მსოფლიოში ფეხმძიმობის გართულებებით წუთში ერთი ქალი იღუპება
ოფიციალური სტატისტიკით, ბოლო 3 წლის განმავლობაში საქართველოში 15 დედა და 2325 ჩვილი გარდაიცვალა, თუმცა აღნიშნული მონაცემები ზუსტი არ არის და გარდაცვალების შემთხვევები გაცილებით მეტია. გარდა ამისა, დაფიქსირდა მკვდრადშობადობის 1371 შემთხვევა. დედეთა სიკვდილიანობის 99% სწორედ განვითარებად ქვეყნებზე მოდის. რაც შეეხება მიზეზებს, ძირითადია ოჯახური ძალადობა, სოციალური მდგომარეობა, განათლება, მშობიარობის შემდგომი გართულებები და რისკიანი (სარდაფებში, დამალული) აბორტები.
როგორც გენდერული საკითხებისა და ჯანდაცვის ექსპერტები “ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბრისას აცხადებენ, ყველა მიზეზს თითქმის სოციალურ კეთილდღეობამდე მივყავართ და სანამ მოსახლეობის ცხოვრების დონე არ გაუმჯობესდება, რადიკალური ცვლილებები შეუძლებელია. ამავდროულად, ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ სასწრაფოდ მისაღებია გენდერული კანონი, რომელიც სხვა ფაქტორებთან ერთად, სუსტი სქესის ოჯახური ძალადობისგან დამცველიც იქნება.
ის, რომ ოჯახური ძალადობა საქართველოში სერიოზული პრობლემაა, არსებული სტატისტიკაც ადასტურებს, რომელიც აღნიშნული საკითხის ტაბუირების გამო არცთუ ისე ზუსტია. არადა, ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ ოჯახური ძალადობა ქალებში საკმაოდ სერიოზულ დაავადებებს და პრობლემებს იწვევს. მაგალითად, ნაადრევ მშობიარობას, მკვდრადშობადობას, დედის ან ჩვილის გადრაცვალებას, ინვალიდი ჩვილის დაბადებას.
დედათა და ჩვილთა სიკვდილიანობა
რაც შეეხება ოჯახური ძალადობის ფაქტების სტატისტიკას, შსს-ს მონაცემებით, 2007-2008 წლებში 358 შემთხვევა დაფიქსირდა (საუბარია ისეთ შემთხვევებზე, როცა საქმეში პოლიცია ჩაერთო). აქედან 313 მსხვერპლი ქალბატონი იყო, 45 კი - მამაკაცი. როგორც ქალთა საკონსულტაციო ცენტრი - “სახლი"-ს ხელმძღვანელი რუსუდან ფხაკაძე “ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბრისას აცხადებს, რეალობასთან მიახლოებული სტატისტიკა იმიტომ არ არსებობს, რომ ქალები ამ საკითხზე საუბრს თავს სხვადასხვა მიზეზების გამო არიდებენ.
რუსუდან ფხაკაძე: “ჩვენს მენტალიტეტში ტაბუირებულია ის საკითხი, რომ ქალი უნდა იყოს საზოგადოებაში წარმოჩნილი. ან, თუ ის საზოგადოებაში წარმოდგერნილია, არც ისე ქალია; არ შეიძლება ის ოჯახის ქალი იყოს და ასე შემდეგ. რაც შეხება ოჯახურ ძალადობას, ის დედათა და ჩვილთა სიკვდილიანობის ერთ-ერთი მიზეზია. ქალს ძალიან ბევრი დატვირთვა აქვს ოჯახში. მას უფრო მეტი პასუხისმგებლობა გააჩნია შვილების მიმართ და შექმნილი არახელსაყრელი პირობები მას უფრო ფიტავს და ანგრევს. ამას ემატება ოჯახური ძალადობაც, რაც ქალის ჯანმრთელობაზე ჩუმი შხამივით მოქმედებს. საბოლოოდ კი მის ჯანმრთელობას მთლიანად ანგრევს. წელიწადში სულ ცოტა 350 ქალის მიღება გვიწევს სხვადასხვა სახის ძალადობასთან დაკავშირებით. პირველ ადგილზეა ფსიქოლოგიური ძალადობა, მეორეზე – ფიზიკური.”
