ზარ-ზეიმით გახსნილ უფასო სასადილოებში მოხუცებს აშიმშილებენ
აუდუღარ წყალში ჩაყრილ, ვითომ გათლილ ნახევრად უმ კარტოფილსა და მაკარონის ნაზავს, წვნიანს ეძახიან. თუ კარგად არ მოიქცევი, ვერც ამ ულუფას მიიღებ. წინასაარჩევნოდ, საქართველოს სხვადასხვა რაიონებში, „ნაციონალების“ მიერ ზარ-ზეიმით გახსნილ უფასო სასადილოებში არსებული პრობლემების შესახებ, მოხუცები მას შემდეგ ალაპარაკდნენ, რაც საჭმელი კიდევ უფრო გაუარესდა.
მმართველი პარტიის მიერ, წინასაარჩევნოდ, გურჯაანში გახსნილ უფასო სასადილოში უკვე ორი წელია რაც სამოცამდე მოხუცი სადილობს. ოფიციალური ინფორმაციით, 2007 წლამდე დაწესებულებას „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ გურჯაანის რაიონული ორგანიზაცია აფინანსებდა, 2007 წლიდან კი საჭირო ხარჯების გაღება, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დადგენილებით, რაიონული ბიუჯეტიდან ხდება.
სასადილოს ადმინისტრაციის განცხადებით, რაიონის ბიუჯეტი, ყოველდღიურად ერთი ბენეფიციარის დასაფინანსებლად 0,88 თეთრს ითვალისწინებს. „ამ თანხაში როგორც ერთი ადამიანის კვების, ასევე სასადილოს კომუნალური ხარჯების გადასახადები და მოსამსახურეთა ხელფასები შედის. საბოლოოდ, ერთი ბენეფიციარის კვებისათვის დაახლოებით 0,50 თეთრამდე თანხა რჩება“ - აცხადებს სასადილოს ხელმძღვანელი ლელა შალვაშვილი.
უფასო სადილის მომხმარებლები ძირითადად მოხუცები არიან. ბევრმა მათგანმა კვებასთან დაკავშირებით ჩვენთან საუბარი არ ისურვა. „პრეტენზიას თუ გამოვთქვამთ, შესაძლოა იმ მიზეზით, რომ უმწეოები არ ხართო, სასადილოდან გაგვყარონ. შეიძლება ძალიან დაჩაჩანაკებულები არ ვართ, მაგრამ ჩვენი შემოსავალი მხოლოდ პენსიაა. 38 ლარი კი იმაშიც არ გვყოფნის, რომ ელექტროენერგიის ფული გადავიხადოთ და შეშა ვიყიდოთ, რათა სიცივით არ დავიხოცოთ,“ - გვითხრეს მოხუცებმა.
შიშის მიუხედავად რამდენიმე მოხუცი მაინც გაგვენდო, ოღონდ „არ თქვათ, რომ მე გითხარითო,“ - დაგვიბარეს.
„დღეში ერთხელ ვსადილობთ. თავიდან მართლაც უკეთესი პირობები იყო, ხორციან წვნიანსაც გვაძლევდნენ, თუმცა, ბოლო დროს ეს იშვიათად ხდება. ნორმალური საჭმელი მხოლოდ მაშინ გვაქვს, როცა ხელისუფლების წარმომადგენლები გვსტუმრობენ. ისინი კი, რაც არჩევნები ჩატარდა, აღარ მოსულან. ურიგოდ ადუღებულ წყალში ჩაყრილი რამდენიმე კარტოფილისა და მაკარონის სუპი, ან უმარილო და უცხიმო ლობიო კი ყელში ამოგვივიდა,“ - აღნიშნეს მოხუცებმა.
„ჯერ შევარდნაძემ, შემდეგ კი სააკაშვილმა ისე გაგვიხადეს საქმე, რომ უფასო სასადილოებში დავდივართ. მათხოვრებად გვაქციეს. სხვა გზა არ გვაქვს, შიმშილით ხომ არ დავიხოცებით? კვების ხარისხი და პირობები ნამდვილად გაუარესდა. ზოგჯერ ისეთი პირობებია, რომ უკმაყოფილებას ხმამაღლა გამოვთქვამთ. იქნებ ვინმემ მოგვხედოს,“ - მორიდებით ითხოვს ვალენტინა ხრულოვა.
მოხუცები განსაკუთრებით მას შემდეგ აღშფოთდნენ, რაც ადგილობრივ ხელისუფლებას ისინი არც საახალწლოდ, არც დედის დღისთვის და არც სარვამარტოდ გახსენებია. „რამდენიმე თვე ისე გავიდა, რომ არავის გავხსენებივართ. არჩევნებამდე ხშირად მოგვინახულებდნენ ხოლმე. მაშინ არც ახალი წელი იყო საჭირო და არც სხვა დღესასწაული. წელს კი დედის და ქალთა დღეებიც არ მოგვილოცეს. ძალიან გვეწყინა მათი უყურადღებობა. გამგებელმა და მისმა მოადგილეებმა თუ ვერ მოიცალეს, სხვები რას აკეთებდნენ“ განა ჩვენ იმიტომ გვინდოდა მათი აქ მოსვლა, რომ საჩუქრები მიგვეღო, არა, უბრალოდ მოხუცები პატარა ბავშვებივით ვართ და გვიხარია, როცა ვინმეს ვახსენდებით. ელემენტალურ ყურადღებას და საკვების ოდნავ მაინც გაუმჯობესებას ვითხოვთ,“ - აღნიშნეს ლენა გოჩიტაშვილმა, მარია უტოვამ და სხვებმა.
