მიწის გარეშე დარჩენილი გლეხები „ბრითიშ პეტროლიუმის“ წინააღმდეგ
BP_Logo.gifსამწლიანი დავა ახალციხის რაიონის სოფელ ნაოხრების მაცხოვრებლებსა და ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის საქართველოს მილსადენ კომპანიას შორის მიწის კომპენსაციის გაცემის თაობაზე ისევ არ გადაწყვეტილა. ამ ხნის მანძილზე მძიმე სოციალურ მდგომარეობაში მყოფ გლეხებს კუთვნილი მიწის ნაკვეთებიდან არც თანხა და არც მოსავალი არ აუღიათ.
„მოვითხოვთ ჩვენს კუთვნილ კომპენსაციებს”, „ მეტის მოთმენა შეუძლებელია, ყველა ჩვენ გვატყუებს”- ამ მოთხოვნებით სოფელ ნაოხრების მოსახლეობას ახალციხეში სამხარეო ადმინისტრაციის წინ აქცია არაერთხელ გაუმართავს, თუმცა უშედეგოდ.
ახალციხის რაიონის სოფელ ნაოხრების მოსახლეობასა და ბაქო–თბილისი-ჯეიჰანის საქართველოს მილსადენ კომპანიას "BP" შორის 2003 წლის მარტიდან კომპენსაციის გაცემის თაობაზე გამწვავებული დავა  მიმდინარეობს.
„ერთი მიწა მებადა და თავს ამით ვირჩენდი. მერე „ბიპი“ თუ რა ჰქვია ზუსტად არ ვიცი, შეისყიდაო და დავრჩით ასე. თუ შეისყიდა დალოცვილო, მაშინ ფული გადაგვიხადე, თუ არა და ჩვენს მიწაზე ნუღარ გვედავები მაინც“, - აცხადებს სოფელ ნაოხრების მკვიდრი სეროფ ნაზარეთიანი.
„მე 13 ჰექტარი მიწა მქონდა, მერე ჯეიჰანის მილმა გაიარა ჩემს მიწაზე და ფულს გადაგიხდიანო გაგვიცხადეს. სამი წელია ფულს ველოდებით, ხალხი ძალით აგვაჯანყეს. ახლა ვდაობთ, დავდივართ სასამართლოდან გუბერნიაში, მოვითხოვთ ჩვენ კუთვნილ თანხას. პატრონი და განმკითხავი კი არავინ გვყავს", - გვითხრა ოგანეს პილოსიანმა.
სოფელ ნაოხრების მოსახლეობას ამ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლებამოსილება აქვთ საქართველოს სარეფორმო კანონებით სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწის კერძო საკუთრებაში გადაცემისა და საქ.მინისტრთა კაბინეტის 1990 წლის 18 მარტის 290-ე დადგენილების მე-6 პუნქტის, სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ კანონის 3,4,5,6 მუხლების საფუძველზე.
კანონიდან გამომდინარე, არსებობს  სოფლის ყრილობის დადგენილება, საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 27 მაისის N327  ბრძანება მიწის პირველადი რეგისტრაციის დაჩქარებისა და დასრულების აქტზე, მრავალწლიანი სასამართლო გადაწყვეტილებებისა და გადაწყვეტილებათა აღსრულების დოკუმენტი, რის შედეგადაც მომხდარია გლეხების საკუთრებაში ამ მიწის ნაკვეთების საჯარო რეესტრში აღრიცხვა. სამოქალაქო კოდექსის 183-ე მუხლის საფუძველზე, გლეხების უფლებები აღიარა როგორც სახელმწიფომ, ასევე ადგილობრივი მმართველობისა და თვითმმართველობის ორგანოებმა, მიწის მართვის სამმართველომაც და სასამართლოებმაც.
„სოფელ ნაოხრების მოსახლეობასა და ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი ნავთობსადენის კომპანიის შორის დავა დღემდე პერმანენტულად მიმდინარეობს მისი საბოლოო გადაუწყვეტელობის გამო. სწორედ მას შემდეგ, რაც ნავთობსადენის კომპანიას სოფელ ნაოხრების  მაცხოვრებელთა კუთვნილ პირად საკუთრებაში რეგისტრაციის პროცესში მყოფი მიწის ნაკვეთების მიმართ გაუჩნდა საკუთარი ინტერსები, ფართობებს დაეუფლა სათანადო იურიდიული საკუთრებისა დამადასტურებელი კანონიერი საფუძველის გარეშე და დღემდე თავის მფლობელობაში აქვს უკანონოდ, რადგან სოფელ ნაოხრების ეს ტერიტორია საჯარო რესტრში გლეხების სახელზეა დარეგისტრირებული. გლეხებს კანონიერი უფლებათა მაღიარებელი ექვსი, შვიდი სასამართლოს გადაწყვეტილება და განჩინება აქვთ",- აცხადებს ადვოკატი ავთანდილ თელიაშვილი.
