პოლიტიკური ლიდერები „ბოდიშის კამპანიას“ აფასებენ
sorry1.gif„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიერ წამოწყებულ „ბოდიშის კამპანიას“ აფხაზი ხალხის მიმართ,  პოლიტიკური ლიდერები ეხმაურებიან. ზოგისთვის ბოდიშის მოხდა პრობლემას არ წარმოადგენს, ზოგისთვის ეს გრანტების მოსაპოვებლად მიმართული კამპანიაა, ზოგი კი ფიქრობს, რომ აღნიშნული კამპანია სამშვიდობო მოლაპარაკებებს ძალიან დააზარალებს.
გთავაზობთ საპარლამენტო და არასაპარლამენტო პოლიტიკურ პარტიათა ლიდერების კომენტარებს.
მიხეილ მაჭავარიანი „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერი, პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე: „როცა ყოველი ჩვენგანი ისტორიული სასამართლოს წინაშე წარსდგება, საკუთარი თავისა და ქვეყნის წინაშე მართლები უნდა ვიყოთ. მიმაჩნია, რომ არ ღირს არანაირი ცენტის თუ თეთრის გრანტი იმად, რომ ისტორია დაამახინჯო. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში 1992 წელს არ იყო მარტივი სიტუაცია, მაინც უნდა ვთქვა, რომ საქართველოს აფხაზებთან ომი არ დაუწყია. ეს იყო დიდი პროვოკაცია, რომელიც სპეცსამსახურებიდან მოდიოდა, მათ შორის ჩართულები იყვნენ ჩრდილოკავკასიელები. ამიტომ, მიმაჩნია, რომ ყოველივე  ასეთი ქმედება სახელმწიფო ინტერესის ღალატი, ისტორიის უკუღმა წერა და  გონებას აცდენილი ხალხის მოქმედებაა. მირჩევნია, აფხაზს დაველაპარაკო პირისპირ. მე მასთან საბოდიშო არაფერი მაქვს.“
სოსო შატბერაშვილი, „ლეიბორისტული შრომის პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერი: „ქართველ ხალხს საბოდიშო არავისთან არაფერი აქვს. თუ საბოდიშოდ ვინმეს აქვს საქმე, ეს ედუარდ შევარდნაძეა, რომელმაც, პირველ რიგში, ბოდიში ორი სამოქალაქო ომის გაღვივებისთვის, ქართველ ხალხს უნდა მოუხადოს. ერთი თბილისის ომი იყო, მეორე - აფხაზეთის ომი. ორივე სამოქალაქო ომი თავს რუსეთის იმპერიამ მოგვახვია, რომლის გამხმოვანებელი და შემსრულებელი საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი გახლდათ. ამიტომ, ქართველ ხალხს არავისთან აქვს საბოდიშო, ისევე როგორ აფხაზ ხალხს არა აქვს საბოდიშო. ორი ხალხი რუსეთის მიერ გადებულ მახეში გაება და ორივე ხალხისთვის ეს სამარცხვინო ომი ძალიან ცუდად დამთავრდა. არავინ თქვას, რომ იქ აფხაზმა ხალხმა გაიმარჯვა ან ქართველი ხალხი დამარცხდა. ამ ომში ორივენი დავმარცხდით. ჩვენი პარტიის პოზიციით,  პასუხისგებაში უნდა მიეცეს თენგიზ კიტოვანი, შევარდნაძე და მასთან ერთად ყველა ის ადამიანი, ვინც დამნაშავეა აფხაზეთის ომის გაღვივებაში. ამავე დროს, მოვითხოვთ, სააკაშვილის პასუხისმგებლობას, რადგან ის ვარდების რევოლუციის დროს მიტინგებზე ხალხს არძინბას რეჟიმის დამხობას ჰპირდებოდა. ის კი არ დაემხო, პირიქით, შესაძლებელია, აფხაზეთის დე-იურედ აღიარება მოხდეს.“
კოტე გაბაშვილი, „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერი,  პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე: „არიან ადამიანები, რომლებიც  ცდილობენ თავიანთი მუშაობისთვის თუ აქტიურობისთვის ყველა თემა გამოიყენონ. „მოვაწერდი ბოდიშს ხელს“ ქართველების მხრიდან იმის გამო, რომ თავის დროზე ვოვა ვეკუა მოკლეს; „მოვაწერდი ბოდიშს ხელს“ იმის გამო, რომ ქართველებს თავი მოჭრეს და მათი თავებით ბურთი ითამაშეს გაგრის სტადიონზე; იმისთვის, რომ ამოწყვიტეს და ამოხოცეს პატარა ბავშვებიანად ოჯახები მარტო იმიტომ, რომ ისინი ქართველები იყნენ. ყველამ თვალწინ დაიყენოს ეს კადრები და მერე გადაწყვიტოს, ბოდიში უნდა მოიხადოს თუ უფრო სწორი იქნება, ბოდიში ორივე მხარემ ერთმანეთს მოუხადოს. ეს ბოდიში იყოს თანაბარი და ჩვენი საზოგადოება ნუ გადაიქცევა მხოლოდ მაზოხისტად. ეს ბოდიში არარეალურია და ჩემს სიმპატიას არ იმსახურებს“.
