16 წლის მოზარდს დანაშაულის აღიარებას მუქარით აიძულებენ
14 ივნისს, გორში, პოლიციელებმა 16 წლის მოზარდი, დავით გორდელაძე დააკავეს. მას ბრალი ქურდობაში ედება, როგორც თვითონ ამბობს უსაფუძვლოდ. გორდელაძე ამბობს, რომ ძალოვნები მისგან აღიარებითი ჩვენების მიღებას მუქარის გზით ცდილობდნენ. გორში სახალხო დამცველის წარმომადგენელი ნინო დალაქიშვილი ირწმუნება, რომ მოზარდის დაკავების დროს ძალოვნებმა კანონის მრავალი ნორმა დაარღვიეს.
16 წლის გორდელაძე მაშინ დააკავეს, როცა ის, სახლში ნადირაძის ქუჩიდან ბრუნდებოდა, სადაც მეგობართან საქეიფოდ იყო. შეკრების ადგილი გორდელაძემ 23 საათზე დატოვა და რუხაძის ქუჩაზე, მამასთან აპირებდა მისვლას. გორდელაძე ყვება, რომ გზაში პოლიციის მანქანა წამოეწია. ძალოვნებმა უთხრეს - მანქანაში ჩაჯექიო. მოზარდმა მანქანაში ჩაჯდომამდე ითხოვა ადვოკატთან დარეკვა, თუმცა ამისი საშუალება მას პოლიციელებმა არ მისცეს და უთხრეს „რა ადვოკატი მანქანაში ჩაჯექიო“. გორდელაძის განცხადებით, მანქანაში სამი პოლიციელი იჯდა, ორი პოლიციელი წინ, ხოლო ერთი უკანა სავარძელზე. გორდელაძე ირწმუნება, რომ უკან მჯდომმა პოლიციელმა მას თავში და სახეში ჩასცხო და თან აგინებდა. გორდელაძემ გინება გააპროტესტა, რაზეც უპასუხეს - „საგინებელი ხარო“.
გორდელაძეს პოლიციელებმა მანქანაში აცნობეს, რომ გორში, ჭალის დასახლებაში დაიკარგა  მოგნიტოფონი და აკუმულატორი. მათ გორდელაძეს სთხოვეს დაუყოვნებლივ ეთქვა სად იყო ეს ნივთები. „როცა ვუთხარი, რომ არაფერი ვიცოდი ამის შესახებ, დამემუქრნენ - თუ ქურდობას არ აღიარებ, დედაშენს ნარკოტიკებს ჩავუდებთ და 20 წელი ციხეში ჩავსვამთო“ - განაცხადა გორდელაძემ სახალხო დამცველის წარმომადგენელთან საუბრისას. 16 წლის მოზარდი აცხადებს, რომ ამ მუქარის შემდეგ „აღიარა“ თავისი დანაშაული.
ამის შემდეგ ძალოვნებმა მას იმ ადგილის დასახელება მოსთხოვეს, სადაც მოპარულ ნივთებს ინახავდა. იმ იმედით, რომ ვინმე ნაცნობს შეხვდებოდა და დახმარებას სთხოვდა გორდელაძემ პოლიციელები ჯერ დედის სამსახურთან ახლოს, გორის საკათედრო ტაძრისკენ, შემდეგ კი საკუთარი სახლის სიახლოვეს მიიყვანა. მაგრამ უკვე გვიანი ღამე იყო და მას არავინ შეხვედრია. ვერც ძალოვნებმა მიაგნეს ნაქურდალ ნივთებს.
„ამ ადგილიდან ეგ ნივთები ალბათ შენმა პადელნიკმა ლაფერაშვილმა წაიღო კრისულად და სამ დღეში იმასაც მოგაყოლებთო“ - უთხრეს გორდელაძეს პოლიციელებმა. გორდელაძის კითხვაზე ლაფერაშვილი რა შუაშიაო, ძალოვნებმა უპასუხეს - „მაგან ჩაგიშვაო“.
