არის თუ არა ტუბერკულიოზი განკურნებადი?
giorgib.gifახლა, როდესაც ეს სტატია დასაბეჭდად მზად არის, ამ წერილის მთავარი გმირი, ტუბერკულიოზით დაავადებული გიორგი, ცოცხალი აღარ არის. ის ორი დღის წინ გარდაიცვალა. მძიმე მდგომარეობაშია მისი ძმა მამუკაც.  (ფოტოზე გიორგი ცუცქირიძე)
გთავაზობთ გიორგის ინტერვიუს ამონადირებს, რომელიც მან ადამიანის უფლებათა ცენტრის ჟურნალისტს, გარდაცვალებამდე რამდენიმე დღით ადრე მისცა. გასათვალისწინებელია ის გარემოებაც, რომ უყურადღებობის შემთხვევაში მისი ძმა მამუკაც, სამწუხაროდ, მის ბედს გაიზიარებს.
,,ტუბერკულიოზი განკურნებადია,” - ამ ფრაზით გაფორმებულმა პლაკატებმა საავადმყოფოსა და ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული ყველა ორგანიზაცია- დაწასებულებების კედელი მოიცვა, თუმცა ტუბერკულიოზი ანუ ეგრეთწოდებული ,,ჭლექი” 21 –ე საუკუნის მძიმე და განუკურნებელ სენად სოციალურად დაუცველი და მძიმე მატერიალური მდგომარეობის ადამიანებისათვის ისევ  რჩება.
,,თუ ვერ წარმოგიდგენიათ სახელმწიფო როგორ ზრუნავს ჩვენზე იკითხეთ ტუბ-სავაადმყოფოში ერთი საწოლი რა ღირს,” - გვითხრეს ტუბერკულიოზით დაავადებულებმა.
ტუბ საავადმყოფოს ერთ საწოლში სახელმწიფო დღე-ღამეში 13 ლარსა და 70 თეთრს იხდის, რაშიც ავადმყოფის მკურნალობა, კვება და თანამშრომლის ხელფასები იგულისხმება.
გიორგი ცუცქირიძე ტუბერკულიოზით იყო დაავადებული. ის აბასთუმნის ტუბ-საავადმყოფოს მესამე განყოფილებაში მკურნალობდა.
,,ცხრა თვეა აქ ვარ, სიცხეებიც ვერ დავიგდე,” - ამბობს ის.
,,საავადმყოფოში წამლები არ შემოდის, მხოლოდ ,,ეტამბუტოლი” და ,,იზონიაზიდი”, რომლითაც არავინ არ იკურნება,” - გვითხრეს ტუბ საავადმყოფოს მესამე განყოფილებაში.
მძიმე სოციალურმა მდგომარეობამ და უმუშევრობამ ცუცქირიძეების ოჯახი ჭიათურიდან თბილისში გადმოიყვანა. დედა მამა და ორი ვაჟი ერთოთახიან ნაქირავებ ბინაში დასახლდნენ და სამუშაოს ძებნა დაიწყეს, თუმცა, უშედეგოდ.
,,თბილისში უფრო არის იმის საშუალება, რომ სამსახური იშოვო. ჩვენც ამიტომ გადავწყვიტეთ წამოვსულიყავით. მერე ჩემი ძმა ავად გაგვიხდა ,,წითელა ბატონები” შეხვდა და ექიმებმა ტუბერკულიოზი დაუდგინეს, ჯერ ხუდადოვზე იწვა, მერ კი წელიწადი და ორი თვე აქ. ვერც ის განიკურნა, ოპერაცია სჭირდება”, - გვიყვება გიორგი ცუცქირიძე.
გიორგის ტუბერკულიოზი, სწორედ ძმისგან გადაედო, ერთოთახიან ნაქირავებ ბინაში ვირუსის თავიდან აცილების საშუალება ნამდვილად არ იყო.
,,მამუკას ყველანი ვუვლიდით, ჯერ ორი თვე სახლში გვეწვინა. პატარა ოთახი გვაქვს და ეტყობა მეც მომხვდა ჩხირი რა ვიცი,” - თავჩაღუნული გვესაუბრება გიორგი.
,,ერთი ორგანიზმიდან მეორეში გადასული ტუბერკულიოზის ჩხირი უფრო გაძლიერებულია,” - აგვიხსნეს ტუბ-საავადმყოფოში, ამიტომაც არის, რომ გიორგი ძმისგან განსხვავებით უფრო ცუდადაა,” - გვითხრეს ექთნებმა.
,,გიორგის ორივე ფილტვზე ტოტალური რღვევა, იმფილტრაცია აქვს,” - გვითხრა აბასთუმნის ტუბ-საავადმყოფოს ექიმმა ოლგა გრეჩკინამ.
