საერთაშორისო ორგანიზაციებს;
ვარდების რევოლუციის შემდეგ საქართველოს ახალი ხელისუფლების მიერ დეკლარირებული პრინციპები სიტყვისა და აზრის თავისუფლების შესახებ, სამწუხაროდ, მხოლოდ რევოლუციის ლოზუნგად დარჩა. წელიწადნახევრის წინ სწორედ მასობრივი საინფორმაციო საშუალებების მხარდაჭერამ მნიშვნელოვნად განაპირობა ნაციონალური მოძრაობის ქვეყნის სათავეში მოსვლა. მედიის დიდ ნაწილს მაშინ გვეგონა, რომ ახალი ხელისუფლება მხარს დაუჭერდა ძლიერი და თავისუფალი მედიის არსებობას და მისი მომავალი განვითარებისა თუ ხელშეუხებლობის მიზნით, მნიშვნელოვან საკანონმდებლო ბაზასაც შექმნიდა. გვეგონა, რომ საქართველოს ხელისუფლების ქმედებები მუდმივად და ხაზგასმულად იქნებოდა მიმართული თავისუფალი სიტყვისა და მედიის საშუალებების დაცვისაკენ. დემოკრატია ხომ სწორედ სიტყვის თავისუფლებასა და აზრთა პლურალიზმს უნდა ეფუძნებოდეს. შესაბამისად, ვფიქრობდით, რომ ხელისუფლების ქმედებები მედიის საშუალებებისთვის დამოუკიდებლობის გარანტიების განმტკიცებისკენ იქნებოდა მიმართული. მოხდა კი პირიქით: „ვარდების ხელისუფლებამ“ პირველივე დღეებიდან დაიწყო შეტევა მასობრივ საინფორმაციო საშუალებებზე. ამის საილუსტრაციოდ მაშინდელ პრემიერ-მინისტრს, ზურაბ ჟვანიასა და „თავისუფალ გაზეთს“ შორის მიმდინარე რამდენიმეთვიანი სასამართლო დავაც გამოდგება. წელიწადნახევრის განმავლობაში ხელისუფლების მხრიდან მედია-საშუალებებზე ზეწოლის მოწმე არაერთხელ გავხდით _ ქართული საინფორმაციო სივრციდან გაუჩინარდა რამდენიმე გაზეთი და ტელეკომპანია (ტელეკომპანია „იბერია“, გაზეთი „ახალი ეპოქა“, „დილის გაზეთი“, „მთავარი გაზეთი“, ჟურნალი „ომეგა“, საინფორმაციო სააგენტო „ინტერ-პრესი“), დაიხურა წამყვანი ანალიტიკური გადაცემები („ღამის კურიერი“, „ღამის მზერა“, „60 წუთი“, „რა ხდება“, „ტაიმაუტი“, „ცაიტნოტი“), დღემდე ეთერიდან იხსნება ხელისუფლების ამა თუ იმ წარმომადგენლისთვის მიუღებელი სიუჟეტები.
ბრიფინგებსა და ოფიციალურ შეხვედრებზე არ ასწრებენ, მათი თქმით, დაბალრეიტინგულ ტელეკომპანიებს, იგნორირებას უწევენ გაზეთების, რადიოებისა თუ საინფორმაციო საშუალებათა წარმომადგენლებს, რომლებიც მხოლოდ იშვიათ შემთხვევებში ხვდებიან ქვეყნის პირველი პირების პრესკონფერენციებზე.
სერიოზული პრობლემები აქვთ რეგიონებში მოქმედ მედია-საშუალებებსაც, რომელთა ჟურნალისტებიც ადგილობრივი მმართველობისა თუ თვითმმართველობის წარმომადგენელთა მხრიდან ზეწოლის მსხვერპლნი ხშირად ხდებიან. ამ მხრივ, მძიმე ვითარებაა შექმნილი შიდა ქართლში, კახეთში, იმერეთსა და აჭარაში.
ცოტა ხნის წინ საქართველოს პრეზიდენტის სიტყვიერი განკარგულების საფუძველზე სახელმწიფო დაწესებულებებში ქართული ჟურნალ-გაზეთების გამოწერა აიკრძალა. ოფიციალური ვერსიით, სახელმწიფო საბიუჯეტო სახსრებს უფრთხილდება, ჩინოვნიკები ხომ თურმე, გაზეთებს არ კითხულობენ.
