ვის და რატომ არ აწყობს მედიის თავისუფლება საქართველოში?
„ჩვენი დემოკრატიისათვის გამოწვევად რჩება მედიის სრული მიუკერძოებლობა და თანაბარი ხელმისაწვდომობა ყველა ოპოზიციური პარტიის მიერ“, აღნიშნა საქართველოს პრეზიდენტმა 16 სექტემბერს პარლამენტის წინაშე წლიური ანგარიშის წარდგენისას. ეს ფრაზა მედიის და არა მხოლოდ მედიის წარმომადგენელებმა იმის აღიარებად მიიჩნიეს,  რომ საქართველოში მედიას მძიმე პირობებში უწევს მუშაობა.
იმედი, რომ „მიუხედავად რთული სიტუაციისა, საქართველო მყარად იდგება დემოკრატიისა და რეფორმების გზაზე“ ნატო-ს გენერალურმა მდივანმაც გამოთქვა. სავარაუდოდ, იაპ დე ჰოოპ სხეფერი  სწორედ იმ რეფორმებზე საუბრობდა, რომლებზეც პრეზიდენტმა პარლამენტში გაამახვილა ყურადღება.
თუმცა, რამდენადაც იმედის მომცემი არ უნდა იყოს პრეზიდენტის სიტყვები „მედიის მიუკერძოებლობისა და თანაბარი ხელმისაწვდომობის შესახებ“, საზოგადოებას ეჭვი ისევ აწუხებს. ეჭვი კი მარტივი მიზეზით აიხსნება: მსგავსი დანაპირები ჩვენს საზგადოებას ბევრი ახსოვს...
პრეზიდენტმა ყურადღება ტელეკომპანია „კავკასიაზე“ გაამახვილა, რაც ჟურნალისტ ია ანთაძის თქმით, ზოგად სურათზე მეტყველებს.
„როდესაც მიხეილ სააკაშვილმა ისაუბრა „კავკასია“-ზე, ეს ნიშნავდა იმას, რომ სხვა ტელევიზიები იმდენად დამოუკიდებლები არ არიან, რამდენადაც „კავკასიაა“. ჩვენ მისათითებლად მხოლოდ ერთი არხი არ გვჭირდება. „კავკასია“ ხომ არის, ინტერნეტი ხომ არის“. „ხომ არის“ თავისთავად გულისხმობს, რომ სხვა რაღაც არ არის“.
პრეზიდენტმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა, რომ საზოგადოებაში ბევრი პასუხგაუცემელი შეკითხვა არსებობს, ამიტომ დებატები საუკეთესო ფორმატია, სადაც ხელისუფლება და ოპოზიცია ერთმანეთს შეხვდებიან.
ტელეკომპანია „კავკასიის“ გენერალური დირექტორის, ნინო ჯანგირაშვილის თქმით, დებატებისთვის ყველა კარგა ხანია მზადაა. საჭიროა მხოლოდ ხელისუფლების ნება, რომ დებატები „თავის არხებზე“ გაუშვას ან საერთოდ მიიღოს მათში მონაწილეობა.
„ჩვენ დიდი სიამოვნებით გავმართავდით დებატებს, ამ დებატებში ხელისუფლება თუ მიიღებდა მონაწილეობას. სამწუხაროდ, ისინი არ არიან მზად. არც ჩვენ ვიკლავთ თავს მათთან რეკვით. როდესაც რამდენჯერმე ვცადეთ, მათი მხრიდან იგნორი მივიღეთ. ჩვენც აღარ გვიცდია. ახლო მომავლაში ვიწყებთ ახალ პროექტებს და ვეცდებით მათთან დაკავშირებას. მერე გამოჩნდება, არიან თუ არა ისინი მზად.
პრეზიდენტის გამოსვლიდან მე პირადად დავინახე, რომ ისინი მედიის თავისუფლების დაშვებას არ აპირებენ. შეიძლება საზოგადოებრივ მაუწყებელზე თვალის ასახვევად გაუშვან დებატები, სადაც გია თორთლაძე და გოკა გაბაშვილი, რომლებსაც სადებატო, რეალურად, არაფერი აქვთ, ერთმანეთის პირისპირ დასხდებიან. რაც შეეხება სახელმწიფოს მიერ მართვად არხებს, არ მგონია, იქ რამე შეიცვალოს. დებატები მათთვის არის, ვინც ამ ქვეყანაში გადაწყვეტილებების მიღებაზე არის პასუხისმგებელი“.
რაც შეეხება საზოგადოებრივ მაუწყებელს, დებატების  გაჩენამ იქ არ დააყოვნა და მომავალი ორშაბათიდან პოლიტიკური თოქ შოუ „დღის კომენტარი“ ისევ აღდგება.
