მშენებლობის წესები მკაცრდება
mshenebloba4.gifსაქართველოს კანონში “არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ” ცვლილებები შედის. კანონის მიხედვით, მშენებლობაზე კონტროლი მკაცრდება. შემოღებული წესების დარღვევა კი 200-დან 30 000 ლარამდე დაჯარიმებას გამოიწვევს. შესაბამისად, სამშენებლო კომპანიები მშენებლობის ფასებსაც გაზრდიან.
ცვლილებების მე-2 მუხლით ისჯება სამშენებლო საქმიანობაში დადგენილი წესების დარღვევა: შენობის დანგრევა სათანადო ნებართვის გარეშე, ობიექტზე საინფორმაციო დაფის განუთავსებლობა, ობიექტის ფუნქციონირება ექსპლუატაციაში მიუღებლად. მე-5 მუხლით, ჯარიმის ნებაყოფლობით გადაუხდელობის შემთხვევაში, შესაძლებელი ხდება მშენებარე ობიექტის გაყიდვა.
ამავე მუხლით, სამშენებლო ნორმებისა და წესების დარღვევა განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონაში გამოიწვევს დაჯარიმებას 10 000 ლარის ოდენობით; კულტურული მემკვიდრეობის დამცავ ზონებში - 5 000 ლარის ოდენობით;  განსაკუთრებული სამშენებლო რეგულირების ზონაში კი 10 000 ლარის ოდენობით.
ცვლილებების 52-ე მუხლი უნებართვო მშენებლობასა და დემონტაჟს ეხება. მის მიხედვით, ობიექტის მშენებლობის დაწყება, მშენებლობის წარმოება ან ობიექტის დემონტაჟი სათანადო ნებართვის გარეშე შეუძლებელი ხდება. აღნიშნული ნორმების დარღვევა კი 200-დან 20 000 ლარამდე დაჯარიმებას იწვევს.
54-ე მუხლით,  უსაფრთხოების ღობის ან დამცავი ბადის დადგენილი წესის დარღვევით განთავსება 200-დან 3 000 ლარამდე ჯარიმდება; ობიექტის ექსპლუატაციაში მიუღებლად ფუნქციონირება კი - 200-დან 10 000 ლარამდე; მშენებარე ობიექტის დადგენილი წესის დარღვევით მიტოვება 200-დან 30 000 ლარამდე. სანქციები ასევე ეხება კეთილმოწყობითი სამუშაოების შეუსრულებლობას და ის 200-დან 10 000 ლარამდე ჯარიმდება. დამრღვევის მიერ ჯარიმის გადაუხდელობის შემთხვევაში, შესაძლებელია  მიწის ნაკვეთის დაყადაღება.
პარალელურად, ცვლილებები „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსშიც“ შედის. მის მიხედვით,  სამშენებლო კომპანიებს პასუხისმგებლობა დასუფთავების წესების დარღვევისთვისაც ეკისრებათ. უფრო კონკრეტულად კი: „სამშენებლო და საყოფაცხოვრებო ნარჩენების, უვარგისი კონსტრუქციების, მასალების, ნივთების,  მდინარეებში, ტბებში და მათ ნაპირებზე, პარკებში, ბაღებში, სკვერებში, ეზოებში, სპორტულ მოედნებზე, ავტოსადგომებთან, ბაზრებთან ან სხვა ადგილებში დაყრა, ნარჩენებისა და ნაგვის გატანის, გადაზიდვისა და დასუფთავების წესების დარღვევა გამოიწვევს ფიზიკური პირის დაჯარიმებას 200 ლარის ოდენობით, ხოლო იურიდიული პირის, დაწესებულების, ორგანიზაციის დაჯარიმებას - 1 000 ლარის ოდენობით. იგივე ქმედების განმეორება გამოიწვევს ფიზიკური პირის დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით, ხოლო იურიდიული პირის, დაწესებულების, ორგანიზაციის დაჯარიმებას - 3 000 ლარის ოდენობით.“
სამშენებლო კომპანიის „ცენტრ-პოინტი“ წარმომადგენელი თიკა რუხაძე ამბობს, რომ მსგავსი კანონმდებლობის მიღება აუცილებელი იყო, თუმცა არ უარყოფს, რომ წლის ბოლოს ფასების ზრდა მოხდეს: „საჭიროა, ყველა სახის სამშენებლო დარღევავაზე ცალკე გაიწეროს - რა ხდება და როგორ ხდება, რომ კანონი კანონს დაემაგავსოს. როცა წესებს კანონი დაარეგულირებს, კომპანია არ იქნება ვალდებული, მშენებლებს გარკვეული სტანდარტები მოსთხოვოს. თუ ადრე ობიექტური მიზეზებით კორპუსის ჩაბარების დაგვიანებაზე თვალს ვხუჭავდით და მთელი დარტყმა ჩვენზე მოდიოდა. ახლა მშენებელს ეცოდინება, რომ ამისთვის მას კონკრეტული სასჯელი დაეკისრება და თავად აგებს პასუხს.“
რაც შეეხება ფასებს, ტარიფები მშენებლობაზეც ისევე გაიზრდება, როგორც სხვა დანარჩენზე. ფასების ზრდა ყოველი წლის ბოლოს საკმაოდ აქტუალური თემაა: „წლის ბოლოს ყველაფერი ძვირდება. როგორც წესი, ჩვენ სამშენებლო მასალებით დამოკიდებული ვართ საერთაშორისო ბაზარზე და ასევე მიწის ფასზე, რომელიც წლიდან წლამდე ძვირდება. არ გამოვრიცხავ, რომ ამ ყველაფერმა საბოლოოო პროდუქტის ფასზე ზეგავლენა იქონიოს,“ ამბობს თიკა რუხაძე.
