ყინვამ სამცხე-ჯავახეთში ბევრი პრობლემა გააჩინა
სამცხის მოსახლეობა გაზაფხულზე წყალდიდობამ, ზამთარში კი ძლიერმა ყინვამ დააზარალა. ჯერ კიდევ მაისში ხალხი წყალდიდობის, ღვარცოფისა და მეწყერის გამო შექმნილ პრობლემებზე ჩიოდა, რომელსაც ახლა უკვე ყინვისგან მიყენებული ზიანიც დაემატა.
სუსხიანი ზამთარი სამცხე-ჯავახეთში უცხო არ არის, თუმცა ყინვები წელს სამცხისთვის უჩვეულოდ გაგრძელდა. თვენახევარია უკვე ახალციხეში გზები მოყინულია და რეგიონში მოძრაობა, როგორც ქვეითად, ასევე ავტომანქანით მოსიარულეებსაც უჭირთ. შიდა ქსელის გაყინვის გამო კი მოსახლეობას სასმელი წყალიც არ მიეწოდება. შპს წყალკანალის ხელმძღვანელი გურამ შეშაბერიძე ამბობს, რომ მსგავსი ამინდი 1905 წელს არის დაფიქსირებული და ისიც, მხოლოდ სამი დღის განმავლობაში. იგი ახალციხეში შექმნილ მდგომარეობას სტიქიურ უბედურებას უწოდებს.
,,ახლაც ისეთივე ყინვაა. ჩემი ინფორმციით ასეთი ამინდი კიდევ ათ დღეს გაგრძელდება. ამ დროისათვის მხოლოდ ცენტრალური მილები, შემოსასვლელები და გასასვლელები მუშაობს. ვშიშობ, რომ ის წერტილები, რომლებიც ჩვენ შევინარჩუნეთ, გაგვეყინება. ჩათვალეთ, რომ ქალაქში სტიქიური უბედურება მოხდა. 80 სმ-დან ერთ მეტრამდე სიღრმეზე მიწა გაიყინა. ჩვენი წყალსადენის მილები და საკანალიზაციო მაგისტრალი დაახლოებით მაგ დონეზეა. მოსახლეობის თითქმის 80 პროცენტს უკვე გაეყინა მილები. ახლა ვცდილობთ, ცენტრალური მაგისტრალი მაინც არ გაიყინოს”.
სამუშაოები გაურთულდათ შპს კეთილმოწყობის სამსახურშიც. ერთადერთი, რასაც აქ ახერხებენ, გაყინულ გზებზე მარილის დაყრაა. კეთილმოწყობის სამსახურის წარმომადგენელი სარქის კუზადიანი ამბობს, რომ მათ გზების გაწმენდა არ ევალებათ, თუმცა გამგეობის მითითებით ეს სამსახურიც შეითავსეს.
ტემპერატურის მკვეთრი დაცემის გამო შეშფოთებულია მოსახლეობაც. ახალციხეში ამბობენ, რომ ყინვამ მათ სურსათის მარაგი გაუფუჭა და სახლებიც დაუზიანა.
,,ამ ყინვების გამო საშინლად ვიზარალე. სასმელი წყლის მილი გასკდა და სახლი დამიზიანა. აღარც სახურავი მივარგა და აღარც კედლები. ეზო სულ გაყინულია. სურსათიც გამეყინა – კარტოფილი, ვაშლი, კომბოსტო. 63 წლის ქალი ვარ და ასეთი ყინვა არ მახსოვს”, – ამბობს თამარაშვილის ქუჩა #53-ში მცხოვრები ჯულიეტა თუმასიანი.
,,მილები გაყინულია, აღარც წყალი მაქვს და ნორმალურად ვეღარც კანალიზაციას ვხმარობთ”, – ამბობს ირა კარაქსიანი.
ძლიერი ყინვის გამო შეშფოთებულნი არიან სოფელ მინაძეშიც. შემოდგომით ბაღებისა და მიწის ნაკვეთების მორწვამ გლეხები  სერიოზული პრობლემების წინაშე დააყენა. .,,სასმელი წყლის მილები სულ ჩაყინულია, მინუს 23 გრადუსზე ზევით ტემპერატურა არ აწეულა, სტიქიური უბედურებაა, აბა რა? ასე თუ გაგრძელდა, ხეებსაც ზიანს მიაყენებს, დახეთქავს მთლიანად, იმიტომ, რომ შემოდგომით ბევრმა ბაღები მორწყა. ზოგს სარდაფში პროდუქტიც გაეყინა. ჩემს სიცოცხლეში ასეთი ყინვა არ მახსოვს. ყოფილა ხოლმე, მაგრამ მხოლოდ ერთი-ორი დღით,”- ამბობს მინაძის მკვიდრი გიორგი გევორქიანი.
გურამ შეშაბერიძის განმარტებით, შპს წყალკანალი ამ დროისათვის დროებითი წყალაღების სისტემების შეკეთებას ცდილობს, რომ მოსახლეობა სულ უწყლოდ არ დარჩეს.
