დედოფლისწყაროს გამგებელმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტს ვიდეოკამერა წაართვა და დაუზიანა
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ნიკოლოზ შანშიაშვილმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენელს, ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილს პროფესიული მოვალეობის შესრულების დროს ვიდეოკამერა წაართვა და დაუზიანა. ჟურნალისტმა გელა მთივლიშვილმა სოფელ ლენინოვკაში გზის ის მონაკვეთი გადაიღო, სადაც სოფლის დახმარების პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი თანხებიდან მხოლოდ 3 ადგილზე დაყარეს ხრეში.
„გადაღებისას ადგილობრივებმა მითხრეს, რომ სოფლის გზაზე მხოლოდ ერთი მანქანა ხრეში დაყარეს, რაზედაც 4 000 ლარი გაუხარჯავთ“, - ამბობს გელა მთივლიშვილი.
ჟურნალისტი ინფორმაციის გადასამოწმებლად დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგებელს ტელეფონით შეუთანხმდა, რომ კომენტარს გამგეობაში ჩაწერდა.
„გამგებელს ვიდეოკამერით გადაღებული კადრები ვუჩვენე, რის შემდეგაც შანშიაშვილმა კომენტარის მოცემა გადაიფიქრა... რაში გაინტერესებს სად რამდენი დაიხარჯა?! შენ რა კონტროლის პალატა ხარ?! არ გაძლევ კომენტარს და მორჩა! რა გაგვიხურე საქმე - პირდაპირ ასე მეუბნებოდა დედოფლისწყაროს გამგებელი“, - იხსენებს გელა მთივლიშვილი. მისი თქმით, ბოლოს გამგებელმა ინფორმაციის  წერილობითი ფორმით გაცემა მოითხოვა, უცებ კამერას ხელი სტაცა და გაიქცა.
„კამერის დასაბრუნებლად გამგებელს გავეკიდე. იგი კამერის დაბრუნებას არც აპირებდა და ძლივს დავიბრუნე, რა დროსაც მონიტორი გატყდა“, - ამბობს გელა მთივლიშვილი.
ინციდენტი დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობასთან შაბათს, 3 ივლისს მოხდა. ამ ფაქტის თვითმხილველი დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამშრომელი დავით ჯიბღაშვილი იყო, რომელიც ამჟამად მომხდარს უარყოფს.
იმავე დღეს, კახეთის საინფორმაციო ცენტრი კომენტარისთვის კახეთის გუბერნატორს დაუკავშირდა. „დაუჯერებელ ამბავს მეუბნებით. არ მჯერა, რომ გამგებელი ასე მოიქცა. გავერკვევი და კომენტარს მერე გავაკეთებ“, - განაცხადა გიორგი ღვინიაშვილმა. მას შემდეგ გუბერნატორი საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტების სატელეფონო ზარებს არ პასუხობს.
„გუბერნატორს ვერ ვუკავშირდები. თვითმხილველებმა კი თქვეს, რომ გამგებელმა ჟურნალისტს მხოლოდ შტატივი წაართვა“, - აცხადებს კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციის პრესმდივანი ხათუნა გულიაშვილი.
გელა მთივლიშვილს პოლიციისთვის განცხადებით არ მიუმართავს, რადგან 2004 წლიდან დღემდე, კახეთში ჟურნალისტებზე თავდასხმის, პროფესიული მოვალეობის შესრულებაში ხელშეშლის და მუქარის ათზე მეტი ფაქტია გამოუძიებელი.
საქართველოს სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან ცოტა ხნის წინ მიცემულ ინტერვიუში დაადასტურა, რომ კახეთში ჟურნალისტებზე თავდასხმისა და მუქარის ფაქტები მართლაც გამოუძიებელია.
„სახელმწიფოს ეკისრება პოზიტიური ვალდებულება, უზრუნველყოს ჟურნალისტების მუშაობის თავისუფლება, ამისათვის მან უნდა აღკვეთოს ნებისმიერი მცდელობა, რომელიც აღნიშნული უფლების წინააღმდეგ იქნება მიმართული. მით უფრო, დაუშვებელია მსგავსი რამ საჯარო მოხელეების მიერ. ჟურნალისტთა, მედიის წარმომადგენელთა მიმართ განხორციელებული უკანონო ქმედებების განხორციელების შემთხვევაში, აუცილებელია, რომ თითოეული ასეთი ფაქტის გამოვლენისას განხორციელდეს ეფექტური და გამჭვირვალე გამოძიება“, - განაცხადა გიორგი ტუღუშმა.

Dedoplistskaro District Governor Seized Video-Camera from the Journalist of the Human Rights Center and Damaged It
Dedoplistskaro district governor Nikoloz Shanshiashvili seized video-camera from the representative of the Human Rights Center and journalist Gela Mtivlishvili and damaged it. Gela Mtivlishvili recorded the part of the road which was graveled only in three places by the funds allocated within the State Rural Program.
“The locals told me only the gravel was brought only by one truck; and 4 000 GEL was spent on it,” said Gela Mtivlishvili.
The journalist called the district governor to check the information and he agreed to comment on the fact at the district administrative building.
“I showed what I had recorded by video-camera after what Shanshiashvili changed his mind to make any comments … Why are you curious how much was spent on it?! Are you from the Chamber of Control?! I am not giving you any comments! Why are you bothering us – the district governor told me,” recalled Gela Mtivlishvili. Finally, the district governor asked the journalist to request public information in written form, grabbed the video-camera from him and ran away.
“I followed the district governor to get my camera back. He was not going to return it but I managed to grab it from him; during the incident the monitor of the camera broke,” said Gela Mtivlishvili.
The incident happened near the Dedoplistskaro district administrative building on July 3. An official of the district administration Davit Jibghashvili witnessed the incident but now he denies the fact.
On the same day, Kakheti News Center got in touch with the Kakheti regional governor and informed him about the incident. “You are telling me an incredible story; I cannot believe that the district governor did it. I will find out the situation and then make comments,” said Giorgi Ghviniashvili. After this conversation the regional governor does not reply to the phone calls of the journalists of the Kakheti News Center.
“I cannot get in touch with the regional governor. The witnesses said the district governor seized only the tripod of the camera,” said the spokesperson of the Kakheti regional administration Khatuna Guliashvili.
Gela Mtivlishvili has not appealed to the police yet because several tens of facts on the assault on journalists, interference in the professional activities and threats have not been investigated in the region since 2004.
Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi confirmed in his interview with the Kakheti News Center that facts of assaults on journalists and threats have not been investigated in the region.
“The state is responsible to guarantee freedom of journalists’ activities in the country; the state shall eradicate every attempt to interfere in journalists’ activities. Moreover, public officials shall not breach these rights and if similar incidents happen, effective and impartial investigations shall be carried out,” said Giorgi Tughushi.