პატრულმა - ინსპექტორებმა დარაჯი სცემეს და შემდეგ დააკავეს
patruli.gifარასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს პატრული ინსპექტორების ვახტანგ ზატიკაშვილის და გიორგი ნასყიდაშვილის მიმართ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრას ითხოვს.
უფლებადაცვით ორგანიზაციას დახმარებისათვის გურჯაანის რაიონის სოფელ ახაშენში მცხოვრებმა ლალი ჭამიაშვილმა მიმართა. მისი თქმით, პატრულმა ინსპექტორებმა 2006 წლის 21 ოქტომბერს საღამოს საათებში, მის მეუღლეს, იგორ ჭამიაშვილს, რომელიც ღვინის საწყობში დარაჯის მოვალეობას ასრულებდა, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს, რის შემდეგაც ქურდობის ბრალდებით დააკავეს.
იგორ ჭამიაშვილის ჩვენების მიხედვით, იგი ღვინის საწყობის საყარაულო ოთახიდან სასმელი წყლის მოსატანად იყო გასული. უკან დაბრუნებულს საწყობის ეზოში მანქანა დახვდა. ოთახის კარი კი, რომელიც დარაჯმა გასვლამდე ურდულით ჩაკეტა, ღია იყო. იქ ორი ახალგაზრდა მამაკაცი და ახალგაზრდა ქალბატონები დახვდნენ. მათ მაგიდა გაეშალათ და ალკოჰოლურ სასმელს სვამდნენ.
„ერთი ბიჭი მაღალი და გამხდარი იყო, მეორე შედარებით დაბალი და სრული. დაბალმა მთხოვა, ქალთან მინდა განვმარტოვდე და იქნებ საწოლი მომინახოო, რაზედაც უარი ვუთხარი, აქ ასეთი რამ არ შეიძლება-მეთქი. მაგრამ მეორედ რომ მომთხოვა, დავთანხმდი და ისინი ღვინის მარანში გავიყვანე. ჩემს საყარაულო ოთახში კი მაღალი ბიჭი დარჩა, ისიც ქალთან ერთად. ეზოში ველოდებოდი, როდის გამოვიდოდნენ. მანქანაზე ქურთუკი იყო მიგდებული, რომელიც იქვე მდგარ კაკლის ხეზე ჩამოვკიდე. როდესაც გარეთ გამოვიდნენ, ქურთუკი მოიკითხეს. ვაჩვენე სადაც იყო. ნახეს და თქვეს, ფული აღარ არის ჯიბეშიო. რა ფული მეთქი, გამიკვირდა. ამის შემდეგ ხელებით და ფეხებით მცემეს, რაღაცაც დამარტყეს. მერე პოლიცია გამოიძახეს და დამაკავეს. მოგვიანებით გავიგე, რომ ისინი პატრულები ყოფილან,“ - აღნიშნავს იგორ ჭამიაშვილი გამოძიებისათვის მიცემულ ჩვენებაში.
ჭამიაშვილის ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტი დადასტურებულია ექსპერტ კანტროშვილის დასკვნითაც. „დაზიანებები მიყენებულია მკვრივი, ბლაგვი საგნის მოქმედებით. ხანდაზმულობით არ ეწინააღმდეგება საქმის გარემოებაში მითითებულ თარიღს,“ - აღნიშნავს ექსპერტი.
საპატრულო პოლიციის კახეთის სამმართველოს პატრული ინსპექტორი ვახტანგ ზატიკაშვილი, რომელიც სისხლის სამართლის საქმეში დაზარალებულად არის ცნობილი, ჭამიაშვილის ბრალდებებს უარყოფს: „21 ოქტომბერს, დაახლოებით 22 საათზე, მე და ჩემი თანამშრომელი, თელავში მცხოვრები გიორგი ნასყიდაშვილი მისი კუთვნილი მანქანით გურჯაანიდან თელავში მივდიოდით. სოფელ ახაშნის შესასვლელთან ვიღაც უცნობმა ბიჭმა გაგვაჩერა. ბიჭმა გვთხოვა, დამარეკინეთო. ჩემი ტელეფონი მივაწოდე. რაღაც ნომერი აკრიფა, მაგრამ არ უპასუხეს. შემდეგ ბიჭმა გზიდან დაახლოებით 30 მეტრში მდებარე საყარაულო ოთახში მიგვიპატიჟა, თითო ჭიქა დაგვილიეთო. ჯერ უარი ვუთხარით, მაგრამ შემდეგ ძალიან შეგვეხვეწა და მას მანქანით გავყევით. საყარაულო ოთახში ორი უცნობი ახალგაზრდა ქალი დაგვხვდა, სუფრა ჰქონდათ გაშლილი და ქეიფობდნენ. ეზოში მანქანით შევედით. ძრავა არ გამოგვირთავს, რადგან მალე უნდა გამოვბრუნებულიყავით. ჩვენ თითო ჭიქა ღვინით დავლოცეთ ისინი, მაგრამ სასმელი არ დაგვილევია. ამ დროს საყარაულოში უცნობი მამაკაცი შემოვიდა, რომელიც როგორც შემდეგში გაირკვა დარაჯი ყოფილა. იგი მოგვესალმა, ერთი ჭიქა ღვინო დალია და უკან გავიდა. მე და გიორგიც მალევე გამოვედით და ვნახე, რომ მანქანის წინა მარჯვენა საჯდომზე დადებული ჩემი ქურთუკი აღარ იყო. მანქანის ფარების შუქებზე დავინახეთ, რომ იგორი გარბოდა და ხელში ქურთუკი ეჭირა. ამის გამო სამართალდამცავებს დავურეკეთ და ჭამიაშვილი ქურდობის ფაქტზე დააკავეს. ...მისთვის ფიზიკური შეურაცხყოფა არავის მიუყენებია. როცა გაქცევა სცადა, წაბორძიკდა და მიწაზე პირქვე დაეცა. ეტყობა დაზიანებები მაშინ მიიღო,“ - აღნიშნავს ვახტანგ ზატიკაშვილი.
