08:58, Sunday, 26.05.2013
ათენი.05.09.05.მედიანიუსი. საბერძნეთის ქალაქ სალონიკში სიგარეტის მწარმოებელი იატაკქვეშა ფაბრიკა აღმოაჩინეს, სადაც, ბერძენი სამართალდამცავების ინფორმაციით, ძირითადად, საქართველოსა და უკრაინის მოქალაქეები იყვნენ დასქმებულნი.
ბერძენმა პოლიციელებმა ფაბრიკაში 80 ტონა კონტრაბანდული თამბაქო აღმოაჩინეს, რომლისგანაც 4,5 მილიონი ღერი სიგარეტის დამზადება შეიძლებოდა. სამართალდამცავების თქმით, ეს საბერძნეთის ისტორიაში ყველაზე დიდი უკანონო ფაბრიკაა.
პოლიციამ უკვე დააპატიმრა ფაბრიკის ხელმძღვანელი, 35 წლის მამაკაცი, რომლის ვინაობა და ეროვნება ჯერჯერობით არ ხმაურდება. ასევე იძებნებიან ამ მამაკაცის ძმა და სამი თანამონაწილე.

Most Employees of an Illegal Factory Uncovered in Greece Were Citizens of Georgia
Athens. 05.09.05.MediaNews. An illegal factory producing cigarettes was uncovered in the Greek city of Saloniki. According to information of the local law enforcers, most of this factory’s employees were citizens of Georgia and the Ukraine.
Greek police officers found 80 tons of contraband tobacco – enough for 4.5 million packs of cigarettes. According to the officers this is the biggest illegal factory discovered in the history of Greece. The production mainly concerned “Marlboro” cigarettes.
Police has already detained the head of the factory – a 35 year-old man whose name and nationality is not yet made public. Three of his partners and his brother are  wanted as well.