წალკაში მამალაძის ხალხი ბატონობს
წალკის რაიონის სოფელ იმერაში მცხოვრები ეკომიგრანტები მოქმედ ხელისუფლებას რეგიონის ყოფილი გუბერნატორის ლევან მამალაძის ხალხის მფარველობაში ადანაშაულებენ. როგორც იმერას მაცხოვრებლებმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ განუცხადეს, ქართლოს მძელურმა, რომელიც საქართველოდან ლევან მამალაძის გაქცევამდე, მისი პირადი დაცვის უფროსი იყო, იმერაში ასობით ჰექტარი სათიბი კანონდარღვევით შეისყიდა, ჰექტარი 60 ლარად. ადგილობრივების თქმით, მძელურს სოფლის სათიბი მიწების შესყიდვაში ხელს წალკის რაიონის დღევანდელი მაჟორიტარი დეპუტატი მიშა ცქიტიშვილი უწყობდა, რომელიც იმ დროს წალკის რაიონის გამგებელი იყო.
სოფელ იმერაში მუსლიმანი ქართველები ცხოვრობენ, რომლებიც ხულოს რაიონის სოფელ ღორჯომიდან 2003 წელს ჩამოასახლეს.
ვაჟა მიქელაძე, სოფელ იმერასმაცხოვრებელი: - იმერაში ჩვენამდე ბერძნები ცხოვრობდნენ. ისინი საბერძნეთში რამდენიმე წლის წინ დაბრუნდნენ. ხულოს რაიონიდან წალკაში საქართველოს პრეზიდენტის შემოთავაზებით წამოვედით. რაც აქ დავსახლდით, მას შემდეგ ვითხოვთ, რომ სოფლის კუთვნილი მიწები ან იჯარით მოგვცენ, ან მოგვყიდონ, მაგრამ ვერაფერს გავხდით. გვეუბნებიან თავისუფალი მიწები არ არისო, სხვები კი იოლად ეპატრონებიან. თითქმის ყველა სამსახურს მივმართეთ, მაგრამ სამართალი ვერ ვიპოვნეთ. სოფელში მიწით უნდა იცხოვრო, სხვა საშუალება არ არსებობს, მიწას კი ჩვენთვის არ იმეტებენ. ქართლოს მძელურმა, რომელიც ლევან მამალაძის პირადი დაცვის უფროსი იყო, 2007 წელს ჩვენი სოფლის ტერიტორიაზე 340 ჰექტარი სათიბი შეიძინა, არადა სოფელს კუთვნილებაში მხოლოდ 143 ჰა სათიბი ჰქონდა. ე. ი. დანარჩენ მიწას კატეგორია შეუცვალეს და მძელურს ისე მიჰყიდეს. ახლა, ერთ ჰექტარზე ბალახი რომ მოვთიბოთ, ქართლოს მძელურს 60-დან 100-ლარამდე თანხას ვუხდით, წინააღმდეგ შემთხვევაში საქონელი საკვების გარეშე გვრჩება. არა მგონია ასეთი „ბიზნესი“ ჩვენს ქვეყანაში ბევრს ჰქონდეს. ყოველგვარი ძალისხმევის გარეშე წელიწადში 18 000-დან 30 000-ლარამდე სუფთა მოგებას იღებს. ბალახს არც დათესვა სჭირდება და არც მოვლა“.
- ბატონო ვაჟა, საიდან იცით, რომ მძელურმა სათიბი უკანონოდ იყიდა?
- ადგილობრივ ხელისუფლებაში და საჯარო რეესტრის წალკის სარეგისტრაციო სამსახურში გვითხრეს, რომ მძელურს იჯარა ჰქონდა და მერე სათიბი პირდაპირი მიყიდვის წესით შეიძინა. საკუთარი თვალით გვაქვს ნანახი საბუთები, რომ მძელურს მხოლოდ 60 ჰა სათიბზე ჰქონდა იჯარა. მამალაძის გუბერნატორობის დროს, იჯარით შეიძლება ქალაქი რუსთავიც აეღოთ და ეხლა რომ გამოაჩინონ საბუთები, უნდა მისცენ?
