მინისტრებს წერილს ნუ მისწერთ, ქალაქი დაბინძურდება
საქართველოს მთავრობის ინიციატივა „დიალოგი ხალხთან“ რუსთავშიც ჩამოვიდა. იდეის ფარგლებში სამინისტროებმა თავიანთი მიღწევების დემონსტრირებისთვის სხვადასხვა მაკეტები, ფერად-ფერადი პოსტერები და სარეკლამო ბროშურები გამოფინეს. მოკლედ შარტავას გამზირზე შეგვეძლო გვენახა ყველაფერი რაც გვეუბნება, რომ ცხოვრება მშვენიერია, ან ახლა თუ არა მომავალში მაინც ნამდვილად იქნება მშვენიერი.
საღამოს ექვსის ნახევარზე ყველაფერი დაშლილი, სატვირთო მანქანებზე დაწყობილი, ხოლო მეგობრობის გამზირი დანაგვიანებული იყო.
„ჩვენი წერილები არ წაუღიათ“ – სინანულით გვითხრეს მოზარდებმა და იმ ყუთზე მიგვითითეს, რომელსაც „წერილი მინისტრს“ ეწერა. „წერილი განათლების მინისტრს მივწერეთ, მაგრამ არ წაუღიათ“ - ჩივიან ბავშვები.
მოქალეების მიერ მინისტრებისთვის გაგაზავნილი წერილები გამზირზეც ვიპოვეთ. გარშემო ტექნიკური პერსონალის გარადა არავინაა. უყურადღებოდ მიტოვებულ ყუთებში კი წერილებთან ერთად გამაგრილებელი სასმელების ბოთლები, სიგარეთის ნამწვავები, კევები და სხვა სახის ნაგავია ჩაყრილი.
რადგან მინისტრებს მოსახლეობის წერილების საკითხავად არ სცალია, გადავწყვიტეთ ჩვენ თვითონ წაგვეკითხა ისინი. მიუხედავად  იმისა, რომ სხვისი წერილების კითხვა არ არის კარგი საქციელი, ვფიქრობთ, რომ ამ შემთხვევაში ეს დიდი დანაშაული არ იქნება. ადამიანები ხომ ამ წერილებით მთავრობის წარმომადგენლებს დახმარებას სთხოვდნენ... მათ კი ეტყობა დაავიწყდათ ამ წერილების წაღება და ახლა იქნებ ასე მაინც წაიკითხონ და მიაქციონ ყურადღება მათ, ვისაც მთავრობისგან მხოლოდ ანგარიშის მოსმენა კი არა დახმარება სჭირდება.
„წიგნები და ველოსიპედი ვთხოვე“ – თავს არ მანებებს 7კლასელი, გულგატეხილი გიორგი მგელძე - „რადგან წერილები არ დატოვეს, ალბათ არც მომიტანენ.“ გიორგი მიხვდა რომ ჩვენთვის გასაჭირის გაზიარება მას ველოსიპედის მიღების შანსებს არ გაუზრდიდა და თავი დაგვანება.
გიორგისაგან განსხვავებული პრობლემა აქვს რუსთაველ ქალბატონს, რომელიც, როგორც წერილიდან ჩანს პრემიერ მინისტრს სთხოვდა დახმარებას. „ვცხოვრობთ გაუსაძლის პირობებში არ გვაქვს სასმელი წყალი, კანალიზაცია, გაზი. ჩვენი საცხოვრერბელი სახლი ხანძრის შედეგად დაზიანდა“, - ასეთ დღეში 7 ოჯახიაო წერს რუსთაველი ქალბატონი. „ვართ ამ მთავრობის მომხრეები და ვიქნებით ბოლომდე“ - წერს ბოლოს ის. მისი გასაჭირი ამ მხარდაჭერის გამო უფრო „ახლობელი“ პრემიერ მინისტრისთვის არ გამხდარა.
„ავტოკატასტროფაში მოვყევით. მივიღე სერიოზული დაზიანება. წელიწადი და 8 თვე საწოლს ვიყავი მიჯაჭვული. ყველაზე მეტი ტრავმა სახეზე მივიღე. ახლა ჩემს  სახეში ჩადგმულ რკინის ფირფიტაში ანთებითი პროცესია წასული. ყბის ორივე სახსარში არის ანკილოზი. შეზღუდული მაქვს ღეჭვა... ძალიან ვღელავ. ერთხელ წერილი პრეზიდენტსაც ხელში მივეცი, მაგრამ არავინ მომაქცია ყურადღება. ფირფიტების სახიდან ამოღებაა საჭირო. უპირველესად პირის გახსნა, რაც ცალკე თანხებთანაა დაკავშირებული. ორ შვილს ვზრდი ობლად. არ მინდა დედაც დაკარგონ“, - ეს წერილი ჯანდაცვის მინისტრისთვის იყო განკუთვნილი.
