პაატა ხოხაშვილის სამედიცინო დახმარების აღმოჩენაზე სამართალდამცავები უარს ამბობენ
პრეზიდენტის არწივები წინასწარი გამოძიების საკანში იმყოფებიანპაატა ხოხაშვილის პირად საქმეში, რომელიც თავდაცვის სამინისტროს არქივში ინახება, დღემდე მხოლოდ მადლობის ბარათები, სიგელები და მედლები იდო. დღეს კი მის შეუბღალავ სამხედრო კარიერას სამხედრო ამბოხის მოწყობის ბრალდება ამძიმებს. პრეზიდენტი მეომრებს, რომლებიც დღეს გლდანის წინასწარი გამოძიების საკანში იმყოფებიან, ერთ დროს, თავის „არწივებს“ უწოდებდა. ახლა ეს არწივები დაპატიმრებულები არიან და მათ სამართალდამცავები მკურნალობის საშუალებასაც არ აძლევენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ დაკავებული ასმეთაურის მეუღლე ინგა ხოხაშვილი მოვიდა და დახმარება ითხოვა. „ჩემი მეუღლე ძალიან ცუდადაა, თუ მკურნალობის კურსი არ ჩაუტარდა, ციხიდან ინვალიდი გამოვა. გლდანის საპყრობილის ტერიტორიაზე ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოა და მაინც უარს გვეუბნებიან ერთ საათიან პროცედურაზე. დამნაშავეც რომ იყოს ჩემი მეუღლე, მისი ჯანმრთელობის უფლების დარღვევა ხომ არ შეიძლება“ - ამ სიტყვებით დავიწყეთ საუბარი ახალგაზრდა ქალთან, რომელიც მეუღლის უდანაშაულობაში დარწმუნებულია და ერთადერთი მოთხოვნა აქვს - დაკავებულს საჭირო მკურნალობის კურსი ჩაუტარდეს.
გორის ჯავშანსატანკო ბატალიონის ასეულის მეთაური, პაატა ხოხაშვილი 5 მაისს, მუხროვანში აჯანყების მოწყობის ბრალდებით, საკუთარ თანამებრძოლებთან ერთად დააკავეს. სასამართლომ ხუხაშვილს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა მიუსაჯა. ხოხაშვილის მეუღლე ირწმუნება, რომ დაკავებული ასმეთაური ოთხი დღის მანძინზე, სხვა დაკავებულებთან ერთად, გლდანის ციხის სარდაფში ჰყავდათ დამწყვდეული. ხოხაშვილს ჯანმრთელობა აგვისტოს ომის დროს შეერყა, ნესტიან სარდაფში ოთხი დღის განმავლობაში ყოფნამ მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა კიდევ უფრო დაამძიმე.
საქმე ისაა, რომ აგვისტოს ომის დროს, პაატა ხოხაშვილის წინ აფეთქებულმა ნაღმმა, მას თავის ქალა და ხერხემალი დაუზიანა. გაუსაძლისი ტკივილების გამო ის, სამხედრო მანქანით, თბილისში, ყიფშიძის კლინიკაში ჩამოიყვანეს. აქ მას კომპიუტერული ტომოგრაფიით ხერხემლის თიაქარი დაუდგინეს. ნეიროქირურგის თქმით, პრობლემის დასაძლევად ქირურგიული ჩარევა იყო საჭირო, მაგრამ გენერალი ოპერაციის მერე ფიზიკურ დატვირთვას ვეღარ შეძლებდა და მუშაობა უნდა შეეწყვიტა. საბოლოოდ ხოხაშვილმა არჩევანი ფიზიოთერაპიის კურსის ჩატარებაზე გააკეთა. თერაპიის შედეგად თიაქარი არ ქრება, მაგრამ მას ნორმალური ცხოვრების და მოძრაობის საშუალებას უქმნიდა.
