საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება საინფორმაციო კამპანიის თაობაზე, რომელიც მიმართულია უფლებადამცველების საქმიანობის დისკრედიტაციისაკენ
15 იანვარი, 2010
საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციები შეშფოთებულნი არიან 2009 წ. დეკემბრის თვეში უფლებადამცველებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგ დაწყებული საინფორმაციო კამპანიით, რომელიც უფლებადამცველთა საქმიანობის წინააღმდეგ არის მიმართული. განსაკუთრებით შემაშფოთებეულია ის ფაქტი, რომ მედიასაშუალებებმა და ზოგიერთმა პოლიტიკოსმა თავიანთ საჯარო განცხადებებში მოახდინეს ისეთი მგრძნობიარე თემებით მანიპულირება, როგორიცაა  რუსეთ-საქართველოს ომი, ეთნო-ტერიტორული კონფლიქტები, უმცირესობები და ა.შ. რათა მოახდინოს საზოგადოების მანიპულირება და შეცდომაში შეიყვანოს ის უფლებადაცვითი  საქმიანობის მიმართ.
მედიასაშუალებებმა, რომლებსაც სახელმწიფო აკონტროლებს, ან სხვაგვარად არიან დაკავშირებული სახელისუფლებო წრეებთან, ერთმანეთის მიყოლებით ეთერში გაუშვეს მიკერძოებული სიუჟეტები, სადაც უფლებადამცველები გამოყვანილი იყვნენ როგორც ქვეყნისა და ერის მტრები რომლებიც საზოგადოებრივი ინტერესის წინააღმდეგ მუშაობენ. აღნიშნულ სიტუაციას წინ უსწრებდა პოლიტიკოსების მიერ უფლებადამცველების მიმართ გამოთქმული კრიტიკული განცხადებები.
2009 წ. 10 დეკემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეს, საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ეთერში გაუშვა სიუჟეტი, რომელიც მკაცრად აკრიტიკებდა არასამთარობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“-ს უფლებადაცვით საქმიანობას. კერძოდ, ეს ორგანიზაცია აქტიურად წარმატებით ასაჩივრებს ომით დაზარალებულთა და დევნილთა საქმეებს ქვეყნის შიდა სასამართლოებში, როგორც სტრატეგიული სამართალწარმოების საქმეებს. შიდა სამართლებრივი მექანიზმების ამუწურვის შემდეგ წაგებულ საქმეებს ასაჩივრებს ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოში.
სიუჟეტში ნათქვამი იყო, რომ თითქოს „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ ომის ტრაგედიას საკუთარი ინტერესებისთვის იყენებს. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა კონტრაქტზე ორგანიზაციასა და მის პოტენციურ კლიენტებს შორის, რის საფუძველზეც „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს 2008 წ. ომით დაზარალებულებს. თუმცა, არც ერთი მხარეთა მიერ ხელმოწერილი კონტრაქტი არ იყო წარმოდგენილი სიუჟეტში. მეტიც, საუბარი იყო ხელშეკრულების პროექტზე, რომელიც მხოლოდ მხარეთა შორის შეთანხმებისა და ხელმოწერის შემდეგ იძენს კონტრაქტის ძალას.
ადამიანის უფლებათა დაცვის დღეს საზოგადოებრივი მაუწყებელის ეთერში გასული სიუჟეტის ზოგადი ტონი და შინაარსი მკაცრად აკრიტიკებდა მათ, ვინც ბედავს საქართველოს წინააღმდეგ სარჩელის შეტანას ევროპის სასამართლოში.
12 დეკემბერს ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში გავიდა სიუჟეტი ქართულ და ოსურ მხარეებს შორის ტყვეთა გაცვლის პროცესის შესახებ. სიუჟეტში ნათქვამი იყო, რომ საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლებას ხელი შეუშალა „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ მიერ „ოსი კრიმინალების დასაცავად“ სტრასბურგის სასამართლოში შეტანილმა სარჩელმა.
ამგვარი განცხადება მოკლებული იყო ყოველგვარ ლოგიკურ და ფაქტობრივ დასაბუთებას და შეცდომაში შეჰყავდა საზოგადოება. უფრო მეტიც, იგი წარმოადგენდა საზოგადოებაში ეთნიკური დაყოფისა და არატოლერანტობის წახალისების მცდელობას.
