ევროსასამართლო აფხაზების მიერ დაპატიმრებული ქართველის საქმეს განიხილავს
თბილისი.01.10.04.მედია-ნიუსი. ევროსასამართლომ რეგისტრაციაში გაატარა არასამთავრობო ორგანიზაცია ,,კონსტიტუციის 42-ე“ მუხლის მიერ მომზადებული სარჩელი, რომელიც აფხაზეთში, დრანდის ციხეში უკანონო პატიმრობაში მყოფ საქართველოს მოქალაქეს, 23 წლის ლევან მამასახლისს შეეხება.
ამასთან, ცნობილი გახდა, რომ ამ საქმეს მიენიჭა პრიორიტეტი, რაც იმას ნიშნავს, რომ მისი განხილვა დაჩქარებული წესით უნდა მოხდეს. მამასახლისი საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებებს უმოქმედობის გამო უჩივის.
მამასახლისი საქართველოს მოქალაქეა და ცხოვრობდა ბიჭვინთაში, საიდანაც ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის დროს ბებიასთან  ერთად წამოვიდა. არდადეგებზე კი იგი ხშირად ჩადიოდა დედასთან, რომელიც ეროვნებით რუსია და ბიჭვინთა არ დაუტოვებია.
ერთ-ერთი ასეთი სტუმრობის დროს, 2001 წლის 7 აგვისტოს მას შემთხევევით აუფეთქდა თვითნაკეთი ასაფეთქებელი მოწყობილობა, რის შემდეგაც მარჯვენა ხელის მტევანი დაკარგა. აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების უშიშროების სამსახურმა მას ზეწოლით დააწერინა აღიარებითი ჩვენება და ტერორიზმის ბრალდებით 14  წელი მიუსაჯა.
მიუხედავად მისი ბებიის, დინარა მამასახლისის არა ერთი თხოვნისა, საქართველოს ხელისუფლებას რაიმე ზომები მამასახლისს გასათავისუფლებლად არ მიუღია.

The European Court for Human Rights will Discuss the Case of a Georgian Imprisoned by Abkhazians
Tbilisi.01.10.04.Media News. The European Court for Human Rights has registered the appeal of “Article 42 of the Constitution” regarding  23-year-old Levan Mamasakhlisi, a citizen of Georgia who is illegally imprisoned in Drandi Jail in Abkhazia.
It has become known that this case has been given the priority which means that the Court is going to discuss it soon. Mamasakhlisi appeals against Georgia and the Russian Federation for the authorities of the countries being so inactive.
Mamasakhlisi is the citizen of Georgia and lived in Bichvinta, which he left during the Georgian-Abkhazian conflict with his grandmother. When having the holidays he often went back to his mother who is of Russian nationality and has not left Bichvinta.
During one of the visits, on August 7, 2001 self-made explosive equipment accidentally exploded in his hands and as a result of the explosion he lost his right hand. The Security Service of the De Facto Government of Abkhazia exercised pressure on him thus making him write a confession and being charged with terrorism he was sentenced to 14 years of imprisonment.
Despite a number of requests from his grandmother Dinara Mamasakhlisi, the Georgian government has not taken any measures to support Mamasakhlisi’s release.