ოჯახურ ძალადობასთან ერთად, დედათა და ჩვილთა სიკვდილიანობის ერთ-ერთ მიზეზად სპეციალისტები მძიმე ეკონომიკურ მდგომარეობას ასახელებენ. “ქალთა ცენტრის” პრეზიდენტის, პროფესორ ია ვერულაშვილიოს თქმით, აღნიშნულ მიზეზებთან ერთად განიხილება მიგრაცია და შემოტანილი ინფექციები: “ჩვილთა  სიკვდილიანობის მიზეზი გარდამავალ პერიოდში საკმაოდ დიდი მიგრაციაა, რის შედეგადაც, ძალიან ბევრი სექსუალური გზებით გადამდები დაავადებები და შიდსი შემოდის ქვეყანაში. ისიც პრობლემაა, რომ სოციალური მდგომარეობის გამო ქალი პროფილაქტიკურ გასინჯვას არ მიმართავს. რაც შეეხება ოჯახურ ძალადობის, ის  სერიოზულ უარყოფით გავლენას ახდენს არა მხოლოდ ქალის, არამედ ბავშვის ჯანმრთელობაზეც. აქედან გამომდინარე, თუ ორსული ცხოვრობს ოჯახში, სადაც ძალადობის ქვეშაა, ფეხმძიმობა პათოლოგიურად მიმდინარეობს და ცუდი შედეგებით,  ხშირად დედის ან ჩვილის სიკვდილიანობით მთავრდება. თუ ნაყოფი გადარჩა, ის  პატარა წონისაა, რასაც მთელი რიგი პრობლემები და სირთულეები მოსდევს. ასეთი გოგონები სკოლის ასაკში დეპრესიულები არიან, ბიჭები კი აღგზნებულები და ეს ის კონტიგენტია, რომელთაც რთულ ბავშბევს ეძახიან. თინეიჯერულ ასაკში ისინი თავად არიან მოძალადეები. ამიტომ, უკვე მთელ მსოფლიოში ლაპარაკი მიდის იმაზე, რომ პრევენცია უნდა დაიწყოს მუცლად ყოფნის, ანუ, ორსულობის პერიოდში. თუ გვინდა, რომ ჯანსაღი მომავალი თაობა გვყავდეს, პრევენცია აუცილებელია.”
დასახელებული მიზეზების გარდა, დედათა და ჩვილთა გარდაცვალების ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად ჯანდაცვის სფეროს მოუწესრიგებლობას ასახელებს სამშობიარო სახლ “ჰერა"-ს გენერალური დირექტორი, ჯანდაცვის სამინისტროს ექსპერტი თამაზ კორძახია. მისი თქმით, მოსალოდნელი ეკონომიკური კრიზისი, დემოგრაფიაზე კიდევ უფრო აისახება და მდგომარეობა გართულდება.