დეკემბერში ტელეკომპანიამ „რეალ-ტვ“ საქართველოს ყოფილ სახალხო დამცველ სოზარ სუბარზე მოამზადა ცალმხრივი და მიკერძოებული სიუჯეტი, რომელშიც სუბარი ნეგატიურად არის წარმოჩენილი, როგორც რელიგიური უმცირესობების უფლებების დამცველი. ითქვა, რომ მას არც ერთელ არ დაუცავს რელიგიური უმრავლესობის – მართლმადიდებელი ქრისტიანების უფლებები საქართველოში.
ბოლო პერიოდში მედიასაშუალებები ხშირად ცდილობენ მისი რეპუტაციის დისკრედიტირებას, სახალხო დამცველად მუშაობის დროს გაწეული საქმიანობისათვის ჩირქის მოცხების გზით.
17 დეკემბერს ხელისუფლების წარმომადგენლები და მმართველი პარტიის კანონმდებლებმა გააკრიტიკეს გამომძიებელი ჟურნალისტი ვახტანგ კომახიძე,  არასამთავრობო ორგანიზაციის აქტივისტი მანანა მებუკე და ექსპერტი პაატა ზაქარეიშვილი, რადგან 16 დეკემბერს ისინი ჩავიდნენ ცხინვალში და შეხვდნენ კონფლიქტური რეგიონის „კრიმინალ“ ლიდერს ედუარდ კოკოითს. „ეს არა მარტო საქართველოს ავადმყოფობაა; მსგავსი ადამიანები (იგულისხმება ზაქარეიშვილი) ყოველთვის არსებობდნენ საოკუპაციო რეჟიმების დროს. მათ საქმიანობაზე საზოგადოებამ პასუხი გასცა მხოლოდ დეოკუპაციის შემდეგ. ასევე მოხდება ამ ადამიანების მიმართაც (იგულისხმება ისინი, ვინც 16 დეკემბერს ცხინვალში ჩავიდა) - ზოგიერთი მათგანისათვის ეს იქნება პასუხი არჩევნების გზით და სხვებისათვის კი მორალური თვალსაზრისით“, - განაცხადა პარლამენტის წევრმა მმართველი პარტიიდან შოთა მალაშხიამ.
ქვემოთ ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები ახსენებენ საზოგადოებას რომ:
• ყოველ ადამიანს აქვს უფლება განახორციელოს თავისი პროფესიული საქმიანობა კანონის ფარგლებში; ასევე შესთავაზოს და უზრუნველყოს ადამიანის უფლებათა და ფუნდამენტური თავისუფლებების პროფესიულად კვალიფიცირებული იურიდიული დაცვა ან გაუწიოს სხვა ტიპის დახმარება ეროვნული, ეთნიკური და სხვა მსგავსი დისკრიმინაციის გარეშე. (გაეროს დეკლარაცია ადამიანის უფლებათა დამცველების შესახებ)
• უფრო მეტიც, „ყოველ ადამიანს აქვს უფლება, ინდივიდუალურად და სხვებთან ერთად, იცოდეს, მოიძიოს, მიაღწიოს, მიიღოს, გამოაქვეყნოს, შეატყობინოს ან გაავრცელოს ადამიანის უფლებებსა და ფუნდამენტურ თავისუფლებებზე არსებული შეხედულებები, ინფორმაცია და ცოდნა; მიაპყროს საზოგადოების ყურადღება აღნიშნული საკითხისადმი.“(გაეროს დეკლარაცია ადამიანის უფლებათა დამცველების შესახებ)
• უფრო მოტეიც, „გამოხატვის, შეკრების და მანიფესტაციის თავისუფლების შეზღუდვა, რომელიც გავლენას ახდენს ადამიანის უფლებდამცველთა საქმიანობაზე, არ უნდა სცილდებოდეს ადამიანის უფლებათა და ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვის კონვენციის მე-10 მუხლის მეორე პარაგრაფისა და მე-11 მუხლის მოთხოვნებს (ადამიანის უფლებადამცველების შესახებ ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის დეკლარაცია)
უფლებამდაცველების დისკრედიტაციისაკენ მიმართული მსგავსი საინფორმაციო კამპანია საფრთხეს უქმნის ზოგადად მათ საქმიანობას ქვეყანაში, განსაკუთრებით კი - საქმიანობას ისეთ მოწყვლად ჯგუფებთან მიმართებაში, როგორებიც არიან დევნილები, უმცირესობები და ა.შ.