სოფო კვინტრაძე:  „თოქ შოუ ჩვეულებრივად კვირაში ორჯერ, ძველი ფორმატით გავა. ეთერის განახლებას 1 დეკემბრიდან ვაპირებთ. 1 დეკემბრამდე არის კიდევ ორი თვე. მაგრამ ვინაიდან საზოგადოებაში ამ პოლიტიკურ თოქ შოუებზე და დებატებზე მოთხოვნილება არის, გადავწყვიტეთ ახლავე აღვადგინოთ ძველი ფორმატით მაინც. შემდეგ უკვე პოლიტიკური თოქ-შოუები ეთერში სრულიად განახლებული ფორმატით გავა“.
უცნაურია, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ხელმძღვანელობამ თოქ შოუების მოთხოვნასა და აუცილებლობაზე ახლა, პრეზიდენტის გამოსვლის შემდეგ, იფიქრა. არადა ომის შემდეგ საზოგაობის ამ მოთხოვნის შესახებ მიხვედრა არც ისე რთული იყო...
„ლამაზი საუბარი“ და „მხოლოდ კოსმეტიკა“ - ასე დაახასიათა რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა თინა ხიდაშელმა პრეზიდენტის საპარლამენტო გამოსვლა. პოლიტიკოსი ამბობს, რომ მიხეილ სააკაშვილმა 5 წლის განმავლობაში არაერთხელ დაამტკიცა, რომ არ შეუძლია იყოს დემოკრატი ლიდერი.
„ყოველთვის, როდესაც დასავლეთიდან ზეწოლას გრძნობდა, გამოდიოდა და ყვიროდა, რომ ეს მისი ბრალი არ იყო და რომ ახლა ყველაფერი შეიცვლება. სასამართლოს გულისხმობდა. მაგრამ, ვხედავთ, დღესაც რა გაგვაჩნია.
მე ახალს არაფერს ველოდები, განსაკუთრებით იმ პირობებში, როდესაც ხელისუფლებას პარლამენტში სრულიად კონფორმისტული უმცირესობა ჰყავს, როდესაც ოპოზიცია და ხელისუფლება პარლამენტის ტრიბუნასთან ერთმანეთს დემაგოგიაში და რიტორიკაში ეჯიბრებიან და არა რეალურად პრობლემების გამოვლენასა და მოგვარებაში“.
თინა ხიდაშელი აღნიშნავს, რომ მიხეილ სააკაშვილმა კარგად იცის, რა არის თავისუფალი მედია, ამიტომ მედიის თავისუფლებას ის არასდროს დაუშვებს. რადგან თავისუფალი მედია ხელისუფლებიდან მის წასვლას ნიშნავს.
„იმედი მაქვს, საქართველოში ერთი ჟურნალისტი მაინც გამოჩნდება, რომელიც ხმამაღლა ისაუბრებს, რა ინსტრუქციებს აძლევენ ტელეჟურნალისტებს ყოველ ორშაბათს თათბირებზე. თუ რამე მოხდება და ქართულ ტელესივრცეში ერთი თოქ შოუ მაინც გამოჩნდება, ეს იქნება ამ ინსტრუქციების გაგრძელება: თითქოს საქართველოში არასაპარლამენტო ოპოზიცია არ არსებობს, თითქოს არ არსებობენ ახალი დევნილები, თითქოს საქართველოში არ არსებობს მსხვერპლი. არ არსებობენ დამოუკიდებელი ექსპერტები. არსებობს მხოლო 3-კაციანი სია ადამიანებისა, რომლებიც ქართული ტელესივრცის მუდმივი სტუმრები არიან“.
ის, რომ საქართველოს დემოკრატიზაციით ევროსტრუქტურები არიან დაინტერესებულნი და ამაზე ხმამაღლად საუბრობენ, ასევე იმედის მომცემია. სწორედ მედიის დამოუკიდებლობა არის ლაკმუსის ქაღალდი და ამავდროულად კატალიზატორი ქვეყნის დემოკრატიზაციის გზაზე. თუმცა რესპუბლიკელი თინა ხიდაშელი დარწმუნებულია, რომ ქართული მედიის დამოუკიდებლობას არც ეს უშველის.
