ადვოკატები სასამართლო რეფორმას სხვადასხვანაირად აფასებენ
2009 წლიდან მოსამართლეები უვადოდ დაიშნებიან. ისინი სამსახურს მხოლოდ დისციპლინური გადაცდომის, პენსიაზე გასვლისა და პირადი მოთხოვნის საფუძველზე დატოვებენ. ადვოკატები რეფორმის უკმაყოფილოები არიან.
უზენაესი სასამათლოს თავმჯდომარემ, კოსტანტინე კუბლაშვილმა იმ რეფორმების შესახებ გააკეთა განაცხადი,  რომელიც სასამართლოში უნდა განხორციელდეს.
მნიშვნელოვანი ცვლილება, რომელზეც უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ ისაუბრა, მოსამართლეთა უვადო დანიშვნას შეეხება. მოსამართლეთა ხელშეუხებლობის, სტაბილურობისა და უცვლელობის გარანტი – ასე შეაფასა კოსტანტინე კუბლაშვილმა რეფორმის ახალი ტალღის ფარგლებში ინიცირებული ეს ცვლილება.
„ამ პრინციპის უზრუნველყოფით, ჩვენ დავასრულებთ მოსამართლეთა შერჩევისა და დანიშვნის ახალი სისიტემის შექმნას და ამ მიმართულებით რეფორმა დასრულებულად ჩაითვლება. ახალი სისტემით, უვადოდ დაინიშნება მხოლოდ ის კანდიდატი, რომელიც წარმატებით ჩააბარებს გამოცდას, წარმატებით გაივლის კონკურსს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში, წარმატებით გაივლის იუსტიციის უმაღლესი სკოლის სრულ სასწავლო კურსსა და მოხვდება სპეციალურ სარეიტინგო სიაში. ეს საკონსტიტუციო ცვლილება წელს იქნება მიღებული და ამოქმედდება მომავალი წლიდან“, - განაცხადა უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ.
მოსამართლეები სამსახურს მხოლოდ დისციპლინური გადაცდომის, პენსიაზე გასვლისა და პირადი მოთხოვნის საფუძველზე დატოვებენ.
კოსტანტინე კუბლაშვილი აცხადებს, რომ რეფორმა ხელს შეუწყობს დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემის შექმნას.
რას ფიქრობენ ამ საკითხზე ადვოკატები. ეკა აბაშიძე, ადვოკატი: „მოსამართლის უვადო დანიშვნა არ მაძლევს საფუძველს, ვიფიქრო რომ მისი გადაწყვეტილება აუცილებლად იქნება სამართლიანი. ეს არ მაძლევს გარანტიას, რომ ის იქნება აუცილებლად კეთილსინდისიერი ან არაკორუმპირებული. თუ იქნება ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი, იმედი მაქვს, რომ შესაძლებელი იქნება სასამართლოს სამართლიანობა.
თუ მოსამართლეს სურვილი არა აქვს ფაქტები გამოამჟღავნოს და რეალური სურათი აჩვენოს, გინდა უვადოდ აირჩიეთ და გინდა ვადით. რატომ უნდა ელოდოს ნიჭიერი ახალგაზრდა მოსამართლის ფიზიოლოგიურ სიკვდილს, რომ ადგილი გამოთავისუფლდეს?“
მაგდა ბერიძე, ადვოკატი: „ნამდვილად არ უნდა მოხდეს მოსამართლის უვადოდ დანიშვნა. განსაზღვრული დრო უნდა იყოს, განსაზღვრულ ასაკამდე. ნიჭიერი და ერუდირებული ახალგაზრდები მოდიან  და მათ ასპარეზი უნდა ჰქონდეთ.  არ უნდა მოხდეს ისე, რომ დაჯდეს მოსამართლე სავარძელში და განაცხადოს მე უვადოდ ვარ დანიშნული და რასაც მინდა იმას გავაკეთებ. ამ მხრივ ეს საკითხი ჩემთვის მიუღებელია.“
ანა ხაჩატურიანი, იურისტ–ადვოკატი: „რეფორმები სასიკეთოდ წავა. მოსამართლის უვადოდ დანიშვნა ჩემის აზრით გამართლებულია, რადგან ამ შეთხვევაში მოსამართლეს უფრო მეტი პასუხისმგებლობა ეკისრება და უფრო მეტი სამართლიანობა იქნება.“
ავთანდილ თელიაშვილი, ადვოკატი: „მოსამართლე დაცული უნდა იყოს. გადარჩევის მომენტის მოახლოება მოსამართლეებზე ფსიქოლოგიურად ძალიან
ცუდად მოქმედებს. სწორედ, ამ დროს ხდება საქმეების მიფუჩეჩება. თუ მოსამართლეებს ისევ მოკლე ვადით ავირჩევთ, ამას მწარედ ისევ ხალხი იწვნევს. მოსამართლედ იმან უნდა იმუშაოს ვინც ღირსია. თუ დარღვევა გამოვლინდება მოსამართლეთა დისციპლინალური პასუხისმგებლობის შესახებ არსებობს კანონი, ის ამოქმედდება და მოსამართლეს დაითხოვენ.