უფრო მეტიც, ზემოხსენებული მედიასიუჟეტები  ხელს უწყობენ შეუწყნარებლობას, მტრულ დამოკიდებულებას და საფრთხეს უქმნიან სამართლისა და მშვიდობის ძიების შესაძლებლობებს 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, რომელმაც ადამიანის უფლებათა დარღვევის მძიმე და ფართომასშტაბიან ფაქტებამდე მიგვიყვანა.
მსგავს კამპანიას განსაკუთრებით დესტრუქციული ზეგავლენა აქვს არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და უფლებადამცველების იმიჯზე, ვინაიდან საქართველოში არ არსებობს დამოუკიდებელი ეროვნული ტელევიზია, რაც საშუალებას  არ აძლევს უფლებამდაცველებს, ხმა მიაწვდინონ საზოგადოებას და პასუხი გასცენ ხელისუფლების მიერ მათ წინააღმდეგ წარმოთქმულ ბრალდებებს.
ყოველივე ზემოთ ხსენებულის გათვალისწინებით ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები:
• გმობენ ადამიანის უფლებამდაცველების საქმიანობის დისკრედიტაციისკენ მიმართულ საინფორმაციო კამპანიას;
• მოუწოდებენ ხელისუფლებას, შექმნას უფლებადამცველებისთვის ხელშემეწყობი სამუშაო გარემო, რომელიც საშუალებას მისცემს ცალკეულ პირებს, ჯგუფებს და ასოციაციებს, შეუზღუდავად იმუშაონ ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვისა და ხელშეწყობისათვის;
.  მოუწოდებენ ხელისუფლებას, თავი შეიკავოს უფლებადამცველების საქმიანობაში ყოველგვარი ჩარევისაგან, მათ საქმიანობაზე ყოველგვარი შეზღუდვების დაწესებისაგან, რომლებიც სცდება ეროვნული კანონმდებლობითა და საერთაშორისო სტანდარტებით დადგენილ ფარგლებს;
• მოუწოდებენ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, მათ შორის - დიპლომატიურ მისიებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წამომადგენლობებს, მოსთხოვონ საქართველოს ხელისუფლებას, იმოქმედოს ადამიანის უფლებების დამცველების შესახებ გაერო-ს დეკლარაციის შესაბამისად და ხელი შეუწყონ ამ დოკუმენტით გარანტირებული უფლებების განუხრელ დაცვას;
ხელისმომწერები:
კავკასიის ქალთა ქსელი;
კონსტიტუციური უფლებების დაცვის ცენტრი;
თანასწორობის ინსტიტუტი;
ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისათვის;
კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრი;
საზოგადოებრივი მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“;
მოძრაობა „რატომ?“;
სტუდია „რეპორტიორი“;
კავშირი „21-ე საუკუნე“;
უფლებადამცველთა სამხრეთ კავკასიური ქსელის სხვა წევრები და არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიცია „სამოქალაქო მანიფესტი“

NGOs in Georgia strongly condemn the smear campaign against human rights defenders in the country
Non-governmental organizations in Georgia are deeply concerned by a smear campaign against human rights defenders and NGOs which surfaced in Georgia in December 2009. We are particularly concerned by the fact that those media and political figures used sensitive topics such as the Russia-Georgia war, ethno-territorial conflicts, minorities etc., to manipulate the public and mislead them in respect of human rights defenders and their work.
In particular, during December 2009 media outlets, widely considered to be state-controlled or otherwise having close ties with the government, consecutively released one-sided and biased reports portraying human rights defenders as enemies and traitors of the nation working against the interests of the society. This was followed by critical statements against defenders made by political figures currently in power.
On December 10, 2009, International Day of Human Rights, the news program of Georgian Public Broadcaster released a media report condemning Human Rights Priority’s activities related to the protection of human rights . In particular, this organization is actively and successfully involved in strategic litigation - appealing cases related to human rights violations of the IDPs and those effected by the Russia-Georgia war 2008. After exhausting local remedies Human Rights Priority appeals the cases to the European Court of Human Right.
The news item stated as if Human Rights Priority was ‘using the tragedy of war for its own benefits’. Special attention was paid to the contract between Human Rights Priority and its potential clients based on which the organization is providing free legal aid to those effected by the August war in 2008. However none of the signed contracts was presented in the media report, moreover, the report was talking about the draft of the contract which gains binding force of a contract only after the signature from both parties.
