02:05, Saturday, 25.05.2013
“ის დღე ცხოვრებაში არ დამავიწყდება. სკოლაში ვიყავით, როცა მიწა იძრა. ყველანი კარისკენ გავქანდით და წამებში ეზოს ერთ კუთხეში მოვიყარეთ თავი. მერე, როცა მიწისძვრა შეჩერდა, ბავშვები ერთმანეთს არც დავმშვიდობებივართ, ისე გავქანდით სახლებისკენ. შინ დაბრუნებულებმა სხავადასხვა, თუმცა, საერთო ჯამში, საშინელი სურათი ვიხილეთ. ჩვენი საცხოვრებლები დანგრეულ-დაბზარული, ხოლო ფრინველ-ცხოველი აფორიაქებული და აკრიახებული დაგვხვდა,” - ასე იხსენებს დღეს საჩხერის რაიონის სოფელ საირხის მკვიდრი მარიამ ფერაძე თექვსმეტი წლის წინ მომხდარი მიწისძვრის ფრაგმენტებს.
მაშინ სტიქიამ საჩხერის სოფლები ერთნაირად დააზარალა. იყო მსხვერპლიც. ოსეთის მოსაზღვრე სოფელი ხახიეთი კი, მიწამ მთლიანად შთანთქა. სოფლის მკვიდრთაგან მხოლოდ ორი ბავშვი გადარჩა. ისინი მეზობელ სოფელში სტუმრად იყვნენ წასულები.
“იქით გახედვა დღესაც ყველას გვეშინია. ცოცხლად დამარხული შინაური ცხოველების რქებს და ნაშთებს იმ მიდამოებში მეტყევეები დღესაც პოულობენ. ეს დიდი ტრაგედიაა, რომელმაც მაშინ წელში გაგვწყვიტა და სული დღემდე ვერ მოვითქვით,” - ამბობენ საჩხერლები.
ისინი დღეს რკინიგზის ვაგონებში ცხოვრობენ და სტუმარსაც იქ იღებენ. თექვსმეტი წლის წინ “სახელდახელო საცხოვრებელში” შესახლებულები ალბათ ძნელად თუ წარმოიდგენდნენ, რომ ასე გაგრძელდებოდა უსასრულოდ, რომ მათ გასაჭირს წლების მანძილზე მხოლოდ ნათესავები და ახლობლები გაიზიარებდნენ.
“ხელისუფლება განზე გადგა. ეს ვაგონები ისევ ჩვენი ძალისხმევითა და დიდი ვაივაგლახით მოვიტანეთ და შიგ უპრეტენზიოდ შევსახლდით. საწოლები რომ არ დაგვეტია, უფროსები იატაკზე დავწექით. ჩვენს შორის ბევრი იყო ისეთი, ვისაც ვაგონი არ შეხვდა და დღესაც დაბზარულ კედლებში ცხოვრობს. ნებისმიერ წუთს შეიძლება სახლი თავზე ჩამოენგრას და საბოლოოდ გაუბედურდეს,” - ჩივიან სოფელში.
ფაქტია, ქვეყნის რევოლუციამდელმა ხელისუფლებამ ზემო იმერეთისთვის ვერ მოიცალა. “ვარდების მთავრობას” კი, პირველი მცდელობა, დახმარების ხელი გაეწვდინა დაზარალებულთათვის, არ გამოუვიდა. როგორც საჩხერეში გვითხრეს, 2004 წელს რაიონის მასშტაბით 223 ოჯახის სია შედგა. სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, თითოეულ ოჯახზე 5000 ლარიანი ფულადი დახმარება უნდა გაცემულიყო. ინიციატივა მთავრობას მალევე დაავიწყდა. მიზეზად კი, სიების გაყალბება დასახელდა.
“თქვეს, თურმე, ამ სიაში მხოლოდ ის ოჯახები უნდა შესულიყო, ვინც რკინიგზის ვაგონებში ცხოვრობდა. ისინი არავის გახსენებია, ვინც ნათესავებს შეეკედლა, ან მუდმივი შიშის ქვეშ, ისევ საკუთარი სახლის ნანგრევებში აღამ-ათენებდა. თანხის გაცემას დღე-დღეზე ველოდებოდით, რომ გვითხრეს, სიები გაყალბდა და ხელახლა უნდა შედგესო. ხალხი გაბოროტდა. მეზობლებს შორის შური და ბოღმა გაღვივდა. დანარჩენები ვაგონში შესახლებულებს შენატროდნენ,” - ყვება მარიამ ფერაძე.
