სახალხო დამცველს გორის გამგეობის მუშაობა არ მოსწონს
სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში დარწმუნდა, რომ გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში შექმნილი ეკონომიკისა და ინფრასტრუქტურის სპეციალური კომისიები მოქალაქეთა განცხადებებს ადმინისტრაციული კოდექსის ნორმების დარღვევით იხილავენ.
სახალხო დამცველს მაგალითისთვის მოჰყავს გორის რაიონის სოფელ მეღვრეკისში მცხოვრები ზურაბ მაისურაძის დაზარალებული ოჯახი, რომელიც 2008 წლის დეკემბერში საგარეჯოს რაიონის სოფელ თოხლიაურში, შუაგულ ტყეში, პატრიოტთა ბანაკის კოტეჯში იყინებოდა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჩარევის შემდეგ კი მაისურაძეები გორის მერვე საბავშვო ბაღში გადმოასახლეს.
პირველ ეტაპზე გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ დაადგინა, რომ მაისურაძეების სახლი ომისგან იყო დაზიანებული და ვერ შეკეთდებოდა. ამიტომ მათთვის კომპენსაციის მიცემა გადაწყვიტეს. თუმცა, რამდენიმე თვის შემდეგ განუცხადეს, რომ სახლი ომის დროს არ დაზიანებულა და  სიძველის გამო დაინგრა.
საქმეში სახალხო დამცველის აპარატი და რეგიონული ოფისი ჩაერთო. სახალხო დამცველმა 2009 წლის 16 ივლისს გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელს გაუგზავნა წერილი და ყველა იმ დოკუმენტის ასლი მოითხოვა, რითაც დასტურდება, რომ რიგი მოქალაქეების სახლები დაზიანებულია სიძველის შედეგად.
2009 წლის 29 ივლისს სახალხო დამცველს გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა განუმარტა, რომ გამგეობაში შექმნილია სპეციალისტების ჯგუფი, დაკომპლექტებული გამგეობის თანამშრომლებისაგან, რომელიც სოფლის მამასახლისებთან ერთად საცხოვრებელი სახლების დაზიანებების მიზეზებს იკვლევს. „აღნიშნული საკითხის შესწავლა ხდება ვიზუალური დათვალიერებით“, - წერს გამგებელი.
რაც შეეხება დოკუმენტაციას, სახალხო დამცველმა აღმოაჩინა, რომ გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში ინახება მხოლოდ მოქალქეთა განცხადებების განხილვისა და შესწავლის შემდეგ სხვადასხვა სამსახურების, მათ შორის სოფლის მამასახლისების მიერ შედგენილი წერილობითი პასუხები. „ზემოთ ხსენებულ საკითხთან დაკავშირებით სხვა სახის დოკუმენტაცია არ შექმნილა“, – აცხადებს გიორგი ტუღუში.
ამონარიდი გიორგი ტუღუში მოხსენებიდან: „მოცემულ შემთხვევაში გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სპეციალისტებმა მხოლოდ ვიზუალურად დაათვალიერეს შემთხვევის ადგილი, ისე, რომ დეტალურად არ აღწერეს, რა სახის დაზიანება იყო მიყენებული თითოეული საცხოვრებელი სახლისათვის. არ არსებობს რაიმე სახის საბუთი, სპეციალისტთა შეფასების, ექსპერტის დასკვნის თუ სხვა სახის წერილობითი დოკუმენტის სახით, რომელშიც მოცემული იქნებოდა მოტივირებული ახსნა, თუ რატომ მივიდნენ სპეციალისტები იმ დასკვნამდე, რომ განმცხადებლების სახლები მართლაც სიძველის და არა საომარი მოქმედებების შედეგად იყო დაზიანებული. ვიზუალური დათვალიერების წერილობითი მტკიცებულებების არარსებობის პირობებში, არათუ სპეციალისტების დასკვნის სისწორის გადამოწმება, არამედ იმის მტკიცებაც შეუძლებელი ხდება, მართლაც ჩატარდა თუ არა ამგვარი ვიზუალური დათვალიერება“.
რაც შეეხება ზურაბ მაისურაძის საქმეს, სახალხო დამცველი ამ შემთხვევაშიც ურჩევს ადგილობრივ ხელისუფლებას კანონის ფარგლებში იმოქმედოს: „მიგვაჩნია, რომ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა, ასეთ შემთხვევებში, უნდა დაიწყონ თითოეულ ასეთ განცხადებაზე ადმინისტრაციული წარმოება; კომისიური წესით მოახდინონ საცხოვრებელი სახლების შემოწმება, რისი შედეგებიც უნდა აისახოს კანონმდებლობის დაცვით დასაბუთებულ წერილობით დასკვნაში“.
აქედან გამომდინარე, სახალხო დამცველი გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობას მიმართავს რეკომენდაციით, უზრუნველყოს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით ადმინისტრაციული საქმის წარმოების დაწყება ყველა იმ განცხადებაზე, რომელიც ეხება საომარი მოქმედებების შედეგად საცხოვრებელი სახლების დაზიანებას და შესაბამისი კომპენსაციის გაცემას. კომისიური წესით უნდა დადგინდეს საცხოვრებელი სახლების დაზიანების მიზეზები, რაც უნდა აისახოს წერილობით დასკვნებში.

Public Defender of Georgia Dislikes Activities of Gori District Administration
Public Defender Giorgi Tughushi got sure that special commissions of economics and infrastructures, set up within the Gori district administration, do not study complaints of citizens in accordance to the administrative code.
Public Defender brings an example of the victimized family of Zurab Maisuradze from the village of Meghvrekisi in Gori district. The family was freezing in the cottage of patriot’s camp in the middle of forest in Tokhliauri forest in December of 2008. After the Human Rights Center took up the case of the family, the Maisuradzes were sheltered into the nursery school N 8 in Gori.
On the first stage, Gori district administration estimated that house of the Maisuradzes was damaged during the war and it could not be repaired. The local authority decided to give compensation to the family. However, several months later, they declared to the family that the house was not damaged during the war and it pulled down because it was old building.
Central and regional offices of the Public Defender interfered in the case. On July 16, 2009 Public Defender sent a letter to Gori district governor and requested copies of all those documents which proved that the houses of several citizens were damaged because they were old.
On July 29, 2009 Gori district governor clarified to the public defender that a group of specialists was set up which studies the reasons of the damage of houses in the villages together with village governors. “The reasons are estimated as a result of visual inspection,” wrote the governor.
As for documents, the public defender discovered that only replies of various institutions, among them letters of village governors are saved in the Gori district administration after the discussion and inspection of the citizens’ complaints. “There were no more documents worked out by the district administration in regard with this issue,” said Giorgi Tughushi.
An extract from Giorgi Tughushi’s report: “In this particular occasion, specialists of the Gori district administration only visually inspected the houses without detailed description of the damages; they did not clarify what kind of damages were on each house. There are no documents on specialists’ assessments, expert conclusions, etc which could clarify why the specialists concluded that houses of applicants were not damaged during the war. In the absence of written claiming of visual inspection, it is impossible to estimate whether the conclusions are right or whether they have really inspected those houses.”
As for Zurab Maisuradze’s case, the public defender suggests the local government to work within the law. “We think, in accordance to the law, in similar occasions, local self-governmental agencies shall start administrative proceeding on each complaint. They should send special commissions to inspect the houses and results shall be described in the conclusion which shall be drawn up in accordance to the law.”
Consequently, the public defender recommends the Gori district administration to start proceedings about every complaint on the damaged houses and give compensations in accordance to the law of Georgia. Commission shall estimate the real reasons of damage and they shall be clarified in the conclusions.