თბილისის მოსახლეობა პარკებსა და სკვერებში მშენებლობებს სასტიკად ეწინააღმდეგება და ამ პრობლემის დაუყოვნებლივ მოგვარებას ითხოვს. მათ შორის ერთ-ერთი უბანი გელოვანის გამზირია, რომლის მაცხოვრებელთა საჩივრებს ყურადღებას არავინ აქცევს. „გელოვანის გამზირზე „ავეჯის სახლის“ მოპირდაპირე მხარეს ვცხოვრობ. ეზოში მშვენიერი პარკი იყო, სადაც ბავშვები ერთობოდნენ. ერთ დღეს კი პარკში მშენებლობა წამოიწყეს და ადგილი არ დაგვიტოვეს. გაგვცენ პასუხი, ამ მშენებლობაზე რატომ გასცეს ნებართვა. ეს ხომ დღევანდელი მთავრობის პერიოდში მოხდა და არა წარსულში, რომ ყველაფერი სხვას გადააბრალონ?“ - შემოგვჩივლა ერთ-ერთმა მაცხოვრებელმა.
კანონპროექტის ავტორები კი ირწმუნებიან, რომ აღნიშნული ცვლილებების ძალაში შესვლის შემდეგ შესაბამისი უწყებები თითოეულ უკანონო მშენებლობას მოსთხოვენ პასუხს.

Law on Construction Is Stricter
mshenebloba4.gifAmendments are going to be brought to the Georgian law on “state supervision on architectural-construction activities”. According to the draft law, the control on the construction becomes stricter. If law is breached, the constructor will be fined from 200 to 30 000 GEL.  Consequently, building companies will raise prices on flats.
Article 2 in the amendments envisages the punishment for breaching the estimated regulations in construction. Such as: deconstruction of the building without legal permission, without a notice board on the construction fence, using the building without its development. Article 5 of the same amendment envisages the punishment for not paying the fine in the fixed time. In this case, the building will be sold under the law.
Under the same article, violation of construction norms and rules in zones with particular construction regulation will be fined 10 000 GEL. If the zone has cultural meaning, then similar violations will be fined 5 000GEL.
Article 52 of the amendments deals with illegal construction and deconstruction. According to this article, it is impossible to start construction or the dismantling of a building without a corresponding permit. If these regulations are violated, the constructor will be fined from 200 to 20 000GEL.
Article 52 envisages the fine from 200 to 3 000 GEL for setting up a fence around the construction through breaching regulations; Using of the building without its development will be fined from 200 to 10 000 GEL; Giving up the construction through breaching the law will be fined from 200 to 30 000GEL. Sanctions also deal with furnishings for the building and it envisages the fine from 200 to 10 000GEL.
If the constructor does not pay the fine in a fixed time, the plot will be confiscated.
Simultaneously, amendments are being brought to the “Georgian Administrative Code”. According to those amendments, construction companies will be fined for polluting the area.  More precisely, “throwing construction remains, waste materials, and things into the rivers, lakes and on their embankments, parks, gardens, squares, yards, sport grounds, car parks, markets and some more places, as well as the violation of the regulations of dusting the area, cleaning the territory from the remains and other rules for dusting will be fined. In this case, a person will be fined 200 GEL, while a legal entity, enterprise or organization will be fined 1 000 GEL. However, if a person repeats the same illegal activity, the fine will be 500GEL, and in the similar situation a legal entity, enterprise or organization will pay the fine of 3 000GEL.
Representative of the Construction Company Centre-Point, Tika Rukhadze, said that it was necessary to adopt similar legislation. However, she does not deny that prices will rise by the end of the year. “It is necessary to make reports on each violation of the construction regulations. Thus, the law will be more effective. When law regulates construction regulations, the company will be obliged to demand its builders to obey some standards. In the past we did not react properly on prolonged constructions and we were punished for this violation. Now, the builder will know that if he does not finish building in time, he will be fined.”
As for the prices, tariffs on construction will rise as much as they will on construction materials. Increased prices are an actual problem by the end of every year. “Prices rise on everything by the end of the year.  As a rule, we receive construction materials from the international market, thus we depend on the prices estimated there. Land price also increases year by year and finally I do not exclude the possibility that everything will influence the price on our final product,” said Rukhadze.
The Tbilisi population categorically resists constructions in parks and squares and demands to regulate this problem immediately. Among them are residents from Gelovani Avenue, whose suits are not paid attention to at all. “I live in Gelovani Av. opposite the Furniture House. There used to be a beautiful park in the yard and children used to play there. Now, they started construction in the park and no place is left to rest there. Let the officials from the department responsible for the issues like that, tell us why they have permitted construction here. It happened while the present government was in office and not during the previous one,” said one of the residents.
Authors of the draft law claim that as soon as amendments are voted for, corresponding bodies will punish each illegal construction.