ამ ყველაფრის უკან პარლამენტის წევრი მიშა ცქიტიშვილი დგას. მძელურმა მიწები სწორედ მისი გამგებლობის პერიოდში იყიდა. მამალაძის მმართველობის დროს ცქიტიშვილი წალკის რაიონის საგადასახადო ინსპექციაში მუშაობდა. ახალ ხელისუფლებასაც მშვენივრად მოერგო. ჯერ რაიონის გამგებელი გახდა, ხოლო შემდეგ დეპუტატი. წინასაარჩევნოდ გვეხვეწებოდა, ოღონდ ხმა მომეცით, თქვენს მიწებს დაგიბრუნებთო, მაგრამ გადეპუტატების შემდეგ ყველაფერი დაავიწყდა“.
ნოდარ მიქელაძე, სოფელ იმერას მაცხოვრებელი: „ამ მიწებზე დავა ჯერ კიდევ მაშინ დავიწყეთ, როცა ქვემო ქართლის გუბერნატორი ზურაბ მელიქიშვილი იყო. დაპირისპირების შედეგად ლამის მკვლელობაც მოხდა. მერე საქმეში პროკურატურა ჩაერია და რუსთავიდან ერთ-ერთმა პროკურორმა ჩინოვნიკებს უთხრა: თუ გინდათ, რომ თანამდებობებზე დარჩეთ და კიდევ უარესი, ციხეებშიც არ აღმოჩნდეთ, ამ ხალხს და მიწებსაც თავი დაანებეთო. მაშინ ყველაფერი დალაგდა. ქართლოს მძელურმა გვითხრა, რომ კანონიერად რეგისტრირებული იჯარა მხოლოდ 60 ჰა სათიბზე ჰქონდა, დანარჩენი თქვენ გაიფორმეთო. გამგეობას რომ მივაკითხეთ, გვიპასუხეს, მიწები ჯერ არ იყიდებაო. 2007 წელს კი გავიგეთ, რომ მთელი ის მიწა მძელურმა შეისყიდა“.
ქართლოს მძელურის გარდა იმერაში მიწები სხვა გავლენიან პირებსაც აქვთ ნაყიდი. რამაზ სუბელიანი, რომელიც ამჟამად სახელმწიფო ქონების მართვისა და პრივატიზების წალკის სამსახურს ხელმძღვანელობს, რამდენიმე ჰექტარს ფლობს. ჰექტრობით მიწის მესაკუთრეები არიან ჯონი საბაძე – უშიშროების წალკის რაიონის სამსახურის უფროსი; ოთარ ხვისტანი - წალკის რაიონის ყოფილი გამგებელი და სხვები. იმერას მაცხოვრებლებს არც იმ მიწის ნაკვეთით სარგებლობის საშუალებას აძლევენ, რომელიც სოფლის სათემო კავშირს „ბაქო – თბილის – ჯეიჰანის“ მილსადენის მშენებელმა კომპანიამ, პროექტის ფარგლებში ხელშეკრულებით გადასცა. „ბაქო – თბილისი – ჯეიჰანის“ მილსადენის კომპანიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსის თამილა ჩანტლაძის ინფორმაციით, აღნიშნული ხელშეკრულება იმერას სათემო კავშირთან 2007 წელს გაფორმდა და ძალაშია. მისივე თქმით, ხელშეკრულება მხოლოდ იმ შემთხვევაში გაუქმდება, თუ იმერას მაცხოვრებლები უსაფრთხოების პირობებს დაარღვევენ. მიუხედავად ამისა, მიწის ნაკვეთს სხვები ეპატრონებიან და ადგილობრივებს ბალახის მოსათიბად იქაც თანხების გადახდას ავალდებულებენ.
სახელმწიფო ქონების მართვისა და პრივატიზების წალკის სამსახურის უფროსის რამაზ სუბელიანის განმარტებით, მიწა, რომლის მესაკუთრეც ამჟამად არის, პრივატიზებამდე იჯარით ჰქონდა აღებული და კანონით შესყიდვის უპირატესი უფლება გააჩნდა. „მეც ასე ვიყიდე და მძელურმაც. რა, ის საქართველოს მოქალაქე არ არის?“, - ამბობს სუბელიანი.