,,6 იანვრიდან ყინვები რომ დაიწყო, მას შემდეგ ყოველდღიურად უფრო და უფრო იყინება ყველაფერი. ახლა თუ დაიწყება გალღობა და მერე კიდევ გაიყინება, აღარაფერი გვეშველება, მწყობრიდან გამოვა მთელი სისტემა. შიდა ქსელის მდგომარეობას გაზაფხულამდე ვერ გავიგებთ. ურავლის სათავეში, სადაც ჩვენ წყაროს წყალს ვკრებთ, ტემპერატურა მინუს 32 გრადუსამდე დაეცა, სამი დღის განმავლობაში ასე იყო. დაბლა, სადაც წყალსაქაჩებია, ყინვა 27-გრადუსზე დაბლა არ ვარდება”.
2007 წელს დაგვიანებულმა გაზაფხულმა გლეხებს  მრავალი თავსატეხი გაუჩინა. ჯერ კიდევ ერთი წლის წინ სოფლებში შიშობდნენ, რომ 2006 წელს დაწყებული მოუსავლიანობა კვლავაც გაგრძელდებოდა. მესამე წელია, სამცხე-ჯავახეთის გლეხობა სტიქიის სხვადასხვა გამოვლინებებს ებრძვის.

Cold Snap in the Samtskhe-Javakheti Region
Population of the Samtskhe-Javakheti Region was initially damaged by the flood in spring and then by subfreezing temperatures in the winter. People complained about floods and landslides; but now they have many problems because of inclement weather conditions.
Extreme low temperatures are nothing new or out of the ordinary for those living in the Samtskhe-Javakheti region but this year the winter is unusually prolonged and cold. However, when they seem to last for ever, they are something that is unexpected. Roads have been frozen for more than a month and a half.
People can neither walk nor drive cars. People are not being supplied with water supply on a regular basis. Pipes are frozen and it seems that there is no break in the weather in sight.  Guram Sheshaberidze, the head of the Tsklakanali Ltd (water providing company), told that similar harsh weather conditions was last recorded in 1905. However, it lasted for only for three days. He estimates that the current weather conditions in Akhaltsikhe as being on the level of a natural disaster.
“Conditions are still freezing in the region. We understand that like weather conditions might continue at least another ten days. Currently water supply lines, not only in the centre, but on the edges of town are all frozen.  I am afraid that even in those parts of town when water still flows might freeze up soon.  Thus, we concluded that natural disaster has taken hold over our town. The soil is frozen to the depth of 80 centimeters. Our water pipe-line and the sewage system are installed at approximately that depth. Nearly 80 % of the town has frozen plumbing.  Now we are trying to at least save the central system.”
The Public Service Department has had to cope with many problems as well. The only thing they can mange is to put salt on the frozen roads and hope for the best. Sarkis Kuzadiani, a representative of the department, said that clearing of the roads is not their responsibility but under the order of the regional administration, they carrying out that work too.
Locals are seriously worried about the weather conditions in the region. People from Akhaltsikhe say that the frost has spoiled their food reserve and damaged their houses.
“I have been terribly impacted because of the weather. Water pipes have burst and there has been water damaged the house. Both the roof and walls are in a dire state.  The yard is completely frozen. Our stocks of potatoes, apples, and cabbage have all be lost. I am 63 years old and cannot remember similar prolonged freezing conditions in my life,’ said Jullieta Tumasian.
“Pipes are frozen: I have neither a supply of water nor the sewage system works,” said Ira Karaksian.
Residents of the village of Minadze are seriously concerned about the conditions. In autumn they irrigated their plots and now it has caused serious problems for them. “Pipes for drinking water are completely frozen. The temperature has not risen above -23; it is natural disaster of course. If similar situation continues too long, fruit-trees will be also damaged. Many of us irrigated our gardens in autumn. Some of us have products frozen in the cellars. I cannot recollect similar weather in my life. If there ever had, it lasted only one or two days,” said Giorgi Gevorkian, a resident of the village of Minadze.
Guram Sheshaberidze defined that their company tries to repair the water system to protect population from being without a supply of water.
“A similar cold spell with freezing temperatures began on January 6 and since then the weather has become colder and colder. If now the weather would break and it would starts melting, and if then it freezes again, nothing will save us. The whole system will have been destroyed and we will not be able to check the situation about the inside plumbing until spring.  Temperatures have fallen to -32 degrees in the area from where the water is pumped from the Uravle flows. The entire region is supplied from that river. The temperature has not been higher than -27 degrees in the area where the pump house is located.”
The spring of 2007 created many problems for villagers in the region. A year ago people were afraid that poor harvest for the next year.  Their fears will continue for the next harvest as well. The peasants of the region have been fighting various natural disasters for three years already, and they are tired, about ready to give up the fight – give into the elements.