"სპეცსანახაობა" ქუთაისში
dakavebebi_.gifგასულ კვირას, ქუთაისში, კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის თანამშრომელთა მიერ განხორციელებულმა სპეცოპერაციამ საზოგადოების აღშფოთება გამოიწვია. დაკავებულების მიმართ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა, რომელიც ორ ნაწილს მოიცავს. ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის 24 თანამშრომელს ბრალი ყალბი დოკუმენტაციის დამზადება-გამოყენებასა და ბიუჯეტიდან 600, 000 ლარის მითვისებაში ედება.
"ამ ადამიანებმა, რომლებსაც ჩვენ დღეს ვაკავებთ, საქართველოს 600, 000 ლარი მოპარეს. მაგრამ საბედნიეროდ, ეს თანხა დღეს ხალხთან არის და ამით პენსიები დარიგდება," - განაცხადა კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ იოსებ თოფურიძემ იმერეთის სამხარეო ადმინისტრაციის დარბაზში გამართულ "საგანგებო თათბირზე". მისი განცხადებიდან ზუსტად ნახევარ წუთში კუდ-ის თანამშრომლებმა ეჭვმიტანილ ჩინოვნიკებს ხელბორკილები "ოფიციალურად" დაადეს.
რეალურად კი, ქუთაისში 2 ივლისს დაგეგმილი სპეცოპერაციის შესახებ ინფორმაცია უფრო ადრე, წინა დღით გავრცელდა. 1 ივლისს სამართალდამცავებმა ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის თანამშრომლები დასაკითხად კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის დასავლეთ საქართველოს სამმართველოში დაიბარეს. გავრცელებული ინფორმაციით, ზოგიერთ მათგანს ხელბორკილებიც მაშინ დაადეს. 2 ივლისს კი, დღის 2 საათზე, ქუთაისის მოსახლეობა ხედავდა, თუ როგორი კინწისკვრით გამოჰყავდათ ეჭვმიტანილები კუდ-ის თანამშრომლებს სპეცდანიშნულების რაზმით ალყაშემორტყმული სამხარეო ადმინისტრაციის შენობიდან და მიკროავტობუსში სვამდნენ.
საზოგადოებაში გაჩნდა პროტესტის გრძნობა, რომელსაც მოქალაქეები სხვადასხვაგვარად ხსნიდნენ (და ხსნიან დღესაც). "დღისით, მზისით, შენობიდან 20-ზე მეტი ადამიანი გამოიყვანეს და ცხოველებივით მანქანაში შეყარეს. ამდენი შეიარაღებული პოლიციელი ცხოვრებაში არ მინახავს. ბავშვები გადაირივნენ, შეშინებულები აქეთ-იქეთ იხედებოდნენ. ეს არის სპეცოპერაცია? ეს შოუა, რომლის დაგეგმვაში ჩვენი ხელისუფლება უკვე გაიწაფა და აწი, ალბათ, უარესებსაც შემოგვთავაზებს," - განაცხადა 72 წლის პენსიონერმა, რომელიც უშუალოდ შეესწრო აღნიშნულ ფაქტს.
სპეცოპერაციის საქმის დეტალების მოკვლევის თაობაზე სოზარ სუბარმა გენპროკურატურას მიმართა. სახალხო დამცველი კონსტიტუციური უსაფრთხოების თანამშრომლებს სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში ადანაშაულებს და სიმართლის გარკვევას ითხოვს.
სიმართლე აინტერესებთ უშუალოდ დაკავებულთა ახლობლებსაც. ერთერთი მათგანის ოჯახის წევრმა, რომელმაც ვინაობის გამხელა გარკვეული მიზეზების გამო არ ისურვა, "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" ქუთაისის ბიუროში განაცხადა: "ჩემმა ძმამ სპეცოპერაციამდე რამდენიმე საათით ადრე სატელეფონო შეტყობინება გადმოგვიგზავნა, ბორჯომში ვარ და დამაკავესო. ანუ, ეს არის ცოცხალი მაგალითი იმისა, რომ ეს სპეცოპერაცია იყო უნიჭოდ დადგმული შოუ, ხალხის თვალის ასახვევად."
"საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" ქუთაისის ორგანიზაციაში აცხადებენ, რომ მომხდართან დაკავშირებით მათ დაკავებულთა ახლობლების გარდა, რიგითმა მოქალაქეებმაც მიმართეს. ისინი ე. წ. სპეცოპერაციის ფაქტს ადამიანის უფლებათა დარღვევის კვალიფიკაციას აძლევენ.