მეუღლის ჯანმრთელობის მდგომარეობით შეწუხებულმა ინგა ხოხაშვილმა სასამართლოს განაჩენის გასაჩივრება გადაწყვიტა და სახაზინო წესით დანიშნულ ადვოკატ მერაბ წკრიალაშვილს დახმარების თხოვნით მიმართა. „ადვოკატმა მითხრა, რომ მომდევნო დღეები შაბათ-კვირას ემთხვეოდა და ყველა ინსტანცია ისვენებდა. ორშაბათიდან კი საკუთარი ადვოკატის აყვანაზე უნდა მეზრუნა, რადგან მას არ ჰქონდა იმის დრო, რომ ჩემი პატიმრის საქმეებზე ერბინა. ასე რომ ვიფიქრე, სასამართლოს გადაწყვეტილებას ახალი ადვოკატი გაასაჩივრებდა“, - მოგვითხრობს დაკავებულის მეუღლე ინგა ხოხაშვილი.
ორშაბათს განაჩენის გასაჩივრება აღარ მოხერხდა. გასაჩივრებისთვის კანონით დადგენილი 48 საათი უკვე გასული იყო. კანონი ამ შემთხვევაში შაბათ-კვირას და დასვენების დღეებს არ სცნობს, რაც სავარაუდოდ, ადვოკატ წკრიალაშვილსაც კარგად უნდა სცოდნოდა. ეს ერთი შეხედვით არცთუ მნიშვნელოვანი ფაქტი სინამდვილეში ძალიან საყურადღებოა. ინგა ხოხაშვილი ფიქრობს, რომ სახაზინო ადვოკატები თავს არიდებენ ამბოხებაში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებული ადამიანების უფლებების დაცვას.
ახლა ხოხაშვილს ახალი ადვოკატი ჰყავს. ცირა ჯავახიშვილი იმ დარღვევებზე საუბრობს, რომლებიც მისი კლიენტის დაკავებიდან დღემდე დაფიქსირდა და იმედი აქვს, რომ დაკავებულის ჯანმრთელობის უფლების დარღვევის ფაქტი საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების ყურადღებას მიიპყრობს, რამაც მისი აზრით შეიძლება პრობლემის მოგვარებას შეუწყოს ხელი. „იმ ოთახში, თუ სარდაფში, რომელშიც ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფმა ოთხი დღე გაატარა არც სკამი იყო, არც საწოლი, საბანზე და ლეიბზე ხომ ლაპარაკი ზედმეტია. ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფმა მიამბო, რომ სარდაფში ყოფნის დღეები წვიმებს დაემთხვა და კედლები და იატაკი სულ დანესტიანდა. პატიმრები ბოლოს ვერც ძირს ჯდებოდნენ და ვერც კედელს ეყრდნობოდნენ“, - აცხადებს ხოხაშვილის ადვოკატი ცირა ჯავახიშვილი.
12 მაისს ხოხაშვილის კერძო ადვოკატს საქმეში ჩართვის საშუალება მიეცა და პატიმარი მოინახულა. მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის დამამძიმებელი გარემოებები ადვოკატმა საპყრობილის ხელმძღვანელობისთვის გაგზავნილ წერილებში დაწვრილებით აღწერა და პატიმრის საავადმყოფოში გადაყვანა მოითხოვა. ცირა ჯავახიშვილმა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელობას სხვა ინფორმაციის მოსაპოვებლადაც მიმართა. კერძოდ ის ციხის ადმინისტრაციისგან ითხოვდა ინფორმაციას 8-13 მაისის პეროდში ხოხაშვილის ადგილსამყოფელის შესახებ. მის კითხვას, რომელ კამერაში იმყოფებოდა პაატა ხოხაშვილი 8-13 მაისის განმავლობაში, რა პირობებში და რამდენ პატიმართან, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტმა ძალიან უცნაურად გასცა პასუხი. ადვოკატმა დეპარტამენტიდან საპასუხო წერილი კი მიიღო, მაგრამ წერილი პასუხს არ სცემდა არც ერთ კითხვას. დეპარტამენტი იტყობინება, რომ პატიმარი ხოხაშვილი ამჯერად მე-3 კორპუსის #7 საკანშია მოთავსებული. იმ კითხვებზე, კი რაც სამართალდამცავების მიერ ჩადენილ დარღვევაზე მიუთითებდა, პასუხის გაცემას თავი აარიდეს.