გასულ კვირას კი ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან მედიის წინააღმდეგ გალაშქრებამ საშიშ ზღვარს მიაღწია. მათი განრისხების მიზეზი გახდა რუსთაველის გამზირზე 30 ივნისს განვითარებული მოვლენები, რომელსაც ყველა ტელეკომპანია პირდაპირ ეთერში გადასცემდა. იმ ღამეს სამართალდამცავი სტრუქტურების წარმომადგენლებმა ჩვენს კოლეგებს _ ირაკლი გედენიძეს, ზვიად ნიკოლაიშვილსა და ნატო მახვილაძეს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს, ფოტოაპარატის წართმევით დაემუქრნენ ფოტოჟურნალისტ გია აბდალაძეს. ხოლო მოგვიანებით, სატელევიზიო ეთერებიდან ჟურნალისტებმა საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელთა უსაფუძვლო კრიტიკა და საყვედური დავიმსახურეთ. ისინი მრავალათასიანი მაყურებლის წინაშე თითის დაქნევასა და მუქარასაც არ მორიდებიან.
ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირად აცხადებენ, რომ, თურმე, მედია თვითცენზურას განიცდის და ამით ცდილობენ, დაფარონ საკუთარი სურვილი _ აკონტროლონ ყველა და ყველაფერი ქართულ მედია-სივრცეში. მათ მიერ გაკეთებული განცხადებები იყო პირდაპირი და დაუფარავი მცდელობა მედიაზე ცენზურის დამყარებისა. შესაბამისად, საუბარი ჟურნალისტთა თვითცენზურაზე მხოლოდ და მხოლოდ ხელისუფლების მიერ გამოგონილი მითია იმისათვის, რათა დაფაროს საკუთარი დამოკიდებულება მედიასთან დაკავშირებით, ხოლო საზოგადოებას გაუღვივოს უნდობლობა თითოეული ჩვენგანის მიმართ.
ჩვენ, საქართველოში მოქმედი ჟურნალისტები, ღიად ვაცხადებთ, რომ ხელისუფლება ცდილობს, ჩაერიოს და გააკონტროლოს ჩვენი საქმიანობა. აგვიკრძალოს მისთვის არასასურველი ინფორმაციის სატელევიზიო ეთერსა თუ საგაზეთო ფურცლებზე მოხვედრა, პრობლემები შეგვიქმნას ინფორმაციის მოპოვებასა და შემდგომ მის გავრცელებაში. განახორციელოს სადამსჯელო ღონისძიებები იმ მედია-საშუალებათა წინააღმდეგ, რომელთა ინფორმაციები, ანალიტიკური გადაცემები თუ თოქ-შოუებიც არ მოეწონება. ამის თვალნათელი დადასტურებაა ბოლო დღეებში ტელეკომპანია „მზის“ გარშემო განვითარებული მოვლენები და გავრცელებული ინფორმაცია მისი დახურვის შესახებ.
დღევანდელ საქართველოში მედია-საშუალებებზე ზეწოლა და მათ საქმიანობაში უხეში ჩარევის მცდელობა მზარდი დემოკრატიული სახელმწიფოსთვის განვითარების საუკეთესო ინდიკატორად ნამდვილად არ გამოდგება. ამიტომაც მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, თავი შეიკავონ დამოუკიდებელი მედიის საქმიანობაში ჩარევისა და იმ უპასუხისმგებლო განცხადებებისგან, რომელსაც მმართველი პარტიის ხელმძღვანელები ჩვენი მისამართით აკეთებენ.
მოვუწოდებთ, ასევე, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და დიპლომატიურ წარმომადგენლებს, აქტიურად ჩაერთვნენ საქართველოს ხელისუფლებისა და მედიის ურთიერთობებში და სისტემატურად აწარმოონ მონიტორინგი ქვეყანაში სიტყვის თავისუფლების კუთხით არსებულ სერიოზულ პრობლემებთან დაკავშირებით.
საქართველოში მოქმედ არც ერთ ჟურნალისტს არასოდეს დაგვიკარგავს ობიექტურობის გრძნობა და პროფესიული ღირსება. ამის დადასტურებაა ის ფაქტიც, რომ, ხელისუფლების არაერთი მცდელობის მიუხედავად, ქართულ საინფორმაციო სივრცეში მაინც არსებობს მაღალრეიტინგული ანალიტიკური გადაცემები, საინფორმაციო გამოშვებები, თოქ-შოუები. საზოგადოების სერიოზული ნდობით სარგებლობს ქართული პრესა, რომელიც, დიდი წინააღმდეგობების მიუხედავად, ობიექტურობის მაღალ ხარისხს ინარჩუნებს. არსებობს ჟურნალისტთა უზარმაზარი კორპუსი, რომელიც არასოდეს დაუშვებს დამოუკიდებელი მედიის ღირსების შელახვას და საკუთარი უფლებების დასაცავად ბოლომდე იბრძოლებს!

