11:28, Friday, 24.05.2013
მედია-ნიუსი. რუსეთის საკონსულომ საქართველოში 19 აგვისტოდან საქართველოს მოქალაქეებზე ტურისტული ვიზის გაცემა დროებით შეაჩერა. ერთ-ერთი ვერსიით, ეს პროცესი თბილისში, რუსეთის საელჩოსთან მიმდინარე საპროტესტო აქციას უკავშირდება.
როგორც სააგენტო „მედია-ნიუსს“ საქართველოში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს მეორე მდივანმა ევგენი ივანოვმა განუცხადა, საკონსულომ ვიზებისთვის შესაბამისი დოკუმენტების მიღება დროებით შეზღუდა, რაც უახლოეს დღეებში აღდგება.
ივანოვის თქმით, შეზღუდვა საელჩოსთან მიმდინარე აქციას არ უკავშირდება, თუმცა საპროტესტო აქცია უარყოფითად მოქმედებს საელჩოს თანამშრომლების მუშაობაზე.
მისივე თქმით, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროდან მათ მიერ გაგზავნილ ნოტაზე, მოეხდინათ რეაგირება აქციასთან დაკავშირებით, მიიღეს პასუხი რომელშიც ნათქვამია, რომ საქართველოს ხელისუფლებას მიმდინარე აქციასთან კავშირი არ აქვს.
„საქართველოს ხელისუფლებას არ უნდა, ან არ შეუძლია აღნიშნული საკითხის მოგვარება. ამით კი ირღვევა საერთაშორისო ნორმებით დაწესებული ურთიერთთანამშრომლობის მოქმედების პრინციპი დიპლომატიურ კორპუსთან“,- აღნიშნა ივანოვმა.
როგორც ცნობილია, 18 აგვისტოს რუსეთის საელჩოსთან ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონიდან რუსი სამშვიდობოების გაყვანის მოთხოვნის ინტერნეტ-აქცია დაიწყო, რაზეც საელჩომ საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნოტა გაუგზავნა.

19:56, Saturday, 25.05.2013
Media News. The Russian Consulate has temporarily stopped granting Georgians visas for Russia since 19 August. According to reports, this action was prompted in direct respose to the demonstrations held in front of the Russian Embassy in Tbilisi.
According to Evgeni Ivanov, the Secretary of the Embassy of the Russian Federation, the consulate has temporarily stopped the issuance of visa documents  but this will soon be re-established.
According to Ivanov, the restriction is not connected with the demonstration in front of the Embassy although he did mention that the protest did have anegative effect on the working process of the Embassy.
He mentioned further that the Embassy has received an answer in response to their Note tothe Georgian Foreign Ministry to react to the actions held in front of the Embassy. It read that the Georgian government did not deal with the protest.
“The Georgian government does not want or cannot deal with the mentioned issue which is a violation of the international norms of co-operation with the Diplomatic Corps” mentioned Ivanov.
The internet-action started in front of the Russian Embassy on 17 August  in which protestors demanded the withdrawal of Russian peacekeepers from the South Ossetian conflict zone.