სასადილოს ხელმძღვანელი ლელა შალვაშვილი მოხუცების უკმაყოფილებას არ ეთანხმება: „მაჩვენეთ ვინ არის უკმაყოფილო. წამოდით, ერთად ვნახოთ და მოვისმინოთ. კარგი პირობები ყველას უნდა, მაგრამ ჩვენ ვმუშაობთ არსებული შესაძლებლობების ფარგლებში. მოხუცები, ბენეფიციართა კონტიგენტის გაზრდაზეც უკმაყოფილებას გამოთქვამენ. შეიძლება უფასო სადილის მომხმარებელთა სიას გადახედვა სჭირდება კიდეც. ზოგს მართლაც არ ეკუთვნის აქ დაპურება, მაგრამ ასეთები შეიძლება ისინიც აღმოჩნდნენ, ვინც პრეტენზიებით მოგმართავენ,“ - განაცხადა ლელა შალვაშვილმა.
უფასო სასადილოში კვების პრობლემებთან და მოხუცების პრეტენზიებთან დაკავშირებით ჩვენ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსაც მივმართეთ, თუმცა საკრებულოს თავმჯდომარემ ზურაბ ხევიაშვილმა კომენტარის გაკეთება არ ისურვა. მან მხოლოდ ის აღნიშნა, რომ „მოხუცებს საკუთარი ხელფასის ფულით ვერ ასადილებს, ბიუჯეტი კი მეტის საშუალებას არ იძლევა.“
ცნობისათვის, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის ყოველთვიური ხელფასი, პრემიებისა და სხვადასხვა წახალისებების გარდა, 1900 ლარს შეადგენს.

Old People Are Hungry in the Canteens That Were Opened with Funfair
They think that if they put a mixture of half-row potatoes and macaroni in half-boiled water, it is soup. If you behave badly, you will not get even that soup. Before elections free canteens were opened in various districts of Georgia by Nationals. The old people have started to speak up about problems in the canteens after the food has become worse.
Nearly sixty old people have dinner at the Gurjaani based free canteens that were opened by the governmental party before elections. According to the official information, until 2007 canteens were financed by the Joint National Movement’s Gurjaani district organization. In 2007 the funds should be allocated from the district budget under the resolution of the Municipality.
According to the canteen administration, the district budget will apportion 0, 88 tetri for each old person to feed once a day. “That amount of money includes the food for old person, communal expenses and the salaries of the employees. Finally, 0, 50 tetri is spent to feed one beneficiary,” said the head of the canteen, Lela Shalvashvili.
Beneficiaries for the canteen are old people. Most of them did not want to comment on the situation. “If we complain, they will kick us out from the canteen saying we are not impoverished people. Although we are not too disabled, the only income for us is a pension of 38 lari. It is not enough to pay the electricity bill and buy firewood to warm the house,” said the old people.
Despite the fear, some of the old people shared their problems with us. However, they begged us “Don’t tell them I have spoken with you.”
“We have dinner once a day. Initially, conditions were really satisfactory; they often served us with meat dishes. However, recently it has become a rare occasion and they serve us with nice food when some high ranking official visits us. Actually, they have not arrived here after elections. Cooks put some row potatoes and macaroni in badly-boiled water and feed us with it. We are fed up with the boiled beans that have neither fat nor salt,” said the old people.
“Initially Shevardnadze and then Saakashvili created such conditions for us that we have to go to free canteens. They turned us into beggars. We have no more way out, shall we die of hunger? The quality of nutrition and conditions has really worsened.  Sometimes there is such unbearable situation that we express our complaints loudly. We expect someone to pay attention to us,’ said Valentina Khrulova.
The old people got particularly furious by the fact that local authority did not visit them at New Year, nor on Mother’s Day or March 8. “Several months have passed and nobody has remembered about us. Before elections they did not need any particular event to visit us. However, this year they did not congratulate us with Mother’s or Women’s days either. We were very sorry. If governor and his deputies could not find time to see us, what others were doing at the Municipality? We did not want them to come here with presents, we are old people and we like when somebody cares about us like children do. We urge them to improve our food a bit,” said Lena Gochitashvili, Maria Utova and others.
Shalvashvili does not agree with the old people’s complaints. “Show me who is complaining. Let’s go together and listen to them. Everybody wants to live in good conditions, however we work as well as we can. The old people complain about us for having increased the number of beneficiaries. The list of the free canteens does need to look through, because some of them really do not deserve our assistance. Actually, those are odd people who complain about bad food,” said Shalvashvili.
We applied to the Gurjaani Municipality regarding the situation. Zurab Kheviashvili, the chairman of the Municipality refused us to comment on the situation. He just pointed out that “I cannot feed those old people with my salary. We cannot give them better food because of poor budget.”
By the way, the salary of the chairman of the municipality is 1 900 GEL except bonuses and other incomes.