„მთელი ამ წლების განმავლობაში ყოველ წელს თითო ტელევიზია ქრებოდა. გადაცემები ეთერიდან  ქრებოდა. რადიოებს ჰქონდათ პრობლემები. ამის შესახებ მთელმა მსოფლიომ იციდა, მათ შორის ევროკავშირმაც. მაგრამ ამის გამო დიდი ისტერიკა არავის აუტეხავს. სამწუხაროდ, ეს იმიტომ, რომ საქართველო მათთვის ცენტრალური ქვეყანა არ არის. საქართველომ ამხელა ყურადღება ომის გამო მიიპყრო. ომით გამოწვეული დესტაბილიზაცია მთელი მსოფლიოსთვის საფრთხის მატარებელი იყო, თან იმის გათვალისწინებით, რომ მონაწილე რუსეთი იყო. ყველაზე სამწუხარო მთელ ამ დისკუსიაში, რომელიც მსოფლიო მედიაში მიმდინარეობს ის არის, რომ ყველამ დაივიწყა საქართველო და საუბარი რუსეთზე და იმ საფრთხეზე დაიწყო, რომელიც რუსეთი ქმნის მსოფლიოსთვის“.
სწორედ ამიტომ თინა ხიდაშელს არ აქვს იმედი, რომ ევროპა „გადაირევა“ და საქართველოს  დემოკრატიაზე დაიწყებს ზრუნვას. მისი თქმით, ეს მხოლოდ ჩვენი გასაკეთებელი საქმეა“.
ჟურნალისტი ია ანთაძე აღნიშნავს, რომ საქართველოს პრეზიდენტი უკვე მეორედ დგება არჩევანის წინაშე: მან უნდა აირჩიოს ან მილიტარიზაციის  ან დემოკრატიზაციის და დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერების გზა.
„შესაძლებელია პრეზიდენტს გარემომ უკარნახოს, რომ შეცვალოს მართვის სტილი, რაც არსებული მდგომარეობიდან საუკეთესო გამოსავალი იქნება. თუ ეს არ მოხდება, მაშინ ჩვენ გავაგრძელებთ იგივე გზას, რომელმაც მძიმე შედეგამდე მიგვიყვანა“.
ჟურნალისტი საუბრობს მედიის გათავისუფლების ერთ-ერთ გზაზე.
„რუმინეთში არსებობს ტელეკომპანია  „პრო“, რომელიც ცენტრალური ევროპის მედიაჯგუფს ეკუთვნის. ამ ორგანიზაციას აღმოსავლეთ ევროპის ბევრ ქვეყანაში თავისი მედიაორგანიზაციები აქვს. შეიძლება მას ან ნებისმიერ სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციას ინტერესი გაუჩნდეს, თავის ტელევიზია საქართველოშიც დააფუძნოს.
მაგრამ, იმისთვის რომ აქ დააარსოს ტელეკომპანია, მას ხომ სიხშირე და ლიცენზია დასჭირდება. თან უნდა არსებობდეს ხელისუფლების ნებაც, რომ უცხოელს მისცეს სიხშირე დამოუკიდებელი ტელევიზიის შესაქმნელად“.
ახლო მომავალში ხელისუფლებას ერთი გამოცდა მაინც ექნება ჩასაბარებელი. 30 სექტემბერს ტელეკომპანია „მაესტროსთვის“  ლიცენზიის გაცემა-არგაცემის საკითხი საბოლოოდ გადაწყდება. მოსამართლის საბოლოო გადაწყვეტილება გამოაჩენს ხელისუფლების რეალურ მისწრაფებებს.

Independent Georgian Media Under Saakashvili?
Nona Suvarian, Tbilisi“Completely impartial media and equal accessibility for all opposition parties remains the main challenge for our so called democracy,” pointed out the Georgian president during his September 16 annual report to the Georgian Parliament. Representatives of media and other stakeholders considered that the president as having admitted that Georgian media outlets are faced with difficult conditions.
Jaap de Hoop Scheffer, Secretary General of the NATO, also supposed that “despite the difficult situation in the country, Georgia will stubbornly pave its way towards democracy and eventual reforms.” The secretary general spoke about those reforms that were recently discussed by the president before the parliament.
Nevertheless, even if the president makes promising statements about “Impartial media and equal accessibility” there are still many distracters in society who are not totally convinced. The reason for their continued doubt that many such statements and promises have been made were to our society but they have never been fully realized
As Ia Antadze assessed during an interview with the Human Rights Centre on September 23rd, “the president placed attention on the TV Company Kavkasia as it reflected the general picture facing freedom of broadcast journalism.
She said that “When Mikheil Saakashvili spoke about Kavkasia it means that other TV companies are not as independent as Kavkasia. We do not need only one TV station to demonstrate such freedom, and when the Saakashvili says: “We do have Kavkasia, we have internet”- so that essential means that we lack something else.
The president stated that our society has many unanswered questions and how debates are a perfect format of TV programs where governmental officials and opposition members are able to meet each other face-to-face.
Nino Jangirashvili, director general of the TV Company Kavkasia stated that everybody has been ready for debates for a long time already. However, in saying this, she explains that they need just kind will on the part of the government to broadcast such debates on “their channels” or for [representative of government to be willing and able] to participate in them.
