ანგარიშსწორება პოლიტიკური მრწამსის გამო
policeb.gif,,პოლიციელებმა კარები დაკეტეს ,,კრუგი” გააკეთეს და ხელებით, ფეხებით,  როგორც ფაშისტები ისე მცემდნენ,” - ყვება ახალქალაქის რაიონის მკვიდრი სამველ საპონჯიანი. ის სამი წლის წინ მომხდარ ამბავს პოლიტიკურ ანგარიშსწორებას უწოდებს და დამნაშავე პოლიციელების დასჯას ითხოვს.
,,ყველა ინსტანციას მივმართე და შედეგს ვერ მივაღწიე. ჩემი სიმართლე ვერ დავამტკიცე,” - აცხადებს საპონჯიანი.
2004 წლის 17 აგვისტოს, შს ახალქალაქის რაიონულ განყოფილებაში გამოძახების შემდეგ იქ მისული საპონჯიანი პოლიციელებმა სასტიკად სცემეს.
,,პოლიციაში გამომიძახეს და მივედი. იქ ჩემი გამოძახების მიზეზად ის დაასახელეს, თითქოს 13 აგვისტოს, რეიდზე მყოფ პოლიციელებს ს. თათარიანს, რ. მელტონიანს, გ. გევორქიანს და გ. ოგანესიანს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მივაყენე. შემიყვანეს ოთახში. კარები დაკეტეს და როგორც ფაშისტები, ისე მცემდნენ. რამდენჯერმე ვცადე წამოწევა, მაგრამ ვერ შევძელი. ფეხებით შემდგნენ და მიყვიროდნენ – ,,გადმოდი ჩვენს მხარეზეო!” ამის შემდეგ ნაცემი და გაუბედურებული კამერაში ჩამაგდეს, სადაც ხუთი დღე გამაჩერეს. მოვითხოვე ადვოკატი, ექიმი, მაგრამ არცეთი არ მომიყვანეს. წვრილმანი ხულიგნობის საქმე შეთითხნეს და უდანაშაულო კაცი დამაკავეს,” - ყვება სამველ საპონჯიანი.
ამ დროისათვის ახალქალაქის რაიონში პოლიციის უფროსის თანამდებობაზე მხითარ აბაჯიანი მუშაობდა. ზემოთხსენებულ პოლიციელებთან ერთად სამველ საპონჯიანი მის დაკავებაში სწორედ მას ადანაშაულებს და აცახდებს რომ მისი დაკავება პოლიციის უფროსის ბრძანებით მოხდა და ეს ყველაფერი მის პოლიტიკურ შეხედულებებს უკავშირდება.
,,მე ვარდების რევოლუციის აქტიური მონაწილე ვიყავი და ყოველთვის ვამბობდი სიმართლეს, ამიტომაც არ მოვწონდი მხითარ აბაჯიანს. გამყიდველს მეძახდა,“ - აცხადებს საპონჯიანი.
დაზარალებულის თქმით, დამნაშავეები კი არ დაისაჯნენ პირიქით ზოგი თანამდებობაზე დარჩა, ზოგმაც კი კარიერაში წინ წაიწია.
,,არაერთხელ მივმართე პროკურატურას თხოვნით, რომ გაეთავისუფლებინათ თანამდებობიდან ის პირები, ვინც ასე სასტიკად გამისწორდა.  რა უფლებით მცემეს, აქ დიქტატურა დაამყარეს. ჩემი ცემის ფაქტის საქმე შეაჩერეს, ის ოთხი პოლიციელი ისევ თავიანთ ადგილებზე მუშაობენ, მხითარ აბაჯიანი ერევანში საელჩოში გადაიყვანეს. ესაა სამართალი?” - კითხულობს საპონჯიანი.
სამველ საპონჯიანმა განცხადება საქართველოს პრეზიდენტის სახელზეც გააკეთა, სადაც მოხდარ ამბავს ყვება და სიმართლის გარკვევაში დახმარებას ითხოვდა.