Diplomatic Corps accredited in Georgia
We regret to note that the principles of freedom of speech and expression declared by new Georgian government after the Rose Revolution have remained just revolution slogans. It was the support of mass media that contributed to the great extent to National Movement coming to power a year and a half ago. At that time, most of us, mass media people, thought that new government would support the existence of strong and free media, and would create a significant legislative basis for its future development and protection. We thought that actions of Georgian government would constantly and firmly be directed towards protection of freedom of speech and means of mass media as democracy is based on  freedom of speech and pluralism of opinions. Correspondingly, we though that the actions of the government would be directed towards strengthening the guarantees for independence of media, but what has happened since, was directly opposite to our expectations: from the very first days since Rose Revolution, government launched attacks against media. A court case of then Prime Minister Zurab Zhvania against “Tavisupali Gazeti”, spanning over several months, is one good example of this. During the year and a half since revolution, we have witnessed the government’s  pressure upon media  many times – several newspapers and TV companies have disappeared from Georgian media space (TV Company “Iberia”, newspapers “Akhali Epoka”, “Dilis Gazeti”, “Mtavari Gazeti”, magazine “Omega”, news agency “Inter-Press”), major analytical shows were closed down (“Gamis Kurieri”, “Gamis Mzera”, “60 Tsuti”, “Ra Khdeba”, “Time Out”, “Zeitnot“), even  at present, the features that are not acceptable to this or that representative of government are removed from air.
TV companies that they [government] accuse of having low ratings are not allowed to the briefings and official meetings, representatives of newspapers, radios and [other] means of mass media are ignored, and the latter manage to get press conferences of the Head of State only in rare cases.
Means of mass-media operating in the regions also experience problems, as their journalists often become victims of local authorities or self-government. There is an especially complicated situation in this regards in Kvemo Kartli, Kakheti, Imereti and Adjara.
Just lately, a ban was introduced on subscription to Georgian newspapers and magazines at state institutions based on verbal assignment of the President. According to the official explanation – state tries to take care of budget expenses, as state officials should not be [spending their time on] reading newspapers.
Last week the counter-media campaign of government representatives has reached dangerous limits. This fury was caused by the events on Rustaveli Avenue that were broadcasted live by all TV companies. On that night, representatives of police have physically assaulted our colleagues – Irakli Gedenidze, Zviad Nikolaishvili and Nato Makhviladze. They threatened to take away camera from photo journalist Gia Abdaladze. Later, on TV, parliamentary majority expressed ungrounded criticism and complains. criticized us  we the journalists went under criticism and accusations from parliamentary majority. They didn’t even hesitate to threat us in presence of many thousands of viewers.
Government representatives often claim that media is doing self-censorship and by saying this, they try to cover up own desire to control everyone and everything in Georgian media space. Statements made by them were direct and undisguised attempts to establish censorship of the media.  Correspondingly, all the talk about self-censorship of journalists is just a myth invented by the government, to cover up own approach to media and generate distrust in each of us among the society.
We, journalists working in Georgia, declare that the government tries to intervene in and control our activities; to ban information that is not wanted for them from getting on air and on newspaper pages; prevent us from collecting information and spreading it further;  to carry out punitive  measures against the media outlets that contain news, analytical shows or talk-shows broadcasts that government dislikes. All this is proved well once again by the events surrounding TV Company “Mze” and the spread information about its pending close down.
In present-day Georgia, the pressure upon the media and attempts of aggressive interference in its activities definitely do not represent the best indicators of development of growing democratic state. That is why, we appeal to government to abstain from intervening in the activities of independent media and the irresponsible statements that are made by leadership of governing party.
We also appeal to international organisations and diplomatic missions, to be actively involved relations of Georgian government and media and conduct regular monitoring of the serious problems that exist in the country in regards of freedom of speech.
None of us, journalists working in Georgia, has ever lost the sense of objectivity and professional dignity. This is verified by the fact, that despite the numerous attempts of the government, high-rating analytical shows, news bulletins, talk-shows still exist in Georgian media space. Georgian press has a significant trust of the society, as it, despite the significant resistance, manages to sustain the high degree of objectivity. There is a huge corps of journalists that will never allow the offence of their professional dignity and will fight till the end to protect own rights!