უკანონო საკადრო პოლიტიკა ქუთაისის მერიაში
ქუთაისის საფინანსო სამსახურის ყოფილი თანამშრომელი სამართლიანობის აღდგენისთვის უკვე წელიწადზე მეტია იბრძვის. ანგარიშ-აღრიცხვების წამყვანი სპეციალისტის სვეტლანა ზაქარაშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლება ქუთაისის მერიაში შტატების შემცირებით ახსნეს, მაშინ, როცა იმ პერიოდში (და მოგვიანებითაც) აღნიშნულ სამსახურში 8 ახალი თანამშრომელი მიიღეს.
რესპუბლიკური პარტიის ადგილობრივი წარმომადგენლების განცხადებით, აღნიშნული შემთხვევა არც პირველია და არც უკანასკნელი. საკადრო პოლიტიკა ქუთაისის მერიაში კარგა ხანია პარტიული ნიშნით ხორხციელდება. მეტიც, თვითმმართველობის ორგანო სასამართლოს გადაწყვეტილებას ეწინააღმდეგება, როცა უკანონოდ გათავისუფლებულ თანამშრომელს სამსახურში არ აბრუნებს.
„ქუთაისის ადგილობრივმა ხელისუფლებამ კიდევ ერთი უკანონო გადაწყვეტილება მიიღო, რითაც ამჟამად, უკვე, უზენაესი სასამართლოს მოთხოვნა უგულვებელყო, სვეტლანა ზაქარაშვილის სამსახურში აღდგენასთან დაკავშირებით. მისი გათავისუფლება შტატების შემცირების მოტივით მოხდა. თუმცა, იმ პერიოდში, იმავე სამსახურში რამდენიმე ახალი თანამშრომელი "ნაციონალების" ჩარევით მიიღეს. ეს პროცესი დღესაც წარმატებით მიმდინარეობს, რისი თქმის საფუძველსაც ის გარემოება მაძლევს, რომ სხვადასხვა სასამართლო ინსტანციის გადაწყვეტილების მიუხედავად (რა თაქმა უნდა, ზაქარაშვილის სასარგებლოდ) მისი გათავისუფლებიდან დღემდე იმავე სამსახურში 8 თანამშრომელია მიღებული. აქედან, ხუთი ძველი, შემცირებული კადრია აღდგენილი და სამიც ახალია მიღებული", - ამბობს რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის კომიტეტის თავმჯდომარე ნატო ქათამაძე.
ზაქარაშვილის საქმემ საქართველოს თითქმის ყველა ინსტანციის სასამართლო მოიარა და საბოლოოდ დაზარალებულის სასარგებლოდ გადაწყდა. 2008 წლის 20 მაისს უზენაესმა სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, გაუქმებულიყო ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს 2007 წლის 29 ნოემბრის განჩინება და საქმე ხელახალი განხილვისთვის იმავე სასამართლოს დაბრუნებოდა.
მიღებული გადაწყვეტილება, საკასაციო წესით, ორივე მხარემ გაასაჩივრა. საკასაციო სასამართლომ უარი უთხრა ორივე მხარეს და ძველი გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა.
2008 წლის 20 ოქტომბერს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ სვეტლანა ზაქარაშვილისა და ქუთაისის მერიის საჩივარი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა. სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ვკითხულობთ: "1. სადაო საკითხის გადაუწყვეტლად, ბათილად იქნა ცნობილი ქუთაისის მერიის 2007 წლის 20 აპრილის ბრძანება ს. ზაქარაშვილის სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ.  2. დაევალოს ქუთაისის მერიას გადაწყვეტილებაში მითითებული, არსებითი მნიშვნელობის მქონე გარემოების მოკვლევა-შეფასების შემდეგ გამოსცეს ახალი ინდივიდუალური აქტი დავის საგნიდან გამომდინარე - ს. ზაქარაშვილის სამსახურიდან გათავისუფლების, სამუშაოზე აღდგენისა და იძულებითი განაცდურის ანაზღაურების თაობაზე."
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების მიუხედავად, 2009 წლის 6 აპრილს, ქუთაისის მერიის ბრძანებით, ზაქარაშვილი დაკავებული თანამდებობიდან კიდევ ერთხელ გაათავისუფლეს. აღნიშნული ბრძანება მერიის ყოფილმა თანამშრომელმა ქუთაისის საკრებულოში გაასაჩივრა.
