ყოფილ სამხედრო ჰოსპიტალში მცხოვრები დევნილების პრობლემები სამინისტრომ აქამდე ვერ მოაგვარა
ისნის რაიონში, ყოფილ რუსულ სამხედრო ჰოსპიტალში, სადაც თავდაპირველად 1500 იძულებით გადაადგილებული პირი შეასახლეს, ამჟამად დაახლოებით 600 დევნილი ცხოვრობს. აქედან 390 ე. წ. ახალი, 210 კი „ძველი“ დევნილია. მიუხედავად იმისა, რომ 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტიდან წელიწადნახევარზე მეტია გასული, აქ მცხოვრებ დევნილთა უმრავლესობას ჯერ არც დევნილის სტატუსი მიუღიათ და არც ერთჯერადი ფულადი დახმარება.
ჩასახლების მამასახლისი, დათო ტურაშვილი „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბარისას გულისტკივილით აღნიშნავს, რომ 80 წელს გადაცილებული რამოდენიმე დევნილი ისე გარდაიცვალა, ფულადი დახმარების აღება ვერ მოასწრეს. ამჟამად ჩასახლებაში სამხრეთ ოსეთიდან იძულებით გადაადგილებული 5 მოხუცი ცხოვრობს, რომლებიც იმედს არ კარგავენ, რომ კუთვნილი კომპენსაციის აღებას მოესწრებიან.
თუმცა, კომპენსაციისა და სტატუსის მინიჭების საკითხი არაფერია იმ პრობლემებთან შედარებით, რაც თავად ყოფილი ჰოსპიტლის შენობას უკავშირდება. საკუთარი სახლებიდან იძულებით გადაადგილებული პირები სახელმწიფომ სწორედ იმ შენობაში შეასახლა, სადაც ადრე ლაბორატორიები იყო და იქ შესვლა მხოლოდ სპეციალისტებს
შეეძლოთ. ომგამოვლილ დევნილებს თავად მოუხდათ სრულიად დაბინძურებული ოთახების დალაგება და დაზიანებული კანალიზაციის მილის შეკეთება. როგორც მოსალოდნელი იყო, დევნილების მიერ შეგროვებული მინიმალური თანხით, კანალიზაციის მილის სრულყოფილი შეკეთება ვერ მოხერხდა. წელიწადზე მეტია, აქ ტუალეტი ნორმალურად არ ფუნქციონირებს. კანალიზაციის გაყვანილობა და ფეკალური მასა პირდაპირ შენობის სარდაფში ჩაედინება, რაც დევნილების ჯანმრთელობას სერიოზულ საფრთხეს უქმნის, აღარაფერი რომ არ ვთქვათ არასასიამოვნო სუნზე, რომელიც უკვე მთელს შენობას მოედო. ზაფხულში ჰოსპიტლის ტერიტორიაზე გამეფებული ანტისანიტარია კიდევ უფრო ზრდის დევნილებში სხვადასხვა ინფექციის გავრცელების რისკს.
აღნიშნულ პრობლემასთან დაკავშირებით „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ნიკოლოზ ლეგაშვილი ისან-სამგორის გამგეობას დაუკავშირდა, რომელმაც პრობლემის მოგვარების პასუხისმგებლობა საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს დააკისრა. საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს დეპარტამენტის უფროსმა, კობა გორგოძემ კი ნიკოლოზ ლეგაშვილთან საუბარში განმარტა, რომ სამინისტროს აღნიშნულ პრობლემასთან დაკავშირებით უკვე აქვს ინფორმაცია და პრობლემას „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კოორდინაციის გარეშეც მოაგვარებს.
სამწუხაროდ, ფაქტია - „სამინისტროს კოორდინაციით“ მოგვარებული პრობლემა დღემდე მოუგვარებელია. საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს დეპარტამენტის უფროსს კობა გორგოძეს კი უხეშად დაკიდებული ტელეფონის მეორედ აღება აღარ სურს.

Ministry Has Not Resolved Problems of IDPs in Former Military Hospital
Initially, 1 500 IDPs were sheltered in the building of the former Russian military hospital in Isani district in Tbilisi. Nowadays, about 600 IDPs live there. 390 of them are so-called new IDPs (displaced as a result of the war in August of 2008) and 210 so-called old IDPs (displaced during the armed conflicts in 1990s). Although more than one and half year has passed since the August war, the IDPs living in this building have not received an IDP status and single money allowance yet.
Foreman of the settlement Dato Turashvili said in his interview with the Human Rights Center that several old IDPs, who were over 80, died in the shelter without getting allowance. Currently, 5 old IDPs from South Ossetia live in the shelter and they still hope to get compensations.
Nevertheless, the problem of compensation and status is nothing in comparison with the problems related with the building of the former hospital. The internally displaced people were sheltered in the building were laboratories were working in the past and only specialists could enter there. The IDPs had to clean the rooms and repair the damaged sewerage system themselves. As it was expected, the IDPs could not repair the system completely with the small money they collected and the toilet has not been working properly more than one year. The sanitary sewage is flowing to the basement of the building and it creates serious danger for the IDPs not to speak about the terrible smell in the building. The anti-sanitary in the territory of the former hospital in summer increases the risk of infection among IDPs.
The lawyer of the Human Rights Center Nikoloz Legashvili applied to the Isani-Samgori district administration regarding the problem, but the district officials replied the Ministry of Refugees and Accommodation was in charge of the problem. The head of the department at the ministry Koba Gorgodze clarified in his interview with Legashvili that the ministry already has information about the problem and will resolve it without coordination of the Human Rights Center.
Unfortunately, the problem resolved by the coordination of the ministry still remains unresolved. Koba Gorgodze does not want to answer the phone call after he hung up the receiver.