თამაზ კორძახია: "ჩვილთა თუ დედათა სიკვდილიანობაზე არსებული სოციალური ფონი პირდაპირ აისახება. ეკონომიკური კრიზისი, რომელიც საქართველოშიც დაწყებულია, დემოგრაფიაზეც სერიოზულ გავლენას მოახდენს და ძალიან გააუარესებს. პრობლემა, რაც დღეს ახალშობილთა სამსახურს აქვს, განპირობებულია იმით, რომ ორსულთა სრულფასოვანი კვლევა არ ხდება, არადა ინფექციები სიკვდილიანობის ერთ-ერთი  ყველაზე ხშირი მიზეზია. შესაბამისად, მაღალია ნაადრევი მშობიარობის პროცენტული მაჩვენებელიც. ასეთ შემთხვევაში ბავშვი მოუმწიფებელი იბადება. ხშირია სასუნქი სისტიემების პრობლემები. სამწუხაროდ, მართვით სუნთქვის აპარატებთან დაკავშირებით, ქალაქში კატასტროფული სიტუაციაა. ხშირია შემთხვევა, როცა ბავშვი სამშობიაროდან სტაციონარშია გადასაყვანი და აპარატი თავისუფალი არ არის. ამ აპარატსაც ხმარების თავისი რესურსი გააჩნია და ისეთ აგრესიულ რეჟიმში, როგორც საქართველოში მუშაობს, ვერ უძლებს და მწყობრიდან გამოდის. უფრო რთული მდგომერეობაა რეგიონებში. რაც შეეხება ფემძიმე ქალბატონებს, სახელმწიფო ქალთა კონსულტაციის  მხოლოდ 4 ვიზიტს აფინანსებს, მაგრამ ამ ვიზიტში თითქმის არაფერია ჩადებული. ვიზიტი მხოლოდ ვიზიტი ხომ არ უნდა იყოს, რომ მიხვიდე, ექიმს დაელაპარაკო და მორჩა. თუ პაციენტს რამე აწუხებს, კვლევები და მკურნალობა ხომ უნდა გაგრძელდეს, ეს არ ფინანსდება. ისევ და ისევ სოციალურ პრობლემებთან მივდივართ. რაც შეეხება ნაადრევი მშობიარობის მიზეზებს, ეს არის სხვადასხვა ინფექციები, არასრულფასოვანი კვება, სოციალური გარემო, ფსიქოემოციური სფერო და სხვა. მიზეზი იმდენად ბევრია, ხანდახან ვერც იჭერ, რატომ მოხდა. პრობლემის გამოსწორებამდე ისევ და ისევ ეკონომიკურ კეთილდრეობას მივყავართ.”
დედათა და ჩვილთა გარდაცვალების თუ ოჯახური ძალადობის არსებულ სტატისტიკას ექსპერტები არ ენდობიან და აცხადებენ, რომ რეალობა გაცილებით მძიმეა. როგორც  ოჯახის დაგეგმვის ფედერაციის პრეზიდენტმა, ჟორდანიას სახელობის ადამიანის რეპროდუქციის კვლევითი ინსტიტუტის გენერალურმა დირექტორმა, აკადემიკოსმა არჩილ ხომასურიძემ “ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბრისას აღნიშნა, მართალია, საქართველოში ოჯახური ძალადობა იმ მასშტაბის არ არის, როგორც აფრიკის ქვეყნებში, თუმცა დედათა და ჩვილთა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი საკმაოდ მაღალია.
არჩილ ხომასურიძე: “საქართველოში ოჯახური ძალადობა ისეთი აქტუალური არ არის, როგორც აფრიკისა და სამხრეთ აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნებში. თუმცა, ძალადობა, ქალის დისკრიმინაცია, არაადამიანად ჩათვლა ისევ პრობლემაა. მეტსაც გეტყვით, აბორტების ნაწილი სწორედ ძალადობის შედეგია. სიკვდილიანიობის შესახებ  ოფიციალური მონაცემები საქართველოში პრაქტიკულად ყოველთვის ფალსიფიცირებული იყო და ის რეალურს არ შეესაბამებოდა. აცხადებენ, რომ 2007 წელს მხოლოდ 2 დედა გარდაიცვალა -  ზრაპარია. რაც ვიცი, შარშან ეს ციფრი 22 იყო. ასევე მაღალია ჩვილთა სიკვდილიანობა.”
რესპონდენტი დედათა და ჩვილთა გარდაცვალების მიზეზებად ჯანდაცვის სისტემის პრობლემებსაც ასახელებს: ”მიზეზები სამედიცინო მომსახურების დაბალ დონესაც უკავშირდება. მაგალითად, ერთ-ერთი მიზეზია მართვით სუნთქვით აპარატების კატასტროფული მდგომარეიობა ან ინკუბატორების უკმარისობა. ამას მოსდევს  სამედიცინო პერსონალის უცოდინარობა და გაუნათლებლობა. წლების წინ ინკუბატორები არ იყო, მაგრამ ამდენი ჩვილი არ იღუპებოდა. ასევე სხვა მიზეზებია სიდუხჭირე, სამედიცინო დაწესებულებების აჭღურვილობა, სიღარიბე, და საავადმყოფოების სერვისი – სისუფთავე, ჰიგიენა, სტერილიზაცია.”