"ეს საკითხი შესასწავლია. თუ დამტკიცდა, რომ ამ ადამიანთა ორჯერ დაკავებას მართლა ჰქონდა ადგილი, ე.ი. უხეშად დაირღვა ადამიანის უფლებები. ჩვენ ადვოკატები ვართ და ამიტომ ჯერ თვითონ უნდა დავიცვათ კანონი, რათა ამის შემდეგ მოვუწოდოთ სხვებს კანონის დაცვისკენ," - აცხადებს "საია"-ს ქუთაისის ორგანიზაციის ადვოკატი გიორგი ჭიქაბერიძე. იგი ერთერთი დაკავებულის ინტერესებს იცავს.
"ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი პიროვნება თავს დამნაშავედ არ ცნობს. მე მას ხვალ შევხვდები და გავესაუბრები. მხოლოდ ამის შემდეგ გავარკვევ, რა კუთხით დავიცავ მას," - აცხადებს გიორგი ჭიქაბერიძე.
მისი დაცვის ქვეშ მყოფი, ისევე როგორც დანარჩენი 23 დაკავებული, ამჟამად ქუთაისის #2 საპყრობილეში იმყოფება. 3 ივლისს ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში გამართულ პროცესზე მოსამართლემ დაკავებულთა ადვოკატების შუამდგომლობები, მათი გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლების შესახებ, არ დააკმაყოფილა.

„Special Show” in Kutaisi
dakavebebi_.gifThe society got furious about special operation carried out by the Department of Constitutional Security in Kutaisi last week. Criminal case was launched against detainees and the case consists of two parts. 24 employees of the Kutaisi Local Self-government, were accused for issuing and using fraudulent documents and for appropriation of 600 000 lari from the state budget.
“Those people who, we are detained now have robbed Georgia from 600 000 lari. But fortunately that money returned to the population and pensions will be distributed,” said Ioseb Tofuridze, Deputy Head of the Department of the Constitutional Security at special meeting in the hall of Imereti Regional Administrative Board. Thirty minutes later, officers from the department officially arrested the accused ranking officials.
In fact, the information about planned special operation was announced in Kutaisi a day before. On July 1, employees of the Kutaisi Local Self-government were interrogated at the Western Georgia’s Department of the Constitutional Security. According to the spread information, some of them were detained on that day. However, on July 2, at 2:00 PM the Kutaisi population witnessed how the accused were kicked out from the building of Administrative Board and then pushed into mini buses.
The society acquired feeling of protest and their assessment regarding the situation is negative. “By day-time more than twenty men were forced out of the building and pushed into cars. I have never seen so many policemen in my life. The children also got anxious; they were looking around in fear. Is it a special operation? It is a show and the government has already been trained in planning similar performances. Hence they will arrange even worse shows,” said seventy-two-year-old retired person, who personally witnessed the incident.
Sozar Subari, Public Defender, applied to the Prosecutor General to find out the details of the special operation. The Ombudsman blames the officers of the Department of the Constitutional Security for abusing their power and demands to estimate the truth.
Relatives of the detainees are also eager to find out the truth. Family member of one of the detainees, who preferred to keep his name anonymous, said in his conversation with the Human Rights Center’s Kutaisi office: “Several hours before the special operation my brother sent text message to us and informed us that he was arrested in Borjomi. Thus, it can prove that the special operation was badly arranged show to deceive people.”
Representatives of the Georgian Young Lawyers Association’s Kutaisi Branch state that many ordinary people have applied to them regarding the situation besides the relatives of detainees. They qualify the special operation as a violation of human rights.
“This incident is investigated. If it is proved that those people were detained twice, it means that the human rights were blatantly violated. We are lawyers and we should follow the law ourselves in order to teach others to follow it,” said Giorgi Chikaberidze, lawyer for the Georgian Young Lawyers Association’s Kutaisi office. He defends the interests of one of the detainees.
“My client does not plead guilty. I will meet him tomorrow. Only after that I will find out how I should protect him,” said Chikaberidze.
His client, like other 23 detainees, is in Kutais Detention Setting # 2. On July 3 the judge of the Kutaisi Civil Court did not satisfy the mediation of lawyers on releasing their clients under bail.