ქეთევან ციხელაშვილი: "საქართველო აფხაზეთისთვის ფანჯარაა ევროპაში და აფხაზების ეს ინტერესი აუცილებლად უნდა გამოვიყენოთ"
ირინა არდაშელია
ინტერვიუ  "ფრიდრიხ ნაუმანის (Friederich Naumann) ფონდის თავისუფლებისთვის" კონსულტანტთან საქართველოში, ფონდი "ლიბერალური აკადემია" თბილისის დირექტორთან  ქეთევან ციხელაშვილთან.
- რამდენადაც ვიცი, თქვენ უშუალო შეხება გაქვთ აფხაზეთთან, მის სეპარატისტულ ხელისუფლებასთან, მოსახლეობასთან და შესაბამისად, იქ არსებული განწყობების შესახებაც ფლობთ ინფორმაციას. რა შეგიძლიათ, გვითხრათ სადღეისოდ აფხაზეთში არსებული ვითარების შესახებ?
- იქაურებს ვხვდებოდით გასული წლის აგვისტოს ომამდეც და ომის შემდეგაც. შემიძლია, გითხრათ, რომ აფხაზეთი ომამდეც რუსეთზე იყო დაქვემდებარებული და ახლა კიდევ უფრო მეტად დაექვემდებარა მოსკოვს. იქ რომ ჩახვიდეთ, გეგონებათ, რუსეთის რომელიღაც ოლქში იმყოფებით, რადგან ყოველდღიური სამუშაო ენა რუსულია, ე.წ. დე ფაქტო ხელისუფლებაც რუსულად მუშაობს, რუსულად იბეჭდება გაზეთები, რუსულად მუშაობენ ბანკები, მანქანის სანომრე ნიშნებიც კი რუსულია. ასე იყო ომამდეც, ახლა კი კრემლზე დამოკიდებულება გაორმაგდა. ამასთან, გამძაფრდა შიშის ფაქტორი, ვინაიდან მოგეხსენებათ, რომ რუსული სამხედრო კონტინგენტის რაოდენობა რეგიონში გაათმაგდა.
- იქნებ, უფრო დეტალურად ვისაუბროთ იმაზე, რა შეიცვალა აფხაზებისთვის რუსეთის მიერ რეგიონის დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ?
- დამოუკიდებლობის აღიარებას ერთგვარი ეიფორია მოჰყვა, მაგრამ სულ უფრო მეტ ადგილობრივს ესმის, განსაკუთრებით – საზოგადოების მოაზროვნე ნაწილს, რომ ვერანაირ დამოუკიდებლობაზე რეალურად ვერ ვისაუბრებთ, ხოლო ის, რაც აფხაზეთმა რეალურად მიიღო, არა დამოუკიდებლობაა, ანუ ის, რაც აფხაზ ნაციონალისტებს სურდათ, არამედ პირიქით, რუსეთის გავლენის კიდევ უფრო გაძლიერება. მართალია, ამას შეხვედრებზე პირდაპირ არავინ ამბობს, მაგრამ კულუარებში აშკარად იგრძნობა აფხაზური საზოგადოების შეშფოთება რუსული გავლენის ზრდის გამო, რადგან ხალხი უკვე ნათლად ხედავს ასიმილაციის რეალურ საფრთხეს, ეროვნულობის ნიშნების კარგვის პროცესს.
- თუ არსებობს ამ ფონზე, კერძოდ, "გარუსების" შიშიდან გამომდინარე, საქართველოსთან კონტაქტების  შენარჩუნების სურვილი?
- მართალია, ძალიან მცირედ გამოხატული, მაგრამ ასეთი მუხტი აფხაზური მხრიდანაც არსებობს. სწორედ ამ მუხტის გასაღვივებლად მოქმედებს ჩვენი ფონდი და სხვა მსგავსი ორგანიზაციები. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება სახალხო დიპლომატიის ფარგლებში ერთგვარი კონტაქტების შენარჩუნების მცდელობები. სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შორის დიალოგი აუცილებელია, რომ მხარეებს შორის კონტაქტი საერთოდ არ გაწყდეს. შეხვედრებზე ვგრძნობთ, რომ არც აფხაზებს უნდათ, ჩვენს შორის ყველა კარი დაიკეტოს.
