ქარელელი ჟურნალისტები გამგებელმა ღია ცის ქვეშ დატოვა
ქარელის რაიონული, თავისუფალი გაზეთის „ქართლის ქრონიკები“-ს ჟურნალისტები ღია ცის ქვეშ დარჩნენ. ერთი კვირის წინ, ქარელის რაიონის გამგეობამ ის შენობა, სადაც გაზეთის რედაქცია და სტამბა იყო განთავსებული, ყოველგვარი კონკურსისა და ტენდერის გარეშე გაყიდა. შენობის მეპატრონემ გაზეთის თანამშრომლებს მოულოდნელად განუცხადა, რომ ორსართულიანი შენობა უკვე მის საკუთრებაშია და ჟურნალისტებს მისი დაცლა კატეგორიულად მოსთხოვა.
ქარელის რაიონული გაზეთ „ქართლის ქრონიკების“ რედაქტორი ლია ჯახველაძე აცხადებს, რომ ქარელის რაიონის გამგეობამ და ყოფილმა დეპუტატმა ბადრი ნანეტაშვილმა მას სამაგიერო გადაუხადა იმისთვის, რომ გაზეთში აქტიურად შუქდებოდა მასალები დეპუტატ ბადრი ნანეტაშვილსა და ადგილობრივ მთავრობას შორის არსებულ უკანონო გარიგებების შესახებ ჯერ კიდევ მანამ, სანამ მას უფლებამოსილებას ჩამოართმევდნენ. დეპუტატი ნანეტაშვილი 21 ივნისს, სახალხო დამცველის დასკვნის საფუძველზე, პარლამენტიდან გააძევეს. მოტივად სამეწარმეო საქმიანობასთან მისი უფლებამოსილების შეუთავსებლობა დასახელდა.
ლია ჯახველაძე: „სამაგიეროს მიხდიან რაიონის გამგებელი გია ზანარდია და ყოფილი დეპუტატი ბადრი ნანეტაშვილი იმის გამო, რომ ამ უკანასკნელს დავუპირისპირდი და ვამხილე მთელ რიგ უკანონო საქმიანობაში. ჩვენი გაზეთი პირველი იყო, რომელმაც ხმა ამოიღო რაიონის ბიუჯეტის თანხების გაფლანგვის ფაქტზე. ამჟამინდელი გამგებელი ზანარდია თავის დროზე დეპუტატ ბადრი ნანეტაშვილის რეკომენდაციით დაინიშნა რაიონის გამგებლად. ეს იმის გამო მოხდა, რომ დეპუტატ ბადრი ნანეტაშვილის ტელევიზიის ანგარიშზე სოლიდური თანხები გადარიცხულიყო რაიონის ბიუჯეტიდან, რაც ასე მოხდა. თვეში რამდენიმე ათასი ლარი ირიცხებოდა ნანეტაშვილის ტელევიზია „თრიალეთში“. ჩვენი რაიონის ბიუჯეტი საკმაოდ დეფიციტური ბიუჯეტია. შემოსავლებს ძირითადად ტრანსფერიდან იღებს. აქედან გამომდინარე, ჩვენთვის და ჩვენი რაიონის მაცხოვრებლებისთვის ყოვლად დაუშვებელი იყო დეპუტატს თავისი მდგომარეობა ბოროტად გამოეყენებინა.“
გაზეთის ჟურნალისტები იხსენებენ, რომ მას შემდეგ რაც ბადრი ნანეტაშვილი პარლამენტიდან გამოაგდეს, მათ სერიოზული პრობლემები შეექმნა. რაიონის გამგებელმა გია ზანარდიამ სიტყვიერი შეურაცხყოფაც კი მიაყენა გაზეთის რედაქტორს. ლია ჯახველაძის თქმით, გამგეობის შენობაში შელაპარაკებას უამრავი ადამიანი შეესწრო, თუმცა იმ ეტაპზე ამჯობინა, რომ ეს ამბავი არ გაეხმაურებინა. „ვგრძნობდი, რომ ჩვენს წინააღმდეგ რაღაცას გეგმავდნენ, რაც ასრულდა“, - ამბობს ლია ჯახველაძე.
გაზეთის თანამშრომლები უახლოეს დღეებში სახალხო დამცველთან აპირებენ შეხვედრას.
ჩვენ ქარელის რაიონის გამგებელს გია ზანარდიას დავუკავშირდით. გამგებლის თქმით, შენობის გაყიდვის თაობაზე გაცხადება და კონკურსი გაზეთ „მესაკუთრეში“ გამოცხადა.
გია ზანარდია (რაიონის გამგებელი): „შენობა ავარიულ მდგომარეობაში იყო. მიუხედავად ამისა, გამგეობამ და პრივატიზების სამმართველომ მიზანშეწონილად ჩათვალა მომხდარიყო მისი გაყიდვა. მოგეხსენებათ, ჩვენი ბიუჯეტის პირობები და თითოეული თეთრი ძვირფასია. აბსოლუტურად, ყველა თანამშრომელმა იცოდა ამის შესახებ. არავისთან პიროვნული ინტერესი არ მამოძრავებს. ვინც გადაიხადა ფული მას მივყიდეთ.“

Kareli Journalists Left Out in the Street by Local Governor
Journalists of the Kareli regional independent newspaper “Kartlis Kronikebi” (Chronicles of the Kartli Region) were left out in the street. A week ago, the Kareli local council sold the building where the editorial office and print-works of the newspaper were located, without any competition or tender. The building’s new owner suddenly declared to newspaper staff that the two-storey building was already his property and categorically demanded that they leave the building.
Lia Jakhveladze, the editor of the Kareli based regional newspaper “Kartlis Kronikebi” declares that the Kareli local council and former MP Badri Nanetashvili have retaliated against her, for having actively highlighted illicit agreements between MP Badri Nanetashvili and the local authority, made long before he was stripped of his duties. On the 21st of June, based on the findings of the Public Defender, MP Badri Nanetashvili was sacked from Parliament. The reason for his dismissal was the incompatibility between his business ventures and his powers.
Lia Jakhveladze states: “Gia Zanardia, a local councilor, and former MP Badri Nanetashvili, seek revenge against me for my having opposed them and having exposed number of their illicit activities. Our newspaper was the first one that raised its voice against the peculiarities in the local budget. The present councilor, Zanardia, was appointed to his position according to the recommendations of MP Badri Nanetashvili. The aim was to transfer quite substantial sums to MP Badri Nanetashvili's TV Company’s account from the local budget, and they succeeded. Several thousand GEL a month was transferred to Nanetashvili’s TV Company - “Trialeti”. Our local budget is quite a limited one. Income is generally received from a transfer. We and our local population cannot accommodate MP’s who abuse their power”.
Newspaper journalists recall, that since Badri Nanetashvili was sacked from the Parliament, they have had serious problems. Gia Zanardia, the local governor also orally assaulted the newspaper editor. According to Lia Jakhveladze, the quarrel in the local council building was witnessed by many people. Though, she preferred to keep silent about it at the time. "I felt they were planning something against me and they did it," says Lia Jakhveladze.
The newspaper staff are about to meet the Public Defender in the coming days.
We have got in touch with Gia Zanardia, the Kareli Local Governor. According to him, an advertisement about selling the building and the competition was published in the "Mesakutre" newspaper.
Gia Zanardia (the Local Governor) states: "The building was in the poorest condition, despite that, both the local council and privatization department considered it reasonable to be sold. You are aware that our budget is in poor condition and each tetri is precious to us. Absolutely the whole staff was informed about it. I have no personal concerns against anybody. We sold it to those who paid money for it."