ბან კი მუნი საკუთარ ანგარიშში ხურჩის ინციდენტზე აკეთებს აქცენტს
23 ივლისს გაეროს უშიშროების საბჭოს მიერ გამოქვეყნებული ანგარიში ხურჩას ინციდენტსაც შეეხო. ანგარიშის ავტორებს დღესაც უამრავი პასუხგაუცემელი კითხვა უჩნდებათ. ტექსტის ინტერპრეტირება, სწორედ მისი დიპლომატიური ტონიდან გამომდინარე, მრავალნაირად შეიძლება. რის თქმას ცდილობენ გაეროს ექსპერტები სტრიქონებს შორის?
23 ივლისს გაეროს გენერალური მდივნის ბან კი მუნის მოხსენებაში აქცენტები ქართულ-აფხაზურ ზონაში მომხდარ ინციდენტებზე კეთდებოდა. ბან კი მუნის შეფასებით, კონფლიქტის ზონაში სიტუაცია საკმაოდ დაიძაბა. მან გააკრიტიკა საქართველოს უპილოტო საფრენი აპარატის გადაადგილების ფაქტი და განაცხადა, რომ ეს არის მოსკოვის შეთანხმების პირველი პუნქტის დარღვევა. იმავე შეთანხმების საფუძველზე, გააკრიტიკა ამ საფრენი აპარატების განადგურების ფაქტიც.
ბან კი მუნი 21 მაისის არჩევნებსაც შეეხო. საპარლამენტო არჩვენების დღეს გაეროს მისია ენგურის ხიდზე მოსახლეობის გადაადგილებას აკვირდებოდა. მათი განცხადებით, მიუხედავად გავრცელებული ინფორმაციისა, ადგილობრივ მოსახლეობას ნეიტრალურ ზონაში მოძრაობას არავინ უშლიდა. რეალურად კი აფხაზურმა მხარემ ცეცხლის შეწყვეტის ხაზი მხოლოდ 1 ივლისს რიგი აფეთქებების შემდეგ გადაკეტა.
29 და 30 ივნისის აფეთქებები გაერომ როგორც „ძალადობის ახალი საგანგაშო დონე“ შეაფასა.
გაერო ხაზს უსვამს ქართული მედიის მონაწილეობას შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და დსთ-ეს სამშვიდობო მისიის წარმომადგენლებს შორის დაპირისპირების დროს. მასმედია აქტიურად აშუქებს ამ დაპირისპირებას.
თუმცა მოხსენებაში ყველაზე მძიმედ ხურჩის ინციდენტია შეფასებული. ამ ინციდენტის გამოძიების აუცილებლობის შესახებ „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ არჩევნების დღეს და შემდგომი პერიოდშიც საუბრობდა. ამ ინციდენტზე სტუდია “რეპორტიორმა“ ჟურნალისტური გამოძიებაც ჩაატარა. ჟურნალისტების მიერ მოძიებულმა ინფორმაციამ უამრავი კითხვა გააჩინა. ჟურნალისტურ გამოძიებაში მოყვანილი ფაქტები გასხვავდებოდნენ ოფიციალური ვერსიისგან და ეჭვს ბადებდნენ, რომ აფეთქება ქართული მხარის მიერ იყო მოწყობილი. ხურჩის ინციდენტზე ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის წარმომადგენლები, ივარ დალე და ოგე ბორჩგრევინკიც წერდნენ, ისინი ასევე ითხოვდნენ ფაქტის ობიექტურად გამოძიებას. სოფელ ხურჩას ისინი აფეთქების მეორე დღეს ეწვივნენ. თვითმხილველებმა მათ უამბეს, რომ ქართველი ამომრჩევლები საქართველოს მიმართულებით ხმის მისაცემად მართლაც მოემგზავრებოდნენ.
აი, რას ყვება 23 ივნისს გამართულ პრესკონფერენციაზე ივარ დალე:
„ავტობუსები ხურჩის სტადიონზე გაჩერდნენ, სადაც მოგვიანებით აფეთქება მოხდა. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ აფეთქებამდე იქ უკვე იმყოფებოდნენ ტელეჟურნალისტები. ხოლო სროლისთანავე ადგილზე სამხედროებიც მოვიდნენ. მოგეხსენებათ, სოფელი ხურჩა დემილიტარიზებულ ზონაში მდებარეობს. უახლოესი სამხედრო ბაზა 20 წუთის სავალზეა. აქედან გამომდინარე ჩნდება კითხვა, როგორ მოახერხეს შეიარაღებულმა ძალებმა ასე სწრაფად შემთხვევის ადგილზე მისვლა. კიდევ ერთი რამ აეჭვებს ჩვენთან ერთად ადგილზე მისულ გაეროს სამხედრო ექსპერტს. იმ ყუმბარის სროლა, რომელიც ავტობუსებს მოხვდა, განსაკუთრებულ ოსტატობას მოითხოვს. თან მისი სროლა მხოლოდ ახლო მანძილიდან არის შესაძლებელი“.