ცირა ჯავახიშვილმა სასამართლოს მიმართა შუამდგომლობით და 10000 ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ მისი დაცვის ქვეშ მყოფის გათავისუფლება ითხოვა, თუმცა სასამართლომ მისი შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
„მიუხედავად იმისა, რომ შუამდგომლობა ახლადაღმოჩენილ გარემოებებს ეფუძნებოდა, სასამართლომ მიიჩნია, რომ ჩემს მიერ დასახელებული მიზეზები საკმარისი არ იყო, აღმკვეთი ღონისძიების მართლზომიერების გადასამოწმებლად. უცნაური ის არის, რომ საქმეზე, იმ პერიოდისთვის 17 ტომი არსებობდა. ჩემთვის გაუგებარია, მოსამართლე გოგინაშვილმა როგორ შეძლო რამდენიმე საათში საქმის შესწავლა. ერთი დღე მას მხოლოდ იმისთვის დასჭირდებოდა, რომ გარკვეულიყო, რომელი ტომი უნდა შეესწავლა დასკვნის გამოსატანად“, - განაცხადა ცირა ჯავახიშვილმა.
ამის შემდეგ ჯავახიშვილმა დაკავებულისთვის სამედიცინო დახმარების აღმოჩენა ითხოვა, თუმცა მისი შუამდგომლობა არც ამ შემთხვევაში დააკმაყოფილეს. სასჯელაღსრულების დეპარტამენტში მიიჩნიეს, რომ ის გამაყუჩებლები, რაც პაატა ხოხაშვილს საკანში უკეთდება, სრულიად საკმარისია მისი მდგომარეობის შესამსუბუქებლად. დეპარტამენტი მისთვის დამატებითი სამედიცინო დახმარების აღმოჩენის აუცილებლობას ვერ ხედავს.
„გამაყუჩებელი, რომელიც ჩემს მეუღლეს უკეთდება, მის მდგომარეობას დიდად არ შეამსუბუქებს. მისმა პირადმა ექიმმა მითხრა, რომ აუცილებელია ფიზიოთერაპიის კურსის გაგრძელება, რაც მას აგვისტოს ომის შემდეგ უტარდებოდა. ამ პროცედურით, მას მალებს შორის უკეთდება ინექცია სითხის სახით, რაც ხელს უშლის პაატას ხერხემალში სითხის გამოშრობას. პარალელურად საჭიროა დასხივება და მასაჟები. მთელი ეს პროცედურა სულ 45 წუთი გრძელდება. ეს არ არის ძალიან დიდი დრო, გლდანის საპყრობილეში ციხის რესპუბლიკური საავადმყოფოა და ამ თერაპიის ჩატარება იქაც შეიძლება, ახალგაზრდა კაცი ციხიდან ინვალიდი რომ არ დაბრუნდეს“, - აცხადებს ინგა ხოხაშვილი.
ადვოკატი ირწმუნება, რომ ტკივილებმა გენერალის სხეულის მთლიანი დეფორმაცია გამოიწვია.
„ბოლოს დასაკითხად მისული პროკურორი და გამომძიებელიც კი შესძრა მისმა მდგომარეობამ და იმას მაინც მივაღწიეთ, რომ წელის ქამარის შეტანის უფლება მიგვეღო. ეს ქამარი სხეულზე მჭიდროდ უკეთდება და მოძრაობისას არაადამიანურ ტკივილებს უნელებს“, - გვითხრა ადვოკატმა.
ხოხაშვილის პირადი ექიმის დანიშნულებით ავადმყოფს ვოლტარინი მაინც უნდა გაუკეთდეს, რომ მან შეღავათი იგრძნოს. „როდესაც ჩვენ ამ თხოვნით საპყრობილის ხელმძღვანელობას მივმართეთ, უმადურები გვიწოდეს. წელის ქამარი ხომ შემოგატანინეთ, გამაყუჩებლებსაც ვუკეთებთ და ახლა რა ვოლტარინი მოგინდათო“, - ამბობს ინგა ხოხაშვილი.
მან დახმარებისთვის თავდაცვის სამინისტროსა და სასჯელ აღსრულების დეპარტმენტსაც მიმართა. პასუხი ჯერ-ჯერობით არც მათგან მიუღია.
