კახეთში საჯარო ინფორმაცია მასობრივად იბლოკება
საჯარო ინფორმაციის დაბლოკვის გამო რეგიონში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები პროტესტს უკვე ღიად გამოთქვამენ. სამოქალაქო საზოგადოების შეშფოთებას ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ სასამართლო გადაწყვეტილებების იგნორირება იწვევს.
გასულ კვირას, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობის წინ, არასამთავრობოებმა საპროტესტო აქცია გამართეს. „აქცია გურჯაანის რაიონის გამგეობის შენობის წინ იმიტომ გავმართეთ, რომ ინფორმაციის თავისუფლების პრობლემა ყველაზე მეტად გურჯაანშია. ბოლო პერიოდში მასობრივი ხასიათი მიიღო საკრებულოს სხდომების არაკანონიერად დახურვამ და სხდომის დარბაზიდან ჟურნალისტების გაძევებამ. ცოტა ხნის წინ, ერთ-ერთი ასეთი შემთხვევა გურჯაანის საკრებულოს წევრებსა და ჟურნალისტებს შორის, ფიზიკურ დაპირისპირებაშიც გადაიზარდა,“ - განაცხადა ა/ო „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტმა ლია ხუროშვილმა. მისივე თქმით, მათ შეშფოთებას ყველაზე მეტად ის იწვევს, რომ საჯარო დაწესებულებები სასამართლოს გადაწყვეტილებებს არ ასრულებენ.
„გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ ჩვენი სასარჩელო განცხადებები დააკმაყოფილა და როგორც გამგეობას, ასევე საკრებულოს საჯარო ინფორმაციის დაუყოვნებლივ გაცემა დაავალა. მიუხედავად იმისა, რომ გადაწყვეტილება მოპასუხე მხარეს სააპელაციო სასამართლოში დადგენილ ვადაში არ გაუსაჩივრებია, ინფორმაციას დღემდე არ გვაძლევენ. ეს იმას ნიშნავს, რომ საჯარო მოხელე სასამართლო გადაწყვეტილებას უგულებელყოფს, სამსახურებრივ მდგომარეობას ბოროტად იყენებს, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია,“ - აღნიშნავენ უფლებადაცვით ორგანიზაციაში.
არასამთავრობოების ცნობით, გურჯაანისა და თელავის გამგეობების შენობებში მოქალაქეებთან ერთად, ჟურნალისტების შესვლაც შეიზღუდა. გურჯაანის საკრებულოს პრესსამსახურის ხელმძღვანელი კი თანამდებობიდან იმ მიზეზით გაათავისუფლეს, რომ დამოუკიდებელ მედიასთან თანამშრომლობდა. „გურჯაანის გამგეობაშიც და საკრებულოშიც ისეთ ადამიანებს დევნიან, რომლებიც ჟურნალისტებთან ურთიერთობენ,“ - აცხადებენ იურისტები.
საჯარო ინფორმაციის მიღება პრობლემას წარმოადგენს კახეთის სხვა რაიონებშიც. როგორც „იურისტთა განვითარების ცენტრის“ ხელმძღვანელი თინათინ ფხოველიშვილი აცხადებს, სიღნაღის გამგეობაში განსაკუთრებით საბიუჯეტო სახსრებთან დაკავშირებულ ინფორმაციას ბლოკავენ: „როდესაც ოფიციალური პირები გვიმალავენ ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ რა თანხა გაიხარჯა ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ამა თუ იმ სარეაბილიტაციო სამუშაოს შესასრულებლად და ა.შ, ეს იმაზე მიგვანიშნებს, რომ გამგეობაში კორუფციაა ან საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მოთხოვნებს არ იცნობენ,“ - ამბობს თინათინ ფხოველიშვილი.