გივი ხუციშვილი, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს წალკის სარეგისტრაციო სამსახურის უფროსი: „თქვენს მიერ დასახელებული მიწის ნაკვეთები ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ გაყიდა. მე ყიდვა-გაყიდვასთან შეხება არ მქონია. ჩვენს სამსახურში მხოლოდ რეგისტრაცია მიმდინარეობს. მიწის იჯარით გაცემასთან და სხვა პროცედურებთან დაკავშირებულ საკითხებს გამგეობა წყვეტდა“.
მიშა ცქიტიშვილი, წალკის რაიონის ყოფილი გამგებელი, საქართველოს პარლამენტის წევრი: „მიწებს წალკის გამგეობა არ ყიდის. ის გაყიდა ეკონომიკის სამინისტრომ. მიჰყიდა იმას, ვისაც იჯარით ჰქონდა აღებული. მე არ მესმის ვისთან და რა აქვთ სადაო. კარგად მახსოვს, რომ ქართლოს მძელურმა იჯარა რვა-ათი წლით ადრე გაიფორმა ვიდრე მიწები გასხვისდებოდა. 2007 წელს, მან, როგორც მოიჯარემ, მიწის ნაკვეთები პირდაპირი მიყიდვის წესით შეიძინა. სანამ ეგენი ჩამოსახლდებოდნენ, ქართლოს მძელური და მიწის სხვა მესაკუთრეები სახელმწიფო ბიუჯეტში გადასახადს იხდიდნენ. არ მესმის, მათთვის მიწა რატომ უნდა წაგვერთმია“.
ლევან მამალაძის პირადი დაცვის ყოფილი უფროსი ქართლოს მძელური იმერას მოსახლეობის პრეტენზიებს საერთოდ უარყოფს. „მე ამ ხალხს 120 ჰექტარი მიწა საჩუქრად გადავეცი და ვიცი, რომ ისინი კმაყოფილები არიან. იმერას მაცხოვრებლებს ჩემს ნაკვეთებში ბალახის მოსათიბად არაფერს ვთხოვ. როგორც გითხარით, გასულ წელს გადავეცი მათ 120 ჰა მიწა. საკუთრებაში აქვთ თუ არა, არ ვიცი. ჩემი ინფორმაციით, საკუთრების მოწმობების დამზადება ვერ მოესწრო.
- ბატონო ქართლოს, ამდენი მიწის შესყიდვა როგორ მოახერხეთ?
- თუ იცით 2000 წელს წალკაში რა ხდებოდა? რაიონი მოსახლეობისგან დაიცალა, მიტოვებული იყო ყველაფერი და მაშინ ავიღე იჯარით მიწის ნაკვეთები. სამთავრობო დაცვაში მე 1995-96 წლებში ვმუშაობდი. 2000 წელს, როცა მიწები იჯარით ავიღე, დაცვაში არ ვიყავი“.
იმერას მოსახლეობა დახმარებისათვის პრეზიდენტს მიმართავს. ეკომიგრანტებს აინტერესებთ პასუხი კითხვაზე: როგორ და რატომ ბატონობს წალკაში, მძიმე დანაშაულებში ბრალდებული ქვემო ქართლის ყოფილი გუბერნატორის ლევან მამალაძის ხალხი?

People of Mamaladze Are Reigning in Tsalka
Ecological migrants, residing in the village of Imera in Tsalka district, blame the current local government for protecting close people of former regional governor Levan Mamaladze. The residents of Imera informed the Human Rights Center that Kartlos Mdzeluri, former head of security guard of Levan Mamaladze before he fled from Georgia, purchased hundreds of hectares of land in Imera illegally; he paid only 60 GEL for one hectare. Local residents claim single mandate MP of the Tsalka district Misha Tskitishvili assisted Mdzeluri to purchase the land at such a cheap price when he was district governor.
Muslim Georgians are living in Imera; they were resettled from the village of Ghorjomi in Khulo district in Adjara Autonomous Republic in 2003.