დაკავებულის მეუღლე გულისტკივილით აღნიშნავს იმ ფაქტს, რომ გამომძიებელმა მისი თხოვნა არ გაითვალისწინა და 11 წლის გოგონას მამასთან სატელოფონი საუბრის საშუალება არ მისცა. „გამომძიებელს ჩემი მდგომარეობის გათვალისწინება ვთხოვე. ჩემს გოგონას მხედველობა, გორში საცხოვრებელი სახლის აფეთქების შემდეგ (ჩვენც იქ ვიმყოფებოდით), შიშის ნიადაგზე დააკლდა. მისთვის ტირილი არ შეიძლება. გამომძიებელს ეს ავუხსენი და ვთხოვე, ბავშვისთვის მამამისთან საუბრის საშუალება მიეცა. უარი მითხრა. როგორც კომპეტენტურმა პირებმა მითხრეს, გამონაკლისის დაშვება მას ნამდვილად შეეძლო, ზოგ შემთხვევაში, თუ საჭიროა პაემანსაც უნიშნავენ ოჯახის წევრებს“, - ამბობს ინგა ხოხაშვილი.
პაატა ხოხაშვილი 17 წელია სამხედრო სამსახურში მსახურობს. ის იბრძოდა როგორც აფხაზეთში, ასევე სამხრეთ-ოსეთში, მიღებული აქვს უამრავი მედალი და მადლობის სიგელი. „ჩვენთვის პირადი ცხოვრება თითქმის არ არსებობდა, სადაც არ უნდა ვყოფილიყავით, პაატა მუდამ მზადყოფნაში იყო. ის შეიძლებოდა ნებისმიერ დროს გამოეძახებინათ სამსახურში. გული მტკივა, რომ მას დღეს სამხედრო აჯანყებაში დებენ ბრალს. მოსალოდნელი ამბოხის შესახებ, მე არაფერი ვიცოდი, უფრო სწორად, არა მარტო მე, იქ მყოფმა ჯარისკაცებმაც არაფერი იცოდნენ. ჯარისკაცები და ოფიცრები, რომლებთანაც მე მაქვს ურთიერთობა, ყვებიან, რომ ამ ამბოხების შესახებ არაფერი იცოდნენ. მათ 12 საათიანი კურიერიდან გაიგეს, რომ თურმე ამბოხებაში მონაწილეობდნენ“, - ამბობს ინგა ხოხაშვილი და როგორც სჩანს სჯერა, რომ ამდენ ომგამოვლილი მეუღლე გლდანის ციხიდანაც მოახერხებს სახლში ღირსეულად დაბრუნებას და რაც მთავარია - ჯანმრთელი იქნება.

Law Enforcement Officers Refused to Treat Paata Khokhashvili with Medical Aid
In the case of Paata Khokhashvili, records pertaining to which are kept in the archive of the Ministry of Defense, so far there were only thank you letters, deeds and medals. Now a charge of coup has raised problems about his previously unblemished career. At one time the President called the Georgian soldiers “eagles” who now are in pretrial detention in the Gldani district. Now these “eagles” have been arrested and law enforcement officers do not allow them to have medical treatment.
Inga Khokhashvili, wife of Paata Khokhashvili who is head of a military unit, came to the Human Rights Center and asked for help. Her first words at the start of our conversation were: “My husband feels very bad. If he does not have medical treatment, he will leave prison as a disabled person. There is the Republic Prison Hospital near the Gldani prison but they even refuse an one-hour treatment. Even if my husband were guilty his health rights should not have been violated”.. She was certain that her husband was not guilty and she had only one request – he should have necessary medical treatment.
Paata Khokhashvili, head of the Gori armored battalion unit, was arrested on May 5 with his soldiers for attempting the Mukhrovani coup. The court sentenced Khukhashvili to a 2-month pretrial detention. His wife claimed that he was locked in the Gldani Prison basement with other heads of units for four days. Khokhashvili’s health was worsened during the August war. After being in the damp basement for four days his health has become even worse.
During the August war an explosive was exploded in front of Paata Khokhashvili and his skull and backbone were injured. Because of the unbearable pain he was moved by military car to the Kipshidze hospital in Tbilisi. He was diagnosed as having a rupture of the backbone. According to the surgeon, an operation was necessary, but after the operation the General could not lift heavy things and he had to stop working. Finally, Khokhashvili decided to have a course of physical therapy course. After the therapy the prognosis is that the rupture will not disappear but he will be able to live a normal life.
Inga Khokhashvili, who worried about health condition of her husband, decided to appeal his pretrial detention sentence. She applied to Merab Tskrialashvili who was appointed as her lawyer according to the law. Inga Khokhashvili said: “The lawyer told me that the next days were the weekend and all nobody would act then. I had to think about hiring a new lawyer after Monday because he did not have enough time to handle my husband’s case. So I thought that a new lawyer would appeal the sentence.”