გორდელაძის „მოგზაურობა“ ამით არ დამთავრებულა. იმედგაცრუებულმა პოლიციელებმა ის კომბინატის დასახლებაში, საპატრულო პოლიციის შენობაში გადაიყვანეს და მოსთხოვეს, ეთქვა „ვინ იყო მასთან ერთად საქმეში“. გორდელაძის უარს ძალოვნებმა ისევ მუქარით უპასუხეს, თუმცა მან თანამზრახველობა ვერავის დააბრალა რის შედეგაც ის 15 წუთის შემდეგ სხვა მანქანაში გადაიყვანეს და „ჭალის“ დასახლებისკენ წაიყვანეს.
გორდელაძე აიძულეს ხელი დაედო მანქანის გვერდითი სარკისთვის, პოლიციელებმა, მას მოსთხოვეს, „თქვი, რომ ტაქსების „გარაჟთან“ დაგიჭირეთ და „მაიკის“ ქვეშ ეს სარკე გედოო“.
გორდელაძე ფიქრობს, რომ სწორედ იმ უცნობი კაცის მანქანიდან აბრალებენ სარკის მოპარვას და ავტომობილის ნომერი დაიმახსოვრა: LEV 457. მისი განცხადებით ეს იყო „ოპელი“-ს მარკის ავტომობილი, სიბნელეში ფერი ზუსტად ვერ გაარჩია და ვარაუდობს, რომ მუქი მწვანე ფერის უნდა ყოფილიყო.
16 წლის მოზარდი აცხადებს, რომ ამის შემდეგ ის პოლიციის შენობაში გადაიყვანეს, რაღაც ფურცლებზე ხელი მოაწერინეს და კიდევ ერთხელ შეახსენეს, „ადვოკატს და მოსამართლეს ეტყვი, რომ ის „ტაქსების გარაჟთან“ დაგაკავეთო“.
16 წლის მოზარდი პოლიციელებმა, მხოლოდ ამის შემდეგ გადაიყვანეს გორის წინასწარი მოთავსების იზოლატორში, სადაც ის სახალხო დამცველის წარმოამდგენელმა ნინო დალაქიშვილმა მოინახულა.
16 წლის მოზარდს გორის რაიონულმა სასამართლომ გირაოს გადახდამდე, წინასწარი ორ თვიანი პატიმრობა შეუფარდა და მე-8 საპყრობილეში გადაიყვანეს. მოზარდმა სასასამრთლო სხდომაზე დანაშაული არ აღიარა და განაცხადა, რომ პოლიციელების მხრიდან ადგილი ჰქონდა ზეწოლას, მუქარას და იძულებას.
პროკურატურამ გორდელაძის გათავისუფლების სანაცვლოდ გირაოს სახით 12 ათასი ლარი მოითხოვა, თუმცა სასამართლომ  ეს თანხა 10 ათასი ლარით შეცვალა. გორდელაძის დედამ შეძლოამ თანხის მოძიება და მოზარდი დროებით გათავისუფლებულია, თუმცა თუკი ის საკუთარ უდანაშაულობას ვერ დაამტკიცებს, 2 თვის შემდეგ ისევ ციხეში შეაბრუნებენ და გირაოს სახით გადახდილ 10 000 ლარსაც დაკარგავენ.
გორდელაძის  მშობლები გაცილებულები არიან, მოზარდი დედასთან ერთად კომბინატის დასახლებაში „კარაბლიკების“ ერთ ოთახიან ბინაში ცხოვრობს.
„პროკურატურამ რეალურად არ შეისწავლა გარემობებები. კანონით გირაო ადეკვატური უნდა იყოს დაკავებული ადამიანის ქონებისა, მათ ერთხელ მაინც რომ ენახათ სახლი, სადაც გორდელაძე ცხოვრობს 12 ათასს ლარს ვერ მოითხოვდნენ. გორდელაძეს ჯერ-ჯერობით არ ჰყავს მოწმე, რომელიც დაადასტურებს, რომ ის ნამდვილად წმინდაწყლის დახადლებაში აიყვანეს და მერე რამდენიმე საათი აქეთ-იქით ატარეს. ახლა ეს ბავშვი მარტო დგას მთელი პოლიციეს წინააღმდეგ“ - ამბობს სახალხო დამცველის წარმოამდგენელი ნინო დალაქიშვილი.