ივარ დალეს ასევე მიაჩნდა, რომ აფეთქების ტრაგიკული სცენარი წინასწარ იყო მომზადებული იმისთვის, რომ ყურადღება არჩევნებიდან სხვა საკითხზე გადაეტანათ.
ბან კი მუნი საკუთარ ანგარიშში, ფაქტობრივად, იგივეს წერს:
„21 მაისს, საპარლამენტო არჩევნების დღეს, სოფელ ხურჩასთან, რომელიც ბუფერული ზონის სიახლოვეს მდებარეობს, ყველაზე სერიოზული ინციდენტო მოხდა. ამჯერად მასიური ორმხრივი სროლა ფეხბურთის მოედნის ირგვლივ მიმდინარეობდა, სადაც ძირითადად, გალის რაიონის მოსახლეობა შეკრიბეს იმისთვის, რომ ავტობუსებით ზუგდიდიში ხმის მისაცემად წაეყვანათ. გამოძიებისას გაირკვა, რომ მას შემდეგ, რაც თავმდასხმელებმა ცეცხლი გახსნეს, ფეხბურთის მოედანზე შეკრებილმა მოსალეობამ გაიქცა, ხოლო ცარილი ავტობუსები ყუმბარმტყორცნებიდან დაცხრილეს და ააფეთქეს. სამი ადამიანი საავადმყოფოში მიიყვანეს, ერთ-ერთი მათგანი მძიმედ იყო დაჭრილი. ქართული უშიშროების ძალებმა შემთხვევის ადგილას მალევე მივიდნენ და ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში ისროდნენ ნეიტრალური ტერიტორიის მიმართულებით. ინციდენტი სრულად გადაიღეს ქართული მასმედიის წარმომადგენლებმა. ქართულმა მხარემ ამ ინციდენტზე პასუხისმგებლობა მაშინვე აფხაზურ მხარეს დააკისრა. აფხაზურმა მხარემ უარყო ამ ინციდენტთან ყოველგვარი კავშირი.
მისიის მიერ ჩატარებული გამოძიების შედეგად, დადგინდა, რომ ადგილი, საიდანაც თავდამსხმელები ისროდნენ - ავტობუსებიდან დაახლოებით 100 მეტრით იყო დაშორებული და საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარეობდა. ჯერ კიდევ ვერ აღმოვაჩინეთ მყარი მტკიცებულებები თავდამსხმელთა ვინაობის შესახებ. ინციდენტთან დაკავშირებით ბევრი შეუსაბამობაა. კერძოდ კი, ის ფაქტი, რომ ინციდენტი ისე გადაიღეს, თითქოს იცოდნენ, როგორ განვითარდებოდა. ვითხოვთ, რომ UNOMIG-მა გააგრძელოს გამოძიება.
ბან კი მუნი მოუწოდებს აფხაზურ მხარეს UNOMIG-ის (გაეროს სადამკვირვებლო მისია) თავისუფალ გადაადგილებას უწყობდეს ხელს, ხოლო ქართულ მხარეს - იცავდეს დსთ-ს სამშვიდობო ძალების შესაბამის ზონაში გადაადგილებას.

Ban Ki-Moon Emphasis the Khurcha Incident in UN Security Council Report, Situation in Abkhazia, Georgia
July 31, 2008
On July 23rd, 2008 the UN Security Council issued a report on the situation in Abkhazia, Georgia. The international body discussed the Khurcha incident within the framework of this larger report. The authors of the report have presented questions that have not been answered till the present time. Considering the diplomatic tone of the document, which can be interpreted in a number of ways, this begs the question as what do UN experts actually mean between the lines in their statements?
