ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციის ვიზიტი საქართველოში
8 ივლისს საქართველოს ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაცია ეწვია. დელეგაციის წარმომადგენელთა მიერ ჩატარებული პრეს–კონფერენცია ქვეყანაში არსებული ვითარების შეფასებასა და საქართველოს ხელისუფლების მიერ ევროპის საბჭოს წინაშე აღებული ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგს ეხებოდა. მათ შეშფოთება გამოთქვეს იმასთან დაკავშირებით, რომ  ადგილი აქვს მაღალჩინოსანი პირების უკანონო ფორმით დაკავებებს, რაც შესაძლოა სტრასბურგის სასამართლოს განსჯის საგანი გახდეს და სავარაუდოდ სასამართლოს გადაწყვეტილება საქართველოს სახელმწიფოს წინააღმდეგ იქნება გამოტანილი. დელეგაციის წარმომადგენელი მატიას იორში ასევე შეეხო სამხრეთ ოსეთის თემას და განაცხადა, რომ „ჩვენ ვგმობთ იმათ, ვინც ცხინვალში არსებული ვითარების პროვოცირებას უწყობს ხელს და ძალისმიერი მეთოდებით ცდილობს მოაგვაროს სიტუაცია.“
8 ივლისს საქართველოში ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციამ - ბატონმა მატიას იორშიმ, ევგენი კირილოვმა და ბა-ნმა მატიაშ გრუდენმა ევროპის საბჭოს წარმომადგენლობაში პრეს-კონფერენცია გამართეს. ვიზიტის მთავარ მიზანს ქვეყანაში არსებული სიტუაციის შეფასება და საქართველოს მიერ ევროპის საბჭოში გაწევრიანების შედეგად აღებული ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგს წარმოადგენდა. ევროპის საბჭოს მიერ წევრი-სახელმწიფოების მიმართ მიღებულ გადაწყვეტილებებს რეკომენდაციების ან კონვენციების ფორმა აქვს და მასში შემავალი თითოეული ქვეყნისთვის მათი შესრულება ვალდებულებით ხასიათს ატარებს. 1999 წელს საქართველოს ევროპის საბჭოს შემადგენლობაში შესვლის დღიდან სხვადასხვა ვალდებულებების შესრულება დაეკისრა. ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წარმომადგენელთა ჩამოსვლის მიზანი კი დარჩენილი ძველი ვალდებულებების შესრულების შემოწმება და ასევე ინფორმაციის მიღება იმის თაობაზე, თუ როდის შეძლებს საქართველოს ხელისუფლება მის მიერ აღებული ახალი ვალდებულებების განხორციელებას.
ევროპის ბაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ერთ-ერთმა დელეგატმა მატიას იორშიმ განიხილა საქართველოში არსებული მდგომარეობა კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით და მასში მონაწილე ყოფილი მაღალჩინოსანი პირების დაკავებებთან დაკავშირებით. მან განაცხადა: „ევროპის საბჭო და მთელი საერთაშორისო თანამეგობრობა მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს კორუფციასთან ბრძოლის საქმეში. ჩვენ მტკიცედ ვართ დარწმუნებული იმაში, რომ მიუხედავად იმისა, თუ ვინ არიან ის ადამიანები, ვინც ჩაიდინეს კორუფციული ქმედებები, ისინი აუცილებლად, მათი ბრალეულობის დამტკიცების შემთხვევაში, ციხეში უნდა წავიდნენ და იქ მოიხადონ სასჯელი. მაგრამ ჩვენ ასევე მივიღეთ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ რიგ შემთხვევებში ხდება უკანონო ფორმით დაკავებები, რომ ხშირად დაკავება ხდება ისე, რომ არ არსებობს სასამართლოს მიერ გაცემული შესაბამისი სანქცია ან დაპატიმრების დროს ხდება ამ ყველაფრის ვიდეო ფირზე გადაღება და შემდეგ ტელევიზიით ჩვენება. აუცილებებლია,რომ ყველა ასეთი ქმედების დროს ბოლომდე იქნეს დაცული ის პროცესუალური ნორმები, რომლების კანონმდებლობით არის გათვალისწინებული, წინააღმდეგ შემთხვევაში,თუ ასეთი საქმე გავიდა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში, მისი გადაწყვეტილება სავარაუდოდ არ იქნება გამოტანილი საქართველოს სახელმწიფოს სასარგებლოდ". მატიას იორშიმ ასევე აღნიშნა, რომ კორუფციასთან ბრძოლაში აუცილებელია არა მხოლოდ დაპატიმრებები, არამედ ისეთი კანონების მიღება, რომელიც უზრუნველყოფს გამჭირვალეობის პროცესს და არ მისცემს საჯარო მოხელეს იმის შესაძლებლობას, რომ ქრთამი აიღოს.