რაც შეხება, ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტს, კარგია, მაგრამ ეს დიდი ქვეყნებისთვის არის მოგონილი. ახალციხეში ყველა ყველას იცნობს, ნაფიც მსაჯულებზე ზეწოლა მოხდება და არ გაამართლებს. გარდა ამისა, ეს ხელს შეუშლის საქმის ოპერატიულად განხილვას, ჯობია კეთილსინდისიერ, კარგად ანაზღაურებად მოსამართლესთან წყდებოდეს საქმეები, ვიდრე არაკვალიფიციურ ნაფიც მსაჯულებთან.“
ოთარ გამყრელიძე, პროფესორი: „საქართველოში მოსამართლეების ასარჩევად დღეს დონე ძალიან დაბალია, შეიძლება მუდმივად კარგი მოსამართლე ვერ აირჩიონ, ეს კი მთელ სასამართლო სისტემას დაბლა დაწევს.
ვადიანი არჩევნების შემთხვევაში კი, ცუდი მოსამართლე შეგვიძლია უკეთესით შვცვალაოთ. დღეს ჩვენთან მოსამართლეებს ურეკავენ და იმას აკეთებინებენ, რაც უნდათ. მუდმივად მოსამართლეები იმ ქვეყნებში უნდა დაინიშნონ, სადაც არჩევის მომენტში უსამართლობა მინიმუმადეა დაყვანილი ან სულაც გამოირიცხულია.“

22:31, Saturday, 18.05.2013
Beginning in 2009, Georgian judges will be appointed for life. They will leave their posts only in case of disciplinary mistake, resignation due to age or personal appeal. The attorneys express their discontent with this recent decision.
Konstantine Kublashvili, head of Supreme Court of Georgia made a statement on the upcoming court reform. He highlighted the most important reform as being the decision to appoint judges for life. “Guarantee of immunity, stability and continuity of judges” – this is how Konstantine Kublashvili described the amendment.
“By implementing this law (appointing judges for life), we will terminate the creation of the new judge selection and appointment system.
According to new system of judge appointment, a nominee will be appointed as a judge for life if he/she successfully passes the justice exams, wins in a competition in supreme council of justice, completes the required justice academic coursework and is selected from a special rating list created for selecting potential judges. The subsequent amendments to the Georgian Constitution will be adopted this year and will enter into force from 2009,” stated the head of Supreme Court of Georgia.
Judges will leave their posts only in case of committing a disciplinary error, resignation due to age and personal appeal.
Konstantine Kublashvili says that this part of the court system reform will help to create an independent court system in Georgia.
Human Rights Centre tried to find out what attorneys think about this area of the reform:
Eka Abashidze, attorney: “The fact that judges will be appointed for life does not guarantee that their decision will be fair, well-thought out and will not be free from outside influence. If a jury system starts functioning in the court, this might give me some hope that the court decision will be fair.
If a judge does not want to reveal facts or reveal the complete picture of a case, the fact that the judge was appointed for life will not be helpful. Moreover, why should a young and talented lawyer wait until a judge dies in order to become a judge and be considered for the position?”
Magda Beridze, attorney: “I think that judges must not be appointed for life. There must be some definite time, until a definite age that judges serve in their positions. We have many young and smart people and they should have the opportunity to become judges. Judges must not have the chance to use their open ended position for manipulation.”
Ana Khachaturiyan, lawyer and attorney: “I think this reform will contribute to positive developments in the court system. If judges are appointed for life this will make them more responsible and there will be more fairness in the system.”
Avtandil Teliashvili, attorney: “A judge must have security guarantees. When a new phase of judge selection is held, tensions mount and judges feel that their positions may be compromised. This is when they become negligent regarding cases. If judges are appointed for a short period of time, it will be ordinary people that are affected because judges will not pass judgment to their cases with due attention. Only those who are really dignified people must become judges. If a judge makes a mistake, the law on disciplinary responsibility can be addressed and if proven guilty, the judge will be dismissed.
A jury system is beneficial but only in larger countries. Everyone knows each other in Akhaltsikhe District (in South Georgia) and therefore it will be easier to press jury members and the system will not work as it is intended. Moreover, adoption of the jury system in Georgia will create stumbling blocks in case discussions. I think it will be better if dignified and well-paid judges pass their judgment in cases rather than an unqualified jury.”
Otar Gamkrelidze, professor: “I think the quality and professionalism of judges in Georgia is not very high and there is an increased potential that under qualified judges will be selected for life service. Consequently, the way that the Georgian court system operates on a whole may worsen. If judges are selected for a definite period of time, unqualified judges can be dismissed. Today judges are under pressure and are forced to make biased decisions. Judges can be appointed for life only when there is a minimum or no possibility of appointing unqualified judges.”