„ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია“ (FIDH) საქართველოში პოლიტპატიმრების არსებობის ფაქტზე ანგარიშს აქვეყნებს
28 სექტემბერი, 2009
საქართველოში პოლიტპატიმრების არსებობის ფაქტი, რასაც აქამდე მხოლოდ ადგილობრივი უფლებადამცავი ორგანიზაციები აღიარებდნენ, უკვე საერთაშორისო ორგანიზაციამაც აღიარა. „ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია“ (FIDH) აქვეყნებს ანგარიშს, რომელშიც ცალსახადაა აღნიშნული: - საქართველოში პოლიტპატიმრები არსებობენ.
„ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია“ პოლიტპატიმრებად განიხილავს 8 ადამიანს: ნორა კვიციანი, ჯონი ჯიქია, რევაზ კლდიაშვილი, შალვა რამიშვილი, მაია თოფურია (და მასთან ერთად ამავე საქმესთან დაკავშირებით დაჭერილი პიროვნებები), დემურ ანთია, ომარ ქუცნაშვილი, მერაბ რატიშვილი. ორგანიზაციის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ მისი მიზანი არ ყოფილა საქართველოში არსებული პოლიტპატიმრების სრული სიის შედგენა. ორგანიზაციამ რამოდენიმე საპილოტო საქმის შესწავლის საფუძველზე დაადგინა, რომ პოლიტპატიმრები საქართველოში არსებობენ. კვლევის წარმოებისას ფედერაცია დაეყრდნო ცნება „პოლიტპატიმრის“ ევროსაბჭოს დოკუმენტებში მოცემულ განმარტებას. ეს კრიტერიუმები შემუშავებულ იქნა 2001 წლის 3 მაისს. ორგანიზაციის დასკვნის შესწავლილი საპილოტო საქმეები ჯდება ევროპის საბჭოს მიერ შემუშავებულ კრიტერიუმებში.
ორგანიზაცია გეგმავს ანგარიშის რეაგირების გადაგზავნას ევროსაბჭოში, ევროკავშირსა და ეუთოში. „ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია“ ამ ორგანიზაციებისგან ამ საკითხის შესასწავლად საქართველოში სპეციალური კომისიის მივლინებას მოითხოვს.
ფედერაციამ პოლიტპატიმრების საკითხის შესასწავლად საქართველოში სპეციალური მისია 2009 წელს მოავლინა. სამი ადამიანისგან შემდგარი მისია საქართველოში 2009 წლის 19-25 თებერვალს მუშაობდა. ამ დროის განმავლობაში ისინი გაეცნენ საპილოტო საქმეების მასალებს, შეხვდნენ დაზარალებულთა ოჯახის წევრებს, ადვოკატებს, სახალხო დამცველს, სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიისა თუ არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს და ხელისუფლების უფლებამოსილ პირებს.

The International Federation for Human Rights FIDH Publishes Report on Political Prisoners in Georgia
September 28, 2009
Roman Apakidze
The international human rights organization admitted the existence of the political prisoners in Georgia though it was previously claimed only by local non-governmental organizations. FIDH publishes a report which states: There are political prisoners in Georgia.
The International Federation for Human Rights lists 8 political prisoners in Georgia. They are: Nora Kvitsiani, Joni Jikia, Revaz Kldiashvili, Shalva Ramishvili, Maia Topuria (and other people arrested together with her), Demur Antia, Omar Kutsnashvili and Merab Rtishvili. The report states that the aim of the organization was not to draw up complete list of the political prisoners in Georgia. The organization studied only several pilot cases and concluded that there are political prisoners in Georgia. The Federation carried out the survey based on the definition of the political prisoners given in the document of the Council of Europe. These criteria were worked out on May 3, 2001. The pilot cases studied by the organization comply with the criteria of the CoE.
The organization plans to send the report to the CoE, EU and OSCE for further reactions. The International Human Rights Federation requests to send special commission to Georgia to study all these cases.
The Federation sent special mission to Georgia to carry out the survey in 2009. The mission consisted of three people and they worked here on February 19-25, 2009. They studied the pilot cases, met family members and attorneys of the victimized people, public defender of Georgia, various political parties and representatives of the non-governmental organizations and other governmental officials.