ელიზბარ ჯაველიძე, პოლიტიკური მოძრაობა „ენა, მამული, სარწმუნოება“: „საბოდიშო ორივე მხარეს აქვს და არა ერთ-ერთს. ომი ედუარდ შევარდნაძემ დაიწყო. ეს იყო პროვოკაცია. ამ ომს რაც მოჰყვებოდა, ეს გასაგებიც იყო. ვერავინ დამარწმუნებს, რომ კიტოვანმა თქვა აფხაზეთში გავისეირნოთო და მას შევარდნაძე აჰყვა. მან იცოდა, ამას რაც მოჰყვებოდა. იმის გამო, რომ ჩვენ აფხაზეთში შევედით, ბოდიში უნდა მოვიხადოთ, თუმცა, მერე რაც მოხდა, რომ ქართველების თავებით ფეხბურთს თამაშობდნენ, და დღეს რა აგრესიასაც ამჟღავნებენ ჩვენი მოძმე აფხაზები, მათ უფრო ეკუთვნით ბოდიშის მოხდა. საერთოდ, პოლიტიკოსთა ბოდიში არაფერს ნიშნავს. მე ვარ მომხრე სახალხო დიპლომატიის. ხალხმა საერთო ენა უნდა გამონახოს.“
ჯონდი ბაღათურია, „ქართული დასი“: „აღშფოთებული ვარ, როცა რომელიღაც ორგანიზაცია თავს უფლებას აძლევს ქართველი ხალხის სახელით ილაპარაკოს,  მითუმეტეს, ბოდიშები იხადოს. რაც შეეხაბა გვაქვს თუ არა ბოდიშები სახდელი, ვფიქრობ, რომ ჩვენ გვაქვს დასაბრუნებელი ჩვენი ქვეყანა, ჩვენი ტერიტორიული მთლიანობა გვაქვს აღსადგენი. რომელი უფრო ადრე იყო - კვერცხი თუ ქათამი და ვინ პირველმა გააკეთა პროცესების პროვოცირება, ამას ამ შემთხვევაში მნიშვნელობა არა აქვს. ცხადია, რომ პროცესები იყო არასასურველი და დამანგრეველი. ამ პროცესების მაპროვოცირებელი იყო ერთი ჯგუფი, რომელიც აფხაზი ხალხის სახელით მოქმედებდა და ლაპარაკობდა. ამან გამოიწვია დაპირისპირება სოხუმში. ახლა იმის გარკვევის დრო არ არის, ბოდიში ვინ უნდა მოიხადოს.“
გია გაჩეჩილაძე, „საქართველოს მწვანეები“: საქმე იმაში გახლავთ, რომ ეს არის გულუბრყვილო მცდელობა რაღაც კორექტირება შეიტანონ მოლაპარაკების პროცესში. თუ ხელისუფლებიდან ვინმე ამას დაეთანხმა, ეს ძალიან ცუდი იქნება თავად მოლაპარაკებისთვის, რადგან საქართველო წამგებიან პოზიციაში აღმოჩნდება არა მარტო აფხაზურ-ქართულ ურთიერთობაში, არამედ, საერთაშორისო დონეზე. ალბათ, ყველამ იცის, რომ კონფლიქტი პროვოცირებული იყო რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ. ამის მიზანი იყო და არის იქ დემოგრაფიული სიტუაციის შეცვლა, ანუ აფხაზეთის ტერიტორიის გათავისუფლება როგორც ქართველებისგან, ასევე აფხაზებისგან. ქართველების მიმართ ეს ეფექტურად განხორციელდა სამხედრო ოპერაციების თვალსაზრისით.  აფხაზების მიმართ ეს ძალიან ეშმაკურად ხდება და ამას თვითონ აფხაზებიც ხვდებიან. ამიტომ, თუ ვინმეს ბოდიში აქვს მოსახდელი, ეს პირველ რიგში, რუსეთის მხარეა.“