კვლევები
ის, რომ საქართველოში გენდერული ბალანსის დაცვაზე საუბარი ნაადრევია და ქალები ყველა მიმართულებით დისკრიმინაციას განიცდიან, გაეროს და კავკასიის ქალთა კვლევითი და საკონსულტაციო ქსელის მრავალკომპონენტიანი კვლევებიც ადასტურებს. კვლევები ეხება როგორც ოჯახურ ძალადობას, ისე ქალთა სოციალურ-ეკონომიკურ სტატუსს, ეკონომიკური ძალადობის ნიშნებს, ფსიქოლოგიურ თუ ვერბალურ ძალადობას და ასე შემდეგ. ამ მხრივ, განსაკუთრბით მძიმეა რეგიონების სპეციფიკა.
კვლევების მიხედვით, თბილისთან შედარებით, რეგიონის წარმომადგენლებს შორის მეტია მათი წილი, რომელთა ოჯახებში საბოლოო გადაწყვეტილება მეუღლეებს ეკუთვნის. რაც შეეხება სოციალურ-ეკონომიკურ სტატუსს, კვლევებით, რესპონდენტთა უმრავლესობას ან საერთოდ არ გააჩნია საკუთარი შემოსავალი, ან აქვს მეტად მცირე ოდენობის. გამოკითხული ქალბატონების 11,7% ამბობს, რომ ოჯახს თავად არჩენს; 19,7% ამბობს, რომ ოჯახის ბიუჯეტში გარკვეული წვლილი შეაქვს; 19,7% თვლის, რომ ძალიან მცირე შემოსავალი აქვს; დარჩენილი 47,8% ამბობს, რომ საკუთარი შემოსავალი საერთოდ არ გააჩნია.
ასევე კვლევებით გამოიკვეთა ქალთა კატეგორია, რომლებიც მხოლოდ იმიტომ არ მუშაობენ, რომ მეუღლეები უშლიან. მაგალითად, აღმოჩნდა, რომ გამოკითხულ ქალბატონთა 56% საერთოდ არ მუშაობს; შემთხვევითი სამუშაო აქვს 2,4%-ს; 52% კი იმ მიზეზით არ მუშაობს, რომ მეუღლე უშლის.
რაც შეეხება ეკონომიკურ ძალადობას, კვლევებით, "ყველაზე მეტად გავრცელებულია ფინანსური დეპრივაცია და მატერიალური დამოკიდებულება ქმარზე. ეს კი გულისხმობს ნებისმიერი საჭიროების დასაკმაყოფილებლად განკუთვნილი საყიდლების სრულ ფინანსურ კონტროლს, დაწყებული მათ შესაძენად ფულის გაცემიდან, დამთავრებული ანგარიშის ჩაბარებით თითქმის ყველა შენაძენის შესახებ. ამ ფინანსური ზეწოლის ქვეშ ქალთა საკმაოდ დიდი რაოდენობა იმყოფება. საერთო დანაზოგით თავისუფლად სარგებლობის შესაძლებლობა გამოკითხულთა მხოლოდ 12,4% გააჩნია."
კვლევაში ცალკე თავი ეთმობა ფსიქოლოგიურ ძალადობას. აქ საუბარია პიროვნული ღირსებების გაუფასურებაზე, როცა ქალს აგრძნობინებენ, რომ მამაკაცის გარეშე არაფერს წარმოადგენს და დაიღუპება. გამოკითხულთა 44% ადასტურებს, რომ მსგავსი რამ განუცდია. 61,3% კი ამბობს, რომ მისი მიზნები და მიღწევები დიდად არაფერს ნიშნავს და არ ფასობს.
საქართველოში არსებული სტატისტიკით, 2005 წელს 916 ჩვილი გარდაიცვალა, მათ შორის, 434 გოგო და 482 ბიჭი; 2006 წელს – 753 ჩვილი (358 გოგო და 395 ბიჭი); 2007 წელს - 656 (284 გოგო და 372 ბიჭი).