წერილებს შორის გარდაბნის დასახლება „მთის ძირის“ მცხოვრებთა საჩივარიცაა. ისინი პრემიერ მინისტრ გილაურს სწერენ, რომ მათი სახლების  ქვეშ გაზსადენის მილები გადის, მათ კი ოჯახებში გაზი არ აქვთ.
„ვარ სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი პენსიონერი. ჰეპატიტით დაავადებილი. პენსია წამლების საყიდლად არ მყოფნის. ამიტომ წინასწარ მიწევს კრედიტით თანხის გამოტანა. ამის შემდეგ მშიერი ვზივარ“, – წერს ჯანდაცვის მინისტრს 70 წლის პენსიონერი.
პირველი კლასელებისთვის განკუთვნილ სპეციალური ქართულის რვეულის ფურცელზე მე-2 კლასელი გოგონას თხოვნას ვკითხულობთ. ის განათლების მინისტრს ნიკა გვარამიას მე-2 კლასის წიგნებს სთხოვს.
მსგავსი თხოვნები, სადაც ბავშვები მინისტრისგან სახელმძღვანელოებით დახმარებას ითხოვენ იმდენად ბევრია, რომ ყველა ნამდვილად ვერ გამოვაქვეყნებთ... რუსთაველების წერლებს შორის ლაგოდეხის რაიონის სოფელი ზედა კართუბნის  მცხოვრებთა პრობლემაც გამოჩნდა. ,,არ გვაქვს დასალევი წყალი. გზა კი ისეთი დანგრეულია, სახლების კარებს ვერ ვაღებთ. ვიხრჩობით მტვერში“.
წერილები ძალიან ჰგვანან ერთმანეთს, პრობლემები, ძირითადად, სოციალური და ეკონომიურია... თუმცა ვფიქრობთ, რომ წერილი, რომელზეც ახლა გვინდა გელაპარაკოთ განსაკუთრებულია. განსაკუთრებული იმიტომ, რომ მის ავტორს ეჭვიც კი არ ეპარება, რომ დაეხმარებიან და ბოდიშსაც უხდის პრემიერ-მინისტრს, რომ დროს ართმევს თავის პრობლემებზე საუბრით.
ავტორი ოცი წლის გოგაა. წერს, რომ სახლში ინვალიდი დედა ჰყავს, რომელსაც დამოიკიდებლად გადაადგილება არ შეუძლია. გასულ წელს ეროვნულ გამოცდებში 30”%-იანი გრანტი აიღო, მაგრამ სწავლის საფასურის გადახდა ვერ მოახერხე და იძულებული გახდა სასწავლებლიდან წამოსულიყო.
„ერთი კითხვა მაქვს ბატონო პრემიერ-მინისტრო: ჩემნაირი ახალგაზრდებისთვის რატომ არ არის არაფერი? რატომ არ შეიძლება ვსწავლობდე და ჩემი პროფესია მქონდეს? აქ გადამწყვეტი ფულია და არა საქმის ცოდნა. შეიძლება ჩემი პრობლემებით მოგაბეზრეთ თავი, მაგრამ ვიცი უყურადღებოდა არ დამტოვებთ. რამეში დამეხმარებით. არ ვარ ზარმაცი, არც სწავლა მეზარება და არც მუშაობა. ამ სიტუაციაში ორივე ჰაერივით მჭირდება. ძალიან გთხოვთ ეს წერილი არ დაკეცოთ და გვერდზე არ გადადოთ, იფიქრეთ იმაზე, რომ ვიღაცას სჭირდებით. უბრალოდ, ფეხზე დაყენება მინდა. დანარჩენს ჩემით მივაღწევ. დიდი მადლობა იმისთვის, რაც შეიძლება გააკეთოთ ჩემთვის და ჩემი ოჯახისთვის“.
