10:47, Thursday, 20.06.2013
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ, 4 თებერვალს, #12 გურჯაანის საოლქო – საარჩევნო კომისიის წევრს ზურაბ დანელიშვილს ვადამდე შეუწყვიტა უფლებამოსილება. ცესკო-ში, ამის მიზეზად, დანელიშვილის მიერ, საარჩევნო კანონმდებლობის და საარჩევნო რეგლამენტის დარღვევას ასახელებენ. თავად დანელიშვილი და უფლებადამცველები კი ცესკოს თავმჯდომარეს ლევან თარხნიშვილს და კომისიის ხელმძღვანელობას, თავისუფალი სიტყვის ხელყოფასა და განსხვავებული აზრის დევნაში ადანაშაულებენ.
ცესკოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, კომისიამ დანელიშვილისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის გადაწყვეტილება საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 21-ე მუხლის, 77-ე მუხლისა და ცესკოს 2008 წლის 24 იანვრის სხდომის ოქმის საფუძველზე მიიღო. ცესკოს განმარტებით, ეს საარჩევნო კანონმდებლობის და საარჩევნო რეგლამენტის უხეშად დარღვევას გულისხმობს.
„ზურაბ დანელიშვილმა 24 იანვრის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდა, კომისიის წევრებს ხელი შეუშალა მუშაობაში. რამდენიმე მათგანს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა“, - განაცხადეს ცესკოს პრესსამსახურში.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილებას ზურაბ დანელიშვილი უსაფუძვლოს უწოდებს და სასამართლოში გასაჩივრებას გეგმავს. მისი თქმით, ცესკოს თავმჯდომარემ ლევან თარხნიშვილმა და კომისიის სხვა წევრებმა, ის განსხვავებული აზრისთვის დასაჯეს.
„მე, გურჯაანის საარჩევნო ოლქის 33-ე საარჩევნო უბნის შედეგებს მივიჩნევ გაყალბებულად და მის გაბათილებას მოვითხოვდი, რის გამოც დამსაჯეს. მანამ, სანამ მე ცესკო-ში დამიბარებდნენ, თვითონ, ჩემი ინიციატივით მოვახსენე ცესკოს განსხვავებული აზრი, რომელიც დავასაბუთე. არ შეიძლება უბანში სადაც მივიდა 808 ამომრჩეველი, პრეზიდენტობის კანდიდატებს ხმას აძლევდეს 934 კაცი. ეს მარტივი არითმეტიკაა, რომლის გაგებაც არ უნდათ. პოზიცია რომ შემეცვალა, ამის გამო არაერთხელ დამემუქრნენ, სატელეფონო ზარებით თუ სხვა გზებით, მაგრამ ჩემი დაშინება ვერ მოახერხეს. ამიტომ 24 იანვარს დამიბარეს სხდომაზე, სადაც არ მომცეს საუბრის საშუალება და შემდეგ თარხნიშვილის ბრძანებით გარეთ გამაძევეს. ამის შემდეგ შეუდგენიათ აქტი, რომ მე დავარღვიე რეგლამენტი და ა.შ, რაც სიცრუეა“, - აცხადებს დანელიშვილი.
24 იანვრის სხდომაზე ცესკომ სახალხო დამცველის წერილი განიხილა. სოზარ სუბარი გურჯაანის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ნატალია ბეგაშვილის დასჯას და 33-ე საარჩევნო უბნის შედეგების ბათილად ცნობას ითხოვდა. კომისიამ ომბუდსმენის მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.
„დანელიშვილს არაერთხელ მოსთხოვეს გაჩუმება, მას პოლიციის მეშვეობითაც დაემუქრნენ. შეუთვალეს, რომ მის ბავშვებს ნარკოტიკებს ჩაუდებდნენ, მაგრამ დანელიშვილმა პოზიცია არ შეცვალა. სწორედ ამან გააღიზიანა ცესკო და მისი ხელმძღვანელი თარხნიშვილი. დანელიშვილის დასჯით, მათ უნდათ სხვა წევრებიც დააშინონ, რათა საპარლამენტო არჩევნებისთვის ვერავინ ამოიღოს ხმა გაყალბების წინააღმდეგ“, - აღნიშნეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“.
დანელიშვილისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტას, უფლებადამცველები, სიტყვის თავისუფლების ხელყოფად აფასებენ. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ლია ხუროშვილი მიიჩნევს, რომ კომისიის ეს ქმედება სისხლის სამართლის დანაშაულია, რადგან ნათელია, რომ ცესკო ზურაბ დანელიშვილს განსხვავებული აზრის გამო დევნის. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მიმართავს საქართველოში არსებულ ყველა საელჩოს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს და სასწრაფო რეაგირებას ითხოვს.

According to the CEC website, the Commission dismissed Danelishvili for contravention of election procedures (Article 164 of the Criminal Code of Georgia: infringement of secrecy of voting, improper counting of votes and incorrect summarization of election results). The Commission supposedly made their decision according to the Election Code of Georgia, article 21, 71 and the standing CEC session protocol of January 24, 2008, that deals on with violations of the election legislation and election regulations.
At the same session, the Central Election Commission approved the tests for the Election Administration Officials Certification. CEC Press Department commented on his dismissal Danelishvili and stated: “While attending January 24, 2008 CEC meeting, Zurab Danelishvili used foul language against other members of the CEC and prevented them from performing their duties.”
Zurad Danelishvili considers that the CEC decision is being totally groundless and without legal merit. .He now plans to file a court case in the matter. He states as his basis he punished for having revealed violations of the election code and vote fraud.
“I considered that the results of polling station # 33 of Gurjaani District as being faked. I then informed the CEC about the facts and demanded that the elections results for this station be invalidation. However, the response was that instead of being respected for doing my duty, I was punished instead. Only 808 voters cast ballots at polling station #33 on the day of the snap presidential elections in early January. However, when the vote was actually counted there 934 votes cast, and this is the actual number that was later registered in the subsequent official protocol. I was then “advised” to back down from the serious allegations that I had made. However, in spite of their treats, I did not. It is not so easy to frighten me.
I was then asked to attend the CEC meeting on January 24 but in spite of being asked to be there I was not allowed to say anything. When I protested, Levan Tarkhnishvili, head of the CEC, had me removed from the room. The commission then wrote up a protocol that outlined how I had infringed upon the standing orders of the CEC, which is a lie,” explained Danelishvili.
The CEC had supposely adjudicated the letter of the Georgian Public Defender during the January 24th meeting. The Office of the Georigan Public Defender had demanded in writing that Natalia Begashvili, head of the polling statin #33 of Gurjaani District be held accountable for her actions, and that the offical results of that polling stations be invalidated as null and void. However, in spite of all the testimony and the circumstances already described, the CEC allowed the election results to stand unchanged.
Noted the Human Rights Center when it looked closely into the serious allegations. “Danelishvili told that he had been threatened. Moroover, he was told that his children would have problems with the police, and how the police would even plant drugs into their pockets in order to frame them. Nonetheless, Danelishvili still is not backing down from what he has said. He has no intention whatsoever of changing his story, in spite of the threats against his children. It is highly likely that his staunch position is what is irritating Tarkhnishvili and those working at the CEC the most. The motivation is clear, as they only want to frighten other members of the commission for the future, as they want to make make sure that nothing negative will be said about fraud and election irregularities during the upcoming parliamentary election.”
Protectors of human rights in Georgia consider that the dismissal of Danelishvili is a sure sign that guaranteed freedoms have been violated, such as freedom of speech. Lia Khuroshvili, lawyer of the Human Rights Center considers that the CEC has used punutive means against Danelishvili for having brought to light serious allegations and facts of vote fraud and that the CEC has intentionally violated the law. The Georgian Human Rights Center now addresses all Embassies, Foreign Mission and International Oganizations working in Georgia to take notice of such allegations,and further requests that they take a position in reaction to what now appears to have been criminal activities on the part of the Georigan CEC.