Ban Ki-Moon, the UN Secretary General discussed the incidents that have occurred in Georgian-Abkhazian conflict zone in his report of July 23, 2008. He considered that the situation in the conflict zone has become tensed in recent months. He also criticized that Georgian spy drones flying over Abkhazian airspace and stated that under Paragraph I of the 1994 Moscow agreement that a violation has occurred as a result of these over flights. However, he also criticized the fact of destroying the spy drones and this was not justified under the same 1994 agreement for regulation of the Abkhaz-Georgian conflict.
Ban Ki-Moon also spoke about the Many 21, 2008 snap Georgian parliamentary elections in the report. The UN Mission was observing over the movement of population on Enguri Bridge on the Parliamentary Election Day. They observers stated that opposite to the publicized information in the Georgian media, those ethnic Georgians living in the Gali regions were not prevented from moving in the ceasefire zone in order to take part in parliamentary elections.  In fact the Abkhazians closed the ceasefire line on July 1st only after several explosions had occurred, which resulted in several deaths and many injuries.
The UN evaluated the situation as representing “new alarming level of violence” and this determination was based on the explosions in June. However, following a series of bomb blasts in public places in Gagra and Sukhumi on 29 and 30 June 2008, in which 12 people were injured, the Abkhaz de facto authorities, who blamed the incidents on Georgian Special Forces, ordered the closure of the ceasefire line from 1 July.
The UN underscores the fact of Georgian media participating in disagreement between the representatives of the Ministry of Internal Affairs and Commonwealth of Independent States in terms of actively controlling the conflict.
The Khurcha incident remains the most severely evaluated aspect of the report. The Human Rights Centre has been active in discussing the necessity of investigating this incident on Election Day and afterwards with correspondence with OSCE, EU the US State Department and the media.
Studio Reportiori conducted a through journalistic investigation of the incident and produced a shocking documentary that revealed many inconsistencies in the officially reported events of that day. The information revealed by the journalists raised many questions. The facts given in the journalistic investigation contradicted the Georgian government’s official version and raised suspicions of the Georgian side having staged the bombings of the buses as media PR.
Ivar Dale, Aage Borchgrevink, the representatives of the Norwegian Helsinki Committee and the election observers wrote about the incident after visiting the site with UN observers the next day. They demanded that an objective investigation of facts be conducted as soon as possible. They personally visited the village of Khurcha on the second day of the explosion to determine what had happened.  Eyewitnesses told them that the Georgian voters were going to cast their votes.
This is what Ivar Dale told on the press conference on June 23, 2008:
“The buses stopped on the Khurcha football pitch. The explosions occurred soon afterwards. It must be noted that the journalists had been on site before the explosion occurred and at the moment that the shooting started the militaries came on the scene. As you know Khurcha is in buffer zone. The nearest military base is on 20 minutes away from the village. How did the armed forces come to the scene so quickly? There is another thing that raised flags with the UN military experts and us.
“The buses were hit with grenades which require a developed level of proficiency and besides these grenades can only be launched from a relative close distance for accuracy.” Ivar Dale considers that the tragic scenario of explosion was prepared for shifting people’s attention away from the parliamentary election to another issue.
Ban Ki-Moon writes in his report:
“The most serious incident occurred in the Zugdidi area during the period occurred on May 21, the day of the Georgian parliamentary elections, in the vicinity of the village of Khurcha located near the ceasefire line. On that occasion, heavy firing took place around a football field where a number of people, mainly from the Gali district, were requested to gather to be transported by bus to the town of Zugdid in order to vote. The account of the event showed that after an initial burst of small arms fore by the would-be attackers, the people assembled on the field fled; the empty buses were then hit by rocket-propelled grenades and caught fire. Three persons were brought to the hospital, one severely injured. The Georgian security forces arrived rapidly at the scene and fired a protracted period in the direction of the ceasefire line. The entire incident was recorded by the Georgian media. The Georgian side immediately accused the Abkhaz side of being responsible for the incident. However, the Abkhaz side denied any involvement.
The Mission’s investigation into this incident was able to establish the locations from which the attackers fired, approximately 100 metres from the buses, on the Georgian-controlled side of the ceasefire line. While no hard evidence has been found so far regarding the identity of the perpetrators, inconsistencies in the circumstances surrounding the incident, in particular the fact that the incident was filmed in such a way as to suggest that events were anticipated rather than simply recorded as they were happening, require UNOMIG to continue its investigation."
Ban Ki-Moon calls the Abkhazians for supporting UNOMIG in free movement and Georgian side for protecting CIS peacekeeping forces in its zone of responsibility.