- ხომ არ იცით, ვინ იყვნენ ის ქალები საყარაულო ოთახში რომ ნახეთ, ან ის ბიჭი ვინ იყო, დასალევად რომ მიგიწვიათ?
- იმ ბიჭის და იმ ორი ქალის ამოცნობა, საყარაულო ოთახში რომ დაგვხვდნენ, არ შემიძლია, ვინაიდან დროის მცირე მონაკვეთში ვიყავით მათთან და არ დავკვირვებივარ. შემდეგ ქურდობის ამბავიც მოხდა და მათთვის ყურადღება აღარ მიმიქცევია. ისინი დაახლოებით 25-30 წლის ქალები იქნებოდნენ.
გამოძიებამ მოწმის სახით ზატიკაშვილის თანმხლები გიორგი ნასყიდაშვილიც დაკითხა. ჩვენებაში იგი ზუსტად იმავეს მიუთითებს, რასაც დაზარალებული. „საყარაულო ქოხში რომ შევედით ღვინო არ დაგვილევია, რადგან ვახოს ფილტვების ანთება ჰქონდა, ნემსებს იკეთებდა და მისთვის დალევა არ შეიძლებოდა. მე კი საჭესთან ვიჯექი და უარი ვთქვი დალევაზე,“ - აცხადებს პატრული ნასყიდაშვილი და იქვე დასძენს რომ იმ ბიჭის, რომელმაც ისინი საყარაულო ოთახში მიიწვია და გოგონების, რომლებიც იქ დახვდნენ, ამოცნობა არც მას შეუძლია.
განსასჯელის ადვოკატის ინფორმაციით, შს გურჯაანის სამმართველოს გამომძიებელმა გოგიტა ათანელიშვილმა უცნობი ადამიანების დადგენა საჭიროდ არ ჩათვალა და პროკურატურის ნებართვით საქმე სასამართლოში განსახილველად არასრულად გამოძიებული, პრაქტიკულად გამოუძიებელი გაგზავნა. „იგორ ჭამიაშვილი თავის ჩვენებებში მიუთითებს, რომ მზად არის ის გოგონები ამოიცნოს, რომელიც მისი თქმით, მის სადარაჯო ოთახში პატრულის თანამშრომლებმა გასართობად მიიყვანეს. ერთ-ერთ ჩვენებაში ჭამიაშვილი გამომძიებელს კითხვაზე პასუხობს, რომ როდესაც გარეთ გამოვიდნენ, ერთ-ერთმა ქალბატონმა, რომელსაც ქერა თქა ჰქონდა, მას უთხრა, რომ მაღალი ბიჭი მისი მეუღლე იყო. იგი შეეპასუხა, რომ ქმრებს მეუღლეები ღვინის საწყობის საყარაულოებში არ დაჰყავდათ, რაზედაც როგორც ჭამიაშვილი ამბობს, ზატიკაშვილმა მუცელში წიხლი კიდევ ერთხელ ჩაარტყა,“ - აცხადებს ადვოკატი ლია ხუროშვილი.
აღსანიშნავია, რომ პატრულ ზატიკაშვილს სხვა მოქალაქეებიც უჩივიან. ცოტა ხნის წინ მან, ქ. საგარეჯოსთან მოქალაქეებს დიანა ქაჩლიშვილსა და ზურაბ იმერლიშვილს, მცირეწლოვან ბავშვებთან ერთად თავისუფლება უკანონოდ შეუზღუდა და რამდენიმე საათის განმავლობაში მანქანიდან გადმოსვლის უფლებას არ აძლევდა. მიუხედავად ამისა, იგი დღემდე საპატრულო პოლიციაში აგრძელებს მუშაობას.