სხვათა შორის, აფხაზებისთვის საქართველოსთან კონტაქტების შენარჩუნების სურვილის სხვა მიზეზიც არსებობს: აგვისტოს ომამდეც აფხაზური მხარე დაინტერესებული იყო ევროპასთან ურთიერთობების დამყარებით. ეს ინტერესი არც ომის შემდეგ განელებულა, პირიქით, ასიმილაციის შიშმა ის კიდევ უფრო გაამძაფრა. აფხაზები დაინტერესებულები არიან ევროპულ ფონდებთან და ექსპერტებთან ურთიერთობით, აინტერესებთ ინფორმაცია ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკის,  "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" პროგრამის შესახებ, რაც აშკარად თვითგადარჩენის ინსტინქტითა და რუსული საფრთხის გაცნობიერებითაა განპირობებული. თუმცა, შესაძლოა, იმასაც უკავშირდებოდეს, რომ თავადაც არ აკმაყოფილებთ რესპუბლიკის განვითარების დონე. თუ თბილისისთვის რეალურად იქმნება გარკვეული პლატფორმები ევროპასთან თანამშრომლობისა, იგივე განათლების, ეკონომიკის კუთხით, მათთვისაც ასეთივე სასურველი  სამიზნეა ევროპა. მართალია, ისინი ითხოვენ, რომ ეს ყველაფერი დამოუკიდებელი სახელმწიფოს ჭრილში მოხდეს, მაგრამ მშვენივრად აცნობიერებენ, რომ ეს შეუძლებელია, ამიტომ არაფორმალური ურთიერთობები მათთვის პრიორიტეტულია.
- ის ფაქტი, რომ აფხაზებს თვითმყოფადობის დაკარგვის შიში გაუჩნდათ, არაერთხელ სხვადასხვა წყაროებიდან გაჟღერდა. თქვენი ინფორმაციით, რეალურად იდგმებათუ არა აფხაზური მხრიდან რაიმე ნაბიჯები ამ საფრთხის თავიდან ასაცილებლად?
- სიმართლე გითხრათ, ამის შესახებ დეტალური ინფორმაცია არ მაქვს, მაგრამ ვიცი, რომ იყო საუბრები აფხაზური ენის გადარჩენის აუცილებლობაზე. როგორც ვიცი, რაღაც კურსების შემოღებას აპირებდნენ. ასევე გეგმავდნენ, გარკვეული მიმართულებით აფხაზური ენა სავალდებულო გაეხადათ, რადგან ახალგაზრდა თაობა აფხაზურად პრაქტიკულად არ საუბრობს.
- რაც შეეხება დევნილების დაბრუნების საკითხს, როგორ ფიქრობთ, არსებობს თუ არა ამ მიმართულებით რაიმე დამაიმედებელი დევნილი მოსახლეობისთვის? რამდენად რეალურია ამ ეტაპზე მათი სახლებში დაბრუნება?
- პირდაპირ რომ გითხრათ, ამ ეტაპზე ეს არარეალურად მეჩვენება. ერთია ის, რომ ჩვენ მუდმივად დღის წესრიგში უნდა გვქონდეს ეს საკითხი, როგორც პოლიტიკური, ისე ჰუმანიტარული კუთხით, რესპუბლიკის სტატუსის პრობლემასთან მიუბმელად, რადგან ეს უკანასკნელი მართლაც სერიოზული პრობლემაა და ერთი ხელის მოსმით ვერ მოგვარდება. თუმცა რეალურად რომ შევხედოთ საკითხს, დევნილების ამ ეტაპზე დაბრუნება რთულია. მოგეხსენებათ, ამ ეტაპზე რეგიონში რუსეთის თაოსნობითა და მისი ინტერესებიდან გამომდინარე, მთელი რიგი დემოგრაფიული ცვლილებები მიმდინარეობს, ქართული მოსახლეობის დაბრუნებაზე კი საუბარიც არ მიდის. ამავდროულად, როგორც გითხარით, აფხაზურ მხარეს დიდი ინტერესი აქვს ევროპასთან კონტაქტების დამყარების, ევროპა კი ბაღაფშის ხელისუფლებაში დევნილებთან დაკავშირებული პოლიტიკის არარსებობას დიდ მინუსად მიიჩნევს და აფხაზებმა ეს იციან. აქედან გამომდინარე, შესაძლოა, აფხაზურ მხარეს დევნილთა დაბრუნების კუთხით რეალური ნაბიჯების გადადგმისკენ ევროპულმა პოზიციამ უბიძგოს. თუმცა, როდის  მოხდება ეს, ძნელი სათქმელია.
- თავად აფხაზურ საზოგადოებაში რა განწყობაა ქართველების მიმართ?