მკვდრადშობადობა დედის ასაკის მიხედვით: 2005 წელს 15 წლის ასაკის ფეხმძიმობის გამო 2 ჩვილი გარდაიცვალა – 1 გოგო და 1 ბიჭი; 15-19 წლის ფეხმძიმობის ასაკში - 42 გოგო და 43 ბიჭი; 20-29 წლის ასაკში – 170 გოგო და 196 ბიჭი; 30-39 წლის ასაკში – 100 გოგო და 91 ბიჭი; 40-49 წლის ასაკში – 9 გოგო და 14 ბიჭი. 2007 წელს – 15-19 წლის ასაკში – 18 გოგო და 18 ბიჭი; 20-29 წლის ასაკში – 101 გოგო, 104 ბიჭი; 30-39 წლის ასაკში – 43 გოგო, 58 ბიჭი; 40-49 წლის ასაკში – 9 გოგო და 14 ბიჭი.
დედათა მოკვდავობა: 2005 წელს 15-29 წლის 5 დედა გარდაიცვალა; 2006-ში – 3, 2007-ში – 0. 30 წლის და მეტის სულ 3 წელში – 15 (ეს არის არაზუსტი სტატისტიკა).
რაც შეეხება მსოფლიო მასშტაბით დედების გარდაცვალების შემთხვევებს, ყოველ წელს 529 000 გოგონა და ქალი კვდება ფეხმძიმობის შემდგომი გართულებებით. ანუ, დაახლოებით ერთი ქალი ყოველ წუთს. დედათა სიკვდილიანობის 99% განვითარებად ქვეყნებზე მოდის.
მაგალითად, აფრიკაში ქალებს 16 შემთხვევიდან 1 შანსი აქვთ მშობიარობის შემდგომი გართულებებით სიკვდილისა. შედარებით ჩრდილოეთ ამერიკის ქალებთან, რომელთა რისკი 2 566-დან ერთია. თინეიჯერები, ქალებთან შედარევბით, 2-ჯერ მეტი რაოდენობით იღუპებიან ფეხმძიმობის გართულებებისა და ბავშვის დაბადების გამო.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის გათვლებით, მშობიარობის მიზეზებით ყოველწლიურად ნავარაუდევია 529 000 გარდაცვალება. აქედან 253 000 აზიში. აღნიშნული მიზეზებით სიკვდილიანობის მაჩვენებელი ქვეყნების მიხედვით შემდეგია; აზერბაიჯანში წელიწადში 94 შემთხვევა, ანუ 520-დან 1; საქართველოში 32 შემთხვევა, ანუ 1700-დან 1; თურქეთში 70 შემთხვევა ანუ 740-დან ერთი; საბერძნეთში 76 შემთხვევა, ანუ 370-დან 1; ყაზახეთი – 210, უზბეკეთში - 24, ჩინეთში – 56, იაპონიაში - 10. ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია ავღანეთი – 1900 და შემდეგ მოდის ლაოსი – 660 შემთხვევა.
“ადამიანის უფლებათა ცენტრი” შეეცადა იმ დედებს გასაუბრებოდა, რომელთაც სხვადასხვა მიზეზებით ჩვილი გარდაეცვალათ და ასევე იმ მშობლებს, რომელთა შვილები ფეხმძიმობის შემდეგი გართულებებით გარდაიცვალნენ, თუმცა, იმ მიზეზით, რომ მათთვის ამ საკითხზე საუბრით არაფერი შეიცვლება, საუბარი არ ისურვეს.

One Woman per Minute Dies in the World As a Result of Pregnancy Complications
According to official statistics 15 mothers and 2 325 infants died during last three years in Georgia. However, the data is not exact and the number of death is much more. Besides that, 1 371 cases of dead-born children were recorded during recent three years. 99% of death-rate among mother comes on developing countries. As for the reasons, they are: family violence, social conditions, education, post-childbirth complications and risky abortions (in basements, in secret cabinets).
Experts of gender issues and healthcare reported to the Human Rights Center that almost every reason of mortality leads us to social conditions; so until the living conditions of the population will not improve, radical changes are not expected. In parallel to it, the experts state that Law on Gender should be adopted immediately that will protect females from family violence and from many other problems as well.