The sentence could not have been appealed on Monday. The 48 hours allowed for appealing had already passed. The law does not consider weekends in calculating the time for such an appeal, as lawyer Tskrialashvili should have known. Inga Khokhashvili thought appointing such a lawyer was one way state lawyers avoided defending the rights of people who were arrested on charge of coup.
Now Khokhashvili has a new attorney, Lawyer Tsira Javakhishvili speaks about the violations that were observed since the detention of her client. She hopes the violation of his right to health will attract the attention of international and local non-governmental organizations. That attention could assist them to resolve the problem. “There was no chair, bed, blanket or mattress in the room where my client spent four days. He said it was raining hard while he was in the room and the walls and floor got wet. Prisoners could not sit on the floor or lean against the walls,” said Tsira Javakhishvili.
On May 12 the attorney was allowed to take up the case and visited the detainee. The lawyer described the health conditions of the prisoner in her letter to the prison administration and requested to take her client to the prison hospital. Tsira Javakhishvili applied to the Penitentiary Department for some information. More precisely, she requested the information about the location of Khokhashvili on May 8-13. The reply of the department to her question was very strange – the department did not answer any question of the lawyer. The only thing the department reported to the attorney was the current location of Khokhashvil--; he is in cell N 7 of building N 3 in the detention facility. The administration did not answer the question about the offence of the law enforcement officers.
Tsira Javakhishvili petitioned to the court and requested the release of the detainee under bail of 10 000 GEL, but the court did not grant her petition.
“Although, the petition was based on recently discovered circumstances, the court decided that the circumstances were not enough to reconsider the liability of the detainee. It was very strange because there were already 17 volumes on the case by that time. I could not understand how Judge Goginashvili managed to study the case in such a short time. It could take her several hours just to find out which volumes are necessary to formulate a conclusion,” said Tsira Javakhishvili.
Afterwards, Javakhishvili requested medical assistance for her client but this request also was not granted. The Penitentiary Department considered that the painkillers that were given to Paata Khokhashvili in the cell are enough for his relief. The department cannot see the necessity of additional medical assistance for the prisoner.
“The painkillers that are given to my husband cannot relieve his health problems. His personal doctor told me that he needed to continue physical the therapy that he was taking after the war in August. A liquid is injected into his spine that prevents drying up the liquid in his spine.  And he needs massages and x-rays that continue for 45 minutes. It does not take a long time and the procedure can be taken in the Gldani Jail Hospital in order to assist the young man not to leave the prison as a disabled person,” said Inga Khokhashvili.
The attorney claims the pains cause deformed the body of the general to become deformed.
“When the prosecutor and investigator interrogated him last, they were shocked by his appearance. Finally we succeeded to get the right to send a belt to him. The belt reduces his unbearable pains,” said the attorney.
The doctor said that the patient at least should take Voltarin to be somewhat relieved. “When we petitioned to the prison administration they called us ungrateful. They reproached us for having allowed sending a belt to the prison, for giving painkillers to the prisoner and now we are so impudent to request Voltarin too,” said Inga Khokhashvili.
The wife of the prisoner petitioned to the Ministry of Defense and Penitentiary Department for help but as yet there has be no reply..
Inga Khokhashvili is sorry about the fact that the investigator did not allow Paata Khokhashvili’s 11-year-old daughter to speak with her father on the phone. “I requested the investigator to take my situation into consideration (my daughter lost her sight after the explosion of the residential house in Gori). She must not cry. I requested the investigator to allow the child to speak with her father but he refused. Other lawyers told me that the investigator could make some exception and fix a meeting with family members,” said Inga Khokhashvili.
Paata Khokhashvili has been in military service for 17 years. He was fighting in Abkhazia, South Ossetia and was decorated with many awards. “We never had a private life; Paata was always ready to go to the front. I am sorry that today he is blamed for an uprising in the military base. I had no information about the plotting. However, not only me but even the soldiers had no information about it. Soldiers and officers tell me that they did not know about the uprising and heard about it from the news program. The TV Company reported that they were participants of the uprising,” said Inga Khokhashvili. She believes that her husband will manage to return home from Gldani prison honestly and most of all she wants to see her husband healthy.