Vazha Mikeladze, resident of Imera: “Greek people lived in Imera before us. They went to Greece several years ago. We arrived here after the president of Georgia offered us to settle here. Since then we have been urging local government either to sell or to lease land to us but in vain. We are told there is no vacant land in the district while other people can purchase plots here without problems. We applied to almost every institution for help but nobody helped us. It is impossible to live in the village without plot. Kartlos Mdzeluri, who was head of security guard of Levan Mamaladze, purchased 340 hectares of mowing land in our village in 2007 while the village had only 143 hectares of mowing land. That means they changed the status for the rest of the land. Now we have to pay 60-100 GEL to mow one hectare of land. Otherwise our cows will remain without food in winter. I doubt many people have such business in Georgia. Without any effort he earns from 18 000 to 30 000 GEL a year. The grass grows without any additional effort.”
-How do you know that Mdzeluri purchased the land illegally?
-We were told at the local authority and registration agency of Tsalka district that Mdzeluri had leased the land and then purchased it. I saw the documents myself which prove that Mdzeluri had purchased only 60 hectares of land. When Mamaladze was regional governor, they could have leased Rustavi city too but should they be able to purchase the city if they produce the lease documents?
MP Misha Tskitishvili is involved in this affair too. Mdzeluri bought the land when he was district governor. During Mamaladze’s governance Tskitishvili worked at the Tax Inspection of Tsalka district. But he found his place during current authority too. Initially he occupied the position of district governor and now he is Member of Parliament. Before elections he was urging us to vote for him and promised to return our lands to us but after he became MP, he forgot about people.”
Nodar Mikeladze, resident of Imera: “We started argument about this land when Zurab Melikishvili was governor of Kvemo Kartli region. This controversy almost ended in murder. Later prosecutor’s office took up the case and a prosecutor from Rustavi (regional center) told local officials: If you want to keep your positions and even more, to avoid imprisonment, you must leave those people and land alone. Consequently, everything calmed down. Kartlos Mdzeluri told us he had leased only 60 hectares of land legally and we could buy the rest of the land in the village. When we went to the district administration, they said the land was not for sale yet. In 2007 we heard that Mdzeluri purchased entire land.”
Besides Mdzeluri other people also purchased land in the village. Ramaz Subeliani, currently head of Tsalka district department for state property management and privatization, owns several hectares of land. Joni Sabaidze – head of Tsalka district Security Department, Otar Khvistani – former district governor and others are owners of the land in the district. The villagers are not allowed to use the land which was assigned to them within the project framework by the construction company of Baku-Tbilisi-Ceyhan. Spokesperson of the oil company Tamila Chantladze said they had signed the agreement with the community union in 2007 and was put in force immediately. She added that the agreement will be annulled only after the residents of Imera breach the agreement requirements. Despite that, strange people got hold of the land and locals have to pay money to mow grass.
Ramaz Subeliani clarified that he had leased the land before purchasing it and had priority over other purchasers. “Mdzeluri and I both had priorities over other applicants. Is not he citizen of Georgia?” said Subeliani.
Givi Khutsishvili, head of Tsalka district office of the Public Registration Agency: “That land was sold by the Ministry of Economical Development; I had no contact with this affair. We just registered the land. The district administration was in charge of leasing out the land and other consequent procedures.”
MP Misha Tskitishvili, former district governor: “District administration is not selling plots; the Ministry of Economic Development is in charge of similar activities. The Ministry sold the land to leasers. I cannot understand who is arguing about those plots? I well remember Kartlos Mdzeluri had leased the plot for 8-10 years before the land was sold. In 2007 he, as leaser, purchased the plot as ordinary purchaser. Before those people settled in the village, Kartlos Mdzeluri and other land-owners were cultivating the land and paying taxes to the state budget. I cannot understand why we should have seized land from them.”
Kartlos Mdzeluri denies the accusations of the villagers. “I gave 120 hectares of land to those people for free and I know they are grateful for it. I do not make them pay money for mowing grass on that land. As I told you last year I assigned 120 hectares to them. Though I do not know whether they have registered the plots or not. According to my information they could not manage to prepare property documents in time.
-Mr. Kartlos, how could you buy such a large land?
-Do you know what was going on in Tsalka district in 2000? People were fleeing from the district. Everything was abandoned and I leased plots. I worked in the security guard in 1995-96. In 2000 I leased plots and by that time I did not work in the security guard anymore.”
Residents of Imera are urging the President for help. Ecological migrants wonder how and why the close people of former regional governor Levan Mamaladze, who is accused for many grave crimes, are still reigning in the district?