მსგავსი პრობლემები აქვთ თელავში მომუშავე არასამთავრობოებსაც. „29 მარტს თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომაზე დასწრების საშუალება არ მისცეს სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, რითაც საკრებულომ დაარღვია როგორც საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით დადგენილი წესები, ასევე საკრებულოს დებულება, სადაც გარკვევით წერია, რომ სხდომები საჯაროა. მომხდარი ფაქტები სამწუხაროა და ეს მავნე პრაქტიკა უნდა აღმოიფხვრას. ვაპირებთ, თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ეს ქმედება სასამართლოში გავასაჩივროთ,“ - აცხადებს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ თელავის ოფისის ხელმძღვანელი ლელა ტალიური.
თუმცა, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს არც სასამართლოს ობიექტურობის იმედი აქვთ. გურჯაანის საკრებულოს ქმედება, საჯარო სხდომის უკანონოდ დახურვის თაობაზე, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტმა გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში გაასაჩივრა. მოსამართლემ სარჩელს თვითაცილება მისცა. სასარჩელო განცხადება ლაგოდეხის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ნანა ჩალათაშვილმა განიხილა და მოსარჩელის კონკრეტული მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. „სარჩელი ადმინისტრაციულ – სამართლებრივი აქტის ბათილად ცნობის თაობაზე დასაშვებია, თუ აქტი ან მისი ნაწილი პირდაპირ და უშუალო ზიანს აყენებს მოსარჩელის კანონიერ უფლებას ან ინტერესს, ან უკანონოდ ზღუდავს მის უფლებას. მოსარჩელის მითითება იმის შესახებ, რომ  მას, როგორც ჟურნალისტს, არ მიეცა სხდომაზე დასწრების და თავისი საქმიანობის განხორციელების შესაძლებლობა, არ ნიშნავს იმას, რომ ამ სხდომის დახურვამ ან აქტებმა ზიანი მიაყენა მის კანონიერ უფლებას და ინტერესს, ან უკანონოდ შეიზღუდა მისი უფლება,“ - განმარტავს მოსამართლე ჩალათაშვილი.
მოსარჩელის აზრით, სასამართლოს აღნიშნული დადგენილება ლოგიკას ვერ უძლებს, უსამართლოა და მის გასაჩივრებას კერძო საჩივრით, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში აპირებს. „ლაგოდეხის რაიონული სასამართლოს მოსამართლეს ნანა ჩალათაშვილს აღნიშნული სარჩელი არ უნდა განეხილა, რადგან იგი ლაგოდეხის რაიონის გამგებლის პირველი მოადგილის მეუღლეა. მიგვაჩნია, რომ ამ ფაქტორმა პირდაპირი ზეგავლენა მოახდინა მის გადაწყვეტილებაზე,“ - აცხადებენ იურისტები.
არასამთავრობოების ბრალდებებს საკრებულოებისა და გამგეობის წარმომადგენლები კატეგორიულად უარყოფენ. „მათი პრეტენზიები უსაფუძვლოა. არის შემთხვევები როცა ინფორმაციებს ყოველდღიურად ითხოვენ და რომ დავაკმაყოფილოთ, მთელი დღე ამ საქმეზე უნდა ვიმუშავოთ,“ - ამბობს გურჯაანის გამგეობის აპარატის უფროსი ვასილ უტიაშვილი.
ბრალდებებს არ ეთანხმება თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ლევან ახალაურიც. „თელავის საკრებულოს 2007 წლის 29 მარტის სხდომა დახურულად არ გამოცხადებულა. აღნიშნული სხდომის ჩატარების თარიღის და დღის წესრიგის შესახებ ინფორმაცია მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის საინფორმაციო დაფაზე, სხდომამდე ერთი კვირით ადრე გამოქვეყნდა. საჯარო ინფორმაციების გაცემაც უპრობლემოდ ხდება,“ - აცხადებს ლევან ახალაური.
არასამთავრობოები სამართალდამცავებისგან ჟურნალისტებისთვის პროფესიულ მოვალეობაში უკანონოდ ხელს შეშლის კონკრეტულ ფაქტებზე რეაგირებას მოითხოვენ.