ბაჩუკი ქარდავა, „ეროვნულ დემოკრატიული პარტია“: „ნამდვილად ვერ მოვიხდი ბოდიშს ვერავის წინაშე, რადგან დაწყებული რუსეთიდან, აფხაზების ჩათვლით, საბოდიშო სწორედაც რომ მათ აქვთ. მათ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა დაარღვიეს და 100 000-ზე მეტი ქართველი გამოყარეს აფხაზეთიდან. აფხაზი ხალხის მიმართ საპრეტენზიო არაფერი მაქვს და არც საბოდიშო. მაგრამ, ის, რაც აფხაზების ხელით გაკეთდა, ეს არის სერიოზული დანაშაული ქართველი ერის წინაშე. გრანტების მოსაპოვებლად აკეთებს ამას ვინმე თუ სხვის დავალებას ასრულებს, ნამდვილად არ ვიცი, მაგრამ, ყოველ შემთხვევაში, არც მორალური უფლება და არც ისტორიული სამართლიანობა არ გვაძლევს იმის უფლებას, რომ  ჩვენ ასე მოვიქცეთ იმ ბიჭების წინაშე, რომლებიც აფხეზეთში დაიღუპნენ.“
თინა ხიდაშელი, „რესპუბლიკური პარტიის“ ლიდერი:  „ჩემი პირადი აზრი ამ საკითხთან დაკავშირებით ცნობილია. პარტიის პოზიციას კი ნამდვილად ვერ გეტყვით, რადგან ეს ამბავი პირველად თქვენგან გავიგე. პირადი პოზიციით კი  ვამბობ, რომ არა ქართველმა ხალხმა, არამედ საქართველოს სახელმწიფომ  უნდა მოიხადოს ბოდიში ომისთვის. ბოდიში უნდა მოუხადოს იმ დევნილებსაც, რომლებიც აფხაზეთიდან გამოყარეს და ომის ყველა მსხვერპლს. თუ სახელმწიფო ხარ და ამის პრეტენზია გაგაჩნია, საკუთარ ქვეყანაში ომის გაჩაღება არ უნდა დაუშვა. მე ამაში ვერავითარ პრობლემას ვერ ვხედავ. ამ ადამიანებს საერთოდ არ ვიცნობ, მაგრამ თავისთავად, იდეა მისაღებია.“

Political Leaders Assess “Sorry Campaign”
sorry1.gifPolitical leaders made comments on the “Sorry Campaign” initiated by the Human Rights Center. Some of them cannot see any problems in apology while others think that the center started the campaign to gain some grants. There are people who think that the campaign will have bad influence on peace-keeping talks.
Here are the comments of representatives of the parliamentary and non-parliamentary political parties regarding the campaign.
Mikheil Machavariani, leader of the “National Movement”, Deputy Chairman of the Georgian Parliament: “When we appear before the historic court, we should be guiltless to our conscious and to our country. I think that any grant, despite its value, does not cost as much as our history. Although the situation was complicated in 1992 in Georgia, it was a provocation initiated by Special Forces. Representatives of the North Caucasus took part in it too. Consequently, similar activities betray state interests, disfigure the history and are launched by crazy people…I prefer to negotiate face-to-face with Abkhaz people rather than to apology to them.
