სტრასბურგში საკუთრების ხელყოფის საქმის განხილვა საქართველოს იმიჯს დააზარალებს
11 მარტს „შერატონ მეტეხი პალასში“ პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული დასის“ ორგანიზებით გამართული შეხვედრა ადამიანის უფლებებს მიეძღვნა. შეხვედრას როგორც ქართველი უფლებადამცველები, ასევე ევროკავშირისა და სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელიც ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება საკუთრების უფლების ხელყოფის შემთხვევებზე გამახვილდა. განიხილეს საკუთრების ჩამორთმევის კონკრეტული ფაქტი. კერძოდ, შეხვედრაზე იმყოფებოდა ომარ მახარაძე, რომელსაც გონიოში კანონიერი საკუთრება ჩამოერთვა, ასევე მისი ადვოკატი - ემზარ პაქსაძე, რომელმაც იმ დარღვევებზე ისაუბრა, რაც ომარ მახარაძისთვის ქონების ჩამორთმევის დროს დაფიქსირდა.
,,ქართული დასის“ ხელმძღვანელმა ჯონდი ბაღათურიამ ქართველი უფლებადამცველების ნაყოფიერ მუშაობას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ სწორედ მათი მეშვეობითაა, რომ საქართველოში ადამიანის უფლებები დღეს უფრო მძიმე ვითარებაში არაა: „მინდა ვთქვა - რომ არ ყოფილიყო თქვენი ბრძოლა, ადამიანის უფლებები დღეს უფრო რთულ და მძიმე ვითარებაში იქნებოდა“.
დეპუტატის თქმით, საქართველოში დაცული უნდა იყოს ადამიანის ფუნდამენტური უფლება - საკუთრების უფლება, რაც განსაზღვრავს ქვეყნის ეკონომიკურ და სოციალურ მდგომარეობას - „სახელმწიფოში სადაც დაცული არ არის საკუთრების უფლება, არ შემოვა თეთრი კაპიტალი და არასოდეს ჩაიდება ინვესტიციები, არ განვითარდება თავისუფალი ბიზნესი, ეკონომიკა და შესაბამისად არ იქნება სწორი და სამართლიანი სოციალური პოლიტიკა“.
ბათუმში მცხოვრებ ომარ მახარაძეს ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე ჩამოართვეს კერძო საკუთრება. მახარაძემ 1999 წელს სოფელ გონიოში მიწის ნაკვეთი შეიძინა, სადაც 2005 – 2007 წლებში სახლი - სასტუმრო ააშენა. ამ საქმის დეტალები www.humanrights.ge-მ რამდენიმე დღის წინ გამოაქვეყნა (იხ. http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4737&lang=ge ).
დაზარალებულის ადვოკატმა შეხვედრაზე იმ დარღვევებზე ისაუბრა, რომელიც ამ საქმეში იკვეთება, კერძოდ - საკუთრებისა და სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევაზე. მისი თქმით, დაზარალებულ მხარეს არ ეძლევა საშუალება, სასამართლოს დაუმტკიცოს, რომ ემზარ კვიციანთან არანაირი კავშირი არ ჰქონია. მით უმეტეს, საქმეში მათი ნაცნობობის დამადასტურებელი არც ერთი დოკუმენტი არ დევს.
ჯონდი ბაღათურიამ აღნიშნა, რომ ამ კონკრეტულ ფაქტზე მას საუბარი ექნება პარლამენტის თავმჯდომარესთან, დავით ბაქრაძესთან, რომელსაც წერილით მახარაძემაც მიმართა. ასევე მან შეხვედრის მონაწილეებს შესთავაზა, გამოიყენონ მისი მანდატი პარლამენტში ნებისმიერი ინიციატივისთვის - იქნება ეს საკანონმდებლო ინიციატივა თუ სხვა.
შეხვედრის მონაწილეები აღნიშნავდნენ, რომ ეს პირველი შემთხვევა არაა და მნიშვნელოვანია, ასეთი პრობლემების გადაჭრაში მონაწილეობა მიიღონ არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც, რომლებიც უფლებადაცვით საქმიანობას ახორციელებენ. „უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის“ წევრი ორგანიზაციის - „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ წარმომადგენელმა საქმის მასალების საფუძვლიანად გაცნობის სურვილი გამოთქვა შემდეგი რეაგირებისათვის.
დამსწრეებმა აღნიშნეს, რომ თუკი ეს საქმე სტრასბურგის სასამართლომდე მივა, ეს შემთხვევა საქართველოს იმიჯზე ნეგატიურ გავლენას მოახდენს.
შეხვედრის შემდგომ ჯონდი ბაღათურიამ საკუთრების უფლების შელახვის ეს კონკრეტული საქმე ამერიკის ელჩს საქართველოში, ჯონ ბასს გააცნო. ელჩმა ყველა პარტიის ხელმძღვანელს გააცნო ყოველწლიური ანგარიში, რომელიც საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობას შეეხება.

Discussion Cases on Property Rights in Strasburg Will Damage Reputation of Georgia Abroad
On March 11, the meeting organized by the political union “Georgian Group” in Sheraton Metekhi Palace” was devoted to human rights. The representatives of Georgian human rights defenders, EU and Public Defender’s Office attended the meeting.
They paid more attention to the issues of property rights. They discussed one concrete fact of property seizure. More precisely, Omar Makharadze attended the meeting, who had his property confiscated in Gonio. His lawyer Emzar Paksadze spoke about violations of the law, which were made during the confiscation.
Jondi Baghaturia, the head of “Georgian Group” underscored the active work of Georgian human rights defenders and stated that, human rights are in better condition now: “I want to say that unless your fight for human rights, the situation could have been worse and heavier in the country”.
According to the MP, fundamental right - property right should be ensured, which determines the social and economical condition of the country- “the state where the property right is not protected, white capital will not be imported and investments will not be made; free business and economic will not develop and consequently, we will not have correct and fair social policy”.
Omar Makharadze who lives in Batumi had his property confiscated without warning. Makharadze bought the plot in the village of Gonio in 1999, where he built hotel in 2005-2007. The details of the case were published several days ago on the www.humanrights.ge see: http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4738&lang=en
Omar Makharadze’s lawyer talked about the violations in the case materials; more precisely – the violation of property right and right to fair trial. According to him, they had no chance to prove that his client had no connection with Emzar Kvitsiani. There are no documents in case materials which could prove that Emzar Kvitsiani is ally of Omar Makharadze.
Jondi Baghaturia stated he will inform chairperson of the parliament Davit bakradze about the fact. Makharadze had already petitioned to Bakradze. The MP offered the participants of the meeting to use his mandate in parliament for any initiative – it would be legislative or other initiative.
The participants stated it was not first fact and human rights non-governmental organizations should also take part in solving this kind of problems. The representative of the Article 42 of the Constitution – member organization of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders expressed wish to study the case materials on Makharadze.
The attendees mentioned that if the suit is sent to Strasburg Court, it will damage reputation of Georgia abroad.
Jondi Baghaturia informed US Ambassador to Georgia John Bass about this concrete case. The ambassador introduced his annual report to the leaders of all political parties in Georgia; his report describes human rights situation in Georgia.