მან სკოლა სწორედ აღნიშნულ ვაგონში დაამთავრა. იქ დაირეკა მისთვის ბოლო ზარიც. სკოლის ეზოში მაშინ რამდენიმე წითელი ფერის ვაგონი ჩადგეს, რომლებიც მოგვიანებით ძველი ნანგრევებისგან აღმდგარმა სკოლის შენობამ შეცვალა. ბავშვებს ეს საჩუქარი საჩხერელმა ბიზნესმენმა ბიძინა ივანიშვილმა გაუკეთა. წითელ ვაგონებს კი, იმ დღეებშივე უვაგონოდ დარჩენილები დაეპატრონნენ (იმ იმედით, რომ ხელახლაშედგენილ სიებში ამრიგად მაინც მოხვდებოდნენ).
სიები უკვე შედგენილია და როგორც იმერეთის სამხარეო ადმინისტრაციაში აცხადებენ, თბილისში, პრემიერ-მინისტრთანაა გადაგზავნილი. “თავიდან აღრიცხვაზე 84 ოჯახი იყო აყვანილი. სიების ხელახალი შედგენა ერთადერთი მიზეზის გამო მოხდა. დახმარება იმ ოჯახებს უნდა მიეღოთ, რომლებიც ვაგონებში ცხოვრობდნენ. თუმცა, არსებობს გამონაკლისიც. არიან ადამიანები, ვინც ისეთ ადგილზე იყვნენ დასახლებულნი, სადაც ვაგონის ატანა, თავის დროზე, ფიზიკურად ვერ მოხერხდებოდა. ამიტომ არც ისინი უნდა დარჩნენ სახელმწიფოსგან უყურადღებოდ. ასე რომ, ამ დროისთვის სიები შესათანხმებლად ზურაბ ნოღაიდელთანაა გაგზავნილი,” - აცხადებს იმერეთის გუბერნატორის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი ელისო კილაძე.
ვაგონებში ცხოვრების თექვსმეტი წელი სავარაუდოდ, მიმდინარე წლის შემოდგომაზე  დასრულდება. ადგილობრივი ხელისუფლების დაპირების მიხედვით, მიწისძვრისგან დაზარალებული ოჯახები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 40 კვადრატული მეტრის ფართის ასაშენებელ თანხას სწორედ ამ დროისთვის მიიღებენ.

Sixteen Years in Railway Vans
“I will never forget that day in my life. I was at school when earthquake struck. Everybody rushed to the door and gathered in one corner of the yard in several seconds. Then it stopped and children ran home without saying goodbye to each other.  Arriving home we saw terrible situation. Our houses were destroyed or cracked and the domestic animals and poultry were running around,” a resident of the village of Sairkhe in the Sachkhere district, Mariam Feradze, recalled the earthquake which happened sixteen years ago.
At that time the disaster damaged many villages in Sachkhere district. The earthquake resulted into the death of several people. The village of Khakhieti, close to the Ossetian border, completely disappeared under the earth. Only two children survived from the village. They were in the next village.
“We are still afraid to go there. Foresters still find horns and bones of domestic animals which were buried alive. It was a terrible tragedy for us and we cannot go over it yet,” said residents of Sachkhere.
Villagers live in railway vans now and receive their quests there. Sixteen years ago they were lodged in those “temporary accommodations” and could not imagine that they would remain there for ever; they could not imagine that only their relatives would pay attention to them.
“The government abandoned us. We hardly brought these vans here and moved into them without any complaints. There was not enough place for beds and elders slept on the floor.  Many of us could not get even this van and still live in cracked walls. Their houses might pull down any time and they will die under ruins,” complained villagers.
It is fact that pre-revolution government could not assist the people in Imereti region. As for the “Rose Government”, their first attempt to assist the damaged people failed. We were told in Sachkhere that in 2004 the list of 223 families from the district was prepared. Each family should have received allowance of 5 000 lari from the state budget. However the government soon forgot about the initiative. The list turned out fraudulent and it was reason for delay.
“They said that only those families should have been inserted on the list, who lived in vans. Nobody mentioned those people who lived at their relatives or those people who lived in their cracked houses under constant danger. We were expecting the allowances when they stated the lists were fraudulent. New lists must have been prepared. People became cruel. Neighbors started to envy each other. Others envied those who lived in vans,” said Mariam Feradze.
She finished the school in the van. There she heard her school bell ring for the last time. After the earthquake several red vans were brought in the school yard where classes were held. It was businessman Bidzina Ivanishvili’s present for children. However, people who did not have vans, got hold of those red vans (they hoped that if they occupied vans they would be inserted on the new list) and children lost their presents.
The list is ready and according to officials from the Imereti Regional Administration, it is sent to the Prime-Minister in Tbilisi. “Initially 84 were registered. New lists were prepared for one reason. Only those families should receive allowances who lived in vans. However, there are people who could not lodge in the van because they could not take one to the high place they lived. Thus, the government should pay attention to those families too. Consequently the lists are sent to Zurab Nogaideli for further consideration,” said Eliso Kiladze, the head of the Public Relations Department of the Imereti Gubernator.
Supposedly, sixteen-year-inhabitance in the van will finish next autumn. Local authority promised that victim families will receive money enough to build forty-square-meter-accommodation from the state budget by that time.