The overall tone and the content of the media report released by the Public Broadcaster on the International Day of Human Rights harshly criticized those who dare to submit a complaint to the European Court of Human Rights versus Georgia.
On December 12, 2009 TV Company Rustavi 2 released a media report concerning the issue of hostage exchanges between Georgian and South Osetian sides. According to the report, the release of Georgian citizens detained in Tskhinvali was spoiled by the Georgian Young Lawyers Association  complaint submitted “in defendce of Osetian criminals” to ECtHR.  The statement lacked any logical and factual ground and was misleading the public. Moreover it constituted an attempt to incite anger, promote intolerance and ethnic division.
In December TV Company Real TV prepared a one-sided and highly biased media report concerning former Public Defender Sozar Subari who is one of the most reputable people in Georgia for his human rights work carried out as a public defender. The media report portrayed Subari with highly negative connotation accusing him of being a defender of religious minorities and their rights and never the rights of orthodox Christians who represent the religious majority in the country. Recently there have also been other attempts to discredit Subari and his work carried out by him as a public defender.
On December17 government officials and ruling party lawmakers harshly criticized investigative journalist Vakhtang Komakhidze, NGO activist Manana Mebuke and expert Paata Zakareishvili. As a reason of criticism served their visit to Tskhinvali on December 16 and meeting with “criminal” leader of breakaway region, Eduard Kokoity.
Lawmaker from the ruling party, Shota Malashkhia, e.g.,  said: “this is a disease not only for Georgia; such persons [referring to Zakareishvili] always existed during the various occupation regimes and their actions there have already been responded by the population after the de-occupation. The same will happen in case of these people [referring to those who visited Tskhinvali on December 16] as well – for some of them it will be a response through [results] in elections and for others from the moral point of view.”
Undersigned NGOs  would like to remind that:
•  “Everyone has the right to the lawful exercise of his or her occupation or profession, including the right to, offer and provide professionally qualified legal assistance or other relevant advice and assistance in defending human rights and fundamental freedoms” without any discrimination based on nationality, ethnicity or  other similar characteristics while providing such assistance.
( UN Declaration on Human Rights Defenders)
• Furthermore, “everyone has the right, individually and in association with others, to
know, seek, obtain, receive, to publish, impart or disseminate to others views, information
and knowledge on all human rights and fundamental freedoms and to draw public attention
to those matters.”   ( UN Declaration on Human Rights Defenders)
• Moreover, “restrictions placed on the exercise of the freedom of expression, assembly and association, which affect the work of human rights defenders, must not extend beyond those authorized by paragraphs 2 of Articles 10 and 11 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.” (Declaration of the Committee of Ministers on Council of   Europe on Human Rights Defenders)
The smear campaign, examples of which were cited above, jeopardizes the work of human rights defenders in the country in general and in relation to vulnerable groups, such as IDPs, minorities, etc. in particular.
Moreover, media reports in question promote intolerance and hostility and undermine the possibilities of seeking justice and peace in the aftermath of the Russia-Georgia 2008, which led to grave and widespread human rights violations.
Absence of an independent nation-wide TV channel effectively deprives defenders and NGOs the possibility to reach out to the general public and bring their own message to them in response of the voiced accusations; thus such a campaign has a particularly destructive effect of the reputation of NGOs and defenders in Georgia.
.Bearing in mind the above stated, undersigned NGOs:
• condemn the smear campaign against the work of human rights defenders – in all cases, whether it is carried out by state agents or non-state actors
• call upon Georgian authorities to create an environment conducive to the work of human rights defenders, enabling individuals, groups and associations to freely carry out activities to promote and strive for the protection of human rights and fundamental freedoms
• call upon Georgian authorities to sstrictly adhere to the international principles enshrining the rights and freedoms of human rights defenders and abstain from imposing on the work of defenders/NGOs any restrictions other than those clearly authorised by national law in conformity with international standards
• call upon the international actors, including diplomatic missions and representatives of international organizations, to urge Georgian government to act in line with the UN Declaration and respect and promote the rights of defenders prescribed therein.
Signed by (in alphabetical order)
Caucasus Women’s Network
Center for Protection of Constitutional Rights (CPCR)
Egalitarian Institute
International Center for Conflict and Negotiation (ICCN)
Public Movement “Multinational Georgia”
Ratom? (WHY?)
Union “21st Century”
Other members of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders and NGO Coalition Civil Manifesto.