გიორგიმ თავის ჯანმრთელობის  მდგომარეობა კარგად იცის: ,,ორივე ფილტვი მეშლება, პირველი რიგის პრეპატატებზე ჩემი ავადმყოფობა უკვე აღარ რეაგირებს. მეორე რიგის პრეპარატები მჭირდება,” - გვიხსნის ის.
მეორე რიგის პრეპარატები კი ძვირადღირებულია და ჩვენს ქვეყანაში უფასოდ არ შემოდის, თუმცა გიორგიმ გაიგო, რომ ზუგდიდში რეზისტენტული ფორმის ავადმყოფების საავადმყოფოა გახსნილი, რომელიც უფასოდ მკურნალობს დაავადებულებს.
,,ზუგდიდში საავადმყოფოა, სადაც  ძვირადღირებული წამლებით მკურნალობენ, ხუთჯერადი კვებაცაა, მაგრამ იქ  მოხვედრა ძალიან ძნელია, პროგრამის ხელმძღვანელთან დაკავშირება ჭირს,” - უიმედოდ ამბობს გიორგი.
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის კოკა ფრუიძის განცხადებით, მეორე რეზისტენტული ფორმებით მკურნალობა საქართველოში 2008 წლის იანვრიდან დაიწყება.
,,მანადმე კი ვინც მეორე რეზისტენტული ფორმით არის დაავადებული უნდა დაჯდეს და სიკვდილს დაელოდოს?”- კითხულობენ ტუბერკულიოზით დაავადებულები.
ერთოთახიან ბინაში დარჩენილი ცუცქირიძეების ოჯახის სხვა წევრებსაც, დედ- მამას, საშიშროება ექმნებათ,  რომ ტუბერკულიოზით ისინიც დაავადნენ, მამუკა ტუბერკულიოზის რეზისტენტული ფორმით მათთან ცხოვრობს. გიორგი გარდაიცვალა, მამუკას სიცოცხლის იმედი კი ზუგდიდშია.

Can Tuberculosis Be Cured?
giorgib.gifThe main character of the article, Giorgi who was ill with the disease, was dead while the article was being prepared. He died two days ago. His brother is badly ill too.
Here you can read the interview, which Giorgi gave to the journalist of Human Rights’ Centre before his death.
“Tuberculosis can be cured!” state the posters put up on the walls in hospitals and all medical offices. However, the disease is still incurable illness for socially excluded and impoverished people in the 21st century.
“If you cannot believe us, you should go to the tuberculosis center and ask how much a bed in the hospital costs,” said the sick people.
A sick person should pay13, 70 GEL for a bed a night in the hospital. The price includes the treatment, nutrition and wages of medical personnel.
Giorgi Tsutskiridze was ill with tuberculosis. He was in the third department of the Abastumani tuberculosis hospital.
“I have spent nine months here and they could not lower my temperature yet,” said he.
“The hospital is not supplied with necessary medicines. There are only ‘Etambutoli’ and ‘Izoniazid” in the hospital and they fail to cure a patient,” said medical personnel from the hospital.
Hard social conditions and unemployment made the Tsutskiridzes’ family move to Tbilisi from Chiatura. Mother, father and two sons rented a one-room flat and started to look for a job in vain.
“One can get a job easier in Tbilisi, and we decided to move there. Unfortunately my brother got ill, he had measles and the doctors diagnosed he had a tuberculosis. Initially he was treated at Khudadovi Hospital in Tbilisi, then we brought him here; however he did not recover. He needs to be operated on,” said Giorgi Tsutskiridze.
Giorgi became infected with tuberculosis from his brother, because he could not avoid the illness in a small flat.
“We all looked after Mamuka. Initially he was at home. We have s small flat and I seem to have infected from him,” said Giorgi with his head lowered.
“A tuberculosis bacillus became stronger when it got into a strange body,” said doctors from the tuberculosis hospital, “Consequently Giorgi is in more complicated situation than his brother.”
“Giorgi suffers from total collapse on both lungs and infiltration,” said Olga Grechkina, a doctor for the Abastumani Tuberculosis Hospital.
Giorgi knows his health conditions very well. “Both of my lungs are collapsing. The medicines of the first degree cannot cure my illness. I need the medicines of the second degree,” he explained.
The medicines of the second degree are too expensive and they are not imported to Georgia for free. However, Giorgi has learned that a hospital for resistant sick people is opened in Zugdidi and patients are treated for free there.
“There is a hospital in Zugdidi where patients are treated with expensive medicines and there are five meals served a day. It is too difficult to get there; I cannot get in touch with the head of the program,” said Giorgi without any glimmer of hope.
The Georgian Deputy Minister of Healthcare, Koka Fruidze said that free treatment for the second resistant form will start in Georgia in January, 2008.
“Should sick people wait for death until January 2008,?!” asked the ill people.
“The Abastumani’s fresh air, that is good for such illness, cannot help him either,” said doctors form the hospital.
Other members of the family, father and mother, also face the danger of the disease. Mamuka lives with them.