მოახლოებული სასამართლო განაჩენი
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო  2006 წლის 17 ოქტომბერს 18, ხოლო 19 ოქტომბერს 22  სასამართლო განაჩენს გამოაცხადებს.
განაჩენის ტექსტისა და პრეს-რელიზის გაცნობა შესაძლებელი იქნება  ადგილობრივი დროით 11 საათზე, სასამართლოს ვებ გვერდზე  (http://www.echr.coe.int).
2006  წელი,  17 ოქტომბერი  სამშაბათი
დანელია საქართველოს წინააღმდეგ (სარჩელი # 68622/01)
მოსარჩელე დავით დანელია, ეროვნებით ქართველი, დაბადებულია 1973 წელს და ცხოვრობს თბილისში.
1999 წლის აპრილიდან 2000 წლის ოქტომბრამდე მოსარჩელე მუშაობდა თბილისის ციხის საავადმყოფოში დაცვის თანამდებობაზე. 2000 წლის პირველი ოქტომბრის ღამით, მისი მორიგეობის დროს, ციხიდან 12 მსჯავრდებული გაიქცა. 2001 წელს ის გაასამართლეს სერიოზული პროფესიონალური დაუდევრობისათვის და ორწლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს. მოსარჩელე ჩივის, რომ მას წინასწარი დაკავების საკანში აწამებდნენ. ის ეყრდნობა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მესამე (წამების აკრძალვა) და მეცამეტე (ზარალის ეფეტქურად ანაზღაურების უფლება) მუხლებს.
გურგენიძე საქართველოს წინააღმდეგ (#. 71678/01)
მოსარჩელე დავით გურგენიძე, ეროვნებით ქართველი, დაბადებული 1957 წელს, ცხოვრობს თბილისში.
1999 წელს მოსარჩელემ აუქციონზე გასაყიდად გაიტანა ცნობილი ქართველი მწერლის კონსტანტინე გამსახურდიას ხელნაწერი. მწერლის რძალმა და საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, აწ გარდაცვლილი  ზვიად გამსახურდიას მეუღლე მანანა არჩვაძე-გამსახურდიამ,  მოსარჩელესთან შეხვედრა ადგილობრივი გაზეთის, „ახალი თაობის“ ჟურნალისტთან ერთად დანიშნა. ამ შეხვედრას მოჰყვა პრესაში გამოქვეყნებული სტატიები და ინტერვიუების სერია, ფოტოების თანხლებით, სადაც არჩვაძე-გამსახურდია მას ხელნაწერის მოპარვაში ადანაშაულებდა.
მოსარჩელე აცხადებს, რომ გაზეთში დაბეჭდილმა ინფორმაციამ, ფოტოებთან ერთად, ასევე ქართული სასამართლოს განაჩენმა დაარღვია მისი უფლებები და მოხდა ჩარევა მის პირად ცხოვრებაში. ის ეყრდნობა მერვე  (პირადი და ოჯახური ცხოვრების პატივისცემის უფლება) და მეცამეტე (ზიანის ეფექტურად ანაზღაურების უფლება) მუხლებს.

Press release issued by the Registrar
The European Court of Human Rights will be notifying in writing 18 Chamber judgments on Tuesday 17 October 2006 and 22 on Thursday 19 October 2006.
Press releases and texts of the judgments will be available at 11 a.m. (local time) on the Court’s Internet site (http://www.echr.coe.int).
Tuesday 17 October 2006
Danelia v. Georgia (application no. 68622/01)
The applicant, David Danelia, is a Georgian national who was born in 1973 and lives in Tbilissi.
From April 1999 to October 2000 the applicant was working as a guard at the prison hospital in Tbilissi. On the night of 1 October 2000, while he was on duty, 12 convicts escaped. He was charged with serious professional negligence and given a two-year suspended prison sentence in 2001.
The applicant complains that he was tortured while in police custody. He relies on Article 3 (prohibition of torture) and Article 13 (right to an effective remedy) of the European Convention on Human Rights.
Gourguénidzé v. Georgia (no. 71678/01)
The applicant, David Gourguénidzé, is a Georgian national who was born in 1957 and lives in Tbilissi.
In 1999 the applicant put up for sale a manuscript by the renowned Georgian writer Konstantiné Gamsakhourdia. Mrs Artchvadzé-Gamsakhourdia, daughter-in-law of the writer and wife of Mr Gamsakhourdia, a former President of Georgia, now deceased, arranged to meet the applicant accompanied by a journalist from the national newspaper Akhali Thaoba. The meeting was followed up by a series of articles and interviews, published with a photograph of the applicant, in which Mrs Artchvadzé-Gamsakhourdia accused him of having stolen the manuscript in question.
The applicant complains that the information and his photograph, which were published in the newspaper Akhali Thaoba, together with the decisions of the Georgian courts concerning him, entailed a violation of his right to respect for his private life. He relies on Article 8 (right to respect for private and family life and correspondence) and Article 13 (right to an effective remedy).