Current statistics also demonstrate that family violence is a serious problem in Georgia; however the data is not exact because the problem is tabooed in our country. However, experts state that family violence causes serious diseases and problems among women. For example, early childbirth, still-born, death of mother or infant, or born of disabled child
Mortality among mothers and infants
As for the statistics of the family violence, according to the Ministry of Internal Affairs of Georgia, in 2007-2008, 358 cases were recorded (they are recorded because police interfered in them).Women were victims in 313 out of those 358 cases and men only in 45 cases. Rusudan Pkhakadze, director of the Women Consultation Center “Sakhli”, stated to the Human Rights Center, the statistics is not close to reality because women generally avoid speaking about family problems for various reasons.
Rusudan Pkhakadze: “Promotion of woman in the society is tabooed in our mentality. But if a woman is famous in the society she is not a “perfect” woman; that means she is not good housewife and so on. As for family violence, it is one of the reasons of mortality among mothers and infants. Woman has much work to do at home. She has more responsibilities towards children and unacceptable environment in the family destroys her personality. In addition to that, family violence damages the health of the women eventually and finally destroys it. We provide consultations at least for 350 women a year and they complain about various forms of family violence. Psychological violence is on the first stage, physical violence is on the second stage.
Another reason for mortality among mothers and infants is poor social conditions. Professor Ia Veruslashvili, president of “Women’s Center”, stated that migration and imported infections are one of the main reasons for the problem. “In transitional period, the reason for mortality among infants is huge migration because a lot of diseases and HIV/AIDs are imported from abroad. Another problem is poverty; a woman can not apply to medical diagnostic center. Family violence negatively influences both woman and child’s health. Consequently, if a pregnant woman lives in the family where violence is common form of life, the pregnancy continues in pathological conditions and ends with negative results. Very often it results in the death of either mother or a child. If an infant survives, s/he is too small that is also problematic and causes various complications. Such girls are depressive during school years and boys are aggressive. These children are often called difficult children. At teen-age they themselves become violators. Consequently, world experts started speaking about prevention during pregnancy if we want to have healthy future generation. The prevention is necessary.”
Apart already mentioned reasons, Tamaz Kordzakhia, expert of the Ministry of Healthcare and director of the maternity home “Hera”, mentions one more reason: poor healthcare system in the country. He stated that upcoming economical crisis would impact demography even more and the situation will get worse.
Tamaz Kordzakhia: “Social situation directly influences the mortality of mothers and infants. Economical crisis that has already started in Georgia, will seriously influence demography and worsen the situation. Current problem of the medical service for infants has resulted from insufficient medical examination of pregnant while infections happen to be more frequent reasons for mortality. Consequently, early-born cases are quite frequent and infants are immature. Similar infants often have problems with breathing systems. Unfortunately, there is catastrophic situation in the city regarding artificial breathing apparatus. Very often, when an infant has problems with breathing and we have to take him/her to hospital the apparatus is not free. This apparatus has its own resource as well and cannot work properly in such aggressive environment as it is in Georgia. Worse situation is in regions. As for pregnant women, the state funds only 4 visits to doctor for them. However, funded visits do not envisage treatment for complications. Visit to a doctor cannot be just a visit and nothing more. If a patient complains of anything, she must be examined and treated; however, medical treatment and examination are not funded. Here we face social problems again. As for reasons for early born, these are various infections; insufficient nutrition, social environment, psycho-emotional field and others. It has so many reasons that sometimes it is difficult to guess what really caused the early-born. Resolution of this problem is again improved economical conditions.”
Experts do not trust the statistics of the mortality among mothers and infants and family violence. They state that reality is much more difficult. Academician Archil Khomasuridze, director of Jordania Research Institute of Human Reproduction, stated to the Human Rights Center that although family violence is not as big problem in Georgia as in the countries of Africa, the death-rate among mothers and infants is still high.