მატიას იორში ჩასული იყო აჭარაშიც და გააკეთა კომენტარი ამასთან დაკავშირებითაც. მან შეშფოთება გამოთქვა იმის გამო, რომ ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ აჭარამ ვერ მიიღო ავტონომიის სტატუსი იმ კანონის თანახმად, რომელიც ახლა მოქმედებს ანუ აჭარის ლიდერების დანიშვნა ხდება თბილისში და არა უშუალოდ აჭარის მოსახლეობის მიერ.
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციის წარმომადგენლებმა მოკლე კომენტარი გააკეთეს სამხრეთ ოსეთში არსებული მოვლენების შესახებ. მათ განაცხადეს, რომ ევროპის საბჭო და მთელი საერთაშორისო თანამეგობრობა მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს მთლიანობის აღდგენას, რაც მხოლოდ და მხოლოდ მშვიდობიანი გზით უნდა მოხდეს. „ჩვენ ვგმობთ იმათ ვინც ცხინვალში არსებული ვითარების პროვოცირებას უწყობს ხელს და ცდილობს ძალისმიერი მეთოდებით მოაგვაროს სიტუაცია“- განაცხადა მატიას იორშიმ.

Visit of the Delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe to Georgia
On July 8, 2004, the delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe paid a visit to Georgia. The press-conference, held by the representatives of the delegation, dealt with the monitoring of fulfillment of the obligations undertaken by the Georgian government. They expressed their concern regarding the arbitrary detentions of high-ranking officials. This may become an issue of discussion of the European Court of Human Rights in Strasbourg, which is likely to make the decision against the Georgian government. Mr. Matyas Eorsi, one of the representatives of the delegation also spoke regarding the issue of South Ossetia and stated: “We are against those provoking the situation in Tskhinvali and trying to solve the problem with forcible methods.”
On July 8, 2004 Matyas Eorsi, Evgeni Kirilov and Matiash Gruden, the delegation from the Parliamentary Assembly of the Council of Europe held a press-conference in Tbilisi. The main aim of the visit was to estimate the situation existing in Georgia and to monitor the fulfillment of the obligations undertaken by Georgia since it became a member of the Council of Europe. The decisions made by the EU regarding member-states are in forms of guidelines or conventions and all member states are obliged to fulfill them. After affiliating with the EU since 1999 Georgia undertook various obligations. The purpose of the EU delegation was to evaluate the fulfillment of old obligations and to find out when Georgia would be ready to fulfill newly undertaken obligations.
Matyas Eorsi, one of the delegates of the EU Parliamentary Assembly referred to the topic of combating corruption in Georgia and detention of the former high-ranking officials: He stated: “The Council of Europe as well as the whole of the international commonwealth fully supports Georgia in its attempts to eradicate corruption. We strongly believe that everybody involved in corruption must go to prison in case of their proven guilt. But we also have the information that in some cases arbitrary detentions take place without appropriate court sanctions and that the process of detention is recorded and later shown on TV. In such case it is of absolute necessity to meet all the procedural rules considered in the legislation. Otherwise if this kind of case goes to the European Court of Human Rights it is most likely to make a decision against Georgia”. Matyas Eorsi also said that when fighting against corruption it is of major importance not only to detain corrupt people but to adopt a law ensuring transparency and not allowing the public servants to take bribes.
Matyas Eorsi visited Adjara and made his comments. He expressed his concern regarding the fact that after the change of government, Adjara has not been granted the status of the Autonomous Republic in compliance with the current law.  The leaders of Adjara are appointed in Tbilisi and not in the region itself by the population of Adjara.
The EU delegation commented on the developments in South Ossetia. They stated that the Council of Europe and the whole of the international commonwealth support the restoration of the territorial integrity of Georgia which must only take place in a peaceful way. “We condemn those provoking the situation in Tskhinvali and trying to solve the problem with forcible methods,” stated Matyas Eorsi.