მიუხედავად იმისა, რომ მოსახლეობის მოთხოვნა კანონიერია ნავთობის მილსადენი კომპანიას თანხა არ გადაუხდია.
„თავიდანვე დავაში ნავთობის კომპანიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის ოფიცრები მონაწილეობდნენ, სანამ კომპანია გლეხების ნაკვეთებში სამუშაოებს აწარმოებდა თვინიერად მოქმედებდნენ, მაგრამ როგორც კი სამუშაოები დასრულდა მოულოდნელად შეცვალეს პოზიცია და გლეხებზე კომპენსაციის გადასახადისაგან თავის არიდების და საკითხის გაჭიანურების გამოგონილი საბაბით მიმართეს კანონიერ ძალაში შესული სასამართლო განჩინების უკანონო რევიზიის აქტს“, - გვითხრა ავთანდილ თელიაშვილმა.
ნავთობის კომპანიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის თანამშრომლები თავიანთი მოვალეობის მიუხედავად, ადგილობრივი მედიის წარმომადგენლებთან კონტაქტით არასოდეს გამოირჩეოდნენ, მათ უყურადღებო და ცინიკურ დამოკიდებულებაზე მოსახლეობასაც არაერთგზის გაუკეთებია განცხადება.
საზოგადოებაში გაჩნდა ეჭვი, რომ გლეხებისათვის მიწის საკომპენსაციოდ გამოყოფილი ფინანსები გაფლანგულია. სოფელ ნაოხრების მოსახლეობა მთლიანად სომეხი ეროვნებისაა, მათთან საუბარში გამოიკვეთა ისიც, რომ ისინი ამ მხრივ ეთნიკური ნიშნით იჩაგრებიან, თუმცა ანალოგიურ სიტუაციაში ვალის ქართულ ენოვანი მოსახლეობაცაა.
ოფისი, სადაც ნავთობის კომპანიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახური იყო განთავსებული დაკეტილი დამხვდა. „დაახლოებით 20 ოქტომბრიდან ეს ოფისი დახურულია“, - მითხრეს იქ მგდომმა მამაკაცებმა.

Landless Peasants Oppose 'British Petroleum'
BP_Logo.gifThe argument between the village of Naokhrebi and the Pipeline Company of Baku-Tbilisi-Ceyan has not been resolved for three years now. During this time, peasants who live in poor conditions have received neither money nor their crops from the land.
"We demand compensation.  We cannot take this anymore. Everybody deceives us," complained Naokhrebi residents. People have held several demonstrations in front of the Akhaltsikhe Regional Administrative Building with these demands.
Since March 2003, the people in the village of Naokhrebi have had an intensive argument with the Georgian Branch of the 'BP' Company in the construction of the Baku-Tbilisi-Ceyan Pipeline.
"I earned my living from my plot. Then, BP purchased it, and we are left without land to cultivate. If they have really bought our plots, then let them pay us. They should not argue with us about our own property," said Serof Nazaretiani from the village of Naokhrebi.
"I had thirteen acres of land. Then, Ceyan Pipeline was built across my plot, and they promised to pay me money. We have been waiting three years, and they made us go on strike. Now, we are appealing to courts and demanding our money. However, nobody is paying attention to us," said Oganes Pilosiani.
People from the village of Naokhrebi are official owners of the land under Georgian Reform Law on Agricultural property, Articles 3, 4, 5. A village meeting decided the initial registration of the land and its uses. There have also been decisions and court hearings that resulted in the registration of the land to the peasants. On the basis of Georgian Civil Code, Article 183, state, local government and self-governmental bodies, as well as Land Management Department and courts recognized peasants' rights to the land.
"The argument between the village of Naokhrebi and Baku-Tbilisi-Ceyan Pipeline Company has lasted a long time. Since the time the petroleum company became interested in the plots owned by local people, it seized the land without any legal basis and still possesses it. This territory belongs to the peasants living in the village of Naokhrebi according to the documents issued by the Public Registration Department. The people have the decisions of six or seven courts," said lawyer Avtandil Teliashvili.
Despite the legal right of the people to compensation, the company still does not reimburse them.
"Initially, officers of the Public Relations Department of the company were involved in the argument. While they were constructing the pipeline in the people's plots, they treated people well. As soon as the construction was finished, they changed their attitude. They refused to abide by the court decision and to compensate plot owners," said Avtandil Teliashvili.
Officials from BP Company's Public Relations Office have never contacted local media despite being in the business of media relations. Locals have also made statements to the media about their inattentive and poor treatment by BP.
There is a feeling in the village that the funds for compensating plots owners have been misappropriated. The majority of the village of Naokhrebi is Armenian. This is the reason, the people believe their rights are being violated. However, the majority Georgian population of Vali has a similar problem.
When an interview was sought, the doors to the BP Company's Public Relation's Department were locked. "It has been closed since October 20," said people standing nearby.