- განწყობა საკმაოდ მძიმეა, ხშირად არაადეკვატურიც კი. ვფიქრობ, ეს დიდწილად კონტაქტების არარსებობის ბრალია. ქართველებისგან იქ მტრის ხატია შექმნილი. გამიზნულად მუსირებს აზრი, რომ ქართველი მტერია. აფხაზეთში ომის გადაფასება არ მომხდარა, აფხაზები ფაქტობრივად ისევ ომის რეჟიმში ცხოვრობენ. ეს ყველაფერი გამოწვეულია ცალსახა ინფორმაციით: ისინი მუდმივად რუსულ ტელეარხებს ადევნებენ თვალს, ადგილობრივი გაზეთები და ტელევიზიები კოპირებაა რუსულის, რაც შეეხება ინტერნეტს, ის მაქსიმალურადაა შეზღუდული. აქედან გამომდინარე, თეორიულად რომ დაუშვათ დევნილების დაბრუნება, იმდენად დიდი ხიდჩატეხილობაა, რომ ეს რეალურად ძალიან რთული იქნება, ამიტომ აუცილებელია მუდმივი კონტაქტები.
- როგორც ვიცით, თქვენ სოხუმში აფხაზებთან შეხვედრებს მართავდით და ისინიც ჩამოდიოდნენ თქვენთან. გექმნებოდათ თუ არა დაბრკოლებები, ან თავად აფხაზები როგორ ახერხებდნენ საქართველოში ჩამოსვლას?
- პირადად მე ერთხელ ვახლდი დელეგაციას და პრობლემა არ შეგვქმნია. მართალია, იქ გადასვლა ძალიან რთულია, მაგრამ ჩვენი ჩასვლის შესახებ ყველამ იცოდა, ამიტომ უპრობლემოდ გადაგვიშვეს. თუმცა, რა თქმა უნდა, მუდმივი თვალყურის რეჟიმში ვიყავით. რაც შეეხება აფხაზების ჩვენთან ჩამოსვლას, ამასთან დაკავშირებით მათში ძალიან დიდი შიში არსებობს, თუმცა მათ, ვინც უკვე გვყავს ჩამოყვანილი, ეს შიში ერთგვარად გაუქრათ. არის მეორე საკითხიც – შიში თავად აფხაზური ხელმძღვანელობის და რუსების. აფხაზური საზოგადოების ბევრ წარმომადგენელს ძალიან აინტერესებს, რა ხდება საქართველოს დანარჩენ ტერიტორიაზე, მაგრამ იციან, რომ უკან დაბრუნების შემთხვევაში თავად აფხაზეთში შეექმნებათ პრობლემები. სწორედ ამიტომ შეგნებულად არ დავასახელებ მათ, ვინც ჩვენთან უკვე იმყოფებოდა, მით უფრო, რომ მათი მხრიდან არაერთხელ დაფიქსირდა სურვილი, ამ თემის აფიშირება მედიაში არ მომხდარიყო.
- რა შეგიძლიათ, თქვათ რუსულ-აფხაზურ პოლიტიკურ ურთიერთობებზე? იყო საუბრები, რომ ბოლო პერიოდში ეს ურთიერთობა საგრძნობლად დაიძაბა...
- პირად საუბრებში აფხაზური ხელმძღვანელობა აფიქსირებს, რომ კრიტიკულ სიტუაციაში, ომის შემდგომ, როცა აფხაზეთი იზოლაციაში მოექცა, რუსეთმა აფხაზეთს მხარი დაუჭირა. თუმცა, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ყველა უგუნური არ არის. სხვა თუ არაფერი, კავკასიელები არიან და ახსოვთ, რომ სწორედ რუსებმა გაყარეს აფხაზები თურქეთში, სადაც ისინი დღეს მოჰაჯირებად ცხოვრობენ. მათ უნდათ ჩამოსვლა და ვერ ჩამოდიან. ეს ყველაფერიც იციან, მაგრამ ამ ეტაპზე მიაჩნიათ, რომ რუსეთის კეთილგანწყობით ისარგებლეს, საქართველომ კი ნატოს გზა აირჩია, რომელიც აფხაზეთში ომამდეც საფრთხობელასთან ასოცირდებოდა.

Ketevan Tsikhelashvili: “Georgia Is Window to Europe for Abkhazia and We Should Take Advantage of This Interest of Abkhazia”
Interview with the consultant of the “Friederich Nauman Foundation for Freedom” in Georgia and director of Tbilisi based foundation “Liberal Academy” Ketevan Tsikhelashvili.
-As far as I know you have direct connection with Abkhazia and its separatist government, population and consequently you have information about their attitude about current situation. What can you say about the on-going events in Abkhazia?
-We used to meet Abkhazian people before and after the war in August 2009. I can say that before the war Abkhazia was too much linked to Abkhazia and it has become more attached to it after the war. If you arrive there, you will feel you are in an oblast of Russian Federation because everyday language is Russian for locals. So-called de-facto authority works in Russian language too; newspapers are published in Russian; Russian is working language for banks; even cars have Russian state numbers. It happened before the war and now this attachment has doubled. In addition to that, fear has increased because number of Russian army has increased ten times in the region.