Soso Shatberashvili, leader of “Labor Party”: “Georigan people have nothing to apology for. It is only Edward Shevardnadze who has to apology to Georgian population for unleashing two civil wars in our country- in Tbilisi and in Abkhazia. Both of them were provoked by Russian Empire; but former Georgian president satisfied their wishes. Thus, Georgian people do not have to be sorry about anything as well as Abkhaz population. These two nations got into the Russian trap and that shameful war finished with bad results. Nobody should claim that either Georgian or Abkhaz people won the war; both of them were defeated. The position of our party is that Tengiz Kitovani, Shevardnadze and every person who unleashed the war should be prosecuted. In addition to that we demand the punishment of Saakashvili who promised the demonstrators during the Rose Revolution to overthrow Ardzinba’s Regime in Abkhazia. In fact, now Abkhazia might be declared De-jure republic.”
Kote Gabashvili, a leader of the national Movement, chairman of the Foreign Relations Committee: “There are people who try to take advantage of every problem in order to make their activities more active. “I would have signed” the Sorry Appeal as a Georgian person for they have killed Vova Vekua; I would have apologized to them because they have cut of the heads of Georgian people and then played football with their heads on Gagra Stadium; because they pierced families together with their little children. I advise everybody to remember those pictures when apologizing to Abkhaz people. It would be better if both sides apologized to each other. We have equal faults and our society should not be masochist. This campaign is unreal and I cannot appreciate it.”
Elizbar Javelidze, representative of the political movement “Ena Mamuli Sartsmunoeba” (Mother language, Motherland, Faith): “Both sides have to apologize. Shevardnadze launched the war. It was a provocation. The results were obvious from the very beginning. Nobody can persuade me that Kitovani wanted to go to Abkhazia for a walk and Shevardnadze accompanied him. The latter could foresee the results. We should apologize to Abkhaz people for having started the war; but whereas their playing football with the heads of Georgian people and their present aggressive attitude to us, Abkhaz people must apologize to us. Actually, politician’s apologize does not mean anything. I support public diplomacy. People should reconcile.”
Jondi Bagaturia, “Kartuli Dasi” (Georgian Team): “I am furious when any organization takes responsibility to make statements in the name of Georgian people. Moreover, nobody must excuse to others. As for the fact whether we have to apologize to them, I think we have to return our break-away region and restore our territorial integrity. In this situation it has no sense to find out who provoked the conflict. It is obvious that situation was terrible and devastating. There was one group who provoked the hostility in the name of Abkhaz people. It resulted into the controversy in Sokhumi. It is not time to find out who should apologize.”
Gia Gachechiladze, “Georgian Greens”: “The point is that it is very naïve attempt to make some corrections in negotiation process. If any representative of the government agrees with the campaign it will have negative influence on the process. Georgia will lose not only in Abkhazian-Georgian relationship but on international level too. Everybody knows that the conflict was provoked by Russian Special Forces. Their aim was to change demographic situation in the region that is to empty the Abkhazian territory from Georgian and Abkhaz people. The military operations were too successful against Georgians. But Abkhaz people are deceived and cannot even understand that there is no place for them in Abkhazia. Consequently, it is only Russian Side who has to apologize for the situation.”
Bachuki Kardava, “National Democratic Party”: “I would not apologize to anybody, because only Russian and Abkhazian sides have to be sorry about the situation. They have broken Georgian territorial integrity and forced out more than 100 000 Georgian people from there. It is a serious crime committed against Georgian nation. I really do not know what the aim of this campaign is -to gain grants or to follow somebody’s orders; anyway we have neither moral nor historical basis to apologize. We cannot ignore those boys who were killed in Abkhazian war.”
Tina Khidasheli, leader of the “Republic Party”: “I have already expressed my personal position regarding the campaign. However I cannot speak about the position of our party because I have heard about it from you for the first time. As for my personal opinion, I think that not Georgian population but Georgian State should apologize. The state must apologize to those IDPs who were forced out from Abkhazia and to the victims of the war. If you consider yourself a state you should prevent the war on your territory. I cannot observe any problems regarding the campaign. Although I do not know the initiators, I appreciate the idea.”