ეს მხოლოდ ნაწილია „წაუკითხავი წერილების“, რომლებიც ადამიანებმა მინისტრებს გაუგზავნეს, მაგრამ ჩვენ წავიკითხეთ. არ ვასახელებთ იმ ადამიანების ვინაობას, ვინც ამ წერილებს წერდა, რადგან მათთან არაფერი შეგვითანხმებია, მაგრამ თუ მთავრობის წარმომადგენლები გადაწყვეტენ, რომ დაეხმარონ რომელიმეს ამ ადამიანთაგან აუცილებლად მივაწვდით კოორდინატებს.

Don’t Write to Ministries, Cities Will Get Polluted
Initiative of the Government of Georgia “Dialogue with People” visited Rustavi too. Ministries demonstrated their achievements by various models, colorful posters and advertising leaf-lets. In Shartava Avenue people could see everything to get sure that life is beautiful in Georgia or it will be beautiful in near future.
Everything was dismantled and loaded on the trucks at 5:30 pm; but the avenue was left polluted.
“They have not taken our letters,” the adults started complaining and pointed at the box with the note on it: “Letters to the Minister”. “We wrote letter to the Minister of Education but they have not taken it,” said the children.
The letters to the ministries were scattered on the avenue too. There was nobody else but technical personnel in the area. There were bottles, cigarette-ends, chewing-gums and other rubbish in the box together with letters.
Since the ministers do not have time to read letters, we decided to read them ourselves. Although it is not polite to read strange letters, we think it would not be big crime in this case. These people wrote letters to the ministries and requested their assistance...however, the ministers forgot to take letters; maybe they will read this article and pay attention to the people who needed attention and not reports from the government.
“I asked for books and bicycle,” said a pupil of the 7th form Giorgi Mgeladze – “Since they did not take the letters, apparently they will not bring me books and bicycle too.” Giorgi understood that we could not help him and left the area.
Woman from Rustavi has different problem. She requested assistance from the prime-minister in her letter. “We live in unbearable conditions; we do not have drinking water, sewerage system and gas. Our house was damaged during the fire,” the woman wrote that seven more families live in similar situation. “We support this government but it cannot last for a long time,” she wrote in the end of the letter. Nevertheless, the prime-minister was not attracted by this final phrase and did not take the letter for further reaction.
“I was seriously injured during the car crash. I was bounded to the bed for one year and 8 months. I was mostly injured on the face. At the moment, inflammation process has started in the iron plate that was installed in my face; I have anchylosis in both jaws; I cannot chew... I am very worried about my health. Once I managed to give my letter to the president personally but nobody paid attention to me. The plates shall be withdrawn from the face. Additional sums are necessary for opening my mouth. I have two orphan children and I do not want them to lose mother too,” this letter was sent to the Minister of Healthcare.
Among the letters we found the complaint of the residents of the so-called “Mtis Dziri” in Gardabani settlement. They wrote to Gilauri that gas pipe-line was running under their houses but they are not supplied with gas.
“I am impoverished retired person. I have hepatitis and my pension is not enough for my medicines. So I usually have to take credits and then I remain hungry,” wrote 70-year-old retired person to the Minister of Healthcare.
We read a letter of a girl who is in the second form. She requested text-books from Nika Gvaramia, the Minister of Education.
We found many letters of the children to the minister with the same request. We also discovered the complaint of the residents of the village Kartubani in Lagodekhi district. “We do not have drinking water. The road is so damaged that we cannot open gates; there is terrible dust everywhere.”
The letters are equal; people generally have social and economical problems...however, we think the letter we are going to speak about now is particular. The author of this letter was sure he would be assisted and even apologizes to the prime-minister for bothering him about his problems.
The author of this letter is 20-year-old Goga; he has disabled mother who cannot move without help. Last year, he gained 30% of grant in the national exams but could not pay the education-fee and had to leave the institute.
“Mr. Prime-Minister, I have one question. Why there is no state program for the students like me? Why cannot I study and have my own profession? Is the money most important? Maybe I am bothering you with my problems but I am sure you will pay attention to me and will not leave me without assistance. I am not lazy, I am eager to learn and work. Now, I need work and education like air. Please, do not close the letter and put it away; please, remember that you are necessary for somebody; I just want to start honorable life and I will do the rest. Thank you for what you can do for me and my family.”
It is only one part of those unread letters which were sent to the ministers but we read them instead addressees. We are not going to name the authors of the letters but if the governmental officials decide to help any of them, we are ready to tell them complete information about those people.