გურჯაანის რაიონული სასამართლო იგორ ჭამიაშვილის მიმართ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის განხილვას ამ დღეებში შეუდგება.

patruli.gifHuman Rights Center demanded to launch a criminal case against Vakhtang Zatikashvili and Giorgi Naskidashvili, inspectors of the Patrol Police Kakheti Regional Department.
Lali Chamiashvili, a resident of the village of Akhasheni in the Gurjaani district, applied to the Human Rights Center for help. In the evening of October 21, 2006 patrol inspectors physically assaulted her husband, Igor Chamiashvili, who worked as a watchman for the wine warehouse and then detained him for robbery.
Igor Chamiashvili said in his testimony that at that night he left the watchman room for some time to fetch water. Coming back, he saw a strange car in the yard. The door to the room, he had locked, was open. Two young men and two women were in the room. They had laid the table and were drinking alcohol.
“One boy was tall and thin. The second was a bit shorter and stouter. The shorter told me they wanted to stay alone with the women and if I could find any bed for them. I refused him saying similar action was prohibited in the area. But for the second time he was firm in his demands and I led him to the wine cellar. Another tall boy remained in my room with another woman. I was waiting for them in the yard. A coat was hanging on the car and I replaced it and hung on the branch of the nearest tree. Having left the room, they asked about the coat and I showed them it. They searched the coat and said there was not money in the pocket. I said I did not know anything about the money. They beat me severely; hit me with something blunt too. Finally they called for the police and detained. I learned at the police station that those boys were patrol policemen,” said Chamiashvili in his testimony during the preliminary investigation.
The conclusion of the expert Kantroshvili confirmed the fact of Chamiashvili’s physical assault. “The man is injured with hard, blunt thing. The injuries were made earlier than the accident is dated to in the case material,” said the expert.
Zatikashvili, who is a victim in the case materials, denied Chamiashvili’s accusations against him. “On October 21, at about 22:00 PM, my colleague and I were going to Telavi by Giorgi Naskidashvili’s car. A strange boy stopped us near the village of Akhasheni. We pulled down the car and the boy asked us to let him use our mobile phone. I gave him my phone, he dialed some number but he could not get through. Then he invited us to have a glass of wine in a watch-house 30 meters away from us. Initially we refused, but later he begged us too eagerly and we followed him in our car. Two strange young women were in the room when we entered. The table was laid and they were having a party. We stopped the car in the yard; however we did not switched off the engine since we were going to leave the room soon. We made a toast with a glass of wine but did not drink anything. At that time, a man entered the room that turned out a watchman, as we found out later. He greeted us; he drank a glass of wine and left the room. Giorgi and I left the place soon and there I noticed that a coat, I had left on the back seat in the car, was not on the place. I saw Igor running away and holding a coat in his hand. As a result, we called police and Chamiashvili was detained for robbery. …Nobody assaulted him. When he was running he fell over something and maybe injured himself at that moment,” said Zatikashvili.
Journalist: Do you know who those women were in the watch room? Or who was the boy who invited you to have a drink?
Zatikashvili: I cannot recognize the boy and the women who were there, because we spent too little time there. Then we draw our attention to the robbery and could not examine their faces properly. The women were of about 25-30 years old.
The investigator questioned Giorgi Naskidashvili as a witness. He made the similar testimony as Zatikashvili. “Entering the watch-room we did not drink anything because Vakho had a lung fever and was taking some medicines. As for me, I was driving a car and refused to drink anything,” said Naskidashvili, who added that neither he could recognize the boy who had invited them to the room and the women who met them there.
According to the lawyer for the accused, Lia Khuroshvili, the investigator for the Internal Ministry’s Gurjaani office, Gogita Atanelishvili, did not find it necessary to estimate the identities of the people who were in the watch-room during the incident and sent the incomplete material to the court. “Igor Chamiashvili said in his testimony that he is ready to recognize the girls. He said that patrol policemen brought those women to the room to have a fun. Chamiashvili pointed out in one of his testimonies that leaving the room, one of the women with fair hair, told him that the tall boy was her husband. The watchman argued her saying generally husbands do not take their wives to the watch-rooms. For these words Zatikashvili hit him in the stomach once more,” said Lia Khuroshvili.
It must be pointed out that other citizens also complain about Zatikasvhili. Some time ago, some policeman restricted the freedom of Diana Kachlishvili and Zurab Imerlishvili with their little children. The policeman did not let them get out of the car for some time near Sagarejo. However, Zatikashvili still works at the patrol police.