees, mono cards, office communication, transport, receptions etc.
The organization states that in the opinion of the authorities, social programs are financed by the funds. The Young Lawyers Association though knows many cases when 5 to 10 thousand Lari of support was given out without any obstacle and people with grave diseases could not get a minimal amount of 500 lari.
“On September 22nd 2005, Gela Taturashvili, the father of five children, requested 1000 lari in order to get a house as he was left homeless. But he could not even get one thetri from the so-called ‘social’ fund. Also, people with serious diseases were refused help under pretext of lack of money, though the Council of one of the funds helped its own member Valeri Vardosanidze with 300 lari because of his worsened health condition” – the organization states.
The fact that these Representatives’ funds are institutions with unclear status became the reason for their closure. From January 1st 2006, they stopped functioning.
The Young Lawyers Association has sent the results of their report to the Ministry of Internal affairs and the General Prosecutor’s office in order to investigate the cases of abuse.