Public Information Is Permanently Blocked in Kakheti
Representatives of the regional non-governmental organizations openly protest the blocking of public information in Kakheti. Civil society is deeply concerned on the fact that local government absolutely disrespects court decisions.
Last week, non-governmental organizations held protest demonstrations in front of the Gurjaani Municipality building. “We held the demonstration in front of the Gurjaani Municipality building because the transparency of public information is harassed in Gurjaani. Recently, municipality meetings have been illegally closed and journalists have been kicked out from the halls. A short time ago, one of similar occasions resulted into an argument between journalists and municipality members,” said Lia Khuroshvili, a lawyer for the non-governmental organization, “Human Right Center”. The lawyer added that they are concerned about the fact that public institutions do not follow court decisions.
“Gurjaani District Court satisfied our appeals and both Administrative Board and the Municipality were ordered to give public information whenever we demanded.  Although the defender did not appeal against the decision at the Appeal Court, none of the abovementioned institutions give public information. That means that public official does not respect court decision, abuses his/her power and thus commits a crime,” said representatives of the human rights organization.
According to non-governmental organizations, journalists as well as ordinary people are not allowed at the Gurjaani and Telavi Administrative Boards. The head of the Press Service Center at the Gurjaani Administrative Board was fired because he cooperated with the independent media. “Employees who cooperate with journalists are persecuted at Gurjaani Administrative Board and Municipality,” said lawyers.
Receiving public information is a great problem in other districts of Kakheti too. Tinatin Phkhovelishvili, the head of the Lawyers’ Development Center, said that the information on budget expenses is mostly blocked at the Sighnaghi Administrative board. “When officials hide information about budget expenses that is spent on rehabilitation works and some other activities, it proves that there is either corruption in the administrative board or they do not know the demands of the Georgian General Administrative Code,” said Phkhovelishvili.
Non-governmental organizations, working in Telavi cope with similar problems too. “On March 29 representatives of various local NGOs were not allowed to attend the meeting of the Telavi Municipality. Thus the Municipality violated the Georgian General Administrative Code and the decree of the Municipality which defines that the meetings are transparent. It is pity that similar facts occur and such practice should be eradicated. We are going to appeal against the Telavi Municipality at the Court,” said Lela Taliuri, the head of the Young Lawyers’ Association’s Telavi office.
However, NGOs do not rely on the fair decisions of courts either. Journalists for the Human Rights Center brought suit at the Gurjaani District Court against the Gurjaani Municipality on having closed the public meeting. The judge avoided the suit. Finally the judge for the Lagodekhi District Court, Nana Chalatashvili discussed the suit and did not satisfy the appeal. “Suit on abolishing the administrative-legal record can be accepted if the record or its part violates or damages the rights of the suitor or disrespects his/her interests. The suitor’s statements that he, as a journalist, was not allowed to attend the meeting and to implement his duty do not mean that his legal rights and interests were violated,” said Chalatashvili.
According to suitor, the court decisions are beyond any logic, it is illegal and he is going to appeal against the verdict at the Tbilisi Appeal Court. “Chalatashvili, the judge of the Lagodekhi District Court, should not have discussed the suit because she was the former wife of the Lagodekhi District Governor. We consider that this factor influenced the decision,” said lawyers.
Representatives of Administrative Boards and Municipalities categorically deny the accusations of the NGOs.  “Their complaints are unreasonable. They demand information almost every day and we should have to spend the whole day on giving them information,” said Vasil Utiashvili, the head of the Gurjaani Administrative Board’s office.
Levan Akhalauri, the chairman of the Telavi Municipality does not agree with the accusations either. “On March 29 2007 Telavi Municipality meeting was not closed.  The Municipality had put up the announcement on the meeting on the wall of the building a week before it was earmarked. Public information is also given without any delays,” said Akhalauri.
NGOs demand the law enforcers to react on the concrete fact of preventing the journalists from implementing their professional duties.