“We would be happy to organize debates and if governmental officials would actually participate. Unfortunately, however, they are not ready. Nonetheless, we are not pestering them by telephone calls so to invite to take part in such debates. After they declined our several invitations we have not even tried to get back in touch with them again. We will start new projects and try to connect them in the nearest future. Let’s then see how much more ready they will be in the future to participate than what demonstrated thus far.
I personally felt that they had no intention of allowing independent media coverage during the president’s recent statement before the parliament. Regardless, they might allow for debates at Georgian public broadcasting where Gia Tortladze and Goka Gabashvili will be invited, as they are two who have nothing to debate about. They will just sit opposite each other and look at one another. As for other TV stations supervised by the government, I don’t think that anything will be changed there … but it would be good [change] as debates are useful tools for decision-makers.”
As for GPB, debates will be renewed by the company and next Monday a political talk-show “Dgis Komentari” (Comment of the Day) will start functioning.
Sofo Kvintradze: “The talk-show will be aired twice a week as usually with the same old format. However, we do plan to change the format of the program staring on December 1. In saying this, however, two months remain before December and since society demands political talk-shows and debates, we decided to restore the talk-show at least with its old format for now. Afterwards, political talk-shows will have completely different formats than what has been thus far.’
It is strange that the board of the GPB started to think over the necessity of talk-shows only after president’s statement.
Tina Khindasheli, one of the leaders of the Republic Party, assessed the report of the president as ‘nice conversation” and “ordinary cosmetics”. The Republican politician stated that Mikheil Saakashvili has demonstrated several times during his 5-year term in office that he cannot be a democrat leader.
“Every time, when he felt oppression from the West, he would make loud statements and shouted out that he was not guilty for the problems and everything would be changed in future. He meant the court; but we see that we have the same court as before.”
“I do not expect anything new; particularly under those same conditions when the government has completely conformist minority in the parliament. The opposition and the government can only compete against each one another in a demagogy and rhetoric fashion, which does nothing towards resolving real problems.”
In addition, Tina Khidasheli stated that Mikheil Saakashvili knows very well what an independent media is, and that’s why he will never allow independence of media in our country; and if we can achieve an independent media that means that he should resign from office.
“I hope there will be at least one journalist in Georgia who will speak out loudly what instructions are given to TV-journalists during the planning sessions on Mondays. If something happens and at least one talk-show appears in Georgia, it will be continuation of those same instructions. As if there are no parliamentary opposition in Georgia; as if there are no new IDPs and new victims; there are no independent experts; there is only list of three men who are permanent guests of Georgian TV programs.”
The fact that European structures are so interested in the democratization of Georgia and make loud statements about it does little other than instill some semblance of hope in society. Media Independence is the litmus test and acts as a catalyst for the country on the road to democracy. However, Tina Khidasheli from Republican Party is convinced that the process will not assist in bringing about real independence for the Georgian media.
“During recent years at least one TV Station was closed down a year. Radio companies had real problems as well. The whole world knew about it, including the EU. However, nobody started worrying about it; it is unfortunate to say but Georgia does not seem to be a key country for them. Georgia has attracted so much attention in these recent times, and this is only because of the war of August with Russia. The entire world faced the danger of destabilization that could have resulted from the war. Moreover, when one of the parties to the conflict was the Russian Federation, the most unpleasant point in the whole discussion in the world media is the fact that everybody forgot Georgia. Instead the discussion shifted to the danger that could come from Russia and the impact that it would have on the entire world.”
That’s why Tina Khidasheli does not hang onto any hope that Europe would go crazy and will start to worry about democracy of Georgia. She thinks this job must be only be done by Georgians themselves.
Journalist Ia Antadze stated that Georgian president has to choose right point for the second time around, He has to decide either the way to militarization or to democratization and the need for the reinforcement of democratic institutions.
“The situation might dictate the president to change the style of governance that will be perfect way out from the current situation. If it does not happen so, then we will have to continue our way in the same direction then the results will not be positive.”
The journalist spoke about one way to open up for the liberation of media sources in Georgia.
“There is a TV Company “PRO’ in Romania that belongs to media-group of the central Europe. This organization has its media organization in the Eastern Europe too. Maybe, that or some other international organizations will be interested to establish their own TV Company in Georgia as well.”
“However, in order to establish a TV Company here the organization will need a frequency and license to be provided. In addition, there must be kind will of the government too who ill grant the frequency to foreign investor that will allow them to create an independent TV Company in Georgia.”
In near future, the government will have to pass one more exam. On September 30 the issue of granting the license to TV Company Maestro will be settled. The final verdict of the judge will demonstrate the real aims of the government and if it really has the resolve it claims.