"2009 წლის 24 ივნისს ქუთაისის საკრებულომ განკარგულება გამოსცა, რომლის მიხედვით, ჩემი მოთხოვნა ქუთაისის მერიის 2009 წლის 6 აპრილის ბრძანების გაუქმების  შესახებ, უსაფუძვლობის გამო არ დაკმაყოფილდა. მე, რა თქმა უნდა, ბრძოლას გავაგრძელებ და დავამტკიცებ, რომ ქუთაისის ადგილობრივ თვითმმართველობაში სრული განუკითხაობაა და გადაწყვეტილებებს პირადი ნიშნით იღებენ", - ამბობს სვეტლანა ზაქარაშვილი.
ქუთაისის მერიაში აცხადებენ, რომ ყველა პროცედურა კანონის სრული დაცვით განხორციელდა და აქ სადაო, უბრალოდ, არაფერია. რაც შეეხება სამსახურიდან გათავისუფლებულ ზაქარაშვილს, მის უფლებებს რესპუბლიკური პარტიის იურისტები იცავენ. ისინი, როგორც თვითონ აცხადებენ, რამდენიმე დღეში ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში, დაზარალებულის დასაცავად, მორიგ სარჩელს შეიტანენ.

Svetlana Zakarashvili, a former chief  specialist for calculating figures for financial reports at the Finance Department of Kutaisi City Hall has been trying to restore justice for the last year and a half now. The City Hall dismissed her on the ground that the administration staff was being cut. However, 8 new employees have been appointed in the Finance Department since Svetlana Zkarashvili was dismissed.
The representatives of the Republic Party in the city of Kutaisi claim that Svetlana Zakarashvili’s case is neither the first nor the last. For a long time the staff selection policy has been based on political party affiliation in the Kutaisi City Hall.  Moreover, the City Hall did not obey the verdict of the court  and did not restore Svetlana Zakarashvili to her job..
“The Kutaisi city administration made another illegal decision and ignored the verdict of the Supreme Court  returning Svetlana Zakarashvili to her position in the City Hall. She was dismissed on the ground of staff cutting. However, several new employees were appointed in the City Hall due to the National Movement representatives’ interference during the  period when Svetlana Zakarashvili was dismissed.  Overall  8 employees were appointed in the City Hall after Svetlana was dismissed. 5 of them are former employees of the Kutaisi City Hall,” said Nato Katamadze, the chairperson of the Kutaisi Committee of the Republic Party.
Almost all levels of courts considered Zakarashvili’s case. In the end her suit was upheld. On May 20, 2008 the Supreme Court invalidated the  November 29, 2007 decision of the Kutaisi Court of Appeals  and ordered that the Court of Appeals adjudicated the case once again. Both the appellant (Svetlana Zakarashvili) and the defendant (the Kutaisi City Hall) appealed the verdict to the Cassation Court. The court did not change the previous verdict.
The Kutaisi Court of Appeals upheld the appeals of Svetlana Zakarashvili and the Kutaisi City Hall on October 20, 2008 but not fully. The court verdict reads: “1. The April 20, 2007order of the Kutaisi City Hall  on dismissal of S. Zakarashvili shall be declared void. 2. After having investigated and evaluated the dismissal of Svetlana Zakarashvili, the Kutaisi City Hall shall issue a new document on the dismissal, bringing S. Zarashvili back to work and provding her compensation for the missed work time.”
The Kutaisi City Hall issued an order on April 6, 2009  dismissing Zakarashvili for the second time despite the decision of the Kutaisi Court of Appeals. Zakarashvili appealed the dismissal to the Kutaisi City Council.
“On June 24, 2009 the Kutaisi City Council did not grant my application to invalidate the Kutaisi City Hall dismissal of April 6, 2009. The City Council considered my request groundless. I will continue fighting and will prove that the Kutaisi city administration makes biased decisions,” says Svetlana Zakarasvhili.
The Kutaisi City Hall claims that their procedures were in compliance with the law and there was nothing to discuss. The lawyers of the Republic Party serve as Zakarashvili’s attorneys. They say that in several days they will submit another suit to the Kutaisi City Court.