გაზეთ „იმედის“ რედაქტორი საკუთარი უფლებებისათვის იბრძვის
დღეს ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრში გაიმართა პრესკონფერენცია თემაზე “ტერორი გაზეთ “იმედის” მთავარ რედაქტორზე გრძელდება”. ამა წლის 22 ნოემბერს 22:35 სთ-ზე კახეთის რეგიონალური გაზეთ “იმედის” მთავარი რედაქტორის გელა მთივლიშვლის ბინაში დაუდგენემა პირებმა ხელყუმბარა შეაგდეს. აფეთქების შედეგად დაზიანდა მთივლიშვილის საცხოვრებელი სახლი. შენობაში შემთხვევით არ ყოფნის გამო უვნებლად გადარჩნენ მთივლიშვილი და მისი ოჯახის წევრები.
აღნიშული ფაქტი გაგრძელებაა მთივლიშვილზე და “იმედის” სხვა თანამშრომლებზე მომხდარი თავდასხმებისა და ტერორისა, რომელიც სათავეს წლის დასაწყისიდან იღებს. მიუხედავად ამისა, ეს ფაქტები დღემდე გამოუძიებელი რჩება. გელა მთივლიშვილი მის და მისი გაზეთის წინააღმდეგ განხორციელებულ თავდასხმებში რეგიონალური თვითმმართველობის ორგანოს ადანაშაულებს და აცხადებს, რომ ეს ფაქტები მისი გაზეთის დახურვისკენ არის მიმართული.
პრესკონფერენციას თავად დაზარალებული გელა მთივლიშვილი, ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი და ცენტრის ადვოკატი გიგა გიორგაძე უძღვებოდნენ. უჩა ნანუაშვილის სიტყვებით, ადგილობრივი და ცენტრალური მთავრობის წარმომადგენლების მხრიდან თავისუფალ ჟურნალისტებზე ზეწოლა „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ განსაკუთრებით გააქტიურდა. ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი მომხდარი ფაქტების გამოძიებასა და ჭეშმარიტების დადგენას ითხოვს.

Chief Editor of Newspaper “Imedi” Fights for his Rights
The Human Rights Information and Documentation Centre held a press conference today under the name “The terror against Gela Mtivlishvili, chief editor of newspaper “Imedi”, continues”. On the 23rd of November, 22:35 p.m. an unknown person threw a grenade into the house of Mtivlishvili, shattering the windows and heavily damaging the house. Fortunately, Mtivlishvili and his family members were not at home.
The newspaper’s employees have sustained a series of attacks from the beginning of this year. However, no investigation has opened on any of the cases. Mtivlishvili himself accuses local government of organizing the attacks and declares that the terror is aimed at closing down the regional newspaper.
Gela Mtivlishvili, Ucha Nanuashvili (executive director of the Human Rights Information and Documentation Centre) and Giga Giorgadze, a lawyer of the centre, conducted the press conference. According to Nanuashvili, the pressure from the local and central organs on representatives of media has increased after the “Rose Revolution”. The Human Rights Information and Documentation Centre demands that investigations are opened regarding the attacks and that human rights are defended.