-Can you speak in details what has changed for Abkhazian people after Russia recognized the region independent?
-Recognition their independence was followed with kind of euphoria. However, more and more people, particularly intelligence, realize that they cannot dream about independence; what they received is not independence which was desired by Abkhazian nationalists. Instead they received increase of Russian influence. Although nobody speaks about it during official meetings but concern of the Abkhazian society about increased Russian influence is felt. People see real threat of assimilation and process of losing ethnicity.
-Have you noticed any desire of Abkhazian people to reintegrate with Georgia because of threat of Russian assimilation?
-Although it is very week but Abkhazian side does express similar desire. Our foundation and many similar organizations work to reinforce this desire. Attempt to maintain contacts within civil diplomacy serve this goal. Dialogue between representatives of the civil society is necessary in order to keep contact between sides. During the meetings I feel that neither Abkhazian people want to close every door to Georgia.
By the way, there is one more reason for Abkhazian people to keep contact with Georgia” before August war Abkhazia was eager to establish relationship with Europe. This interest has not reduced since the war; just the opposite it increased their fear of assimilation. Abkhaz people are interested to collaborate with European foundations and experts; they wonder about “Eastern Partnership” program of the EU Neighborhood Policy which means they are striving for self-survival and they realize Russian threat. However, it can mean that Abkhazian people are not satisfied with the development of their republic. If certain platforms of cooperation with Europe are real for Tbilisi in the field of education, economy, etc Abkhazia also wants to be close to Europe. Although they request to cooperate with Europe as an independent state, they realize that it is impossible and informal relationship is more advantageous for them.
-The claiming that Abkhazian people are afraid of losing their ethnicity was discussed in many sources. Do you have any information about any concrete steps taken by Abkhazia to avoid this threat?
-To tell the truth I do not have detailed information about it. Though I know they spoke about necessity to safe Abkhazian language. They want to start language courses. They also planned to make Abkhazian language obligatory for young people because young generation does not speak in Abkhazian.
-As for return of IDPs to Abkhazia, how do you think is there any tendency to give some hope to our IDP population? How real is their return now?
-I want to tell directly that I think it is unreal now. Though there is one point that we should always have this problem in mind both on political and humanitarian level without attaching it to the problem of republic status because the latter is really very serious problem and it cannot be resolved all at once. If we view the issue in reality, return of IDPs now is difficult. You know that Russia is implementing set of demographic changes in the region in accordance to their interest and return of Georgian population there is not discussed at all. In parallel to it, Abkhazian side is very interested to establish contacts with Europe and Europe considers the policy of Baghapsh’s government in the field of IDPs to be a great disadvantage and Abkhazian people know it. Consequently, it might encourage Abkhazian side to take real steps to receive IDPs; though it is difficult to predict when it will happen.
-What is general attitude about Georgian people in Abkhazian society?
-Attitude is very tough; very often is inadequate. I think reason is lack of contacts. In Abkhazia Georgian people are considered to be only enemy. Everybody claims that Georgian person is enemy. Abkhazian people have not done detailed assessment of the war; they still live in war regime. It is caused by unilateral information; they watch only Russian channels and local newspapers are copied from Russian ones; as for internet, it is extremely restricted. Consequently, if we assume return of IDPs theoretically, it will be very difficult because there is huge gap between us; thus permanent contact is urgently needed.
-According to our information you were meeting Abkhazian people in Sokhumi and they also used to arrive in Tbilisi. Did you face any problems during these visits? How did Abkhazian people manage to arrive in Georgia?
-I personally accompanied delegations and did not encounter any problems there. Although it is very difficult to go there, everybody had information about our arrival and let us in the territory without problems. However, we were under permanent control during our stay. As for arrival of Abkhazian people in Tbilisi, they are very afraid to come here though who has already visited us, do not fear now. There is one more issue – they are afraid of Abkhazian authority and Russia. Many representatives of Abkhazian society are interested in the situation in other regions of Georgia but if they return home they will have problems. Thus, I will not say the names of the people who have already come here; furthermore they asked us not to publish about their visits in media.
-What can you say about Russian-Abkhazian political relations? According to the spread information their relation has worsened recently…
-In private talks Abkhazian authority say that in critical situation after the war when Abkhazia was isolated Russia assisted them. However, we should not forget that not everybody is stupid. At least they are Caucasian people and remember that Russia exiled them to Turkey where they live as mohajires now. They want to arrive but cannot. They know it but think they have took advantage of Russian generosity while Georgia choose its way to NATO which is still associated with war in Abkhazia.