2005 წლის 21 აპრილის თარიღით თბილისიდან, კერძოდ კი გენერალური პროკურატურის დეპარტამენტის უფროსის რ. ჟღენტის მიერ გადმოგზავნილია განცხადება სამცხე-ჯავახეთის საოლქო პროკურორის დ. ნარიმანიშვილის სახელზე, სადაც მითითებულია, რომ მოხდეს სამველ საპონჯიანის საქმის შეჩერების დადგენილების გაუქმება, უზრუნველყოს დამნაშავე პოლიციელების მხილება და მათი დასჯა კანონის დადგენილი წესით მოხდეს.
სამცხე-ჯავახეთის საოლქო პროკურატურაში განაცხადეს, რომ გამოძიება     მიმდინარეობს.
,,საქმე შემდგომი გამოძიების მიზნით გადაგზავნილია შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლიციის მთავარ სამმართველოში. დასკვნების შემდეგ მიღებული იქნება შესაბამისი გადაწყვეტილება, როგორც კი გამოიკვეთება ვინმეს  ბრალეულობა, დადგება მათი დაკავების საკითხი,“ - აცხადებს საოლქო პროკურორი დავით ნარიმანიშვილი.

Vengeance on Political Grounds
policeb.gif“The police officer locked the door, made a circle around me and beat me and kicked me like a fascist,” said Samvel Saponjian, a resident of the Akhalkalaki District. He claims that it was political vengeance and demands that the police officer be punished for the accident, which happened three years ago.
“I appealed several times, yet I could not find justice. I could not prove my side of the story,” said Saponjian.
On August 17, 2004, police officers severely beat Saponjian when he arrived at the Internal Ministry’s Akhalkalaki District Police Department.
“I was ordered to come to the police station and I obeyed. They told me that I was blamed for having insulted police officers S. Tatriani, R. Melotian, G. Gevorkian and G. Oganesian on August 13 when they were raiding the town. They led me to the room, locked the room, and beat me like a fascist would beat hostages. I tried to stand up in vain. They kicked me and shouted at me-“Support us!” Then they placed me in the cell, where I spent five days. I demanded a lawyer and doctor, but they did not allow me to see any of the. They created some fraudulent accusations against me, blamed for hooliganism and detained me, the honest man,” said Saponjian.
At that time, Mkhitar Abajian worked as the head of the Akhalkalaki District Police Station. Saponjian blames Abajian and the other police officers for his detention and states that the head of the head of the Police Office ordered him detained. Saponjian stated that it happened on political grounds.
“I was active participant in the Rose Revolution and always stated the truth. Therefore, Mkhitar Abajian never liked me and called me a traitor,” said Saponjian.
According to the victim, the criminals were not punished but some of them maintained their positions. And moreover, several of them were promoted.
“I applied to the Prosecutor’s Office several times to dismiss those people who had beaten me so severely. What kind of right did they have to beat me. They have established a dictatorship. They have stopped the investigation of my case. Those four police officers go on working in their positions, and Mkhitar Abajian was posted to the embassy in Yerevan. Is it fair?” asked Saponjian.
Samvel Saponjian petitioned the Georgian President, too, in which he retold his story and urged action.
On April 21, 2005, R. Zhgenti, the head of the Prosecutor-General’s Department, sent notification to D. Narimanishvili, the Regional Prosecutor of the Samtskhe-Javakheti Prosecutor, regarding the situation. According to the notification, the resolution on dropping the investigation into Saponjian’s case must be cancelled, and the criminal police officers must be charged under the law.
Officials from the Samtkhe-Javakheti Regional Prosecutor’s Office stated that an investigation is underway.
“The case was sent to the Main Police Department of the Internal Ministry for further discussion. A decision will be made after the final conclusion [of the investigation]. As soon as somebody is guilty, they must be detained,” said Davit Narimanishvili, the Regional Prosecutor.