16-Year-Old Teenager Is Oppressed to Plead Guilty
On June 14, police officers detained 16-year-old Davit Gordeladze in Gori. He is accused for thievery, though he did not plead guilty. According to the accused, the policemen threatened him to plead guilty. Nino Dalakishvili, a representative of Public Defender in Gori District, stated that many violations were observed during the detention of the accused.
The law enforcers detained 16-yaer-old Gordeladze when he was going home from his friend’s house were they had a party. Gordeladze left the party at 11:00 pm. and was going to meet his father in Rukhadze Street. According to the accused, a patrol car approached him and policemen demanded him to sit in the car. Before getting into the car, the teenager requested to phone his lawyer, but they did not allow him. Gordeladze said there were three policemen in the car and two of them sat on the front seats and the other on the back. The latter hit him in the face and head and insulted him. Gordeladze protested, but policemen claimed he deserved it.
In the car the policemen informed Gordeladze that tape recorder and an accumulator of the car were missing in Chala settlement, in Gori. They required the information about the location of the stolen things. “When I told them that I had no idea about it, they threatened me with planting narcotics on my mother and sending her to prison for 20 years,” Gordeladze told the representative of Public Defender. Consequently, the detainee pleaded guilty because he got afraid.
Afterwards, the law enforcers demanded him to tell the location of the stolen things. Gordeladze hoped to see some acquaintances on the way to ask for help. He led the policemen initially to the Gori Cathedral were his mother works, then towards his house. However, it was late and nobody met him in the street. Neither law enforcers found the stolen things.
“Maybe your partner in crime Laperashvili hide them away but we will detain him in three days,” the policemen told Gordeladze. Gordeladze was surprised at mentioning Laperashvili but the law enforcers explained he had informed the police about Gordeladze’s participation in crime.
The trip of Gordeladze did not end at that and disappointed law enforcers took him to the police station in Kombinati settlement. They demanded him to tell who else was partner in his crime. Gordeladze’s refusal was replied with threats but the detainee could not blame anybody for committing crime. 15 minutes later the policemen took him to Chala settlement.
Gordeladze was compelled to put a hand on the side mirror of a car and was ordered to state at the police station and the court that he was arrested at the parking place of taxi when he was hiding a mirror under his t-shirt.
Gordeladze thinks that he was blamed for having stolen the mirror from the car of a strange person; so he remembered the state number of the car LEV 457. It was Opel but could not make out the color in the darkness; he thinks it was dark green.
The 16-year-old boy said that after that he was taken to the police station where he was made to sign some documents and then was reminded.”You should tell the lawyer and the judge that we arrested you at the parking place of taxi.”
The law enforcers took Gordeladze to the pre-trial detention setting where Nino Dalakishvili visited him.
Before bailing the adult, the court sentenced him to two-month pre-trial detention and put him in detention setting N 8. The adult did not plead guilty and stated that the policemen had intimidated and threatened him.
The prosecutor’s office imposed bail of 12 000 GEL on Gordeladze but later changed it into 10 000 GEL. The mother of the adult managed to get the money and Gordeladze is on freedom now for some time. However, if he fails to prove his innocence 2 months later he will be sent back to prison and the family will lose the 10 000 GEL as well.
The parents of Gordeladze are divorced; he lives with his mother in Kombinati settlement in a one-room flat. “The prosecutor’s office did not study the circumstances. The bail should have been adequate to the social conditions of the detainee. If they had visited the flat of Gordeladze at least once, the court would not have imposed 12 000 GEL on him. Gordeladze does not have any witness so far who could prove that he was detained in Tsmindatskali settlement and then policemen drove him round the city. Now the adult is left alone in front of the police,” said Nino Dalakishvili.