Archil Khomasuridze: “Family violence is not so much actual problem in Georgia as it is in Africa and South-East Asia. However, violence, discrimination of women, inhuman treatment is still problem. Further more, women decide on abortion because of family violence. Official data on mortality has always been falsified in Georgia and did not comply with real data. According to official statistics only 2 mothers died in 2007-it is not right. According to my information the real number was 22. The death-rate among infants is still high as well.”
Academician mentions problems of healthcare system as one of the reasons for mortality among mothers and infants. “One of the reasons is poor level of medical service. For example, we have serious problems regarding artificial breathing apparatus and incubators. In addition to that, we suffer from incompetence and poor education of medical personnel. Years ago, there was not incubator but so many infants did not die. Other reasons for the problems are: poverty, poor equipment of medical centers, service at hospitals-hygiene, sterilization and sanitary.”
------------------------------------
Researches
Multi-component researches of the UN and Research and Consultation Network of Caucasian Women also demonstrate the fact that gender balance is not preserved in Georgia and women are discriminated in every field. The researches discuss family violence, social-economical status of women, signs of economical violence, psychological and verbal violence, etc. Particularly hard situation is in the regions of Georgia.
According to researches, unlike Tbilisi, mostly men have decision-making function in the families in the regions. As for social-economical status, most respondents of the researchers do not have their income or have too small one. 11, 7 % of interviewed women earn her own living: 19, 7% makes important contribution to family budget; 19, 7 % thinks that she has too small income; the remaining 47, 8% does not have income at all.
These researches exposed a category of women who are unemployed because their husbands forbade it. For example: 56 % of interviewed women do not work at all; 2, 4% has a random job; 52 % does not work because husbands prohibit them to work.
As for economical violence according to the researches: “Mostly spread forms of violence are financial deprivation and material dependence on husbands. It means the wife has to report to all her activities to her husband; husbands can impose complete financial control on their wives in every step. Particular part of women is under this oppression. Only 12, 4 % of interviewed women has right to spend saved money of the family.
A separate chapter is dedicated to psychological violence. It means negligence of personal values when a woman is persuaded that she is nothing without man and will die alone. 44 % of the interviewed women confirm that they have been under such influence. 61, 3% states that her own goals and achievements does not mean much to her.
-------------------------
According to the statistics of Georgia 916 infants died in Georgia in 2005 - 434 girls and 482 boys among them; in 2006 753 infants died (358 girls and 395 boys); 656 infants died in 2007(284 girls and 372 boys).
Still-born facts according to the age of mothers: in 2005, 2 infants died whose mothers were 15 - one girl and one boy; mothers at the age of 15-19 – 42 girls and 43 boys; mothers at the age of 20-29 - 170 girls and 196 boys; mothers at the age of 30-39 – 100 girls and 91 boys; mothers at the age of 40-49 – nine girls and 14 boys.
Mortality among mothers: in 2005 five mothers died whose age was between 15 and 29; in 2006 their number was 3; in 2007 – none. As for mothers over 30, 15 cases of death were recorded during recent three years (it is not exact data).
As for the mortality of mothers throughout the world, nearly 529 000 girls and women die because of post-childbirth complications. That means nearly one woman a minute. 99 % of mortality among mothers comes on developing countries.
For example, in Africa 1 out of 16 cases might end with death because of post-childbirth complications. However, women from North America face the risk that is one against 2 566. Teenager mothers die during complications during pregnancy and because of childbirth twice frequently.
According to the World Organization of Healthcare, nearly 529 000 death is supposed to be the average number of mortality because of childbirth. 253 000 out of total comes on Asia.
The rate of mortality in various countries is the following: in Azerbaijan 94 cases a year-1 against 520;  32 cases in Georgia – 1 against 1 700; 70 cases in Turkey – 1 against 740; 76 cases in Greece -  1 against 370; 210 cases in Kazakhstan; 24 in Uzbekistan; 56 in China; 10 in Japan; the highest rate is in Afghanistan -  1 900 a year and then Laos with 660 cases a year.
The Human Rights Center tried to interview those mothers who had their infants dead for various reasons; as well as parents whose daughters died because of post-pregnancy complications; however, they all refused to speak on the problem claiming it could not change their situation.